Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2011 року № 2а-9801/11/2670
О 10 годині 27 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Карпюк О.С.
за участю представників:
прокуратури: Давиденка О.В.
позивача: Кутєпова О.Є.
відповідача: Прессера Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Подільського району м. Києва старшого радника юстиції Севрука Г.В. в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області
до Відкритого акціонерного товариства «Подільський універмаг»
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Подільського району м. Києва старший радник юстиції Севрук Г.В. звернувся до суду в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Подільський універмаг»штрафу у розмірі 17 000 грн. за порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на закони України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про цінні папери та фондовий ринок», Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 №2272 та зазначає, що на Відкрите акціонерне товариство «Подільський універмаг»накладено штраф у розмірі 17000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог посилаючись на Цивільний кодекс України, Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»та зазначив, що до нього не можуть застосовуватися штрафні санкції, оскільки постановою Господарського суду міста Києва від 9 березня 2011 року у справі № 44/214-б ВАТ «Подільський універмаг»визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, а з моменту визнання боржника банкротом припиняється виникнення нових зобовязань.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою № 402-КУ від 17 березня 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Подільський універмаг»застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. на підставі наступного.
Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області на підставі доручення начальника територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області від 21 лютого 2011 року № 15-КУ складено акт № 413-КУ від 3 березня 2011 року, яким встановлено порушення ВАТ «Подільський універмаг»пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 листопада № 977-КУ, термін виконання якого закінчився 13 грудня 2010 року.
Розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери № 977-КУ від 11 листопада 2010 року встановлено порушення ВАТ «Подільський універмаг»статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, а саме: не опублікування у офіційному друкованому виданні в термін визначений чинним законодавством регулярної річної інформації та зобовязано у термін до 13 грудня 2010 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 13 грудня 2010 письмово проінформувати уповноважену особу комісії про виконання цього доручення.
Як вбачається з реєстрів поштових відправлень територіально управління, вказані постанова та розпорядження були відправлені на адресу ВАТ «Подільський універмаг».
Згідно статті 40 Закону України від 23.02.2006 № 3480-ІV «Про цінні папери та фондовий ринок»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 3480) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, емітент надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Як вбачається з матеріалів справи, за станом на 1 червня 2010 року відповідач не надав до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2009 рік.
Відповідно до статті 33 Закону України від 15.05.2003 № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»(далі Закон № 755) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно статті 36 Закону № 755 для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору відповідні документи.
Як зазначив представник відповідача, ВАТ «Подільський універмаг»на час розгляду справи в суді не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Крім того, розпорядження територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери прийнято ще в листопаді 2010 року та направлена відповідачу, а тому доводи представника ВАТ «Подільський універмаг»судом до уваги не приймаються.
Пунктом 10 статті 8 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 448/96-ВР) передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
Відповідно до пункту 1.8 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Комісії від 11 грудня 2007 року № 2272, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовується фінансова санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної впади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (ст. 238 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(далі Закон №448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (п. 14 ст. 8 Закону №448/96-ВР).
Таким чином, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку правомірно винесла постанову № 402-КУ від 17 березня 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та наклала штраф на ВАТ «Подільський універмаг»у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється ст. 12 Закону №448/96-ВР.
Штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку цінних паперів.
Щодо доводів відповідача, що з моменту визнання боржника банкрутом припиняється виникнення нових зобовязань боржника, зокрема із сплати штрафних санкцій, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 6 статті 59 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання ліквідується:
- за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті;
- у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено;
- у разі визнання його в установленому порядку банкрутом, крім випадків, передбачених законом;
- у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Згідно пункту 7 зазначеної статті скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Враховуючи наведене, суд зазначає, що юридична особа позбавляється прав та обовязків субєкта господарської діяльності лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та зазначено представником відповідача, Відкрите акціонерне товариство «Подільський універмаг»перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому до нього можуть застосовуватися фінансові санкції за порушення ним господарської діяльності.
На момент звернення до суду зазначена сума штрафу товариством не сплачена.
Згідно ст. 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Беручи до уваги те, що суму штрафних санкцій до Державного бюджету у розмірі 17 000 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Прокурора Подільського району м. Києва старшого радника юстиції Севрука Г.В. в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Подільський універмаг»(04070, м.Київ, вул.Сагайдачного,24, код ЄДРПОУ 01564905, р/р26001002145001, МФО 300614 в АТ «Індустріально-експортний банк у м.Києві) на користь Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області (рахунок, відкритий у Державному казначействі за місцезнаходженням платника, балансовий рахунок 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106) штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Постанову складено у повному обсязі 29 липня 2011 року.