Постанова № 17772991, 12.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2а-4135/11/1270
Номер документу
17772991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.2.6

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 липня 2011 року Справа № 2а-4135/11/1270 головуючого судді Кисельової Є.О.,

за участю секретаря судового засідання Гришиної О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив наступне.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» з питань своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток з іноземних юридичних осіб за період з 19.02.2011р. по 21.02.2011р.

За результатами вищезазначеної перевірки відповідачем був складений акт №303/08-3/05441447 від 20.04.2011р., в якому зазначено про виявлені порушення з боку позивача.

На підставі вищевказаного акту відповідачем складено податкове повідомлення- рішення від 06.05.2011р. №0001208013.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 06.05.2011 р. № 0001208013 установлені порушення ст.57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI абз.1 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ, п.16.4 ст.16 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 р., внаслідок чого позивачу був нарахований штраф за прострочення суми податкового боргу у розмірі 10122,67 грн.

Вважає винесене податкове-повідомлення рішення необґрунтованим з огляду на наступне.

У декларації по податку на прибуток за 2010 р. у стор.19 був помилково включений податок на прибутки нерезидента в сумі 101226,71 грн., який був нарахований по акту перевірки від 29.11.2010 р. № 1457/08-3 та перерахований до бюджету платіжним дорученням № 1474 від 17.12.2010 р.

Помилково нараховані зобовязання були відкориговані уточненим розрахунком податкових зобовязань реєстраційний номер № 9000676303 від 21.02.2011 р.

Отже, при перевірці, проведеній відповідачем, було виявлене не порушення податкового законодавства позивачем, а виключно результат помилки, яка не спричиняє ніяких негативних наслідків, оскільки сума 101 226,71грн. була перерахована до державного бюджету та не може слугувати підставою для застосування штрафних санкцій у розмірі 10 122,67грн. до позивача.

Оскільки позивач виконав зобов'язання по сплаті податкового зобов'язання у розмірі 101 226,71грн. ще 17.12.2010р., можна зробити висновок про відсутність в даному випадку складу правопорушення і як наслідок - необґрунтованість та незаконність податкового повідомлення-рішення від 06.05.2011р. №0001208013 про застосування до відповідача штрафних санкцій у розмірі 10 122,67грн.

Просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001208013 від 06.05.2011 р., винесене Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та в заперечення на адміністративний позов пояснили, що СДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку позивача та складено акт від 20.04.2011 р. №303/08-3/05441447 за результатами якого, 06.05.2011 р. було прийнято податкове повідомлення - рішення:№0001208013 з податку на прибуток з іноземних юридичних осіб на суму

10 122,67 грн. та встановлені порушення:

ст. 57.1 статті 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ абз.1 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III, із змінами і доповненнями, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28 грудня 1994р із змінами і доповненнями в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на прибуток з іноземних юридичних осіб (суми податку, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентів у загальній сумі - 101 226,71 грн.

ПАТ „АМК" не погодилось з висновками викладеними в акті перевірки з наступних підстав:

У декларації з податку на прибуток за 2010 р. в стр. 19 було помилково включено податок на доходи з нерезидентів у сумі 101 226,71 грн., який було донараховано за актом перевірки від 29.11.2010р № 1457/08-3/05441447 та перераховано до бюджету платіжним дорученням № 1474 від 17.12.2010р. Помилково нараховані зобов'язання були відкориговані уточненим розрахунком - реєстраційний номер № 9000676303 від 21.02.2011р. Тобто у ВАТ «АМК» відсутні зобов'язання по сплаті доходів нерезидентів в сумі 101 226,71 грн., що не може тягнути за собою відповідальність за затримку у сплаті вже сплаченого зобов'язання.

ВАТ «АМК» було задекларовано у податковій декларації з податку на прибуток

№ 9006741715 від 07.02.2011р податкове зобов'язання по рядку 19 декларації за 4 квартал 2010р у сумі 252033 грн. Відповідно до п.п. п. 5.1.ст 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІП, із змінами і доповненнями зазначене зобов'язання є узгодженим з зня подання податкової декларації - тобто зобов'язання в сумі 252 033 грн. було узгоджено 07.02.2011р. Станом на 19.02.2011р. зазначене зобов'язання було сплачено лише в розмірі 150 806,29 грн. Тобто не сплативши 19.02.2011 р. у повному обсязі вказане у податковій декларації податкове зобов'язання ВАТ «АМК» порушило п.п. 5.3.1, п. 5.3 ст 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІП, із змінами і доповненнями та п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ.

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф (п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181 -III):

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу:

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Та згідно норм передбачених ст. 126 Податкового кодексу України: у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового .зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податку притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, СДПІ ВПП у м. Луганську на підставі зазначеної норми Закону №2181 правомірно нарахована сума штрафної (фінансової) санкції за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Просили у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

Згідно ст.ст. 10,11 зазначеного Закону до компетенції державних податкових інспекцій віднесено забезпечення обліку платників податків, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, функцій щодо перевірки достовірності цих документів стосовно правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків.

