Рішення № 1711866, 08.04.2008, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
08.04.2008
Номер справи
34/35пн
Номер документу
1711866
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08.04.08 р. Справа № 34/35пн

Суддя господарського суду Донецької області Кододова О.В.

При секретарі судового засідання Котельніковій Н.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом - Прокурора м. Краматорська в інтересах держави в особі Краматорської міської ради

до відповідача - Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Краматорськ

про зобов'язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015га розташовану на землях Краматорської міської ради по вул. Карпинського в районі буд. №7 у м. Краматорську, а також привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи знос кіоску.

за участю прокурора - Лисенко С.І. прокуратура Донецької області

за участю представників сторін:

від позивача - Смоловик І.П. (за довіреністю)

від відповідача - не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Прокурором м. Краматорська в інтересах держави в особі Краматорської міської ради до Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Краматорськ про зобов'язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015га розташовану на землях Краматорської міської ради по вул. Карпинського в районі буд. №7 у м. Краматорську, а також привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи знос кіоску.

В обгрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, приписи про усунення порушення земельного законодавства.

Відповідач відзив на позов не надав, витребуваних документів не представив , у судове засідання не з'явився, про дату та місце судового засідання був належним чином повідомлений шляхом направлення за його адресою відповідних ухвал.

Відповідно до положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

За клопотанням прокурора та позивача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив :

Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області 07 серпня 2007року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено з боку Приватного підприємця ОСОБА_1 порушення: відсутність правовстановлюючих документів, що підтверджують право користування земельною ділянкою площею 0,0015га по вул. Карпинського в районі буд. №7 на землях житлової та громадської забудови Краматорської міської ради під кіоском хлібо-булочних виробів, який належить на праві приватної власності ПП ОСОБА_1, що є порушенням ст. 125 Земельного Кодексу України, а саме використання земельної ділянки без одержання документа, що посвідчує право на неї.

08 серпня 2007року Донецькою облдержземінспекцією винесено припис №007741, яким ПП ОСОБА_1 приписано усунути порушення земельного законодавства України, а саме оформити право установчі документи або звільнити земельну ділянку та привести її у стан, придатний для використання за призначенням.

Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області вдруге 13 вересня 2007року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено що на час перевірки невиконані вимоги припису №007741 від 08.08.2007року ПП ОСОБА_1.

13 вересня 2007року Донецькою облдержземінспекцією винесено припис №007783, яким ПП ОСОБА_1 приписано усунути порушення земельного законодавства України вказані в приписі державного інспектора №007741 від 08.08.2007року.

Краматорським міським управлінням земельних ресурсів 21 вересня 2007року прийнято постанову №005411/30 про накладення адміністративного стягнення у розмірі 85грн. за невиконання вимог припису №007741 від 08.08.2007року.

07 квітня 2008року Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено з боку Приватного підприємця ОСОБА_1 порушення: відсутність правовстановлюючих документів, що підтверджують право користування земельною ділянкою площею 0,0015га під кіоском (металевим торгівельним) який належить на праві власності ПП ОСОБА_1 не оформлені, тобто порушення земельного законодавства.

Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.

Cтаттею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.

Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах установлених цим Кодексом повноважень.

На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок встановлений статтею 123 Земельного кодексу України за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів визначаються договором після звернення зацікавленої особи з відповідним клопотанням, до якого додаються документи, що обгрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна рада розглядає клопотання і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Цей проект погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органами архітектури і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи, подається до відповідної ради, яка його розглядає та приймає рішення про надання земельної ділянки.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється ( п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області від 07 серпня 2007року та від 13 вересня 2007року.

Тобто, матеріалами справи підтверджується самовільне заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою, що не спирається на закон і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, що здійснюється без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю.

Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують право відповідача на користування земельною ділянкою площею 0,0015га, що розташована на землях Краматорської міської ради по вул. Карпинського в районі буд. №7 у місті Краматорську.

Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку відповідачем не звільнено.

Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.

Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Прокурора м. Краматорська в інтересах держави в особі Краматорської міської ради до Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Краматорськ про зобов'язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015га розташовану на землях Краматорської міської ради по вул. Карпинського в районі буд. №7 у м. Краматорську, а також привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи знос кіоску задовольнити.

Зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015га розташовану на землях Краматорської міської ради по вул. Карпинського в районі буд. №7 у м. Краматорську, а також привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи знос кіоску .

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85 грн.

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

Суддя Кододова О.В.