Рішення № 16995908, 24.06.2011, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
24.06.2011
Номер справи
2-674/11
Номер документу
16995908
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №2-674/2011р.

Р І Ш Е Н Н Я (№2-1450/2010р.)

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2011 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Лутай А.М.

при секретарі - Сауніної С.О.

за участю адвоката ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харцизьку цивільну справу за позовом ОКП "Донецьктеплокомуненерго" ВО "Харцизьктепломережа" до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті за послуги теплопостачання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач в лютому 2010 року звернувся до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості по оплаті за послуги теплопостачання посилаючись на те, що відповідачі проживають в АДРЕСА_1, їм надається вищезазначена послуга, однак плату за неї відповідачі не вносять, у зв"язку з чим утворилась заборгованість у сумі 837,02грн. за період з жовтня 2009 року по грудень 2009 року. Добровільно заборгованість відповідачі не погашають.

В судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги, просив їх задовольнити. Крім того, пояснив, що відповідачі зверталися до них із заявою про надання згоди на відключення їх від системи центрального опалення у звязку з неналежною якістю надання послуг центрального опалення. Однак їм письмово було повідомлено, що відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4 відключення від мережі центрального опалення передбачено тільки окремого житлового будинку та тільки у випадку, коли технічна можливість такого відключення передбачена схемою перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту, затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання», відключення окремої квартири в багатоквартирному будинку законодавством не передбачено. Відповідно до Правил надання послуг з централізованого теплопостачання, поставці холодної, гарячої води та водовідведенню самовільне відключення заборонено. Однак не зважаючи на це, відповідачі самовільно відключилися від системи центрального опалення, про що був складений відповідний акт і відповідачам рекомендовано поновити переобладнану систему. Крім того, самовільне відключення радіаторів у квартирі від системи опалення не є підставою для зменшення оплати за надані послуги.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що згідно договору купівлі-продажу від 20.09.2002р. їй, її дочці - ОСОБА_3 та її чоловіку ОСОБА_4 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1. Як вбачається з позовної заяви заборгованість за надані послуги стягується за період з жовтня 2009р. по грудень 2009р. Однак позивачу добре відомо, що у вказаний період теплопостачання їх квартири не здійснювалося. Ще 04.08.2009р. вона подала до ВО «Харцизьктепломережа», заяви про від'єднання від системи централізованого опалення та перехід на альтернативний вид теплопостачання - побутові електрообігрівальні панелі, а 18.08.2009р. за участю представників ВО «Харцизьктепломережа»був складений акт про відключення квартири від централізованого теплопостачання. Тобто, вже з серпня 2009 року і по сьогоднішній день в їх квартиру ВО «Харцизьктепломережа»теплопостачання не здійснювала. Причинами, які спонукали їх перейти на інший вид теплопостачання, стало систематичне невиконаний теплопостачальною організацією та ЖЕП своїх зобов'язань. В опалювальний період температура в житлових приміщеннях будинку не перевищувала 10-13 градусів тепла. Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Згідно вище зазначених договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов'язуються надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов'язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією із сторін договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача може згідно п. 2 е) Типового договору «Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, зникнення потреби в отриманні послуги, або відмова споживача від користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем. Тому, оскільки їх не задовольняла якість послуг наданих виконавцем, вони виявили намір відокремитися від мережі централізованого опалення. Саме через неякісне теплопостачання вона й змушена була відмовитись від послуг теплопостачальної організації. Статтею 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Цим же законом Споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору; оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Відповідно до ст.21 Закону саме Виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із Споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. В порушення вказаних вимог договір про надання послуг з теплопостачання укладений не був і, як наслідок, відсутні будь-які зобов'язання у сторін одна перед іншою. Статтею 20 вказаного закону передбачено права та обов'язки споживача, а саме право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а також право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Крім того, статтею 26 Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом. Така ж норма міститься у п.39 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, згідно якої Споживач має право вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором. Вона скористалась таким правом відповідно до чинного законодавства. Крім того, відповідно до ст.32 Закону «Про житлово-комунальні послуги»плата за житлово-комунальні послуги нараховується відповідно до умов договору. У платіжному документі мають бути передбачені графи для зазначення поточних та попередніх показань засобів обліку споживання комунальних послуг, різниці цих показань або затверджених норм, ціни/тарифу на даний вид комунальних послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу. Аналогічні норми містяться і в Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які визначають взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії та є обов'язковими для виконання усіма теплопостачальними організаціями незалежно від форми власності, споживачами, організаціями, що виконують проектування, пуск, налагодження та експлуатацію обладнання для виробництва, транспортування, постачання та використання теплової енергії. В Пункті 24 вказаних Правил також сказано, що Споживач може відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Крім того, згідно п.29 Споживач має право на: 9) звільнення від плати за послуги у разі їх ненадання та отримання компенсації за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт. Споживач має також: інші права відповідно до законодавства. Пунктом 28 Правил передбачено, що у разі несплати за спожиту теплову енергію теплопостачальна організація має право обмежити або припинити постачання теплової енергії споживачеві та нарахувати штрафні санкції. Тобто, теплопостачальна організація має право припинити постачання теплової енергії тільки у випадку несплати за спожиту теплову енергію. Якщо ж споживання теплової енергії не відбувалось немає ніяких підстав і говорити про оплату за спожиту теплову енергію. Саме про це і сказано в п.40 Правил, згідно якого Споживач теплової енергії зобов'язаний вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил. Таким чином, відповідно до діючого законодавства нарахування та стягнення заборгованості за теплову енергію можливе тільки за однієї умови, що ця теплова енергія була спожита споживачем. Наданими самим позивачем документами не підтверджується факт споживання теплової енергії споживачем в період з жовтня 2009р. по грудень 2009р., а тому позовні вимоги на її думку не підлягають задоволенню.

Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не зявилися, надали заяви, в яких просять розглянути справу у їх відсутність.

Суд, з урахуванням думки сторін, вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, мешкають в квартирі АДРЕСА_1, яка належить на праві власності відповідачу ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 20.09.2002р.

Згідно Положення про виробничу одиницю ОКП «Донецьктеплокомуненерго»«Харцизьктепломережа», затвердженого 04.01.2001р., метою діяльності виробничої одиниці «Харцизьктепломережа»є виробництво теплової енергії та надання її споживачам згідно з договором.

Згідно ст.16 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Згідно ст.20, 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживачі житлово-комунальних послуг зобов'язані оплачувати ці послуги у строки, встановлені договором або законом. Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісяця відповідно до умов договору.

Згідно п.6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі Правила) та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від 21.07.2005р., послуги з центрального опалення повинні відповідати нормативній температурі повітря у приміщеннях квартири за умови їх утеплення споживачами та вжиття власником (балансоутримувачем) будинку та/або виконавцем заходів до утеплення місць загального користування будинку.

Згідно п.8 Правил послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформлюється на основі типового договору.

Згідно п.29 Правил споживач послуг теплопостачання, має право на зменшення розміру плати у разі надання послуг не в повному обсязі, відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, а також на звільнення від плати за послуги у разі їх ненадання.

Згідно п.30 Правил споживач зобовязаний оплачувати послуги в установлені договором строки.

Сторони в судовому засіданні не заперечували, що між ними не було укладено письмового договору про надання послуг теплопостачання, однак такі послуги дійсно надавалися, у зв”язку з чим суд вважає, що поведінка сторін свідчить про те, що такий договір є і позивач надає відповідачам послуги з теплопостачання.

Таким чином, суд вважає, що відповідачі в силу фактично існуючого договору зобовязані проводити оплату за надані послуги теплопостачання

Як вбачається з особового рахунку №НОМЕР_1, закріпленого за відповідачами за адресою: АДРЕСА_1, за відповідачами числиться заборгованість по оплаті за послуги з теплопостачання у розмірі 837,02грн., яка утворилася за період з жовтня 2009 року по грудень 2009 року включно.

Судом також встановлено, що у вересні 2009 року представниками позивача в квартирі відповідачів виявлено самовільне переобладнання системи опалення, про що складений відповідний акт від 18.08.2009р. Позивачем 18.08.2009р. був виданий припис відповідачам на відновлення самовільно переобладнаної системи опалення будинку та 23.09.2009р. в адміністративну комісію Іловайської міської ради було направлено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 для притягнення її до адміністративної відповідальності за порушення Правил користування житловими будинками та житловими приміщеннями, за самовільне відключення від системи центрального опалення.

Доводи відповідачів про те, що вони не повинні проводити оплату за надані позивачем послуги, так як не користуються ними, суд не приймає до уваги при постановленні рішення за наступними підставами.

Як вбачається з положень ст..24 Закону України «Про теплопостачання», який є спеціальним до спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізоване лише за певних умов.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.

Так згідно п.25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Пункт 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «про теплопостачання»схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництв, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Згідно п.27 Правил, витрати, повязані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовується споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.

Таким чином, Правила деталізують і конкретизують положення ст..24 Закону України «Про теплопостачання», розкриваючи зміст технічних умов, за яких споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання.

Відповідно до наказу Міністерства будівництва України від 22.11.2005 року №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»із відповідними змінами, відключення від мережі центрального опалення передбачено тільки окремого житлового будинку та тільки у випадку, коли технічна можливість такого відключення передбачена схемою перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту, затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання», відключення окремої квартири в багатоквартирному будинку законом не передбачено.

Проаналізувавши вимоги діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини, обставини справи, суд вважає, що самовільне відключення відповідачів від системи центрального опалення не є підставою для зменшення розміру плати або звільнення їх від оплати фактично наданих позивачем послуг з опалення.

На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв”язку з чим позов необхідно задовольнити.

На підставі ст..88 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути з відповідачів судові витрати.

Керуючись ст.16, 20, 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, наказом Міністерства будівництва України від 22.11.2005р. №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», ст.ст.10, 11, 60, 88, 212, 213, 214 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОКП "Донецьктеплокомуненерго" ВО "Харцизьктепломережа" задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в м.Іловайськ, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка народилася в с.Шевченко, Казахстан, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, який народився в с.Ряжське Кусталайської області Казахстану, на користь ОКП "Донецьктеплокомуненерго" ВО "Харцизьктепломережа" (р/р 26006300001260 в АТ «ЗЛАТОБАНК», МФО 380612, Код ОКПО 26221744) заборгованість по оплаті за послуги теплопостачання за період з жовтня 2009 року по грудень 2009 року включно у сумі 837,02грн.

Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 судовий збір на користь держави у розмірі по 17грн. з кожного (р/р 31415537700088, код платежу 22090100 в УДК Донецької області, МФО 834016, код ОКПО 34686480, отримувач місцевий бюджет м.Харцизька), а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі по 10грн. з кожного (р/р 31210259700088 в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ (ідентифікаційний код) 34686480, код бюджетної класифікації доходів 22050001, отримувач Державний бюджет м. Харцизька, призначення платежу ІТЗ до Харцизького міського суду, код суду 0550).

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Вступна і резолютивна частина рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 24.06.2011 року. Повний текст рішення складений 29.06.2011р.

Суддя: