ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.11 Справа№ 5015/3345/11
Господарський суд Львівської області у складі судді Данко Л.С.,
При секретарі Марочканич І.О.,
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Городоцького району, м. Городок, поданого в інтересах держави в особі
Позивача: Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів,
До відповідача: Монастирецької сільської ради, с. Монастирець, Городоцького р-ну, Львівської обл.,
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Державного казначейства у Львівській області, м. Львів,
Про стягнення з Монастирецької сільської ради на користь Львівської обласної державної адміністрації кошти в сумі 274473,00 грн. та стягнення судових витрат.
За участю представників:
Від прокурора: прокурор Макогон Ю.І.,
Від позивача: не прибув,
Від відповідача: не прибув,
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: не прибув.
Представнику розяснено права та обовязки передбачені статтями 20, 22, 29 ГПК України. Заяв про відвід судді не подано. Представник не наполягає на фіксації судового процесу технічними засобами.
Суть спору: розглядається справа за позовом Прокурора Городоцького району, м. Городок, поданого в інтересах держави в особі Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів, до відповідача: Монастирецької сільської ради, с. Монастирець, Городоцького р-ну, Львівської обл., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Державного казначейства у Львівській області, м. Львів, про стягнення з Монастирецької сільської ради на користь Львівської обласної державної адміністрації кошти в сумі 274473,00 грн. та стягнення судових витрат.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 20.06.2011р. порушено провадження у справі та судовий розгляд справи призначено на 30.06.2011р., про що сторони були повідомлені, під розписку, Прокурор 24.06.2011 р. Позивач 23.06.2011р., Відповідач 24.06.2011р., Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 24.06.2011 р., рекомендованою поштою відповідно: № 6104772, № 6104756, № 6105361, № 6104764 (оригінали повідомлень про вручення поштового відправлення в матеріалах справи).
З підстав зазначених в ухвалі суду від 30.06.2011 р. розгляд справи відкладено на 07.07.2011 р., про що сторони були повідомлені в порядку визначеному п. 3.17 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови ВГС України № 75 від 19.12.2002р. рекомендованою поштою.
07.07.2011 р. представник прокуратури прибув, просить суд стягнути з відповідача на користь позивача, кошти в сумі 274473,00 грн., просить позов задоволити в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення отримане 23.06.2011 р. за № 6104756 (докази в матеріалах справи).
Представник відповідача, повторно, без поважних причин, в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, не зважаючи на те, що був належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення отримане 24.06.2011 р. за № 6105361 (докази в матеріалах справи), відзиву на позовну заяву не подав (не надіслав), вимог ухвал суду від 20.06.2011 р. та від 30.06.2011 р. не виконав.
Представник Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, повторно, не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, не зважаючи на те, що був належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення отримане 24.06.2011 р. за № 6104764 (докази в матеріалах справи).
Справа розглядається за наявними у ній матеріалами, відповідно до статті 75 ГПК України.
В ході розгляду справи суд ВСТАНОВИВ.
Прокуратурою Городоцького району перевіркою з питань додержання вимог чинного законодавства у бюджетній сфері при використанні бюджетних коштів встановлено, що згідно з розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації № 747 від 22.08.2008 року», на виконання постанови Кабінету міністрів України від 02.08.08 №689 «Про порядок використання у 2008 р. субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької. Івано-Франківської, Закарпатської. Львівської, Тернопільської та Чернігівської областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року»народний дім в с. Мости був включений до переліку об'єктів, які перебувають у комунальній власності Монастирецької сільської ради та пошкоджені, внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 року із зазначеними сумами збитків та розмірами відшкодування зазначених збитків за рахунок субвенції, яка підлягала виділенню з Державного бюджету України.
Відповідно до п.п.3 ст. 2 зазначеного Порядку, передбачено, що субвенція спрямовується на відновлення приміщень, установ, організацій та закладів бюджетної сфери, будівель, що перебувають у комунальній власності, а також об'єктів житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності (відновлення засобів і обладнання зовнішнього освітлення).
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Монастирецької сільської ради № 55 від 20.08.2008 року, створено комісію по обстеженню затоплених присадибних ділянок і городів мешканців села Мости та об'єктів соціально-комунальної сфери" .
Зазначене рішення Виконавчого комітету Монастирецької сільської ради № 55 від 20.08.2008 року не оскаржено, не скасовано, набрало законної сили, є обов»язковим до виконання на певній території, в силу статті 144 Конституції України.
