Калинівський районний суд Вінницької області
Справа № 1-192/11
ВИРОК
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
"30" червня 2011 р. Калинівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого Янків Т. П.
при секретарі Гордієнко А.М.
з участю прокурора Бондарук І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Калинівка справу про обвинувачення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянинаУкраїни уродженця м. Юрмала, Латвія, жителя АДРЕСА_1, освіта вища, одруженого, раніше не судимого,
в скоєні злочинів, передбачених ч.2 ст.15 ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, працюючи на посаді бухгалтера (наказ № 4 від 01. 04. 10) ТОВ «Діваріо» (код 33623429, обл. Вінницька, м. Калинівка-2), являючись службовою особою, знаючи та усвідомлюючи свої функціональні обовязки, які покладені на нього згідно з ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16. 07. 99, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251 від 25. 06. 91 та статуту ТОВ «Діваріо», будучи відповідальним за організацію бухгалтерського і податкового обліку на підприємстві, за повноту і своєчасність нарахування та сплати податків до державного бюджету, достовірно знаючи про порядок нарахування та строки сплати податку на додану вартість, а також про порядок розрахунку сум податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, здійснюючи фінансово-господарську діяльність в період з квітня 2010 року по січень 2011 року, всупереч вимогам підпункту 7. 7. 2, 7. 7. 5, пункту 7. 7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 198/97 від 03. 04. 97, з метою покращення фінансового стану підприємства за рахунок незаконно отриманих з бюджету коштів, умисно, зловживаючи службовим становищем, шляхом відображення в податкових деклараціях з податку на додану вартість, довідках щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість, розрахунках сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість та заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за вказаний період, завищених сум податку на додану вартість, що підлягають поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку на додану вартість, намагався заволодіти бюджетними коштами в розмірі 98979, 33 грн.
Так, ОСОБА_1, в червні 2010 року, являючись бухгалтером ТОВ «Діваріо», будучи зацікавленим в одержанні доходів підприємством ТОВ «Діваріо», діючи на шкоду державі, з метою отримання додаткових прибутків, зловживаючи службовим становищем вчинив умисні протиправні дії направлені на заволодіння бюджетними коштами, шляхом незаконного відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Завідомо знаючи, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по податку на додану вартість за травень 2010 року становить 23717 грн., власноручно відобразив в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року, довідці щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року, розрахунку сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року та заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість 28020 грн. та надав вказану звітність в Калинівське відділення Козятинської ОДПІ, чим порушив п. 7. 4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР та завищив суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на 4 303 грн.
Також, ОСОБА_1, в липні 2010 року, являючись бухгалтером ТОВ «Діваріо», будучи зацікавленим в одержанні доходів підприємством ТОВ «Діваріо», діючи на шкоду державі, з метою отримання додаткових прибутків, зловживаючи службовим становищем вчинив умисні протиправні дії направлені на заволодіння бюджетними коштами, шляхом незаконного відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Завідомо знаючи, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по податку на додану вартість за червень 2010 року становить 20117 грн., власноручно відобразив в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року, довідці щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року, розрахунку сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року та заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість 39699 грн. та надав вказану звітність в Калинівське відділення Козятинської ОДПІ, чим порушив п. п. 7. 7. 5 п. 7. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР та завищив суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на 19 582 грн.
Так, ОСОБА_1, в листопаді 2010 року, являючись бухгалтером ТОВ «Діваріо», будучи зацікавленим в одержанні доходів підприємством ТОВ «Діваріо», діючи на шкоду державі, з метою отримання додаткових прибутків, зловживаючи службовим становищем вчинив умисні протиправні дії направлені на заволодіння бюджетними коштами, шляхом незаконного відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Завідомо знаючи, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по податку на додану вартість за жовтень 2010 року становить 33924 грн., власноручно відобразив в податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року, довідці щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року, розрахунку сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року та заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість 51857 грн. та надав вказану звітність в Калинівське відділення Козятинської ОДПІ, чим порушив п. п. 7. 2. 1 п. 7. 2 та п. п. 7. 4. 5 п. 7. 4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР та завищив суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на 17933, 33 грн.
Також, ОСОБА_1, в грудні 2010 року, являючись бухгалтером ТОВ «Діваріо», будучи зацікавленим в одержанні доходів підприємством ТОВ «Діваріо», діючи на шкоду державі, з метою отримання додаткових прибутків, зловживаючи службовим становищем вчинив умисні протиправні дії направлені на заволодіння бюджетними коштами, шляхом незаконного відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Завідомо знаючи, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по податку на додану вартість за листопад 2010 року становить 9201 грн., власноручно відобразив в податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року, довідці щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року, розрахунку сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року та заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість 40869 грн. та надав вказану звітність в Калинівське відділення Козятинської ОДПІ, чим порушив абзац «а» п. п. 7. 7. 2 п. 7. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР та завищив суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на 31 668 грн.
