ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"24" червня 2008 р. Справа №20/2981-А
за позовом прокурора Дунаєвецького району, м. Дунаївці в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі, м. Дунаївці
до товариства з обмеженою відповідальністю "Томашівка", с. Томашівка Дунаєвецького району
про стягнення 65202,00 грн.
Суддя
Секретар судового засідання Микитюк О. А.
Представники сторін:
позивача - Чорномиз А. М. за дорученням № 42/10/10-010 від 08.01.2008 р.;
відповідача - не з'явився;
за участю прокурора відділу прокуратури області Котика О. І.
Суть спору:
Прокурор Дунаєвецького району, м. Дунаївці звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Томашівка", с. Томашівка Дунаєвецького району, на користь позивача - державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі, м. Дунаївці, 65202,00 грн. податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2007 р.
Ухвалою суду від 21.05.2008 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 20/2981-А, судовий розгляд справи призначено на 24.06.2008 р., явку повноважних представників сторін визнано обов'язковою.
Прибулий у засідання суду 24.06.2008 р. повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач, незважаючи на належне повідомлення про дату, час та місце засідань суду (повідомлення про вручення поштового відправлення (рекомендоване) № 3648134), явку повноважного представника не забезпечив, вимог ухвали суду від 21.05.2008 р. не виконав, письмового заперечення проти позову не надав.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Томашівка", с. Томашівка Дунаєвецького району, код 03786455 зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа 13.06.2001 р. Дунаєвецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області, м. Дунаївці, про що зроблено запис 11.06.2001 р. за № 355 (свідоцтво про державну реєстрацію, довідка Хмельницького обласного управління статистики № 1898 від 18.06.2001 р.).
Відповідач перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) у державній податковій інспекції у Дунаєвецькому районі, м. Дунаївці.
У відповідності акту № 366/2340/0378645 від 17.10.2007 р. виїзної планової документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Томашівка" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2007 р. проведеної державною податковою інспекцією у Дунаєвецькому районі, заборгованість відповідача з податку на доходи фізичних осіб склала 65202,00 грн.
Оскільки суму заборгованості відповідачем у добровільному порядку сплачено не було, прокурор звернувся з позовною заявою про стягнення останньої до суду.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
При цьому, згідно п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно положень Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідач є платником податків, зборів (обов’язкових платежів), на якого згідно із законом покладено обов'язок утримувати податки.
Зокрема, Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" (пп. 8.1.2 ст. 8 ) на відповідача покладений обов’язок сплати (перерахування) даного податку до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно п.п. "а" п. 19.2 ст. 19 даного Закону відповідач, як податковий агент, зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. Податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідальність за порушення вищевказаних положень Закону передбачена пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 цього Закону, а саме: у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.
Пунктом 3.2.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами “ передбачено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
На кошти бюджетного фонду, визначеного підпунктом 3.2.1 цього пункту, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обов'язкового платежу). Активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду (господарського суду) (п.3.2.2).
Зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб самостійно визначене відповідачем не потребує узгодження, оскільки податковим законодавством не передбачено встановленої форми податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб та строків її подання.
Судом враховується, що чинними нормативно-правовими актами не передбачено також направлення платникам податків податкових повідомлень-рішень про донарахування та сплату податку за доходів фізичних осіб, тобто самостійно визначених, але не узгоджених зобов’язань.
При цьому, згідно п. 2.3.1. ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
За таких обставин позовні вимоги вважаються обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-255, п.6 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора Дунаєвецького району, м. Дунаївці в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі, м. Дунаївці до товариства з обмеженою відповідальністю "Томашівка", с. Томашівка Дунаєвецького району про стягнення 65202,00 грн. задоволити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Томашівка" (с. Томашівка Дунаєвецького району, код 03786455) на користь державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі (м. Дунаївці, вул. Червонопартизанська, 21, код 33902980) 65202,00 грн. (шістдесят п'ять тисяч двісті дві гривні 00 копійок).
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя
Віддрук. 5 прим.:
1 –до справи,
2 –позивачу,
3 –відповідачу,
4,5 –прокуратурі.