ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2008 р.
14:30
Справа № 4/166/08
Позивач: Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів
вул.Нікольська, 46,під.2, м.Миколаїв, 54001
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Софіївка»
с. Софіївка, Первомайський р-н., Миколаївська обл.
суддя Дубова Т.М.
ПРИСУТНІ:
Від позивача Щукін І.І. дов.№ 03-487/726 від 10.06.08р.
Від відповідача Плечій В.В. дов. від 21.03.08р.
СУТЬ СПОРУ: стягнення 17270,66 грн., з яких: 17079,42 грн. адміністративно-господарських санкцій, 191,24 грн. пені за період з 16.04.08р. до 15.05.08р.
Відповідач надав заперечення, в якому зазначив, що ним в 2007р. постійно та своєчасно надавались звіти “про наявність вакансій” до Первомайського міськрайонного центру зайнятості з метою працевлаштувати інвалідів на вакантні місця але Первомайським МЦЗ було направлено лише одного інваліда, який і був працевлаштований відповідачем на посаду охоронця. Згідно ст.18 Закону “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості, тому вина, що інвалід не був направлений цією службою у відповідача відсутня (детальніше викладено у запереченні арк.спр.10-12).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд –
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст.19 ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (надалі Закон) та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 “Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"(далі - Постанова) відповідач повинен створити 3 робочих місця для працевлаштування інваліда.
Відповідач виконав норматив працевлаштування у 2007р.частково, тому позивач просить стягнути з нього адмінстративно-господарські санкції за невиконання нормативу 2-х робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007р. в сумі 17079,42 грн., 167,30 грн. пені за порушення терміну сплати адмінстративно-господарських санкцій за період з 16.04.08р. по 15.05.08р.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного:
- Згідно ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до звіту відповідача (арк.спр.5) середня облікова штатна кількість працівників складає 68 чоловік. Отже, норматив для працевлаштування інвалідів склав для відповідача 3 чол. Відповідач виконав встановлений норматив для працевлаштування одного інваліда, в звіті суму коштів адміністративно-господарських санкцій не визначив.
- Згідно з Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. У разі коли роботодавець не одержує прибутку, сума адміністративно-господарських санкцій сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства.
Порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Статтею 20 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідач суму адміністративно-господарських санкцій у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007р. не визначив, у встановлені строки добровільно їх не сплатив, в зв”язку з чим відповідачу нарахована пеня.
Тому, позивач на підставі звіту відповідача за 2007р., форма N 10-ПІ , якого затверджена наказом Мінпраці та соцполітики України від 10.02.2007 N 42, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за N 117/13384, розрахував адміністративно-господар-ські санкції в сумі 17079,42 грн.
Між тим, обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на праце-влаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону , у тому числі - надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Згідно ст.18-1 Закону інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на ооблік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
З викладеного вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 цього Закону
Виконуючи свої обов”язки, відповідач на протязі 2007 р. звітував до Первомайського міжрайонного центру зайнятості про наявність вакансій в кількості –2 одиниць, до кінця року залишалась вакантною 1 одиниця.
21 грудня 2007р. міжрайонним центром зайнятості було проведено “Ярмарок вакансій“ для осіб з обмеженими фізичними можливостями, на якому був присутній представник відповідача , але серед запрошених осіб бажаючих працювати на запропонованій посаді у відповідача не було встановлено (арк.спр.15-29).
Відповідач в судовому засіданні заявив клопотання про зменшення розміру адміністративних санкцій за нестворене робоче місце для одного інваліда.
Позивач погодився з визначеним клопотанням.
Враховуючи, що відповідач повинен був працевлаштувати трьох інвалідів, працевлаштував одного у вересні 2007р., надавав звіти лише про дві вакансії, за таких умов суд не вбачає підстав для покладення відповідальності на відповідача за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Отже, наданий позивачем розрахунок пені за період з 16.04.08р. по 15.05.08р. в сумі 167,30 грн, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення, відповідає вимогам ст.20 Закону та Постанові , тому підлягає задоволенню частково, виходячи з розміру санкцій за одне робоче місце 8539,71 грн. у сумі 83,65 грн.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Заперечення відповідача прийняті до уваги судом частково.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 98, 158-163 КАС України, господарський суд –
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Cтягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Софіївка»(с. Софіївка, Первомайський р-н., Миколаївська обл., код ЄДРПОУ 03764146) на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул.Нікольська, 46, під.2, м. Миколаїв, код ЄДРПОУ 23626096) 8539,71 грн. адміністративно-господарських санкцій, 83,65 грн. пені .
На суму 8539,71 грн. адміністративно-господарських санкцій та 83,65 грн. пені в задоволенні позову відмовити.
Згідно ст.258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили , за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне скарження
Суддя