Так, ОСОБА_1, в січні 2011 року, являючись бухгалтером ТОВ «Діваріо», будучи зацікавленим в одержанні доходів підприємством ТОВ «Діваріо», діючи на шкоду державі, з метою отримання додаткових прибутків, зловживаючи службовим становищем вчинив умисні протиправні дії направлені на заволодіння бюджетними коштами, шляхом незаконного відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Завідомо знаючи, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по податку на додану вартість за грудень 2010 року становить 0 грн., власноручно відобразив в податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, довідці щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, розрахунку сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року та заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість 25493 грн. та надав вказану звітність в Калинівське відділення Козятинської ОДПІ, чим порушив абзац «а» п. п. 7. 7. 2 п. 7. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР та завищив суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на 25493 грн.
Таким чином, ОСОБА_1, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконне заволодіння бюджетними коштами, в порушення п. п. 7. 2. 1 п. 7. 2, п. п. 7. 4. 5 п. 7. 4, абзацу «а» п. п. 7. 7. 2, п. п. 7. 7. 5 п. 7. 7ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР, виконав усі необхідні дії для неправомірного заволодіння коштами з бюджету України в сумі 98979, 33 грн.
Однак, ОСОБА_1 свій злочинний намір, спрямований на навмисне, протиправне заволодіння коштами бюджету України до кінця не довів із причин, що не залежать від його волі та бажання, у звязку з тим, що співробітниками Калинівського відділення Козятинської ОДПІ були проведені наступні перевірки: перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за листопад 2010 року - довідка № 02/1601-33623429 від 17. 01. 11; документальна не виїзна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року по питанню достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за грудень 2010 року - акт № 20/1601-33623429 від 14. 02. 11; документальна не виїзна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року по питанню достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за червень 2010 року - акт № 209/1601-33623429 від 17. 08. 10.; перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за червень 2010 року - довідка № 75/1601-33623429 від 17. 08. 10; документальна не виїзна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року по питанню достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за жовтень 2010 року - акт № 318/601-33623429 від 16. 12. 10; перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за жовтень 2010 року - довідка № 145/1601-33623429 від 16. 12. 10; документальна не виїзна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року по питанню достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за травень 2010 року - акт № 318/601-33623429 від 16. 12. 10 та перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» за травень 2010 року довідка № 74/1601-33623429 від 17. 08. 10, під час проведення яких було виявлено незаконність заявлених до відшкодування коштів з бюджету України, у результаті чого грошові кошти в сумі 98979, 33 грн. не були перераховані на розрахунковий рахунок ТОВ «Діваріо».
Крім цього, ОСОБА_1, являючись бухгалтером (наказ № 4 від 01. 04. 10) ТОВ «Діваріо», являючись службовою особою, знаючи та усвідомлюючи свої функціональні обовязки, які покладені на нього згідно з ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16. 07. 99, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251 від 25. 06. 91 та статуту ТОВ «Діваріо», будучи відповідальним за організацію бухгалтерського і податкового обліку на підприємстві, за повноту і своєчасність нарахування та сплати податків до державного бюджету, достовірно знаючи про порядок нарахування та строки сплати податку на додану вартість, а також про порядок розрахунку сум податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, здійснюючи фінансово-господарську діяльність в період з квітня 2010 року по січень 2011 року, з метою покращення фінансового стану підприємства за рахунок незаконно отриманих з бюджету коштів, умисно, шляхом відображення в податкових деклараціях з податку на додану вартість, довідках щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість, розрахунках сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість та заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за вказаний період, завищених сум податку на додану вартість, що підлягають поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку на додану вартість, які в подальшому надав до Калинівського відділення Козятинської ОДПІ, чим намагався заволодіти бюджетними коштами в розмірі 98979, 33 грн.
Так, ОСОБА_1, власноручно склав, підписав, скріпив відбитком печатки підприємства ТОВ «Діваріо» та подав до Калинівського відділення Козятинської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість, довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкових декларацій з податку на додану вартість, розрахунки сум бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкових декларацій з податку на додану вартість та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкових декларацій з податку на додану вартість за вказаний період, в які вніс завідомо неправдиву інформацію щодо сум бюджетного відшкодування по податку на додану вартість ТОВ «Діваріо, а саме:
- в рядок 25. 1 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року включив суму 39699 грн. в той час як мав право включити 20117 грн. Також, в графу 4 довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року включив суму 39699 грн. в той час як мав право включити 20117 грн. Крім того, в рядок 2, 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року включив суму 39699 грн. в той час як мав право включити 20117 грн. Також, в заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року включив суму 39699 грн. в той час як мав право включити 20117 грн.;
- в рядок 25.1 податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року включив суму 51857 грн. в той час як мав право включити 33924 грн. Також, в графу 4 довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року включив суму 51857 грн. в той час як мав право включити 33924 грн. Крім того, в рядок 2, 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року включив суму 51857 грн. в той час як мав право включити 33924 грн. Також, в заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року включив суму 51857 грн. в той час як мав право включити 33924 грн.;
- в рядок 25.1 податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року включив суму 28020 грн. в той час як мав право включити 23717 грн. Також, в графу 4 довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року включив суму 28020 грн. в той час як мав право включити 23717 грн. Крім того, в рядок 2, 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року включив суму 28020 грн. в той час як мав право включити 23717 грн. Також, в заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року включив суму 28020 грн. в той час як мав право включити 23717 грн.;
- в рядок 25.1 податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року включив суму 40869 грн. в той час як мав право включити 9201 грн. Також, в графу 4 довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року включив суму 40869 грн. в той час як мав право включити 9201 грн. Крім того, в рядок 2, 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року включив суму 40869 грн. в той час як мав право включити 9201 грн. Також, в заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року включив суму 40869 грн. в той час як мав право включити 9201 грн.;
- в рядок 25.1 податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року включив суму 25493 грн. в той час як мав право включити 0 грн. Також, в графу 4 довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів (додаток 2) до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року включив суму 25493 грн. в той час як мав право включити 0 грн. Крім того, в рядок 2, 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3) до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року включив суму 25493 грн. в той час як мав право включити 0 грн. Також, в заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року включив суму 25493 грн. в той час як мав право включити 0 грн.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_1 свою вину визнав повністю. Суду показав, що дійсно допустив вказані порушення, однак, просить його суворо не карати, оскільки повністю розкаюється в скоєном.
