Постанова № 17547649, 08.08.2011, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
08.08.2011
Номер справи
2-а-22198/11
Номер документу
17547649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-22198/2011р.

П О С ТА Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2011 року суддя Краматорського міського суду Донецької області Карпенко О.М. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про перерахунок пенсії , -

В С Т А Н О В И В:

22 липня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про перерахунок пенсії.

Позов обґрунтований тим, що позивач, віднесений до учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році. Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії НОМЕР_1 видане 31.03.1998р. На нього розповсюджується дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсія особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюється у вигляді:

А) державної пенсії;

Б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсія повинна призначатися у розмірі:

Особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Зміни внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 № 107-VI визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 № 10-рп/2008.

Зазначені положення, які визнані неконституційними, втрачають чинності з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

Відповідно до вимог ст. 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждалих від Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Оскільки Верховна Рада України жодних рішень про закони України з цього питання щодо обмежень у виплаті пенсій для постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи не приймала, то для вирішення цього питання застосуванню підлягає саме ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 20.06.1996.

Але виплати відповідачем здійснюються на підставі неправомірних змін до цього закону в такому розмірі: Особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Вказана мною пенсія, згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», повинна коригуватися у відповідності збільшення прожиткового мінімуму, встановленого законом. На коригування, тобто збільшення, перерахунку пенсій, вказує ч. З ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно цієї статті в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Перерахунок пенсії здійснюється проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Обов'язок проведення перерахунку покладено на органи пенсійного забезпечення, не залежно від наявності заяви пенсіонера про проведення такого перерахунку.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність осіб: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАСУ адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Згідно ч. 2 ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач просить суд звернути увагу на те, що ним дотримано досудове врегулювання вирішення спору, яке передбачено ст. 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ та Закону України «Про звернення громадян»від 02.10.1996 № 393/96-Вр.

Позивач звернувся с заявою до УПФУ 14.06.2011 про перерахунок пенсії та виплату заборгованості. Але йому було відмовлено рішенням УПФУ від 25.06.2011 № 2185/Б-02-01-03. Вказане рішення підтверджує той факт, що він перебуваю на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду в м. Краматорську. Рішення про відмову додається до матеріалів справи.

Враховуючи вищевикладене, можна зробити беззаперечний висновок про те, що до цього часу залишається чинною редакція статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якій йдеться про право отримувати додаткову пенсію за шкоду в розмірі ЗО процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тому і позивач маю повне, законне, беззаперечне, конституційне право на її отримання безстроково, тобто довічно.

Відповідно до ст. 256 Кодексу України Адміністративного Судочинства Суд може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів. Згідно ч. 1 ст. 256 КАСУ негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Згідно п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів «Про Державне мито»від 21 січня 1993 року N 7-93 я звільняюсь від сплати судового збору як громадяни, віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На підставі викладеного позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню та виплаті йому додаткової пенсії за шкоду у нижчому, ніж це передбачено ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату, -недоплаченої Додаткової пенсії за шкоду за період з 01.01.2011 і впродовж дії статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської' катастрофи»№ 796-ХІІ виходячи з розміру 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Представник відповідача УПФУ в м. Краматорську в судове засідання не зявилася надала суду заперечення проти позову з яких вбачається , що вона позов не визнає та просить у його задоволенні відмовити, по наступним причинам.

З заявленими позовними вимогами ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську не погоджується з наступних підстав:

Позивач вимагає проведення йому перерахунку додаткової пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2011 року, але ці вимоги є безпідставними, оскільки:

Відповідно до статті 99 КАС України передбачено шестимісячний строк звернення до суду, таким чином позивачем пропущено строк звернення до суду за захистом своїх прав оскільки позивач вважає, що його право було порушено з 01.01.2011 р., то з позовом до суду він звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 22.07.201 Ірік. управління наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог у зв'язку з пропуском строку звернення до суду

Відповідно до вимог пенсійного законодавства, в тому числі й ч.І ст.44 та ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Отже, чинне законодавство передбачає, що перерахунок пенсії повинен проводитися за зверненням отримувача пенсії.

ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії позивач вперше звертався лише 14.06.2011 року, листом від 25.06.2011 р. №2185/Б-02-01-03 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Тобто, лише з 01.06.2011 року позивач може вимагати в судовому порядку здійснення йому перерахунку пенсії.

Ст. 51 Закону № 796 згідно з пп.15 п.28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" булла вул. Поштова, |5, кі. Краматорськ, 84302 тел. 41-86-17, Е-таі1:таіп@гЗ Lpfu.donbass.com, ЄДРПОУ 23346787 викладена в новій редакції. Крім того, згідно вказаного закону ст.51 була доповнена ч.б-наступного змісту "розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може корегуватися іншими нормативно-правовими актами".

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рн/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були вказані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів ..України", вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.

З 22.05.2008 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" особам, яким встановлена 2 категорія виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність

Законом України від 14.06.201 lp. №3491-VI було внесено зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", та встановлено,що у 2011 році норми і положення статі 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 p., № 13, ст. 178 з наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

На виконання пункту 7 цього Закону була прийнята Постанова Кабінету Міністрів від.06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»де було встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність тим, що належать до категорії3,-10 відсотків;

Відповідно до ст.63 Закону № 796 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду.

Згідно п.2 ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, у п.З ст.73 Закону № 1058 зазначено, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

В частині 1 статті 67 Закону № 796 зазначено, що "конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати".

Відповідно до ст.117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання.

У зв'язку з вищевикладеним позивачу нараховувалась пенсія відповідно до діючого законодавства.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1 віднесений до учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році. Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії НОМЕР_1 видане 31.03.1998р. На нього розповсюджується дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач звернувся с заявою до УПФУ 14.06.2011 про перерахунок пенсії та виплату заборгованості. Але йому було відмовлено рішенням УПФУ від 25.06.2011 № 2185/Б-02-01-03.

Згідно до статті 99 КАС України передбачено шестимісячний строк звернення до суду, таким чином позивачем пропущено строк звернення до суду за захистом своїх прав оскільки позивач вважає, що його право було порушено з 01.01.2011 р., то з позовом до суду він звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 22.07.2011 рік. управління наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Згідно до вимог пенсійного законодавства, в тому числі й ч.2 ст.44 та ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.Чинне законодавство передбачає, що перерахунок пенсії повинен проводитися за зверненням отримувача пенсії.

Ст. 51 Закону № 796 згідно з пп.15 п.28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" булла вул. Поштова, |5, кі. Краматорськ, 84302 тел. 41-86-17, Е-таі1:таіп@гЗ Lpfu.donbass.com, ЄДРПОУ 23346787 викладена в новій редакції. Крім того, згідно вказаного закону ст.51 була доповнена ч.б-наступного змісту "розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може корегуватися іншими нормативно-правовими актами".

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рн/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були вказані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів ..України", вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.

З 22.05.2008 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" особам, яким встановлена 2 категорія виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність

Законом України від 14.06.201 lp. №3491-VI було внесено зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", та встановлено,що у 2011 році норми і положення статі 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 p., № 13, ст. 178 з наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

На виконання пункту 7 цього Закону була прийнята Постанова Кабінету Міністрів від.06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»де було встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність тим, що належать до категорії 3,-10 відсотків;

Відповідно до ст.63 Закону № 796 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду.

Згідно п.2 ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, у п.З ст.73 Закону № 1058 зазначено, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

В частині 1 статті 67 Закону № 796 зазначено, що "конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати".

Відповідно до ст.117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про перерахунок пенсії є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99, 100, 159, 183-2 КАС України, ст.ст. 3, 19, 22 Конституції України, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, суд,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про перерахунок пенсії відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя:

Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в єдиному екземплярі.

Суддя: