Справа № 2а-64-2007 р.
ПОСТАНОВА
IMEHE М УКРАЇНИ
16 квітня 2007 г. Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - Щербак Ю.В., при секретарі - Осадчої Л.В., за участю прокурора -Хвальчика С.Г., позивача - ОСОБА_1.
представника Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації- Палянички О.П.,
разглянув у відкритому судовому засіданні в с Олександрівка
справу за позовом прокурора Олександрівського району Донецької області в інтересах
ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення
Олександрівської райдержадміністрації про стягнення заборгованості з виплати допомоги на
оздоровлення,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся з позовом, вказуючи, що ОСОБА_1. знаходиться на обліку у відповідача з 2002 р. як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
На підставі ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, яку прокурор просить стягнути на користь позивача. В порушення цього закону відповідачем була сплачена допомога позивачу за 2002, 2003, 2005 р.р.-26,7 грн., за 2006р. у розмірі -100 грн.
В судовому засіданні прокурор пояснив, що відповідачем виплати провадяться на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 р. , в розмірі 26,7 грн, та 100 грн за 2006 p., що суперечить вищезазначеному Закону.
Прокурор вважає, що виплата допомоги повинна розраховуватися з мінімальної заробітної плати на момент виплати.
На підставі викладеного, прокурор доповнив вимоги позовної заяви та просить визнати дії відповідача у відмові виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними та стягнути з відповідача суми на оздоровлення з урахуванням вже сплачених сум позивачу за 2002-2006 p.p. включно. Розмір заборгованості складає 5893,2 грн.
Позивач підтримав вимоги прокурора в повному обсязі.
2
Представник відповідача - позов не визнала, пояснюючи, що дійсно позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, отримує в управлінні щорічну допомогу на оздоровлення.
Виходячи із існуючих фінансових можливостей, розмір щорічної допомоги на оздоровлення встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 р. "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , який складає для учасників ліквідації 2 категорії - 26,7 грн.
Постановою Кабінету Міністрів № 562 від 12 липня 2005 р. "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено новий розмір щорічної допомоги для цієї категорії постраждалих в розмірі 100 грн.
Виконувати постанови КМУ відповідача забов'язує ст. 62, 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі викладеного просить відмовити в позові.
В судовому засіданні встановлене наступне:
Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії передбачена у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Статтею 1 Закону України "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2002 рік " від 13 грудня 2001 р., розмір мінімальної плати встановлений: з 1 січня 2002 р. в розмірі 140 грн. на місяць, з 1 липня 2002 р. -165 грн.
Статтею 1 Закону України "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 рік " від 26 грудня 2002 р., розмір мінімальної плати встановлений: з 1 січня 2003р. - 185 грн. з 1 грудня 2003 р. - 205 грн.,
Відповідно ст. 89 Закону України « Про державний бюджет України на 2004 рік» розмір мінімальної плати встановлений: з 1 січня 2004р. - 205 грн. з 1 вересня 2004 р. - 237 грн.,
Відповідно ст. 83 Закону України « Про державний бюджет України на 2005 рік» розмір мінімальної плати встановлений: з 1 січня 2005р. - 262грн. з 1 квітня 2005 р. - 290 грн., з 1 липня 2005 р. - 310 грн. з 1 вересня 2005 р. - 332 грн.
Зі змісту наведених законів не вбачається будь-яких обмежень щодо застосування норм ст. 48 Закону.
Відповідно до ст. 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» дія частини четвертої ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинена на 2006 р. в частині виплати компенсації і допоміг у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
3
Управлінням праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 р. "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплатило позивачу компенсацію у розмірі 26,7 грн. у 2002, 2003,2004,2005 роках.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 562 від 12 липня 2005 р. "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір сплаченої компенсації на оздоровлення у 2006 р. для даної категорії склав 100 грн.
Відповідно ст. 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати ій. Постанови, положення готуються на підставі законів України. Таким чином, нормативно-правові акти повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи забов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" а не Постанова КМУ № 836.
Відповідно наданого посвідчення, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Право позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення відповідачем не оспорюється.
На підставі викладеного, з урахуванням отриманих позивачем сум і розміру мінімальної заробітної плати на час виплати допомоги , на користь позивача підлягає стягненню 4118,2 грн., виходячи з розрахунку:
За 2002 р.(165 х 5) - 26,7 = 798,3 грн.
За 2003 р. (185 х 5) - 26,7 = 898,3 грн.
За 2004 р. (205 х 5) - 26,7 = 998,3 грн.
За 2005 р. (290 х 5)- 26,7 = 1423,3 грн.
Вимоги позовної заяви в частині виплати допомоги позивачу на оздоровлення у 2006 р. не підлягають задоволенню в зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», яким дія частини четвертої ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинена на 2006 р. в частині виплати компенсації і допоміг у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
При цьому суд приймає до уваги, що відповідно ст. 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, ст. 8 Конституції України , ст.ст. 48 , 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов прокурора частково.
4
Визнати дії відповідача у відмові виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому законодавством неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації, розташованої в с.м.т. Олександрівка Олександрівського району Донецької області, вул. Жовтнева, 2 код ЄДРПОУ 24812369 на користь ОСОБА_1, який мешкає в АДРЕСА_1, заборгованість з виплати допомоги на оздоровлення за 2002,2003, 2004, 2005 роки в сумі 4118 (чотири тисячи сто вісімнадцять) грн. 20 коп.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга в тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Щербак Ю.В.