ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
22 червня 2011 року справа № 5020-790/2011 За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (99008, м. Севастополь, пл. Повсталих, 6, ідентифікаційний код 20677058)
до Приватного підприємства «Агропромислова компанія «Рис-холдінг»(99045, м. Севастополь, вул. Шостака, 1, ідентифікаційний код 30422958),
за участю у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державного підприємства «Придніпровська залізниця»в особі Сімферопольського будівельно-монтажного експлуатаційного управління (95000, м. Сімферополь, вул. Привокзальна 1, ідентифікаційний код 33325043)
про стягнення 8849,64 грн.,
Суддя О.С. Погребняк
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 - провідний спеціаліст, довіреність № 1 від 04.01.2011;
відповідача: ОСОБА_2 - представник, довіреність № 73 від 07.06.2011;
третьої особи: не зявилася.
Сутьспору:
Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та місті Севастополі звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовом до Приватного підприємства «Агропромислова компанія «Рис-холдінг»про стягнення 8849,64 грн.
Позовні вимоги, з посиланням на Постанову КМУ від 25.03.2009 №316 «Про деякі питання оплати оренди державного майна», якою врегульовано застосування орендних ставок у розмірі 80% встановленого обсягу (за виключенням субєктів малого підприємства, для яких передбачені орендні ставки у розмірі 45%), обґрунтовані тим, що відповідачем не доведено наявності у нього статусу субєкту малого підприємства, що на думку позивача надає йому право нарахувати орендну плату виходячи з 80% ставки орендної плати. Відповідач відмовлявся сплачувати нараховану йому суму орендної плати та станом на 11.04.2011 у орендаря виникла заборгованість зі сплати орендної плати за період з 01.08.2010 по 11.04.2011 у розмірі 8362,87 грн.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 23.05.2011 позовну заяву прийнято до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне підприємство «Придніпровська залізниця»в особі Сімферопольського будівельно-монтажного експлуатаційного управління.
У порядку статей 22, 59 Господарського процесуального кодексу України відповідач до початку судового засідання надав відзив на позовну заяву, зазначивши, що не погоджується з позовними вимогами в повному обсязі та просить відмовити в задоволенні позову, враховуючи те, що підприємство відповідає критеріям суб`єкта малого підприємництва, оскільки кількість працюючих за звітний календарний рік не перевішує 50 осіб та обєм валового доходу не перевищує 70 млн.грн. Крім того, між балансоутримувачем та орендарем був підписаний акт звірення взаєморозрахунків станом на 30.12.2010, згідно з яким розрахунки відповідача є вірними.
У порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався у судовому засіданні 08.06.2011 на 21.06.2011, була оголошена перерва у судовому засіданні 21.06.2011 до 22.06.2011.
У ході розгляду справи третя особа у порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України надала пояснення по суті позовних вимог, зазначивши про те, що відповідачем було перераховано кошті у розмірі 45% встановленого обсягу, в той же час ПП «Агропромислова компанія «Рис-холдінг»не надавало документів, які б свідчили, що підприємство є субєктом малого підприємства.
У судовому засіданні 22.06.2011 представник позивача виклав зміст позовних вимог, на задоволенні позову наполягав, з причин, вказаних в ньому.
Представник відповідача проти позову заперечував, з підстав, означених у відзиві на позовну заяву, просів у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
03.11.2008 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України в АР Крим та місті Севастополі Орендодавцем, та Приватним підприємством «Агропромислова компанія «Рис-холдінг»Орендар, було укладено договір оренди № 734 індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, за умовами якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування обєкт державного нерухомого майна частину вбудованого приміщення, розташованого в одноповерховій камяній будівлі вантажного складу на території залізничної станції «Севастополь - товарна», загальною площею 170,00 кв.м, розташоване за адресою: м. Севастополь, Камишове шосе 28, яке знаходиться на балансі ДП «Придніпровська залізниця» Сімферопольського будівельно-монтажного експлуатаційного управління (балансоутримувач).
Вартість майна станом на 31.07.2008 складає 321710 грн (без урахування ПДВ).
Відповідно до пункту 1.2 Договору, майно передається в оренду з метою використання для складування та зберігання вантажу.
Відповідно до пункту 3.1 Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, яка затверджена постановою КМУ від 04.10.1995 №786 (надалі Методика), або за результататами конкурсу на право оренди державного майна та складає без ПДВ за базовий місяць розрахунку липень 2008 року 3217,10 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом корегування орендної плати за базовий місяць липень 2008 року на індекси інфляції.
Відповідно до пункту 3.6 Договору розмір орендної плати підлягає перегляду за вимогою однієї з сторін, у випадку зміни Методики, її розрахунку, істотної зміни стану обєкта з незалежних від сторін причин та інших випадках, передбачених діючим законодавством.
Орендна плата перераховується в державний бюджет та балансоутримувачу в співвідношенні 70% к 30% щомісячно не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій, встановлених КМУ та діючих на кінець періоду, за який здійснюється платіж (п. 3.7 Договору).
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації та стягується в бюджет та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному п. 3.6 Договору, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки на дату перерахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, враховуючи день оплати.
Згідно з пунктом 5.3. Договору, орендар зобовязаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до пункту 5.9 Договору, Орендар зобовязаний щомісячно до 15 числа надавати Орендодавцю інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати в Державний бюджет України). За вимогою Орендодавця здійснювати звірення рахунків за орендними платежами та оформлювати відповідні акти звернення.
Відповідно до пункту 10.1 Договір укладений строком на 2 році 363 дні та діє з 03.11.2008 по 01.11.2011, включно.
За змістом пункту 10.2, умови договору діють протягом усього строку Договору, в тому числі у випадках, якщо після його укладення законодавством встановлені правила, які погіршують положення орендаря, стосовно обовязків орендаря відносно орендної плати до виконання зобовязань.
Відповідно до пункту 10.3 Договору зміни до умов Договору або його розірвання можливі лише за згодою сторін. Зміни, що запропоновується внести, розглядаються протягом одного місяця від дати їх представлення до розгляду іншій стороні.
Судом встановлено, що майно було фактично передано відповідачеві за актом прийому-передачі (Додаток 1 до договору) (арк.с. 18).
26.08.2010 позивач звернувся до відповідача з листом №11-05-03322, в якому зазначив, що Постановою КМУ від 25.03.2009 №316 було встановлено тимчасове, до 01.01.2010 зниження орендних ставок за оренду нерухомого державного майна, які визначені у додатку № 2 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженого постановою КМУ від 04.10.1995 №786. Постановою КМУ від 16.06.2010 № 440 внесені змини до Постанови КМУ від 25.05.2009 №316 та встановлено, що з 01.07.2010 до 01.01.2011 ставки за оренду нерухомого державного майна, вказані у п. 1 постанови КМУ від 25.03.2009 № 316, застосовуються у розмірі 45% від встановленого обсягу для орендарів субєктів малого підприємства, та 80% - для інших орендарів.
На підставі викладеного, зазначивши, що на думку РВ ФДМУ в АР Крим та м. Севастополі ПП «АПК Рис-Холдінг» не є субєктом малого підприємництва, позивач повідомив відповідача про те, що з 01.07.2010 орендна плата буде нараховуватись в обсязі 80% від встановленого договором оренди розміру. Також позивач повідомив, що з 01.01.2011 розрахунок орендної плати відповідно до умов договору від 03.11.2008 буде поновлений (арк.с. 19).
Листом №3 від 20.01.2010 ПП «АПК «Рис-холдінг»повідомило, що не погоджується з орендодавцем, зазначивши, що підприємство відповідає критеріям субєкта малого підприємництва, враховуючи те, що статтею 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва»від 19.10.2000 до субєктів малого підприємництва відносяться юридичні особи субєкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середньооблікова численність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та обєм річного валового доходу не перевищує 70 млн.грн. (арк.с. 20).
В якості підтвердження того, що відповідач є субєктом малого підприємництва останній надав Фінансовий звіт субєкта малого підприємництва (Додаток до Положення (стандарт) 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва") (арк.с. 46), за змістом якого загальна численність працівників складає 10 чоловік, прибуток (збиток) підприємства складає 2345,0 грн.
06.04.2011 між сторонами за договором №734 від 03.11.2008 було укладено додаткову угоду про дострокове розірвання договору оренди з 11.04.2011 (арк.с. 21).
Враховуюче те, що орендарем не було представлено доказів, підтверджуючих що він є субєктом малого підприємства, а також у звязку з відмовою його сплатити перераховану суму орендної плати (виходячи з розрахунку 80% орендної ставки від встановленого обсягу), позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати з 01.08.2010 по 11.04.2011 у розмірі 8362,87 грн., а також пені та 3% річних від простроченої суми.
Дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Стаття 509 Цивільного кодексу України та стаття 173 Господарського кодексу України визначають зобовязання (в тому числі господарське зобовязання) як правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.
Зобовязання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України та статтею 174 Господарського кодексу України, зокрема, з договорів та інших правочинів (угод).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
З наведеною нормою узгоджується стаття 283 Господарського кодексу України, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Частиною шостою статті 283 Господарського кодексу України встановлено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі статтею 759 Цивільного кодексу України, одна особа (наймодавець) передає або зобовязується передати іншій особі (наймачеві) майно у користування за плату на певний строк за договором найму (оренди).
Статтями 10, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", статтями 284, 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності, та є однією з істотних умов договору оренди.
Обовязок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлений також частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та частиною 3 статті 285 Господарського кодексу України.
В силу статті 629 Цивільного кодексу України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Отже, орендна плата може нараховуватися орендодавцем, сплачуватися орендарем, а її розмір може змінюватися сторонами відповідно до його умов.
Відповідно до пункту 10.3 Договору зміни до умов Договору або його розірвання можливе лише за згодою сторін. Зміні, що запропоновується внести, розглядаються протягом одного місяця від дати їх представлення до розгляду іншій стороні.
Згідно з п.п.1, 2 постанови КМ України від 25.03.2009 № 316 "Деякі питання оплати оренди державного майна" (із змінами та доповненнями) установлено, що до 1 січня 2011 р. орендні ставки, визначені в додатку 2 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМ України від 04.10.1995р. №786, крім ставок, визначених пунктами 1-3 зазначеного додатка, застосовуються у розмірі 45 відсотків встановленого обсягу.
Для проведення розрахунків за чинними договорами оренди державного нерухомого майна, що укладені до набрання чинності цією постановою, застосовується орендна ставка, визначена відповідно до пункту 1 цієї постанови.
Постановою від 16.06.2010 № 440 внесені зміни до постанови КМУ від 25.03.2009 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 316№, встановлено, що з 1 липня 2010 року орендні ставки, зазначені у пункті 1, застосовуються у розмірі 45 відсотків установленого обсягу для орендарів - суб'єктів малого підприємництва і 80 відсотків установленого обсягу - для інших орендарів.
В даному випадку договір між Регіональним відділенням Фонду державного майна України в АР Крим та місті Севастополі та Приватним підприємством «Агропромислова компанія «Рис-холдінг»було укладено 03.11.2008 - до набрання чинності зазначеною вище постановою, у зв`язку з чим, підлягає застосуванню пункт 1 постанови КМ України від 25.03.2009 № 316, а встановленню підлягає лише обставина чи являється відповідач суб`єктом малого підприємництва.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва», суб'єктами малого підприємництва є юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 70 млнгривень.
Середньооблікова чисельність працюючих визначається з урахуванням усіх працівників, у тому числі тих, що працюють за договорами та за сумісництвом, а також працівників представництв, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів.
Відповідач в обґрунтування наявності у нього статусу субєкта малого підприємництва надав суду Фінансовий звіт субєкта малого підприємництва (Додаток до Положення (стандарт) 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва"), із змісту якого вбачається, що загальна численність працівників складає 10 чоловік, прибуток (збиток) підприємства складає 2345,0 грн. (а.с.46).
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що до відповідача, як суб'єкта малого підприємництва, підлягає застосуванню орендна ставка у розмірі 45 відсотків установленого обсягу.
Доводи Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та місті Севастополі стосовно того, що відповідач не сповіщував про наявність у нього статусу суб'єкта малого підприємництва, у зв`язку з чим має застосовуватись орендна ставка у розмірі 80 відсотків установленого обсягу, суд не може визнати обгрунтованими, оскільки чинне законодавство не ставить застосування тієї чи іншої орендної ставки в залежність від сповіщення чи несповіщення орендодавця про наявність у орендаря статусу суб'єкта малого підприємництва.
Чинним законодавством для орендаря також не передбачені наслідки неповідомлення орендодавця про наявність чи відсутність статусу суб'єкта малого підприємництва.
Суд вважає, що орендна ставка у розмірі 45 відсотків установленого обсягу підлягає обов`язковому застосуванню в силу прямої вказівки постанови Кабінету Міністрів Украни за наявності статусу суб'єкта малого підприємництва. В даному випадку наявність такого статусу є доведеною.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Агропромислова компанія «Рис-холдінг» фактично сплачувало орендну плату із застосуванням орендної ставки у розмірі 45 відсотків установленого обсягу, застосування такої ставки судом визнано правомірним, у зв`язку з чим, підстави для стягнення з вказаного підприємства заборгованості з причини несплати орендної плати за іншої орендною ставкою суд вважає необґрунтованими.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Суддя О.С.Погребняк
Рішення оформлено згідно
з вимогами ст. 84 ГПК України
та підписано 29.06.2011