Постанова № 17772978, 05.08.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2011
Номер справи
2а-5848/11/1270
Номер документу
17772978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 серпня 2011 року Справа № 2а-5848/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Закритого акціонерного товариства «Старобільський завод замінника незбираного молока» про стягнення суми штрафу в сумі 2040,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2010 року прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне.

25 лютого 2011 року відповідачу було видано припис №02/25-03-0043/2, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень.

19 травня 2011 року у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 19 травня 2011 року №02/22-01-0006 встановлено часткове невиконання відповідачем припису. На підставі зазначеного акту перевірки постановою від 25 травня 2011 року №02/22-01-0006 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 2040,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідачем отримано 31 травня 2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. До цього часу штраф відповідачем не сплачено.

У звязку із викладеним, позивач просив суд стягнути з Закритого акціонерного товариства «Старобільський завод замінника незбираного молока» до Державного бюджету України (п/р №31114106700331, одержувач Держбюджет Старобільського району Луганської області, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, іден.код 24048483, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 2040,00 (дві тисячі сорок) грн.

Ухвалою суду від 08 липня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

19 липня 2011 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99, Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.

Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, функціями та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Згідно п. 3.1.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 25.02.2011 року директору Закритого акціонерного товариства «Старобільський завод замінника незбираного молока» було видано припис № 02/25-03-0043/2, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень, термін виконання 31.03.2009 року (а.с. 9-11).

19 травня 2011 року у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 19 травня 2011 року №02/22-01-0006 встановлено часткове невиконання відповідачем припису. Вказаним актом встановлено невиконання відповідачем 7-ти пунктів вищезазначеного припису.

На підставі акту перевірки, начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 25 травня 2011 № 02/22-01-0006 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 2040,00 грн., у звязку з невиконанням пунктів припису(а.с. 6). Відповідач отримав постанову 31 травня 2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, до цього часу штраф не сплатив.

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

З огляду на наведене, уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Закритого акціонерного товариства «Старобільський завод замінника незбираного молока» про стягнення суми штрафу в сумі 2040,00 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Старобільський завод замінника незбираного молока» до Державного бюджету України (п/р №31114106700331, одержувач Держбюджет Старобільського району Луганської області, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, іден.код 24048483, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 2040,00 (дві тисячі сорок) грн.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяК.Є. Петросян