ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62
Іменем України
ПОСТАНОВА
"04" червня 2008 р. Справа № 11/103а
За позовом: Державної податкової інспекції у м. Чернігові
14000, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28
До: Чернігівського обласного військового комісаріату
14038, м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 68
Про стягнення 1128,12 грн. податкового боргу за рахунок активів
Суддя Ю.М. Бобров
Секретар А.А.Радченко
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :
Від Позивача: Смуригіна К.О. - ст. держподатінспектор, дов. від 31.03.08 р. № 4037/9/10-010.
Від Відповідача: Шевченко В.Л. –представник, дов. від 29.05.08 р. № 1253.
СУТЬ СПОРУ:
Державною податковою інспекцією у м. Чернігові подано адміністративний позов до Чернігівського об’єднаного міського військового комісаріату (далі – Чернігівський ОМВК) м.Чернігів про стягнення 1128,12 грн. податкового боргу за рахунок активів боржника.
Розгляд справи відкладався та в судовому засіданні оголошувались перерви.
В ході судового розгляду судом встановлено, що відповідно до директиви Міністерства оборони України від 06.04.06 р. № 322/1/03 „Про проведення організаційних заходів у військових комісаріатах у 2006 році”, наказу начальника територіального управління „Північ” від 19.04.06 р. № 07, розпорядження начальника територіального управління „Північ” від 11.09.06 р. № 4/2/104-Т, розпорядження начальника штабу від 08.09.06 р. № 5/105/229 та прийнятого на їх виконання наказу військового комісара Чернігівського обласного військового комісаріату від 12.09.06 р. № 288 „Про проведення організаційних заходів у військових комісаріатах Чернігівської області в 2006 році” Чернігівський об’єднаний міський військовий комісаріат з 31.10.06 р. перейшов на новий штат. Правонаступником по фінансово –господарській діяльності встановлено Чернігівський обласний військовий комісаріат (Чернігівський ОВК).
Згідно копії довідки з ЄДРПОУ № 69/08 від 25.01.08 р. Чернігівський ОМВК є відокремленим підрозділом Чернігівського обласного військового комісаріату, без права юридичної особи.
Заява про заняття з обліку платника податків ф. № 8-ОПП подана Чернігівським ОМВК до ДПІ у м. Чернігові 31.10.07 р.
Ухвалою суду від 17.04.08 р. здійснено заміну первинного відповідача –Чернігівський об’єднаний міський військовий комісаріат належним відповідачем –Чернігівський обласний військовий комісаріат (м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 68).
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача –Чернігівського обласного військового комісаріату в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував.
Як на підставу своїх заперечень представник відповідача посилався на акт від 22.11.07 р. № 1003/23/09576411 „Про результати позапланової виїзної перевірки Чернігівського ОМВК з питань дотримання вимог податкового законодавства в зв’язку з ліквідацією платника податків за період з 01.09.04 р. по 12.11.07 р.”, згідно п.2.1.19 якого Чернігівський ОМВК станом на 01.07.07 р. має переплату по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1557,87 грн.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Чернігівський об’єднаний міський військовий комісаріат зареєстровано рішенням Чернігівської райдержадміністрації від 09.06.98 р. № 200. Чернігівський ОМВК є неприбутковою організацією, взятий на податковий облік в ДПІ у м. Чернігові як платник податків з 24.11.00 р.
Чернігівський обласний військовий комісаріат, структурним підрозділом якого є Чернігівський ОМВК, взятий на облік у ДПІ у м. Чернігові як платник податків з 25.12.98 р., є неприбутковою організацією.
На день прийняття рішення Чернігівський ОМВК та Чернігівський ОВК перебувають на обліку в ДПІ у м. Чернігові як платники податків.
Відповідно до ст.ст. 9, 11 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.91 р. № 1251-ХІІ (із змінами і доповненнями) платник податків зобов’язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законодавством терміни, а також несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та дотримання вимог податкового законодавства.
Всупереч вимогам чинного законодавства, Чернігівський ОМВК не своєчасно та не в повному обсязі сплачує до бюджету належні суми податків.
Станом на 22.02.08 р. загальний податковий борг (узгоджене податкове зобов’язання) Чернігівського ОМВК перед бюджетами становить 1128,12 грн., а саме:
- по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності - 510,00 грн. боргу, в т.ч. 510,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- по податку з доходів фізичних осіб –618,12 грн.
Вказана сума боргу по податку на прибуток є узгодженою та виникла на підставі прийнятих інспекцією податкових повідомлень–рішень: від 14.03.07 р. № 0004161510/0, від 04.07.07 р. № 0014001510/0, від 01.10.07 р. № 0020391510/0, якими за порушення п.п. «б»п.п.4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00 р. № 2181 (далі - Закон № 2181), п.16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.94 р. № 334/94-ВР, згідно з п.п. ”а” п.п.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону № 2181 та на підставі п.п. 17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181 відповідачу визначено податкове зобов’язання по податку на прибуток підприємств, що перебувають у державній власності, у вигляді штрафних (фінансових) санкцій в сумі 510,00 грн.(170,00 грн.*3) за неподання податкової звітності за 2006 рік, 1 квартал та 1 півріччя 2007 р.
