Справа № 2-а-9450/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" липня 2011 р. Торезький міський суд Донецької області в складі :
головуючої-судді Чапланової О.М.
при секретарі Кононенко Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі, третя особа Державне підприємство «Сніжнеантрацит»- про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
18.06.2011 р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі, третя особа Державне підприємство «Сніжнеантрацит»про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в УПФУ в м. Торезі і отримує пенсію за віком. Після виходу на пенсію він продовжив трудову діяльність і працював на ДП «Сніжнеантрацит». Відповідно до ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» він має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. 31.05.2011 р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав відповідні документи, але рішенням за № 642 від 07.06.2011 р. відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що Державне підприємство «Сніжнеантрацит»страхові внески до Пенсійного фонду сплатило по 30.04.2010 р. і що на день звернення його страховий стаж не складав 24 місяця. Вважає відмову УПФУ в м.Торезі протиправною, тому, що із його заробітної плати підприємством щомісяця утримувались всі необхідні платежі і податки, включаючи і пенсійні внески.
Позивач просив суд визнати дії УПФУ в м.Торезі щодо відмови йому у перерахунку пенсії неправомірними, зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу по 01.06.2011 р. відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», з урахуванням показника середньої заробітної плати за рік, який передує року звернення до УПФУ, тобто за 2010 р., з 01.06.2011 р. з урахуванням отриманої пенсії.
20.07.2011 р. позивач надав заяву про зміну позовних вимог, в якій просив суд визнати дії УПФУ в м.Торезі щодо відмови йому у перерахунку пенсії неправомірними, скасувати рішення №642 від 07.06.2011 р. про відмову у перерахунку пенсії, зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу по 01.06.2010 р. відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», з урахуванням показника середньої заробітної плати за рік, який передує року звернення до УПФУ, тобто за 2010 р., з 01.06.2011 р. з урахуванням отриманої пенсії.
Сторони, які про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
За ухвалою суду розгляд справи здійснено у відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що з 02.05.2008 р. ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ в м.Торезі, як отримувач пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах за Списком №1, обчисленої за нормами ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(а.с.22).
Після призначення пенсії з 01.06.2008 р. по 16.09.2010 р. позивач працював на шахті «Зоря»ДП «Сгіжнеантрацит», звільнений по ст. 38КЗпП України у звязку з переходом на пенсію за віком, що підтверджується записами у його трудовій книжці (а.с.10-13).
Після спливу дворічного строку, протягом якого ОСОБА_2 продовжував працювати після призначення з 02.05.2008 р., пенсії, при якому було враховано його страховий стаж по 31.05.2008 р., він 31.05.2011 р. звернувся до УПФУ в м.Торезі із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку за нормами ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(а.с.23).
Рішенням УПФУ в м.Торезі № 642 від 07.06.2011 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що він не має підтверджених документально 24 місяців страхового стажу на час звернення за перерахунком пенсії (а.с.14).
У письмовому запереченні УПФУ в м.Торезі зазначено, що з 02.05.2008 р. ОСОБА_2 знаходиться на обліку як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, обчисленої за нормами ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». 31.05.2011 р. позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку за нормами ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Станом на 01.06.2011 р., згідно даних персоніфікованого обліку, підприємством «Шахта «Зоря»ДП «Сніжнеантрацит»страхові внески були сплачені по 30.04.2010 р. Станом на 01.06.2011 р. страховий стаж позивача становить 1 рік 11 місяців, що не дає права на перерахунок пенсії за ст.. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Тому позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Розмір пенсії позивачу обчислено відповідно до норм діючого законодавства у звязку із чим просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.01.2004 р. набрав чинності ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№1058-ІУ від 09.07.2003 р., яким визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із п.1 ч.1 ст.11 ЗУ №1058-ІУ, загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ч.1 ст. 15 цього Закону, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій ст. 12 цього Закону.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 ЗУ №1058-ІУ передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці:
Підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; обєднання громадян, профспільки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1,10,15 ст. 11 цього Закону;
колективні та орендні підприємства, сільськогосподарськи кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), для осіб, зазначених у п.2 ст.11 цього Закону;
дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у п.5 ст. 11 цього Закону;
іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України для осіб, зазначених у п.6 ст. 11 цього Закону.
Частиною 2 ст. 17 Закону № 1058-ІУ (яка діяла на час обовязку ДП «Сніжнеантрацит»сплатити страхові внески, відраховані із заробітної плати ОСОБА_2, за травень 2010 року) до обовязків страхувальників віднесено, зокрема, нарахування, обчислення і сплата в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків.
Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-1У у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Відповідно до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року №107-У1 «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсі, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацем 3 ч.1.ст.40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попереднього перерахунку пенсії)».
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені підпунктом «б»підпунктом 10 п.35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року №107-У1, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).
Тому з 22.05.2008 року і станом на 31.05.2011 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, яка не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-1У, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсі, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000року, незалежно від перерв, за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Тобто, заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, що у даному випадку по цій справі - за 2010 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV визначається Державним комітетом статистики. Вона не співпадає з поняттям середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в частині 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 року № 107-VІ та в пп. 3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, і визначається Пенсійним фондом України.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 (далі Порядок), заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У разі якщо особа, якій призначається пенсія, є неповнолітньою або недієздатною, заява подається батьками або опікунами (піклувальниками) за місцем їх проживання (реєстрації).