Згідно п.5.1 ст.5 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» з питань своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток з іноземних юридичних осіб за період з 19.02.2011р. по 21.02.2011р.

За результатами вищезазначеної перевірки відповідачем був складений акт №303/08-3/05441447 від 20.04.2011р., в якому зазначено про виявлені порушення з боку позивача.

На підставі вищевказаного акту відповідачем складено податкове повідомлення- рішення від 06.05.2011р. №0001208013.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 06.05.2011 р. № 0001208013 установлені порушення ст.57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI абз.1 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ, п.16.4 ст.16 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 р., внаслідок чого позивачу був нарахований штраф за прострочення суми податкового боргу у розмірі 10122,67 грн.

Відповідно п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо в майбутніх періодах ( з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобовязаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації з формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

В судовому засіданні встановлено, що у податковій декларації з податку на прибуток за 2010 рік у стор. 19.2 відображений податок на доходи фізичних осіб та позивачем нараховано податкове зобовязання в сумі 791082, 00 грн. (а.с.52).

21.02.2011 р. позивачем нараховані зобовязання були відкориговані уточненим розрахунком податкових зобовязань-реєстраційний номер № 9000676303 на суму 101227,00 грн. (а.с.20).

Позивачем в судовому засіданні стверджувалось, що у декларацію з податку на прибуток за 2010 р. в стр.19 помилково було включено податок на доходи з нерезидентів у сумі 101226,71 грн., який було донараховано за актом перевірки від 29.11.2010 р. № 1457/08-3/05441447 та перерахований до бюджету платіжним дорученням № 1474 від 17.12.2010 р. Помилково нараховані зобовязання були відкориговані уточненим розрахунком податкових зобовязань реєстраційний номер № 9000676303 від 21.02.2011 р., проте наданні пояснення позивача спростовуються поясненнями представника відповідача та доказами по справі з огляду на наступне.

Позивачем податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 101226,71 грн. сплачено платіжним дорученням № 1575 від 21.02.2011р. (а.с. 71).

Податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 101227,35 грн. сплачено платіжним дорученням № 1474 від 17.12.2010 р., призначення платежу якого є податок на доходи іноземних юридичних осіб відповідно податкового повідомлення-рішення № 0000548013/0 від 10.12.2010 р. (а.с.80), донарахованого за актом перевірки № 1457/08-3/05441447 від 29.11.2010 р. (а.с.74-79).

Особливості проведення документальної невиїзної перевірки врегульовані статтею 79 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка відповідно до пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Однією із підстав для проведення документальних позапланових перевірок підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України закріпив таку обставину - за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

З акту перевірки № 303/08-3/05441447 від 20.04.2010 р. вбачається, що позивач заявив податкове зобовязання за звітний період 2010 р. в сумі 101226,71 грн., граничний термін сплати якого 19.02.2011р., проте позивачем зазначене податкове зобовязання сплачено 21.02.2011 р. платіжним дорученням № 1575 ( а.с16).

Відповідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181 -III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу:

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Та згідно норм передбачених ст. 126 Податкового кодексу України: у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового .зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податку притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Позивачем відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України було використано право подати уточнюючий розрахунок та виправити помилку, що містилась у раніше поданій ним податковій декларації, однак, у звязку з тим, що уточнюючий розрахунок був поданий після граничного терміну сплати податкового зобовязання, яке було визначено самостійно платником податків поданою декларацією від 07.02.2011 р. та позивачем було сплачено суму податкового зобовязання з порушенням граничного терміну сплати у 2 дні, суд дійшов висновку, що Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Луганську діяла в межах чинного законодавства і податкове повідомлення-рішення № 0001208013 від 06.05.2011 р. винесено законно, яким нараховано штрафні санкції в сумі 10122,67 грн. тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Представником позивача в судовому засіданні не надані обгрунтовані пояснення та відповідні докази в їх підтвердження щодо спростування дій та заперечень на адміністративний позов відповідача, натомість останнім доведено належними засобами доказування правомірність вчинених дій та винесення податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах судом не вирішується, оскільки рішення винесено не на користь позивача.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані здійснювати сої функції , у тому числі стосовно проведення перевірок суб'єктів господарювання виключно на підставі, у спосіб та у межах повноважень, визначених законом.

На підставі ч.3 ст.160 КАСУ в судовому засіданні 12 липня 2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови буде складено 18 липня 2011 р., про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАСУ повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин у судовому засіданні.

Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 18 липня 2011 року.

< Резолютивна частина >

< Текст >

< Текст >

Суддя Є.О. Кисельова