Відповідно до даного рішення виконкому Монастирецької сільської ради члени спеціальної комісії були тимчасово наділеними повноваженнями на вчинення юридично значущих дій, а саме, проведення обстеження Народного дому села Мости та складення відповідного акту.
Станом на 21.08.2008 року при комісійному обстеженні Народного дому села Мости Городоцького району, вищезазначений об'єкт визнано як пошкоджений, про те, наслідків підтоплення не виявлено, внаслідок чого заступником керівника управління агропромислового розвитку Городоцької РДА Тиравським Г.М., начальником КРВ у Городоцькому районі Дроздовським М.М. та головним контролером-ревізором КРВ у Городоцькому районі Яремко Я.Д. даний акт обстеження не підписано.
Рішенням виконкому Монастирецької сільської ради від 15.09.2008 року № 67, повторно, створено комісію для повторного обстеження приміщення Народного дому в с. Мости.
Даною комісією після обстеження було складено та підписано акт, який був затверджений головою сільської ради.
На проведення аварійно-відбудовувальних робіт по Народному дому с. Мости складено дефектний акт, який підписаний комісією та затверджений головою сільської ради та зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, який затверджено головою сільської ради та погоджено начальником управління капітального будівництва Львівської ОДА.
В дефектному акті на проведення аварійно-відбудовувальних робіт на капітальний ремонт по Народному дому в с. Мости, зазначено, що наступні роботи та витрати, а саме: розробка ґрунту вручну в траншеях глибиною до 2 м., улаштування монолітних стрічкових залізобетонних фундаментів, засипка вручну траншей та ям, розбирання покриттів покрівлі з азбестоцементних плиток, черепиці, розбирання лат, крокв, виготовлення та установлення крокв, улаштування підшивки дошками, вогнезахист дерев'яних конструкцій, кріплення плівки дерев'яними брусками, улаштування покрівель двосхилих із металопрофілю та жолобів підвісних з оцинкованої сталі, навішування водостічних труб, розбирання кам'яної кладки простих стін із цегли, демонтаж та укладання панелей перекриття, улаштування підстилки стель струганими дошками, мурування зовнішніх стін із цегли висотою 4 м., розбирання бетонних та дощатих покриттів підлоги, улаштування покриття підлоги з деревноволнистих плит та лінолеуму, демонтаж та встановлення вікон, знімання дверних полотен та встановлення дверних блоків, розбирання дерев'яних сходів та виготовлення прямолінійних сходів, проведення оздоблювальних робіт, робіт по електроосвітленню та опаленню.
В жовтні 2008 року сільською радою в особі голови сільської ради Федишин Н.М. було укладено договір підряду від 24.10.2008 № 24/10/08-1 з ПП «Архітектура і будівництво» в особі директора підприємства Батюкевича О.А, на виконання аварійно-відбудовувальних робіт по капітальному ремонту Народного дому в селі Мости.
Договір складено у письмовій формі, підписано повноважними представниками сторін за цим договором, їх підписи засвідчено печатками сторін, що відповідає статті 207 ЦК України, є правомірним правочином, відповідно до статті 204 ЦК України.
Відповідно до умов договору вартість виконання аварійно-відбудовувальних робіт складає з урахуванням ПДВ - 1262631,00 грн.
Згідно актів приймання виконаних підрядних робіт (Типова форма № КБ-2в) № 1, 2, 3 за грудень 2008 року, ПП «Архітектура і будівництво»виконано аварійно-відбудовувальних робіт з капітального ремонту Народного дому в с. Мости на загальну суму з урахуванням ПДВ - 1179739,20 грн., в тому числі виконано робіт по влаштуванню огорожі (нове будівництво) на суму з урахуванням ПДВ - 274473,00 грн.
Відповідно до пунктів 1,5 Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 2008 року № 668, визначено механізм обстеження житлових будинків, квартир (їх частин) незалежно від форми власності, господарських споруд, інженерних мереж і споруд, об'єктів соціально-культурного призначення.
За результатами обстеження об'єкта комісія склала акт, в якому визначено технічний стан об'єкта та основні види пошкодження.
Акт обстеження та дефектний акт затверджуються рішенням органу місцевого самоврядування. На основі акта обстеження інженерних мереж і споруд, об'єктів соціально-культурного призначення комісія складає дефектний акт, в якому зазначаються обсяги і види ремонтно-відбудовних робіт.
Дефектний акт є основою для складання відповідними підрозділами райдержадміністрації кошторисного розрахунку вартості виконання ремонтно-відбудовних робіт на Інженерних мережах і спорудах, об'єктах соціально-культурного значення і підставою для розгляду районною або обласною держрайадміністрацією питання про виділення коштів для фінансування відповідних заходів.
