Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" червня 2011 р. Справа № 26/073-11
Господарський суд Київської області у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши справу за позовом Державного територіально-галузевого обєднання „Південно-Західна залізниця”, м. Київ до Управління праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації, м. Переяслав-Хмельницький про стягнення 324625,35 грн. за участю представників позивача ОСОБА_2., довіреність № 2106-НЮ від 26.05.2011 року, відповідача ОСОБА_1., довіреність № 06-19-895 від 01.06.2011 року
ВСТАНОВИВ:
У травні 2011 року позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом до відповідача про стягнення 324625,35 грн. боргу.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року ДТГО “Південно-західна залізниця” на виконання умов договору № ПЗ/ДН-1-096541-НЮ на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги від 29.12.2009 року, укладеного між сторонами у справі та відповідно до вимог п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та інших законодавчих актів, здійснила пільгове перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом Переяслав-Хмельницького району, в звязку з чим понесло збитки в розмірі заявленої до стягнення суми, яки відповідач зобовязаний відшкодувати відповідно до вимог зазначеного договору та положень чинного законодавства.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.05.2011 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 02.06.2011 року.
Через канцелярію суду 31.05.2011 року позивач надав письмові пояснення у справі.
У судовому засіданні 02.06.2011 року оголошувалася перерва на 16.06.2011 року.
Через канцелярію суду 15.06.2011 року позивач надав додаткові пояснення у справі.
16.06.2011 року через канцелярію суду відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, та просив суд відмовити в задоволені позову.
У судовому засіданні 16.06.2011 року оголошувалась перерва на 30.06.2011 року.
У судовому засіданні 30.06.2011 року представник відповідача надав клопотання про відкладення розгляду справи, аргументуючи це тим, що він не в повному обсязі ознайомлений з доказами наданими позивачем, проте не надав суду доказів неможливості ознайомлення з матеріалами справи до початку судового засідання. Окрім того, з матеріалів справи вбачається що позовна заява та додані до неї документи були надіслані на адресу відповідача, а тому клопотання відповідача відхиляється як необґрунтоване та таке, що спрямоване на затягування судового процесу у даній справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно зясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.
Статтею 9 Закону України „Про залізничний транспорт” встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Судом встановлено, що 29.12.2009 року між Державним територіально-галузевим обєднанням “Південно-західна залізниця” (залізниця) та Управлінням праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації був укладений договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги № ПЗ/ДН-1-096541/НЮ (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 договору, він регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за послуги з перевезення пільгових категорій громадян згідно закону України “Про державний бюджет на 2010 рік”, які надаються залізницею.
Згідно п. 2.2 договору залізниця зобовязується здійснювати пільгове перевезення передбачених законодавством України категорій громадян.
Для проїзду залізничним транспортом пільгові категорії громадян будуть купувати квитки на умовах, передбачених відповідними законодавчими актами. У разі прямування у вагоні підвищеної комфортності громадянами доплачується різниця у відповідному розмірі. Пільги на проїзд за межі України не надаються (п. 3.1 договору).
Пунктом 3.2. договору передбачено, що замовник здійснює розрахунок з постачальником послуг (перевізником) на підставі отриманих від нього щомісячних звітів щодо надання послуг на підставі акта звірки розрахунків за надані послуги, підписаного сторонами з 1 січня 2010 року.
Згідно п. 3.3 договору в редакції додаткової угоди до договору від 01.06.2010 року у відповідності до Постанови КМУ від 16.12.2009 року № 1359 оплата проводиться у пятиденний строк після надходження коштів на власні рахунки на підставі рахунків фактичний витрат перевезення пільгових категорій громадян, складених залізницею за обліковою формою.
Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по предявленню документів, що підтверджують відповідне право.
Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року № 712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.02р. за № 116/6404 та наказу ДТГО "Південно-Західна Залізниця" від 18.02.2008 року № 58-Н "Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом”.
Постановою Кабінету міністрів України Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету від 04.03.2002 року № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Згідно п. 6 названого порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополя.
Позивачем на виконання умов вищезазначеного договору та вимог законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, за період з січня по грудень 2010 року було здійснено перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами, у звязку з чим він поніс збитки, які відповідач зобовязаний відшкодувати та в порушення своїх зобовязань не відшкодував в розмірі 324625,35грн. Зазначена сума понесених залізницею збитків підтверджується розрахунками витрат на відшкодування збитків, повязаних з наданням пільг, актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між ДТГО Південно-Західна залізниця та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управління праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницького району та обліковими формами про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевого бюджетів, копії яких містяться в матеріалах справи.
Законом України “Про державний бюджет на 2010 рік” передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян.
Згідно п.п. 2, 3, 5-8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 (далі - Постанова), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі.
Відповідно до п. п. 3, 5-8 Постанови, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствам-постачальникам відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних державних адміністрацій. Фінансові органи районних державних адміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних державних адміністрацій, які після отримання коштів субвенцій, надають органам Державного казначейства України платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються на рахунки постачальників відповідних соціальних послуг.
Таким чином, діючим законодавством передбачено чіткий порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.
Управління відповідно до покладених на нього завдань розробляє комплексні програми з питань праці та соціального захисту населення, готує проекти рішень для розгляду на засіданні виконавчого комітету та сесії міської ради, розпоряджень міського голови; забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення та ін.
Відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Згідно частини третьої ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обовязки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до частин другої та четвертої цієї статті, актами цивільного законодавства є закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зважаючи на викладене та враховуючи вищезазначені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 324625,35 грн. є правомірними та обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню.
Доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву спростовуються матеріалами справи та зібраними у ній доказами.
Державне мито у сумі 3 246,25 грн. та витрати позивача на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн. підлягають стягненню з відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації (08400, м. Переяслав-Хмельницький, код 03193703) на користь Державного територіально-галузевого обєднання „Південно-Західна залізниця” (01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код 04713033) 324 625 (триста двадцять чотири тисячі шістсот двадцять пять) грн. 35 коп. боргу, 3 246 (три тисячі двісті сорок шість) грн. 25 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.
Суддя Т.Д. Лилак
Повне рішення складено 05.07.2011р.