ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" травня 2008 р.
14:00
Справа № 3/14/08
Позивач: Миколаївське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
пр-т. Леніна, 93, м. Миколаїв, 54017
Відповідач: Відділ освіти Жовтневої райдержадміністрації
пр-т Жовтневий, 314, м. Миколаїв, 54050
СУТЬ СПОРУ: стягнення заборгованості по страховим внескам у сумі 25 796,49 грн.
Суддя Смородінова О.Г.
Секретар судового засідання Вязовський М.А.
ПРИСУТНІ:
Від позивача: Єніна Л.В., довіреність від 05.12.2007 року.
Від відповідача: Галактіонов М.Є., довіреність від 06.05.2008 року.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом про стягнення з відповідача 25 796,49 грн. заборгованості по страховим внескам до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідачем до суду надано письмові пояснення № 381 від 24.04.2008 р., в якому відповідач позов не визнає, посилаючись на його безпідставність і зазначає, що заборгованість по страхових внесках, яка є предметом даного позову, виникла внаслідок незаконного нарахування страхових внесків на виплати проведені відповідно до Закону України “Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України “Про освіту” педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів”. Діючим законодавством не передбачено нарахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на виплати здійснені згідно вказаного Закону.
В постанові Кабінету Міністрів України від 25.05.2006 р. № 745 “Про деякі питання, пов’язані із сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне страхування” однозначно вказано, що на ці виплати страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності не нараховуються.
Крім того, відповідач посилається на листи Міністерства фінансів України щодо виконання статті 57 Закону України “Про освіту”, в яких вказано, що на виплати здійснені на виконання вказаного Закону страхові внески не нараховуються.
06.05.2008р. в судовому засіданні була оголошена перерва до 20.05.2008 р.
Ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши представників сторін, суд –
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ відповідач являється страхувальником на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст.ст. 23, 27 Закону України № 2240 страхувальник ( роботодавець) зобов’язаний нараховувати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Перерахування вказаних сум повинно здійснюватись страхувальником-роботодавцем один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з актом перевірки від 15 березня 2006 р. за № 155/1 МОВ в грудні 2005 р. відповідачем виплачена заборгованість з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки за 1997 –2002 роки працівникам навчальних закладів та установ освіти в сумі 357256 грн.
За результатами даної перевірки було донараховано страхових внесків в сумі 13932,99 грн. і запропоновано відділу освіти Жовтневої райдержадміністрації донараховані та доутримані страхові внески в загальній сумі 13932,99 грн. зарахувати до бюджету Фонду та відобразити в рядку 2 таблиці ІІІ звіту Ф4 ФСС з ТВП за 12 місяців 2006 р.
29 березня 2006 р. позивачем прийнято рішення № 321 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті ( Ф4-ФССзТВП) сум фінансових ( штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким донараховано відділу освіти Жовтневої райдержадміністрації страхові внески в сумі 13932,99 грн. не прийнятті до заліку витрати – 454,91 грн. і застосовано штраф в сумі 227,45 грн. за порушення порядку витрачення страхових коштів, які в 10-денний термін від дня отримання рішення підлягають зарахуванню до бюджету Фонду в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач не спростував факт отримання рішення № 321 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті ( Ф4-ФССзТВП) сум фінансових ( штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Згідно з актом від 23 березня 2007 р. за № 181/1 МОВ за І півріччя 2007 р. відповідачем виплачена заборгованість з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки медпрацівників в сумі 304192,29 грн.
В акте 181/1 від 23.03.2007 р. вказано, що відповідачем невірно включені до ФОП витрати за перші п’ять днів по тимчасовій непрацездатності, які були проведені за рахунок установи в сумі 36511,00 грн.
За результатами даної перевірки на суму виплат у розмірі 304192,29 грн. було донараховано страхових внесків на загальну суму 11863,50 грн. та зменшені страхові внески на суму 1387,42 грн. і запропоновано відділу освіти Жовтневої райдержадміністрації донараховані та доутримані страхові внески в загальній сумі 11863,50 грн. зарахувати до бюджету Фонду та відобразити в рядку 1 таблиці ІІІ звіту Ф4 ФСС з ТВП суму 1387,42 грн. та рядку 4 таблиці ІІІ звіту Ф4 ФСС з ТВП суму 10476,08 грн., яка склалась із страхових внесків не перерахованих позивачу за минусом 1387,42 грн.) в звіті за 12 місяців 2007 р.
30 березня 2007 р. позивачем прийнято рішення № 369 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті ( Ф4-ФССзТВП) сум фінансових ( штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким донараховано відділу освіти Жовтневої райдержадміністрації страхові внески в сумі 10476,08 грн. не прийнятті до заліку витрати – 428,34 грн. і застосовано штраф в сумі 214,17 грн. за порушення порядку витрачення страхових коштів, які в 10-денний термін від дня отримання рішення підлягають зарахуванню до бюджету Фонду в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач не спростував факт отримання рішення № 321 від 29.03.06 р. та рішення № 369 від 30.03.2007 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті ( Ф4-ФССзТВП) сум фінансових ( штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Як видно з матеріалів справи відповідачем заборгованість не сплачена, згідно вищезазначених рішень загальна заборгованість правомірно склала 24 409,07 грн.
Посилання відповідача на те, що нарахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не передбачено судом не приймаються до уваги, оскільки, відповідно до вимог ст. 2 Закону України “Про оплату праці” ці виплати відносяться до фонду оплати праці та згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.205 р. № 934 «Про порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково –педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при надані щорічної відпустки»з цих виплат згідно зі ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 р. № 2213-111 необхідно нарахувати страхові внески та перерахувати до бюджету Фонду ці внески.
Крім того, рішення позивача № 321 від 29.03.2006 р. та № 369 від 30.03.2007 р., яким відповідачеві було донараховано до сплати страхові внески в установленому порядку не оскаржено, на день прийняття рішення по справі воно є діючим.
У зв’язку з тим, що відповідач в добровільному порядку заборгованість визначену позивачем не сплачує, позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення боргу в судовому порядку.
Виходячи з викладеного, позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.161,163,167,254 КАС України, господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Відділу освіти Жовтневої районної державної адміністрації, 54050, м. Миколаїв, пр. Жовтневий, 314, код 02144980 на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, 54017, м. Миколаїв, пр. Леніна, 93, код 20866865 –24 409,07 грн. заборгованості по страховим внескам.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя