Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2011 року Справа № 2а/2370/5003/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чалої А.С.,
при секретарі Журавлі В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області, в якій просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість по страхових внесках за ІІІ - ІV квартал 2010 року та штрафної санкції в загальній сумі 1761 грн. 20 коп..
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058 зобовязаний вчасно та в повному обсязі здійснювати сплату страхових внесків, а також своєчасно подавати розрахунок сум страхових внесків на загальнообовязкове державне страхування у строки, визначені законодавством. Проте, відповідач належні суми внесків на загальнообовязковедержавне пенсійне страхування не сплачує та своєчасно обовязки свої не виконує, в звязку з чим позивач просить стягнути заборгованість в судовому порядку.
Позивач в судове засідання представника свого не направив, проте в прохальній частині позовної заяви просив розгляд справи провести без його участі.
Відповідач про судове засідання належним чином був повідомлений, проте на адресу суду повернувся конверт, з відміткою про те, що відповідач за зазначеною адресою не проживає. Відповідно до копії довідки з ЄДР станом на 10.06.2011 року фізична особа підприємець ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, на яку і направлялася кореспонденція.
Розглянувши подані документи, суд приходить до наступного.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно пункту 3 статті 11 Закону № 1058-IV, загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Пунктом 5 статті 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, зареєстрований Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області 26.09.2008 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, а отже є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Абзацом 9 частини 2 статті 19 зазначеного Закону встановлено, що страхові внески до солідарної системи нараховуються для осіб, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Пунктом 6 статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для сплати страхових внесків фізичними особами підприємцями, які сплачують єдиний податок, є квартал. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Відповідно до підпункту 4 пункту 8 розділу XV Закону № 1058-IV фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Мінімальний розмір заробітної плати згідно Законів України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати»від 20.10.2009 року № 1646-VI та «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010 року № 2154-VI з 1 липня по 1 жовтня 2010 року становив 888 грн., з 1 жовтня по 1 грудня 2010 року 907 грн. та з 1 грудня 2010 року 922 грн., розмір мінімального страхового місячного внеску за ці періоди відповідно становить: з 1 липня по 1 жовтня 2010 року 294 грн. 82 коп. (888 грн. х 33,2%), з 1 жовтня по 1 листопад 2010 року 301 грн. 12 коп. (907 грн. х 33,2%), з 1 по 31 грудня 2010 року 306 грн. 10 коп. (922 грн. х 33,2%).
Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області проведено перевірку відповідача щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за ІІІ - ІV квартал 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки № 332 від 24.01.2011 року.
В ході перевірки встановлено, що сума страхових внесків на пенсійне страхування, сплачених позивачем, нижча мінімального страхового внеску, в звязку з чим за період з липня по грудень 2010 року відповідачу було донараховано 1591 грн. 20 коп.
На підставі частини 3 статті 106 Закону № 1058-IV відповідачу направлялась вимога про сплату боргу № Ф 332 від 24.01.2011 року рекомендованим листом. Вказана вимога повернулась до управління з підстав, що відповідач за зазначеною адресою не проживає
Частина 8.3. статті 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 року за № 64/8663 передбачає, що вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно витягу з ЄДР місце реєстрації відповідача є: АДРЕСА_1, куди і направлялася вимога про сплату боргу.
Таким чином, сума заборгованості відповідача перед Пенсійним фондом України становить 1591 грн. 20 коп. (294 грн. 82 коп. х 3 місяці + 301 грн. 12 коп. х 2 місяці + 306 грн. 10 коп. 252 грн. (сума зарахованої частини єдиного податку).
Пункт 5 ч. 9 статті 106 Закону № 1058-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідновин) передбачає, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, як було встановлено з матеріалів справи фізична особа підприємець ОСОБА_1 не подав розрахунок сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2010 рік у строки визначені законодавством (до 1 квітня 2011 року).
Враховуючи вищезазначене, позивачем прийнято рішення № 88 від 22.04.2011 року про застосування фінансових санкцій в сумі 170 грн. Дане рішення направлене відповідачу, котре особисто отримане та не оскаржене в установлені законодавством терміни, а отже є узгодженим.
Беручи до уваги те, що узгоджену суму боргу до Пенсійного фонду України зі сплати страхових внесків в сумі 1591 грн. 20 коп. та фінансових санкцій в сумі 170 грн., в загальному розмірі 1761 грн. 20 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області (19900, Черкаська область, смт. Чорнобай, вул. Леніна, 132, ідентифікаційний код 21366739) заборгованість зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій в загальній сумі 1761 (одна тисяча сімсот шістдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Чала