Ухвала суду № 1701465, 27.05.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.05.2008
Номер справи
13/1764
Номер документу
1701465
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2008 р. Справа № 13/1764

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого: судді - Скиби Г.М., при секретарі Бордунос Л.І. у відкритому судовому засіданні розглянув справу за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва

в інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики України,

м. Київ, вул. Хрещатик, 24

Аграрного фонду м. Київ, вул.. Б. Грінченка, 1

до дочірнього підприємства „Кам'янський цукровий завод" Товариства з обмеженою відповідальністю „Руна" вул. Перемоги, 2, м. Кам'янка,

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ВАТ «Лебединський насіннєвий завод»с. Лебедин Шполянського району

про стягнення 5 130 000 грн. заборгованості.

Представники сторін:

прокурор –Мєшкова М.В. –прокурор відділу прокуратури Черкаської області –за посадою;

позивача (міністерство)–участі не брав;

позивача (фонд): Різник О.Ю. –довіреність №40 від 29.08.2007р.;

відповідача: участі не брали. Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду спору. Сторона не скористалась правом на участь представника в засіданні суду. Про причини неприбуття сторона не повідомила;

третя особа: Клименко О.М. –довіреність від 1.01.2008 року.

Справа розглядається за наявними доказами та матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Відповідно до п.2 ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених Законом.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі про представництво інтересів держави, прокурор самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в суді.

Аграрний фонд є державною спеціалізованою бюджетною установою,

уповноваженою Кабінетом Міністрів України провадити цінову політику в агропромисловій галузі економіки України.

Прокуратурою Шевченківського району м. Києва встановлено, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.12.2005р. №554-р «Про закупівлю Аграрним фондом цукру до державного продовольчого резерву»Аграрний фонд здійснював закупівлю цукру-піску до державного продовольчого резерву

Згідно укладеного біржового контракту між Аграрним фондом та ВАТ «Лебединський насіннєвий завод»від 26.12.2005 № 4 Аграрним фондом було перераховано на розрахунковий рахунок останнього 3 491 250 грн. - вартість 1 225 тонн цукру-піску, що підтверджується платіжним дорученням від 27.12.2005р. №1658 з відміткою Держказначейства від 27.12.2005р.

Факт передачі 1 225 тонн цукру-піску у власність держави підтверджується Актом передачі-приймання цукру-піску до біржового контракту товарної біржі агропромислового комплексу центральних областей України від 26.12.2005р. №4

Між Аграрним фондом і ВАТ «Лебединський насіннєвий завод»було укладено договір відповідального зберігання цукру-піску від 26.12.2005р. № 1, згідно якого Аграрний фонд передав на відповідальне зберігання останнього (вул. Заводська, 17 с. Лебедин Шполянського району) 1 225 тонн цукру-піску державного продовольчого резерву, термін зберігання якого - „до запитання".

ВАТ „Лебединський насіннєвий завод" 06.09.2006р. повідомило Аграрний фонд, що у зв'язку із складними погодними умовами (довготривалі дощі), склад, у якому зберігається цукор-пісок держаного продовольчого резерву не може забезпечити належне зберігання 1 225 тонн цукру. ВАТ „Лебединський насіннєвий завод" не є спеціалізованим підприємством по зберіганню цукру, тому у нього відсутні інші склади для його переміщення.

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту державного майна Аграрним фондом було прийняте рішення про переміщення 1 225 тонн цукру-піску. Оскільки вказаний цукор державного продовольчого резерву зберігався у Черкаській області, колишньому директору Черкаського регіонального відділення Аграрного фонду Іщуку М.А. (на сьогодні Черкаське регіональне відділення ліквідовано) було доручено здійснити контроль за відвантаженням, переміщенням та належними прийняттям цукру-піску на відповідальне зберігання ДП «Кам'янський цукровий завод»ТОВ «Руна» та здійснювати періодичний контроль за умовами його зберігання.

Внаслідок зазначених вище обставин була укладена Додаткова угода до договору зберігання цукру-піску від 26 грудня 2005 року №1 між Аграрним фондом та ВАТ «Лебединський насіннєвий завод», згідно з якою 800 тонн було передано на зберігання ТОВ «Руна», а 425 тонн - на склад ТОВ «Сабліно-Знам'янський цукровий комбінат».

Передача 800 тонн цукру-піску з ВАТ «Лебединський насіннєвий завод»на ТОВ «Руна»підтверджується актом приймання-передачі цукру від 02.10.2006р. №1 та засвідчена підписом директора Черкаського регіонального відділення Аграрного фонду Іщука М.А.

Згідно укладеного біржового контракту між Аграрним фондом та ТОВ «Руна»від 26.12.2005р. №5 Аграрним фондом було перераховано на розрахунковий рахунок останнього 2 250 000 грн. - вартість 1 000 тонн цукру-піску, що підтверджується платіжним дорученням від 27.12.2005р. №1659 з відміткою Держказначейства від 27.12.2005р.

Факт передачі 1000 тонн цукру-піску у власність держави підтверджується Актом передачі-приймання до біржового контракту товарної біржі агропромислового комплексу центральних областей України від 26.12.2005р. №5.

Між Аграрним фондом і ТОВ «Руна»було укладено договір відповідального зберігання цукру-піску від 26.12.2005р. № 2, згідно якого Аграрний фонд передав, згідно акту передачі-приймання від 26.12.2005р., на відповідальне зберігання останнього (вул. Перемоги, 2, м. Кам'янка) 1 000 тонн цукру-піску державного продовольчого резерву, термін зберігання –«до запитання».

Враховуючи зазначені обставини, між Аграрним фондом та ТОВ «Руна»було укладено Додаткову угоду від 02.10.2006р. до договору відповідального зберігання цукру-піску від 26.12.2005р. № 2, згідно якої на відповідальному зберіганні ТОВ «Руна», станом на 02.10.2006р., мало зберігатись цукор-пісок у кількості 1 800,00 тонн (враховуючи 800 тонн, які було передано на відповідальне зберігання ТОВ «Руна»з ВАТ «Лебединський насіннєвий завод») згідно Акту приймання-передачі цукру від 02.10.2006р. №1.

За результатами проведеної перевірки кількісного та якісного зберігання цукру-піску державного продовольчого резерву на складах ТОВ «Руна»19.01.2007р. складено акт, яким засвідчено факт відсутності на складі останнього 1 800 тонн цукру-піску.

ТОВ «Руна», в порушення вимог чинного законодавства та умов договору зберігання цукру-піску від 26.12.2005р. №2, використано 1 800 тонн цукру-піску державного продовольчого резерву, власником якого є Аграрний фонд, чим порушено законні права та інтереси держави.

23.05.2007р. на підставі постанови слідчого УСБУ в Черкаській області від 22.05.2007р. було проведено виїмку всіх оригіналів документів по справі ТОВ «Руна», які знаходились у Аграрному фонді (м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1).

Загальна вартість 1 800 тонн цукру-піску, закупленого до державного продовольчого резерву та переданого на відповідальне зберігання на ТОВ «Руна»складає:

1 800 тонн (загальна кількість цукру-піску) х 2 850 грн. (вартість 1 тонни цукру-піску) = 5 130 000 грн.

Відповідно до частини другої статті 942 Цивільного кодексу України зберігач зобов'язаний вжити усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі.

Крім того, статтею 944 Цивільного кодексу України визначено, що зберігачу заборонено без згоди поклажодавця користуватися річчю, переданою йому на зберігання, а також передавати її у користування іншій особі.

Відповідно до частини першої статті 950 Цивільного кодексу України за втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах.

Відповідно до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду від 08. 04. 1999 р. № З-рп/99 прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно, визначає, в чому є порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовної заяві необхідність захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Враховуючи, що Аграрний фонд є державною спеціалізованою бюджетною установою, уповноваженою Кабінетом Міністрів України провадити цінову політику в агропромисловій галузі економіки України (ст.9 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»), підзвітне та підконтрольне Міністерству аграрної політики, порушення майнових прав Аграрного фонду безпосередньо шкодить економічним інтересам держави.

Прокурор та представник позивача (фонд) вимоги підтримали та просять їх задовольнити шляхом стягнення з ДП «Кам'янський цукровий завод»ТОВ «Руна»вул. Перемоги, 2, м. Кам'янка на користь Аграрного фонду 5 130 000 грн. –як вартість 1 800 тонн цукру-піску, не отриманого зі зберігання.

Відповідач вимоги не заперечив, доказів погашення заборгованості не подав. Пропозицій по врегулюванню спору не направив. Представники відповідача в засідання суду не з’явились.

Оцінюючи зібрані докази, суд дійшов висновку:

- Між сторонами виникли цивільні відносини схову майна за державним замовленням на підставі письмового двостороннього оплатного безстрокового договору, що відповідає вимогам гл. 66 Цивільного кодексу України;

- позивач уповноважений державою вчиняти дії на наповнення державного матеріального резерву;

- відповідач отримував плату за схов майна державного матеріального резерву;

- договір зберігання та обов’язок зберігання майна не визнаний недійсним;

- прокурор та позивачі підставно звернулися до суду за захистом державного інтересу;

- відповідно до ст. 526 ЦК України –зобов’язання повинні виконуватись належним чином;

- відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості;

- відповідач не надав доказів знаходження у нього на зберіганні

обумовленої кількості цукру.

Позовні вимоги підлягають до повного задоволення. З відповідача належить сягнути 5 130 000 грн. вартості неповернутого майна зі схову.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по оплаті послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та державного мита покладаються на відповідача повністю –102 грн. 19 коп. мита та 118 грн. витрат на інформаційне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з ДП «Кам'янський цукровий завод» ТОВ «Руна»код ЄДРПОУ 32895522, вул. Перемоги, 2, м. Кам'янка Черкаської області, р/р 2600711044 в ЧОД „Райффайзен банк Аваль", МФО 354411

на користь Аграрного фонду, код 33642855, вул. Б. Грінченка, 1, м. Київ, рахунок №35222003003207 в Управлінні Державного Казначейства м. Києва, МФО 820019

5 130 000 грн. вартості неповернутого зі зберігання цукру.

Стягнути з ДП «Кам'янський цукровий завод» ТОВ «Руна»код ЄДРПОУ 32895522, вул. Перемоги, 2, м. Кам'янка Черкаської області, р/р 2600711044 в ЧОД „Райффайзен банк Аваль", МФО 354411

в доход бюджету на користь УДК України в Черкаській області, МФО 854018 код 22809222, рахунок №31117095700002

25500 грн. державного мита

Стягнути з ДП «Кам'янський цукровий завод» ТОВ «Руна»код ЄДРПОУ 32895522, вул. Перемоги, 2, м. Кам'янка Черкаської області, р/р 2600711044 в ЧОД „Райффайзен банк Аваль", МФО 354411

в доход державного бюджету на рахунок №31210259700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 22809222, УДК в Черкаській області, стягувачем щодо якого є Управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області, код 22809222, через відділ державної виконавчої служби Кам’янського районного управління юстиції

118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення, оформленого відповідно вимог ст. 84 ГПК України. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.

Примірник рішення направити прокурору Черкаської області до відому.

Суддя Г.М. Скиба