Постанова № 16945287, 05.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
05.07.2011
Номер справи
2а-149/10/2770
Номер документу
16945287
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.07.11Справа №2а-149/10/2770

каб. № 1

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Гавури О.В.;

при секретарі - Плаксіній О.С.,

з участю:

представника позивача - ОСОБА_1, довіреність №356/10-004 від 11.06.10, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя;

відповідача не з'явився;

представника відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. СевастополядоФізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2про стягнення заборгованість з плати за землю - орендної плати з фізичних осіб у розмірі 428 005, 20 грн.

Позовні вимоги мотивовані порушенням ст.2 Закону України «Про плату за землю» №2535-ХІІ від 03.07.1997, (який діяв до набрання чинності Податкового кодексу України) та ст.21 Закону України «Про оренду землі» №161-ХІУ від 06.10.1998. Просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 428 005, 20 грн.

Ухвалою суду від 27.01.2010 відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 25.02.2010 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.

Ухвалою суду від 16.03.2010 провадження по справі було зупинено до набрання чинності рішення суду по адміністративній справі №2а-703/10/2770 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення.

Ухвалою суду від 27.05.2011 поновлено провадження по справі, в звязку з набранням законної сили постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду по адміністративній справі №2а-703/10/2770 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення.

Представник позивача в судовому засіданні на позовних вимогах наполягала.

Відповідач та представник відповідача в судове засідання не зявилися, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Представник відповідача надав письмові заперечення проти позову, що долучені до матеріалів справи (а.с.51-56).

Визнаючи наявні матеріали справи достатніми для вирішення спору, суд в силу ст. 128 КАС України вирішив розглянути справу у відсутність представника відповідача та відповідача.

Суд, заслухавши представника позивача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 закону України “Про державну податкову службу України” завдання органів державного податкового законодавства, правильністю і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фонді податкових зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, встановлених законодавством.

Згідно зі ст. 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” податкова адміністрація є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах у містах підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям.

Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 10 цього Закону одними із завдань податкової адміністрації є контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою обчислення і сплати податків та зборів; забезпечення обліку платників податків, правильність обчислення та своєчасність надходження податків.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу” органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без встановлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Таким чином, позивач є субєктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про стягнення заборгованості з плати за землю - орендної плати з фізичних осіб.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи, виданим Балаклавською районною державною адміністрацією 01.12.1999, про що зроблений запис в журналі обліку реєстраційних справ під №04055618Ф0010351.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (який діяв до набрання чинності Податковим кодексом України) ОСОБА_2 є платником податків і зборів (обов'язкових платежів).

Рішенням VIII сесії Севастопольської міської ради XXIV скликання № 685 від 05.03.2003 підприємцю ОСОБА_2 передано в оренду земельну ділянку площею 2,0818 га, що розташована у Ленінському районі м. Севастополя за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування торгового комплексу «Універсал».

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Відповідно до ст.13 Закону України «Про плату за землю» (який діяв до набрання чинності Податковим кодексом) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-XII податком є обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.

Стаття друга Закону № 2535-ХІІ встановлює, що використання землі в Україні є платним. Плата справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 N 1251-ХІІ (чинного на час виникнення спірних правовідносин) закріплені основні поняття та принципи податкової системи України, а також перелік існуючих податків та зборів.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.14 Закону № 2535-XII плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про плату за землю», ст. 21 Закону України «Про оренду землі» плата за землю, зокрема орендна плата надходить до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним Кодексом України.

Стаття 27 Закону України «Про плату за землю» визначає, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби. Вказане положення перекликається з нормами ст. 10, ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N509-ХІІ, якими передбачені функції податкових органів та права, зокрема щодо здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо суб'єктів господарювання та застосування відповідальності в разі виявлення порушень у сфері податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платнику податків у випадку, якщо данні документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або збільшення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

12.12.2008 ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя проведено планову документальну перевірку дотримання вимог Закону України „Про оренду землі" та Закону України „Про плату за землю" ФОП ОСОБА_2 за період з 01.01.2006 по 21.01.2008, за результатами якої був складений акт перевірки №151/17-227/2/2223201053/16605/К від 12.12.2008.

В зазначеному Акті були зафіксовані порушення ст.2 Закону України «Про плату за землю» та ст.21 Закону України «Про оренду землі», що мали прояв у заниженні розміру плати за землю у формі орендної плати з фізичних осіб.

ДПІ у Ленінському районі визначено ФОП ОСОБА_2 суму плати за землю у загальній сумі 647 270,87 грн., з розподілом у наступних розмірах:

1. Згідно з рішенням Севастопольської міської Ради № 3530 «Про внесення змін в рішення міської Ради від 12.06.2007р. № 2145» заборгованість підприємця ОСОБА_4 по орендній платі за користування земельною ділянкою за договором оренди №59 від 30.03.2004, що утворилася з 01.01.2006 по 12.12.2007, складає 537 915, 00 грн. 2. Згідно розрахунку представленому в акті перевірки з 12.12.2007 по 23.01.2008 109 355, 87 грн. 29.12.2008 в ході засідання Комісії із спірних питань з метою обговорення результатів невиїзної перевірки за актом № 151/17-227/2/2223201053/16605/К від 12.12.2008 встановлено, що заборгованість ОСОБА_2 з плати за землю (орендної плати з фізичних осіб) з розбивкою по періодах становить: за 2006 рік - 270 892,43 грн.; за 2007 рік - 313 492,67 грн.; за 2008 рік - 62 885,77 грн.

