Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" липня 2011 р.Справа № 14/17-1399-2011 За позовом Одеської міської ради; до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "АКВА КЛУБ";
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради;
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради;
про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку
Суддя Горячук Н.О.
Представники:
Від позивача: за дов. ОСОБА_1;
Від відповідача: не зявився;
Від 3-тіх осіб: Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради: не зявився
Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради: не зявився
Суть спору: Одеська міська рада звернулася до господарського суду Одеської області з позовом та уточненнями до нього про зобов'язання ТОВ „АКВА КЛУБ” звільнити за власний рахунок самовільно зайняту земельну ділянку площею 35 кв. м., шляхом знесення споруд та конструкцій, розташованих поза межами земельної ділянки, позначеної у технічному паспорті КП „ОМБТІ та РОН” на нежилі будівлі водної станції по пров. Векслера, 3, у м. Одесі від 27.02.2006 р.
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради та 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Відповідач у судові засідання не зявився, про поважність причин відсутності не повідомив, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав, право на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином, шляхом надсилання ухвал суду на адресу реєстрації, яка не змінювалася, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України, виданий станом на 12.05.2011 року.
Згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, а у разі, коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення були повернуті із відміткою поштової установи “за зазначеною у поштовому відправленні юридичної адреси - не зареєстрований; за зазначеною у поштовому відправленні адреси місцезнаходження орендованого приміщення - вибув” та враховуючи обмеження процесуального строку розгляду справи, справа підлягає розгляду за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Суворовською районною адміністрацією Одеської міської ради на вимогу прокуратури Суворовського району м. Одеси проведена перевірка додержання земельного та містобудівельного законодавства при проведенні будівельних робіт за адресою: м. Одеса, пров. Векслера, 3 (територія колишнього причалу №211), якою встановлено, що ТОВ „АКВА КЛУБ” в березні травні 2010р. проведено реконструкцію зовнішньої огорожі території, внаслідок чого самовільно зайнято територію пляжу та земельна ділянка ТОВ „АКВА КЛУБ” за адресою: м. Одеса, пров. Векслера, 3, збільшена орієнтовно на 60кв.м. На земельній ділянці виконуються будівельні роботи та дозвільні документи на проведення робіт відсутні. На підставі вищезазначеної перевірки 14.04.2010р. відповідачу був виданий припис вих.№01-05-5/908 про приведення об'єкта будівництва (реконструкції) у відповідність до правовстановлюючих документів, який станом на день розгляду справи відповідачем виконано не було.
Листом від 26.05.2010 р. № 01-18/565-06 Одеське міське управління земельних ресурсів повідомило Суворовську рай адміністрацію про те, що площа земельної ділянки, яка використовується ТОВ „АКВА КЛУБ", збільшена орієнтовно на 60кв.м., шляхом самовільного зайняття та проведення будівельних робіт без відповідних дозвільних документів.
23.06.2010 року Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради направила юридичному департаменту Одеської міської ради лист № 01-05-8/1575вх з якого вбачається, що ТОВ „АКВА КЛУБ” неправомірно зайнято земельну ділянку за адресою: м. Одеса, пров. Векслера, 3 та те, що на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради 15.05.2007 р., нежитлові будівлі водної станції розташовані за адресою: пров. Векслера, 3, належать ТОВ „АКВА КЛУБ” на праві приватної власності. Об'єкт в цілому складається з будівель літ. „А", „Б", „В", „Г", „Д", „Е", „Ж", „З", „И", загальною площею 521,1 кв.м.
10.06.2010р. Суворовською райадміністрацією винесено розпорядження №353р „Про припинення робіт та приведення обєкту самочинного будівництва за адресою: пров. Векслера, 3 у відповідності до технічної документації ТОВ „АКВА КЛУБ”. Станом на 20.06.2010р. вимоги розпорядження відповідачем не виконано.
