Справа №2а-139 2008р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2008 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Рогової Т.Д.
при секретарі Ракітіній Н.Г.
за участю позивача ОСОБА_1
адвоката ОСОБА_2.
представників відповідача Полякової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківка Донецької області адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради про визнання дій щодо відмови в перерахунку щорічної грошової допомоги як інваліду війни незаконними і стягнення разової грошової допомоги як інваліду війни за 2000-2007р., -
В С Т А Н О В И В :
25 лютого 2008 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Дружківського управління праці та соціального захисту населення, в якій вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Відповідно до висновку МСЕК від 24.10.2000 року йому було встановлено 3-тю групу інвалідності, пов'язану з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” йому був наданий статус ветерана війни (3-тя група інвалідності). Цим Законом йому передбачена щорічна грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, яка повинна бути виплачена до 5 травня кожного року. Фактично відповідач виплатив за 2000рік 40грн, за 2001 рік 40грн., за 2002рік 100грн., за 2003рік 100грн., за 2004рік 130грн., 2005 рік 270 грн., за 2006 рік 270 грн., та за 2007 рік 300 грн. Вважає, що відповідач недоплатив йому щорічну допомогу як інваліду війни за 2000-2007 роки у сумі 15459грн.56коп.
Таким чином, він вважає дії відповідача незаконними, так як при нарахуванні щорічної грошової допомоги як інваліду війни відповідач користувався не законами, а лише підзаконними нормативно-правовими актами, і тому ці виплати були нараховані в набагато меншому розмірі аніж це передбачено законодавством.
Просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо перерахунку та виплаті щорічної грошової допомоги як інваліду війни незаконними. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради на його користь недоплачену суму щорічної грошової допомоги як інваліду війни за 2000-2007 роки у розмірі 15459грн.56коп.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та пояснив, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Згідно висновку МСЕК йому була встановлена 3 група інвалідності, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” йому був наданий статус ветерана війни. Відповідно до Закону йому передбачена щорічна грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, яка повинна бути виплачена до 5 травня кожного року. Фактично відповідач виплатив за 2000рік 40грн., 2001рік 40грн., 2002рік 100грн., 2003рік 100грн., 2004рік 130грн., 2005 рік 270 грн., за 2006 рік 270 грн., та за 2007 рік 300 грн. Вважає, що відповідач недоплатив йому щорічну допомогу як інваліду війни за 2000-2007 роки у сумі 15459грн.56коп. Перерахувати і виплатити недоплачену суму щорічної допомоги Управління праці та соціального захисту населення відмовилось.
Тому він просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплаті йому щорічної грошової допомоги як інваліду війни незаконними. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради на його користь недоплачену суму щорічної грошової допомоги як інваліду війни за 2000-2007 роки у розмірі 15459 грн.56коп.
Представник позивача адвокат ОСОБА_2. підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 і вважає, що потрібно при нарахуванні та виплаті щорічної грошової допомоги позивачу як інваліду війни користуватися Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а не Законом України „Про Державний бюджет України”. Це визнано і у Рішенні Конституційного суду України від 08.07.2007р. Він також вважає, що на вимоги позивача не розповсюджується строк позивної давності, так як грошова допомога -це компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю ОСОБА_1, яку він отримав при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Просить задовольнити позов ОСОБА_1 у повному обсязі.
Представник відповідача Полякова О.В. позовні вимоги не визнала та пояснила, що згідно ст.95 Конституції України виключно Законом України „Про державний бюджет України” визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Щорічні грошові допомоги позивачу як інваліду війни були виплачені у розмірі передбаченому Законами України „Про державний бюджет на 2002-2007 роки”. Крім цього позивачем пропущений строк позивної давності для стягнення щорічної грошової допомоги як інваліду війни за період з 2002 по 2004 роки. Просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням НОМЕР_1 від 30 жовтня 2000 року.
Згідно п.2 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-ХІІ від 22.10.1993 року (з подальшими змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 набув статусу інваліда війни Ш групи, що підтверджується відповідним посвідченням НОМЕР_2 від 27 листопада 2001 року.
Згідно ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно листа начальника Дружківського управління праці та соціального захисту населення №09/1316 від 25.03.2008 року позивачу ОСОБА_1 була виплачена разова щорічна грошова допомога до 5 травня у розмірі: 2002 рік: 100грн.; 2003 рік: 100грн.; 2004 рік: 130грн.; 2005 рік: 270грн.; 2006 рік: 270 грн.; 2007 рік:300 грн. У 2000 та 2001 роках виплати не проводились у зв'язку відсутністю пільгового статусу.
Суд вважає, що згідно ст..257 ЦК України, щорічна разова допомога ОСОБА_1 як інваліду війни повинна бути стягнена за три року, які передують часу звернення до суду, так як вважає, що одноразова грошова допомога не є відшкодуванням шкоди, завданої ОСОБА_1 . Позивач звернувся до суду з позивною заявою про стягнення щорічної одноразової допомоги 25 лютого 2008 року. Тобто допомога повинна бути стягнена за 2005-2007р.р.
Судом було встановлено, що за 2005, 2006, 2007 роки позивачу була виплачена разова щорічна грошова допомога до 5 травня у розмірі: відповідно 270 грн., 270грн., 300грн. Даний факт сторони не заперечують.
Однак слід зазначити, що ці виплати були здійснені згідно Законів України „Про Державний бюджет України” на 2005, 2006, 2007р.р. в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни, чим зупинено дію частини п'ятої статті 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Згідно ст.95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ст.34 Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік” №2285-ІV від 23.12.2004 року та ст.34 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік” №2505-ІV від 25.03.2005 року було встановлено, що у 2005 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни І групи - 400 грн., інвалідам війни ІІ групи - 330 грн., інвалідам війни ІІІ групи - 270 грн.
Відповідно до ст.30 Закону України „Про державний бюджет України на 2006 рік” №3235- ІV від 20.12.2005 року було встановлено, що у 2006 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни І групи - 400 грн., інвалідам війни ІІ групи - 330 грн., інвалідам війни ІІІ групи - 270 грн.
Суд вважає, що УПСЗН Дружківської міської ради правомірно використовував зазначені Законом суми при нарахуванні та виплати позивачу разових грошових допомог до 5 травня 2005 та 2006 року, оскільки положення ст. 34 Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік”, ст.34 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік””, а також положення ст.30 Закону України „Про державний бюджет України на 2006 рік”, якими були встановлені розміри зазначених виплат на 2005-2006 роки, не втратили чинність та не визнані Конституційним Судом України не конституційними.
Разом з тим, суд не може погодитись з позицією представника відповідача про законність нарахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік у розмірі встановленому Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік” №489-V від19.12.2006 року, так як положення п.13 ст.71 зазначеного Закону, яким було встановлено розміри зазначених виплат на 2007 рік, втратило чинність як таке, що визнано неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення щорічної грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни за період 2000-2007 року у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком підлягають задоволенню частково, лише за 2007 рік.
Визначаючи розмір грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік, яка підлягає стягненню з відповідача на користь ОСОБА_1 суд виходить з наступного.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09 липня 2003 року, який, відповідно до його преамбули, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст.62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року №489-5 (зі змінами та доповненнями згідно Закону України №749-5 від 15.03.2007 року), що набрав чинності з 1 січня 2007 року був встановлений прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, з 1 січня у розмірі 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. При цьому зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно з 1 квітня 2007 року - 410 грн. 06 коп.
Таким чином, розмір грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік ОСОБА_1 як інваліду війни Ш групи повинна становити 7 мінімальних пенсій за віком, що становить: 410 грн. 06 коп. х 7 = 2870,42 грн.
З урахуванням отриманої ОСОБА_1 27.04.2007 року разової щорічної допомоги до 5 травня за 2007 рік у сумі 300 грн.00 коп., стягненню підлягає: 2870,42 грн. - 300,00 = 2570 грн. 42 коп.
В решті позову суд вважає необхідним відмовити.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України судові витрати відносяться за рахунок держави, оскільки сторони звільнені від їх сплати.
На підставі частини 5 статті 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-ХІІ від 22.10.1993 року, Закону України „Про Державний бюджет України на 2005рік”, Закону України „Про Державний бюджет України на 2006рік”, Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. та керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимогиОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради про стягнення грошової допомоги, як інваліду війни, передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, задовольнити частково.
Дії Дружківського міського управління праці та соціального захисту населення щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті щорічної грошової допомоги, як інваліду війни, за 2007 рік визнати незаконними.
Стягнути з Дружківського міського управління праці та соціального захисту населення (р/р 35210017001497 в УДК у Донецькій області, МФО 834016 ОКПО 26010987) на користьОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу, як інваліду війни, відповідно до ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2007рік в розмірі 2570 (дві тисячі п'ятсот сімдесят)грн.42коп. В іншій частині позову відмовити.
Вступна та резолютивна частини прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 01 квітня 2008 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадій кімнаті 03 квітня 2008 року.
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня проголошення постанови, якщо продовж цього строку не подана заява про апеляційне оскарження, або сама апеляційна скарга; або через 20 днів після подання такої заяви, якщо не була подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів після проголошення постанови, або 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: