Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2011 р. справа № 2а/0570/8888/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Давиденко Т.В.
при секретаріПавленко М.С.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Павленко М.С.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 довір. від 27.01.2011 року № 03-24/84
від відповідача ОСОБА_2 довір. від 25.08.2009 року б/н
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Державної комісії з контролю за цінами в Донецькій області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС «Обжора»
про зобовязання допустити до проведення перевірки
ВСТАНОВИВ:
Державна комісія з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС «Обжора» про зобовязання допустити до проведення планової перевірки відповідно до пунктів 3.1.1, 3.1.3 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на II квартал 2011 року.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області 04.05.2011 року не була допущена до планової перевірки ТОВ «ТС «Обжора».
Відмова у допуску до проведення планової перевірки мотивована ти, що повідомлення про здійснення перевірки направлене не на юридичну адресу Товариства та особа, яка прийняла рекомендоване повідомлення про вручення поштового повідомлення, не має трудових відносин з ТОВ «ТС «Обжора».
Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та зазначив, що фахівцями інспекції здійснений вихід на перевірку відповідача за двома адресами: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 25, де їм повідомили, що головний офіс ТОВ «ТС «Обжора» знаходиться за іншою адресою, та за адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30, де встановлено, що товариство за зазначеною адресою не знаходиться, вивіска відсутня, тому провести перевірку відповідача неможливо.
Представник відповідача у судовому засіданні проти доводів позовної заяви заперечував та просив відмовити в її задоволенні, оскільки, як вказував відповідач, фахівці Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області взагалі не виходили на перевірку ТОВ «ТС «Обжора» за юридичною адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представників сторін, суд встановив.
ТОВ «ТС «Обжора» (ідентифікаційний код юридичної особи 33967456) зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Донецької міської Ради, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, юридична адреса: 83008, Донецька область, м. Донецьк, вул. Югославська, 30.
Згідно наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 26.04.2011 року № 45, та пунктів 3.1.1, п. 3.1.3 Плану роботи на II квартал 2011 року, інспекцією заплановане здійснення перевірки ТОВ «ТС «Обжора» з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлене державне регулювання, мінімальних оптово відпускних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
Як вбачається з повідомлення від 14.04.2011 року № 03/13-152 про проведення планової перевірки ТОВ «ТС «Обжора», направленого в той же день на адресу товариства: м. Донецьк, б-р. Пушкіна, 25, перевірка повинна проводитись на підставі посвідчення з 04.05.2011 року по 18.05.2011 року.
Повідомлення отримане товариством 19.04.2011 року, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції (а.с. 8).
Згідно посвідчення від 27.04.2011 року №450 на виконання наказу від 26.04.2011 року № 45, згідно пунктів 3.1.1.,3.1.3 Плану роботи на II квартал 2011 року, Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області доручено проведення планової перевірки ТОВ «ТС «Обжора» з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання, мінімальних оптово відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва головному державному інспектору Брежнєву С.О. (керівник перевірки), головному державному інспектору Італьєвій О.П., головному державному інспектору Здановській Я.Г. (а.с. 7).
Як вбачається з акту від 04.05.2011 року № 450 про не допуск до перевірки, складеного Державною комісією з контролю за цінами у Донецькій області, ТОВ «ТС «Обжора» не допустило до проведення планової перевірки фахівців інспекції, пояснюючи тим, що повідомлення про здійснення перевірки направлене не на юридичну адресу товариства, та ОСОБА_3, яка отримала рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення не має трудових стосунків з ТОВ «ТС «Обжора» та взагалі в товаристві не працює (а.с. 6).
Згідно акту від 04.05.2011 року, складеного Державною комісією з контролю за цінами в Донецькій області, провести перевірку ТОВ «ТС «Обжора» неможливе, оскільки за юридичною адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30 товариство не знаходиться (а.с.43) .
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить зобовязання допустити до проведення планової перевірки.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.
Пунктом 4 Положення «Про державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 951, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань: проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації; у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування;надає органам виконавчої, субєктам господарювання методичну допомогу і рекомендації з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін, надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, субєктів господарювання обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Повноваження органу державного нагляду визначені статтею 8 зазначеного Закону, відповідно до ч. 1 якого, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Таким чином, позивач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно субєктів господарювання у сфері додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.
Заходи державного нагляду (контролю), в розумінні Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Згідно ч. 1 ст. 7 цього Закону для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, планова перевірка відповідача передбачена у плані роботи позивача та про проведення такої перевірки виданий відповідний наказ.
Частинами 2, 3 ст. 7 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:
найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;
найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;
номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід;
перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові;
дата початку та дата закінчення заходу;
тип заходу (плановий або позаплановий);
вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);
підстави для здійснення заходу;
предмет здійснення заходу;
інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Як свідчать матеріали справи, на виконання зазначених норм Закону позивачем оформлені посвідчення про перевірку відповідача.
Частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід, найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, відповідне повідомлення направлене ТОВ «ТС «Обжора» на адресу: м. Донецьк, б-р. Пушкіна, 25, та отримане працівником товариства 19.04.2011 року.
Згідно ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості:
дату складення акта;
тип заходу (плановий або позаплановий);
вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);
предмет державного нагляду (контролю);
найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;
найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Оскільки провести перевірку відповідача за адресою: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 25 у звязку з тим, що товариство знаходиться за іншою адресою неможливе, фахівцями позивача складений відповідний акт.
Таким чином, позивачем дотриманий порядок повідомлення відповідача про проведення перевірки, видані розпорядчі документи для проведення перевірки, тобто, виконані вимоги зазначених норм Закону.
Щодо неможливості проведення перевірки відповідача у головному офісі за адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30, суд враховує наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності субєкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Як зазначене позивачем у судовому засіданні, планом роботи Інспекції передбачалось проведення перевірки у приміщенні головного офісу ТОВ «ТС «Обжора», який знаходиться за юридичною адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30, тоді як перевіряючими здійснений вихід на перевірку за адресою: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 25, та, крім того, повідомлення про проведення перевірки направлене, також, на зазначену адресу.
Суд не приймає до уваги довід позивача щодо того, що фахівцями інспекції здійснювався вихід для проведення перевірки за юридичною адресою відповідача: м. Донецьк, вул. Югославська, 30, виходячи з наступного.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем не надано суду належних доказів виходу на перевірку відповідача за адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30, акт від 04.05.2011 року про відсутність товариства за зазначеною адресою не є належним доказом у справі, оскільки він належним чином не зареєстрований, до матеріалів позовної заяви первинно не наданий, та, крім того, як свідчать матеріали справи, кореспонденція направлялась позивачем на іншу адресу, що також спростовує довід позивача про неможливість здійснення перевірки, оскільки товариство за адресою, зазначеною в статутних документах, не знаходиться.
Згідно ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.
Оскільки в плані роботи позивача передбачене проведення перевірки головного офісу відповідача, належні докази здійснення виходу на перевірку за адресою, зазначеною у статутних документах та яка є фактичним місцезнаходженням відповідача, субєктом владних повноважень не надані, суд вважає, що у справі не доведений факт недотримання відповідачем вимог зазначеної норми Закону щодо не допуску фахівців позивача до проведення перевірки.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовної заяви.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про ціни і ціноутворення», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовної заяви Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС «Обжора» про зобовязання допустити до проведення планової перевірки відповідно до пунктів 3.1.1, 3.1.3 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на II квартал 2011 року відмовити.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 07.07.2011 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст постанови виготовлений 12.07.2011 року.
Суддя Давиденко Т.В.