Листом від 13.10.2010р. Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради повідомило, що за результатами проведення геодезичних вимірювань встановлено, що ТОВ „АКВА КЛУБ” порушує вимоги ст. 211 Земельного кодексу України, оскільки площа земельної ділянки яку воно займає на теперішній час складає 0,1829 га, що підтверджується відповідними геодезичними вимірюваннями.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно з абз. „а”, „б”, „в” ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території відповідних населених пунктів належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Ч. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України зазначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. 6.1. „Порядку вирішення питань розміщення об'єктів містобудування та надання вихідних даних для їх проектування” передача земельних ділянок, що знаходяться в розпорядженні міської ради юридичним особам і фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності для забудови здійснюється на підставі рішення міської ради. Умови надання земельних ділянок попередньо визначаються на стадії вибору земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та уточнюються на етапі розробки та затвердження цього проекту.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, ст.73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Таким чином, розпорядження землями територіальної громади м. Одеси, які перебувають у комунальній власності є виключною компетенцією Одеської міської ради.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідач користується земельною ділянкою, межі якої не визначено у натурі (на місцевості), без отримання правовстановлюючого документа і відповідно, без його державної реєстрації, оскільки відповідного рішення Одеською міською радою у відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” не приймалось.
Виходячи з приписів ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Статтею 29 Закону України „Про планування та забудову територій”, який діяв на момент виконання відповідачем протиправних дій, визначений документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт, а саме дозвіл на виконання будівельних робіт, який надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
У свою чергу, дозвіл на виконання будівельних робіт видається на підставі: проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку, визначеному законодавством; документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально посвідчена згода власника на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідченні згоди власника та землекористувача земельної ділянки на її забудову; рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування; документа про призначення відповідних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду.
Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.
Таким чином, відповідач займає та використовує спірну земельну ділянку шляхом її забудови без належних (дозвільних) на те документів, що у свою чергу, виключає правомірність її використання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Статтею 391 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Комунальне підприємство „Земельно-кадастрове бюро при управлінні земельних ресурсів” Одеської міської ради листом від 21.06.2011р. №1028 повідомило Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради про відсутність у ТОВ „АКВА КЛУБ” правовстановлюючих документів на користування земельної ділянки за адресою: м. Одеса, пров. Векслера, 3, площа земельною ділянкою за адресою: м. Одеса, пров. Векслера, З, складає 1779кв.м., що підтверджується топографо-геодезичною зйомкою меж вказаної земельної ділянки.
Згідно запиту Юридичного департаменту Одеської міської ради, Комунальне підприємство „ОМБТІ та РОН” Одеської міської ради листом від 08.06.2011р. № 5846-02/256 направило Юридичному департаменту Одеської міської ради копії документів про реєстрацію прав власності на нежилі будівлі водної станції по пров. Векслера, 3 у місті Одесі ТОВ „АКВА КЛУБ”, а саме технічний паспорт КП „ОМБТІ та РОН” від 27.02.2006р. свідоцтво про право власності видане виконавчим комітетом Одеської міської ради 15.05.2007р., з яких вбачається, що нежитлові будівлі водної станції розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Векслера, 3, належать ТОВ „АКВА КЛУБ" на праві приватної власності та об'єкт в цілому складається з будівель літ. „А", „Б", „В", „Г", „Д", „Е", „Ж", „З", „И", загальною площею 521,1 кв.м. ,
Відповідно до Плану земельної ділянки нежилих будівель водної станції за адресою: м. Одеса, вул. Векслера, 3 загальна площа земельної ділянки, на якій розташовані будівлі літ. „А", „Б", „В", „Г", „Д", „Е", „Ж", „З", „И", „І” складає 1744кв.м.
Таким чином, відповідачем порушено законодавство у сфері містобудування, а саме самовільно зайнято земельну ділянку площею 35 кв. м.
Станом на день розгляду справи відповідач земельну ділянку не звільнив, документів спростовуючих позовні вимоги не представив.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „АКВА КЛУБ” (м. Одеса, пров. Векслера, 3, код ЄДРПОУ 20962899) звільнити за власний рахунок самовільно зайняту земельну ділянку площею 35кв.м., шляхом знесення споруд та конструкцій, розташованих поза межами земельної ділянки, позначеної у технічному паспорті КП „ОМБТІ та РОН” на нежилі будівлі водної станції по пров. Векслера, 3, у м. Одесі від 27.02.2006 р.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „АКВА КЛУБ” (м. Одеса, пров. Векслера, 3, код ЄДРПОУ 20962899) на користь Одеської міської ради (м. Одеса, пл.. Думська, 1, код ЄДРПОУ 359165) 85 /вісімдесят пять/ грн. 00коп. держмита, 236 /двісті тридцять шість/ грн. 00коп. витрат на ІТЗ судового процесу.
Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.
Суддя Горячук Н.О.
Повний текст рішення складений та підписаний 13.07.2011р.