Постанова № 17074337, 11.07.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2011
Номер справи
2а/2470/1343/11
Номер документу
17074337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/1343/11

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Левчука Д.С.,

сторони в судове засідання не зявились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомХотинського районного центру зайнятості Чернівецької областідоОСОБА_1про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Хотинський районний центр зайнятості Чернівецької області звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 4975,47 грн.

Позов мотивовано тим, що за час перебування на обліку в Хотинському районному центру зайнятості Чернівецької області відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 4975,47 грн., оскільки вказану допомогу отримував будучи зареєстрованим, як фізична особа-підприємець. Оскільки в добровільному порядку відповідач допомогу по безробіттю не сплатив, Хотинський районний центр зайнятості Чернівецької області звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 4975,47 грн.

В судове засідання призначене на 11.07.2011 р. позивач не зявився, однак надав суду заяву від 11.07.2011 р., в якій просив розгляд даної справи провести за відсутності його представника в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання вдруге не зявився, явку представника в судове засідання не забезпечив, причину неявки не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не направив. Про дату, час та місце проведення судового засідання відповідача повідомлено за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 16.06.2011 р., реєстром за № 20 на відправлення рекомендованої кореспонденції від 30.06.2011 р. та списком № 358 згрупованих поштових відправлень.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Згідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою внесеною до відповідного реєстру.

Таким чином, суд вважає, що відповідач про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Незявлення у судове засідання відповідача та ненадання заперечення проти позову, згідно ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору по суті за наявними в справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та надані позивачем докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований Хотинською районною державною адміністрацією Чернівецької області від 02.07.2007 р. як субєкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець.

20.07.2007 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Хотинського районного центру зайнятості Чернівецької області, в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». В заяві також вказував на те, що в даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує (а.с. 6)

На підставі наданих відповідачем документів та відомостей, Хотинським районним центром зайнятості Чернівецької області видано наказом № НТ070220 від 20.02.2007 р., яким ОСОБА_1 надано статус безробітного. Вказана обставина підтверджується витягом з наказів ПК № 241101707021300002 від 05.10.2007 р. (а.с. 8).

Відповідно до довідки б/н Хотинського районного центру зайнятості Чернівецької області 26.09.2007 р. відповідача знято з обліку у звязку з відмовою від послуг служби зайнятості (а.с. 13).

Згідно вищезазначеної довідки, за період перебування на обліку в Хотинському районному центрі зайнятості Чернівецької області з 02.07.2007 р. по 18.08.2007 р. відповідачу фактично виплачено кошти по безробіттю на загальну суму 149,03 грн., в т.ч. за липень в розмірі 81,29 грн., за серпень в розмірі 67,74 грн. (а.с. 13).

07.12.2009 р. ОСОБА_1 знову звернувся із заявою до Хотинського районного центру зайнятості Чернівецької області, в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». В заяві також вказував на те, що в даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує (а.с. 7)

На підставі наданих відповідачем документів та відомостей, Хотинським районним центром зайнятості Чернівецької області видано наказом № НТ091207 від 07.12.2009 р., яким ОСОБА_1 надано статус безробітного. Вказана обставина підтверджується витягом з наказів ПК № 241102409113000004 від 07.12.2009 р.

Відповідно до довідки б/н Хотинського районного центру зайнятості Чернівецької області 07.01.2009 р. відповідача знято з обліку (а.с. 14).

Згідно вищезазначеної довідки, за період перебування на обліку в Хотинському районному центрі зайнятості Чернівецької області з 07.12.2009 р. по 06.01.2011 р. відповідачу фактично виплачено кошти по безробіттю на загальну суму 4826,44 грн. (а.с. 14).

В квітні 2011 р. Хотинським районним центром зайнятості Чернівецької області, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 9646761 від 15.04.2011 р., було виявлено, що ОСОБА_1 з 02.07.2007 р. зареєстрований як фізична особа-підприємець в реєстрі фізичних осіб-підприємців і на час видачі довідки знаходився в статусі підприємця. В той же час відповідач з 13.02.2007 р. по 26.09.2007 р. та в період з 30.11.2009 р. по 07.01.2011 р. зареєстрований в Хотинським районним центром зайнятості Чернівецької області, як безробітний.

Фактично під час незаконного перебування відповідача як безробітного в Хотинському районному центрі зайнятості Чернівецької області, йому було виплачено кошти за період з 02.07.2007 р. по 18.08.2007 р. в сумі - 149,03 грн. та в період з 07.12.2009 р. по 01.12.2010 р. в сумі - 4826,44 грн. на загальну суму - 4975,47 грн.

Відповідно до наказу Хотинського районного центру зайнятості Чернівецької області № 66 від 27.04.2011 р. «Про відшкодування коштів», наказано головному спеціалісту - юрисконсульту районного центру зайнятості проінформувати ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманих коштів в 15-ти денний термін з дня отримання повідомлення про повернення коштів (12).

27.04.2011 р. Хотинським районним центром зайнятості Чернівецької області на адресу відповідача було направлено листа за вих. № 07-14/299 «Про відшкодування коштів» з пропозицією добровільно повернути в 15-ти денний термін суму незаконно отриманих коштів до районного центру зайнятості.

Однак, станом на день звернення до суду, заборгованість відповідачем не сплачена, в звязку з чим позивач звернувся з вимогою про стягнення з відповідача незаконно отриманих коштів в судовому порядку.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, оцінивши в сукупності наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з такого.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р. № 803-XII (далі - Закон № 803-XII).

В ст. 2 цього Закону зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до підпункту “б” ч. 3 ст. 1 Закону № 803-XII громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України «Про особисте селянське господарство», належать до зайнятого населення.

Юридичний факт припинення підприємницької діяльності, згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), потребує підтвердження шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідного запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону № 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.

Таким чином, лише після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа має право набути в установленому порядку статус безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.

В даному випадку, відповідач будучи зареєстрований як фізична особа-підприємець 02.07.2007 р., не позбавився статусу підприємця шляхом внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.

Таким чином, відповідач перебуваючи на обліку в Хотинському районному центрі зайнятості Чернівецької області та отримуючи допомогу по безробіттю, одночасно являвся підприємцем, оскільки не був позбавлений вказаного статусу відповідно до вищезазначеного Закону, а відтак незаконно отримував кошти по безробіттю.

Частиною 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-III передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.

На виконання приписів вказаної норми, відповідач при поданні 20.02.2007 р. та 07.12.2009 р. заяв для отримання статусу безробітного не подав відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, зокрема про реєстрацію як підприємця.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

На час вирішення справи відповідач не надав доказів відсутності або добровільного погашення ним незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

З урахуванням наведених обставин, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог, в сумі 4975,47 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 162, 160-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість в сумі 4975,47 грн. на р/р 37174032000011 через ОУДК в Чернівецькій області МФО 856135, одержувач Хотинський районний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21432465 (вид платежу - повернення витрат пов'язаних з навчанням).

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.К. Левицький

Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 15.07.2011 р.