Крім повного визнання своєї вини в скоєному підсудним ОСОБА_1 його винність в скоєному повністю підтверджується: рапортом (а.с.3 т.1); актом (а.с.10-14, 16-27,36-42,44-62,64-76,77-81,92-100,201-205,231-235,245-249т.1; 13-18,30-33,107-111, 147-149 т.2); довідкою (а.с.28-35,82-9,214-221 т.1,113-146,150-156 т.2); протоколом виїмки (а.с.44,106 т.2), а також показами свідків.
Так, свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні показали, що нею, на протязі січня 2011 року проведено перевірки та документальні виїздні перевірки податкових декларацій на додану вартість ТОВ «Діваріо» достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2010 року. За результатами даної перевірки складено довідку № 02/1601-33623429 від 17. 01. 11. Згідно абзацу «а» п. п. 7. 7. 2 п. 7. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР бюджетному відшкодуванню підлягає частина відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг). Виходячи з вищезазначеної норми закону податок на додану вартість по авансовій оплаті не підлягає бюджетному відшкодуванню.
Свідок ОСОБА_3, в судовому засіданні показала, що проводила документальні не виїзнуіперевірки податкової декларації з податку на додану вартість по питанню достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Діваріо» Перевіркою встановлено, що підприємством ТОВ «Діваріо» не надано підтверджуючих документів, що засвідчують факт оплати залишку відємного значення, що було включено до розрахунку бюджетного відшкодування. Так, згідно п. п. 7. 7. 5 п. 7. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03. 04. 97 № 168/97-ВР розрахунок бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства.
Оцінивши зібрані докази по справі, суд вважає необхідним дії підсудного ОСОБА_1 кваліфікувати за ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 191 КК України, тобто замах на заволодіння бюджетних коштів, кваліфікуючою ознакою якого є заволодіння шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та ч. 1 ст. 366 КК України - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, складання і видача завідомо неправдивих документів.
При обрані виду та міри покарання підсудному ОСОБА_1 суд враховує, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, позитивно характеризується за місцем проживання та роботи, щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину. Останні три обставини, суд визнає обставинами, які пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених ОСОБА_1 злочинів, передбачених ч.2 ст.191 КК України, відповідно до ст.69 КК України. З врахуванням наведених обставин, суд вважає необхідним до злочину, передбаченого ч.2 ст.191 КК України застосувати ст. 69 КК України та перейти до іншого, більш м"якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції ч. 2 ст. 191 КК України та додаткового покарання за злочин, передбачений ч.2 ст.191 КК України, і обрати підсудному ОСОБА_1 покарання у виді сплати штрафу в доход держави, не призначаючи додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним остаточне покарання обрати підсудному ОСОБА_1 відповідно до ст.70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим у виді сплати штрафу в доход держави без позбавлення права обіймати посади, пов"язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов"язків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.323-324 КПК України, суд,-
З А С У Д И В:
ОСОБА_1 визнати винним та призначити йому покарання:
-за ч.2 ст.15- ч.2 ст.191 КК України із застосуванням ст. 69 КК України у виді сплати штрафу в доход держави в сумі 4500 (чотири тис.п»ятсот) грн. без позбавлення права обіймати посади, пов"язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов"язків;
-за ч.1 ст.366 КК України із застосуванням ст. 69 КК України у виді сплати штрафу в доход держави в сумі 850 (вісімсот п»ятдесят) грн.
Віповідно до ст.70 КК України по сукупності призначених покарань шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_1 покарання у виді штрафу в доход держави в сумі 4500 (чотири тис.п»ятсот) грн. без позбавлення права обіймати посади, пов"язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов"язків.
Міру запобіжного заходу ОСОБА_1 до вступу вироку в законну силу залишити підписку про невиїзд.
Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області протягом 15 днів після проголошення.
Суддя:Т. П. Янків