Судом встановлено, що огорожа Народного дому с. Мости не рахувалась. Крім цього, з 01.09.2005 року розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації № 558 ліквідовано Народні доми сіл Мости та Тершаків Монастирецької сільської ради та, відповідно до наказу № 35 від 01.09.2005 року відділу культури Городоцької райдержадміністрації - звільнено відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України - завідувача Народним домом с. Мости ОСОБА_6
За період з 01.09.2005р. по 31.08.2009р. кошти на утримання Народних домів сіл Мости та Тершаків з бюджету Монастирецької сільської ради - не виділялись.
Отже виходячи із вищенаведеного випливає, що влаштування огорожі призвело до порушення п. 1,5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року № 688 «Про затвердження Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року», вимог постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року № 689 «Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенції з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівці для наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року»та пунктів 5, 22, 29 Порядку складання, розгляду, затверджених на основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. № 228.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що Монастирецькій сільській раді (відповідачу по справі) зайво виділено бюджетних коштів внаслідок завищення потреб з бюджетного асигнування на суму 274473,00 грн.
Оскільки, даний спір, що виник, підвідомчий господарському суду та зачіпає інтереси держави, за їх захистом, відповідно до вимог ст. 121 Конституції України, прокурор в межах, своєї компетенції вправі звернутись до господарського суду.
Згідно наказу № 205 від 04.11.2002 року у процесі казначейського обслуговування коштів місцевих бюджетів органи Державного казначейства України здійснюють функції, серед яких, - обслуговування місцевих бюджетів за доходами, видатками, кредитуванням та фінансуванням бюджету; - розпорядникам та одержувачам коштів місцевих бюджетів у розрізі місцевих бюджетів та кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів; - здійснюють розподіл платежів між рівнями місцевих бюджетів, розподіл інших платежів, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно з вимогами Бюджетного кодексу України, Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та рішенням місцевої ради про бюджет у розмірах, визначених законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю; - формують розрахункові документи і проводять повернення помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів платежів на підставі відповідних документів органів, які згідно із законодавством контролюють справляння надходжень бюджету, погоджених з відповідними місцевими фінансовими органами; - здійснюють операції на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України; - установлюють порядок відображення у бухгалтерському обліку операцій щодо виконання місцевих бюджетів; - ведуть бухгалтерський облік усіх операцій щодо виконання місцевих бюджетів; - ведуть облік бюджетних зобов'язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів місцевих бюджетів та інше.
Враховуючи вищевикладене Управління Державного казначейства у Львівській області, в межах наданих їм повноважень, зазначено третьою особою у даній справі, без самостійних вимог, відповідно до ст. 27 ГПК України.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень, або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Право на звернення прокурора до господарського суду в інтересах держави передбачене ст. 20 Закону України «Про прокуратуру»та ст. 2 Господарського процесуального кодексу України. Оскільки, органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно та-несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону та беручи до уваги те, що позов стосується повернення коштів, виділених з державного бюджету на використання за цільовим призначенням, неповернення даних коштів зачіпає економічні інтереси держави в особі розпорядника таких коштів - Львівської обласної державної адміністрації.
Суд заслухав пояснення представника прокуратури, оглянув та дослідив подані сторонами докази, оцінив їх в сукупності, прийшов до висновку, що позов документально та нормативно обґрунтований, відповідачем не спростований, підлягає до задоволення.
Судові витрати покласти на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.
Прокурор за своїми позовами до суду не сплачує державного мита, відповідно до статті 4 Декрету КМ України «Про державне мито». В даному випадку судові витрати належить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України.
Керуючись статтями 1, 2, 4, 4 3 4 7 , 12, 15, 18, 21, 22, 27, 29, 32, 33, 34, 43, 44 - 49, 69, 75, 77, 82 85, 116 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов Прокурора Городоцького району задовільнити повністю.
2.Стягнути з Боржника: Монастирецької сільської ради (п. і. 81557, Львівська обл., Городоцький р-н, с. Монастирець, код ЄДРПОУ 04373005) на користь Стягувача: Львівської обласної державної адміністрації (п. і.79000, м. Львів, вул. Винниченка, 18, ідентифікаційний код 00022562) кошти в сумі 274473,00 грн.
3.Стягнути з Боржника: Монастирецької сільської ради (п. і. 81557, Львівська обл., Городоцький р-н, с. Монастирець, ЄДРПОУ 04373005) в дохід Державного бюджету України 274,47 грн. - державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Данко Л.С.