Вказані податкові повідомлення –рішення, які отримані Чернігівським ОМВК 02.04.07р., 23.07.07 р. та 19.10.07 р. відповідно, Чернігівським ОМВК не оскаржувались, не скасовані та недійсними в судовому порядку не визнавались.
Сума боргу по податку з доходів фізичних осіб є узгодженою та виникла на підставі прийнятого ДПІ у м. Чернігові податкового повідомлення - рішення від 23.11.07 р. № 0013721720/0, яким згідно з п.п. ”б” п.п.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону № 2181 та на підставі п.п.17.1.9 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181 Чернігівському ОМВК визначено податкове зобов’язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 206,04 грн. основного платежу та 412,08 грн. штрафних (фінансових) санкцій, всього на суму 618,12 грн.
Вказане повідомлення –рішення, яке отримане Чернігівським ОМВК 30.11.07 р., останнім не оскаржувалось, не скасоване та недійсним в судовому порядку не визнавалось.
Повідомлення –рішення № 00013721720/0 від 23.11.07 р. прийнято на підставі акта перевірки від 22.11.07 р. № 1003/23/09576411. Акт перевірки Чернігівським ОМВК не оскаржувався.
Як зазначено у висновку акта перевірки, перевіркою встановлено, зокрема, порушення Чернігівським ОМВК п.п.6.5.1 п.6.5 ст. 6, п.7.1 ст.7, п. 8.1.1 п.8.1 ст. 8, п.9.7.3 п.9.7 ст. 9, п.п. ”а” п.19.2 ст. 19, п.п.20.3.20 п.10.3 ст. 20 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.03 р. № 889-IV, в результаті чого занижено суму податку з доходів фізичних осіб на суму 206,04 грн.
Сума боргу підтверджується також довідкою позивача та обліковими картками платника податків, які додані до позовної заяви.
Згідно п.4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації. Відповідно п.п.5.1 ст.5 Закону № 2181 податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку (п.п.17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181).
У разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу) (п.п. 17.1.9 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181).
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію (п.п. „а”); дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях (п.п. ”б” п.п.4.2.2. п.4.2 ст. 4 Закону № 2181).
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 Закону № 2181, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181).
Відповідач у визначений законодавством термін податкове зобов’язання не оскаржив, тому у відповідності з п.п.5.2.2. п.5.2 ст. 5 Закону воно вважається узгодженим з першого дня, наступного після закінчення терміну, наданого Законом для оскарження.
Узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, встановлені ст. 5 Закону № 2181, визнається сумою податкового боргу платника податків у відповідності з п.п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону.
Вжиті позивачем передбачені Законом № 2181 заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату. Направлені позивачем відповідно до п.6.2 ст. 6 Закону № 2181 на юридичну адресу Чернігівського ОМВК перша податкова вимога № 1/1526 від 19.07.07 р. та друга податкова вимога № 2/2084 від 02.09.07 р., які отримані відповідачем 05.10.07 р. та 05.11.07 р. відповідно, залишені Чернігівським ОМВК без задоволення.
На підставі п.п.10.1.1 п.10.1 ст. 10 Закону № 2181 ДПІ у м. Чернігові прийнято рішення № 396 від 05.12.07 р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків Чернігівський ОМВК в рахунок погашення його податкового боргу.
На день розгляду справи податковий борг в сумі 1128,12 грн. не сплачений.
Примусове стягнення податкової заборгованості –передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Активами платника податків згідно з п.1.7 ст. 1 Закону № 2181 є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Зважаючи на те, що вищенаведений податковий борг підтверджується матеріалами справи, відповідно до п. п. 3.1.1. п.3.1. ст.3 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов’язань виключно за рішенням суду.
Враховуючи наведене вище, суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Чернігівського обласного військового комісаріату (14038, м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 68, р/р 352121026000358 в ГУДК у Чернігівській області, МФО 853592, код 08536958) за рахунок його активів до Державного бюджету 510,00 грн. податку на прибуток на р/р 31118009700002, код 11021000, отримувач: Державний бюджет, код 22825965, банк: ГУДК у Чернігівській області; до Місцевого бюджету 618,12 грн. податку з доходів найманих працівників на р/р 33218800700002, код 11010100, отримувач: Місцевий бюджет, код 22825965, банк: ГУДК у Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява.
Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Чернігівської області.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, відповідно до ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 04.06.08 р. проголошено тільки в ступну та резолютивну частини постанови.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 06.06.08 р.
Суддя Ю.М.Бобров