Відповідно до п.2 Порядку заява про призначення пенсії працюючим громадянам і членам їх сімей (у зв'язку з втратою годувальника) та про відстрочку часу її призначення відповідно до Закону ( 1058-15 ) подається працівником (членом його сім'ї у зв'язку з втратою годувальника) до управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах (далі - орган, що призначає пенсію) через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа). За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до п.5 Порядку днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться
відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому
штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом
четвертим статті 45 Закону.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно із п.7 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику. За документ, що засвідчує відсутність у заявника ідентифікаційного номера для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні державні органи та мають відмітку у паспорті, береться копія сторінки паспорта з відміткою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
б) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 ( 637-93-п ) (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію (далі - відділ персоніфікованого обліку), додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3.
За період роботи до 01.01.91 на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 підтверджується даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого
обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 - даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Період перебування на інвалідності у зв'язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК).
Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01.01.2010 на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01.01.2010 - даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку;
в) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних Договорів (Угод) в галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу ( 637-93-п ), та довідку згідно з додатком 1;
г) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при
призначенні пенсії згідно із абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону ( 1058-15); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку (при призначенні пенсії згідно із абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону ( 1058-15 ); висновок МСЕК щодо причинного зв'язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або захворюванням, пов'язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку (при призначенні пенсії згідно із абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону ( 1058-15 ); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом по зору I групи - сліпим (при призначенні пенсії згідно із абзацом третім пункту 3 Прикінцевих положень Закону ( 1058-15 ); документи закладу охорони здоров'я про наявність відповідного захворювання: гіпофізарного нанізму (ліліпути), диспропорційні
карлики (при призначенні пенсії згідно із абзацом другим пункту 3 Прикінцевих положень Закону ( 1058-15 ); посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") ( 796-12 ); документи про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку (при призначенні пенсії згідно із пунктом "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ( 1788-12 ); документи про народження дитини та виховання її до восьмирічного, з 01.01.2006 - шестирічного віку чи про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом (при призначенні пенсії згідно з абзацом четвертим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ( 1058-15 ); заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність (свідоцтво органу РАГС про смерть, рішення суду про визнання її безвісно відсутньою тощо), в разі звернення за пенсією батька, яким здійснювалось виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда (при призначенні пенсії згідно з абзацом п'ятим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ( 1058-15 );
д) клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію (для призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону України "Про зайнятість населення" ( 803-12 ).
Відповідно до п. 4 ст. 45 ЗУ № 1058-ІУ перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
У разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
В судовому засіданні встановлено, що після призначення пенсії - з 02.05.2008 року, при якому було враховано страховий стаж по 31.05.2008 р., ОСОБА_2 продовжував працювати з 01.06.2008 р. по 16.09.2010 р. на шахті «Зоря»ДП «Сніжнеантрацит», звільнений по ст. 38 КЗпП України у звязку з переходом на пенсію за віком. Тобто позивач пропрацював більше 2 повних років після призначення пенсії на шахті «Зоря»ДП «Сніжнеантрацит»та з дотриманням вимог наведених правових норм 31.05.2011 р. звернувся до УПФУ в м.Торезі із заявою про перерахунок пенсії, надавши відповідні документи. Рішенням УПФУ в м.Торезі № 642 від 07.06.2011 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що він не має підтверджених документально 24 місяців страхового стажу на час звернення за перерахунком пенсії, тому, що підприємство, на якому він працював сплатило внески у Пенсійний фонд по 30.04.2010 р.
Згідно із довідкою від 20.07.2011 р. (а.с.32) із заробітної плати, нарахованої ОСОБА_2 за травень 2010 р., шахта «Зоря»ДП «Сніжнеантрацит»провела утримання внесків у Пенсійний фонд у розмірі 40,59 грн.
В порушення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" УПФУ в м.Торезі, отримавши від ОСОБА_2 заяву про перерахунок пенсії, та надані ним документи, не повідомило позивача про необхідність подання додаткових документів, відмовило йому у перерахунку пенсії у звязку із тим, що він не має підтверджених документально 24 місяців страхового стажу на час звернення за перерахунком пенсії, тому, що підприємство, на якому він працював сплатило внески у Пенсійний фонд по 30.04.2010 р.
Крім цього, частиною 2 ст. 17 Закону № 1058-ІУ (яка була чинною у травні 2010 р.) нарахування, обчислення і сплата в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків віднесено до обовязків страхувальників, тому позивач, який працював на шахті «Зоря»ДП «Сніжнеантрацит», не повинен нести відповідальність за недотримання роботодавцем вимог пенсійного законодавства.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Необхідно визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 01.06.2011 р. протиправними, визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м.Торезі № 642 від 07.06.2011 р. про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за нормами ст.. 42 ЗУ „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2011 р. з урахуванням страхового стажу з 01.06.2008 р. по 31.05.2010 р. із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, у відповідності із вимогами ст.ст.40,42 цього Закону в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У звязку із задоволенням позовних вимог підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача 03 грн. 40 коп.
Керуючись: Законом України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1, ст.ст. 2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99, 100,102, 104,105,158-163,185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі, третя особа Державне підприємство «Сніжнеантрацит»- про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 01.06.2011 р. з урахуванням страхового стажу з 01.06.2008 р. по 31.05.2010 р. протиправними.
Визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м.Торезі № 642 від 07.06.2011 р. про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за нормами ст. 42 ЗУ „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, б-р Ілліча, б. 8, ЄДРПОУ 20395437) провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, перерахунок пенсії з 01.06.2011 р. з урахуванням страхового стажу з 01.06.2008 р. по 31.05.2010 р. із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, у відповідності із вимогами ст.ст.40,42 цього Закону в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривні 40 копійок.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 25 липня 2011 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 27 липня 2011 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її надає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя:О. М. Чапланова