За результатами перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя було прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000011720/0 від 30.12.2008 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у сумі 406 338,65 грн. (за основним платежем - 270 892,43 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 135 446, 22 грн.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене поштовим повідомленням №9469130 від 03.02.2009 та повернуто до податкового органу з відміткою про закінчення терміну зберігання.

Відповідно до п.п.6.2.4. п.6.2 ст.6 Закону України №2181-ІІІ податкове повідомлення-рішення було розміщене на «Дошці податкових повідомлень» 10.03.2009 і зняте 20.03.2009, про що свідчить Акт № 1/17-2 від 10.03.2009.

Крім того, 04.02.2009 ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя було проведено планову документальну перевірку у частині дотримання вимог Законів України „Про оренду землі" та Закону України „Про плату за землю" ФОП ОСОБА_2 за період з 01.01.2007 по 31.12.2008.

За результатами перевірки складений акт №5/17-227/2/2223201053/К від 04.02.2009, у якому були зафіксовані порушення ст.2 Закону України „Про плату за землю" та ст.21 Закону України „Про оренду землі".

ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя донараховано ФОП ОСОБА_2 суму плати за землю у сумі 376 378, 44 грн. (з урахуванням суми загального нарахування 647 270,87 грн., зафіксованого в попередньому акті перевірки за мінусом суми основної податку 270 892,43 грн., яку було визначено податковим повідомленням-рішенням № 0000011720/0 від 30.12.2008).

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя було прийняте податкове повідомлення - рішення №0004321720/0 від 12.03.2009 про визначення податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_2 з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 564 567,66 грн. (за основним платежем - 376 378,44 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 188 189, 22 грн.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене поштовим повідомленням №09811475 від 17.03.2009 та повернуто до податкового органу з відміткою про закінчення терміну зберігання. Відповідно до п.п.6.2.4. п. 6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ податкове повідомлення-рішення було розміщене на «Дошці податкових повідомлень» 22.04.2009 і зняте 01.05.2009 (Акт № 2 від 22.04.2009).

Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, несплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З урахуванням існуючої переплати у сумі 542 901,11 грн. на момент винесення податкового повідомлення-рішення від 08.01.2009 із зазначенням суми основного зобов'язання у розмірі 270 892,43 грн. та податкового повідомлення - рішення від 12.03.09 у сумі 376 378, 44 грн. у попередніх податкових періодах виникла сума податкової заборгованості платника ОСОБА_2 у розмірі 428 005, 20 грн.

ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя відповідно до п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону №2181-ІІІ на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 була направлена по пошті з поштовим повідомленням перша податкова вимога № 1/865 від 07.05.2009 з пропозицією погасити наявну заборгованість перед бюджетом, яка повернулась з відміткою поштового відділення „за закінченням терміну зберігання". Податкова вимога була поміщена на «Дошку податкових повідомлень» 16.06.2009 і знята 16.07.2009 (Акт№ 179/24-0 від 16.06.2009).

Відповідно до п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону №2181-111 на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 була направлена друга податкова вимога № 2/1309 від 25.07.2009 з пропозицією погасити наявну заборгованість перед бюджетом, яка повернулась з відміткою поштового відділення „за зазначеною адресою не проживає". Податкова вимога була поміщена на «Дошку податкових повідомлень» 25.07.2009 і знята 25.08.2009 (Акт № 211/24-0 від 25.07.2009).

Відповідно до п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181-Ш день розміщення податкової вимоги або повідомлення на «Дошці податкових повідомлень» вважається днем його вручення. Таким чином, перша податкова вимога № 1/865 від 07.05.2009 та друга податкова вимога № 2/1309 від 25.07.2009 вважаються врученими.

У добровільному порядку суми нарахованого податкового зобов'язання не погашаються і заходів з погашення заборгованості відповідач не робить.

На момент подання адміністративного позову за ФОП ОСОБА_2 обліковувалась податкова заборгованість з плати за землю - орендної плати з фізичних осіб у розмірі 428 005, 20 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення ФОП ОСОБА_2 були оскаржені в судовому порядку.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2011 по адміністративній справі №2а-703/10/2770 в позові фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

З матеріалів справи вбачається , що ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя вжиті всі можливі заходи по стягненню податкової заборгованості.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст.3 Закону № 2181-ІІІ активи платників податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.

На підставі ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Постанова складена та підписана в порядку ч.3 ст.160 КАС України 07.07.2011.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1, АДРЕСА_2 р/р № НОМЕР_2, р/р № НОМЕР_3 у Севастопольській Філії ПАТ КБ «Приватбанк» у м. Севастополі МФО 324935, р/р № НОМЕР_4 у АКІБ «Укрсиббанк» МФО 351005) на користь Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя у доход місцевого бюджету Ленінського району міста Севастополя заборгованість перед бюджетом у розмірі 428 005, 20 грн. (чотириста двадцять вісім тисяч пять гривень 20 копійок) з орендної плати з фізичних осіб, код платежу 13050500, яка підлягає перерахуванню на р/р 33216815700007, МФО 824509, одержувач: ГУ ДКУ в м. Севастополі. Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. СуддяО.В. Гавура