Постанова № 16943551, 12.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2а-5503/11/1270
Номер документу
16943551
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 липня 2011 року Справа № 2а-5503/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Свергун І.О.,

при секретарі Чукіній А.Ю.,

за участю:

представника позивача не прибув,

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до приватного підприємства «Укрекспресупаковка» про стягнення податкової заборгованості за рахунок коштів боржника з рахунків у банках обслуговуючих платника податків у сумі 19771,53 грн.,

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2011 року Стахановська ОДПІ Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПП «Укрекспресупаковка», в якому просила стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 19771,53 грн., який включає: податок на прибуток у розмірі 18816,33 грн. (14403,17 грн. основного платежу, штрафні санкції 4350,00 грн., пеня 63,16 грн.); податок на додану вартість у розмірі 27,33 грн.; комунальний податок у розмірі 345,69 грн.; податок з доходів фізичних осіб у розмірі 582,18 грн. (194,06 грн. основного платежу, штрафні санкції 388,12 грн.).

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається, що заборгованість, що виникла за відповідачем, складається з податкових зобовязань, самостійно визначених платником податків, та зобовязань, визначених контролюючим органом. Органом державної податкової служби відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, направлено податкову вимогу від 09.12.2010 № 1/22. Борг вважається угодженим. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

У судове засідання представник позивача не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.

Суд, перевіривши та дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що відповідач приватне підприємство «Укрекспресупаковка» (надалі ПП «Укрекспресупаковка»), зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Кіровської міської ради Луганської області 24.05.2007 (а.с. 5). Відповідач є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Стахановській ОДПІ Луганської області, куди надає податкову звітність.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

У звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податків виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України та продовжуються після 01.01.2011, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та Податкового кодексу України.

Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 визначає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Відповідно до п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 54.3. Податкового кодексу України, контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобовязань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію;

54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;

54.3.4. рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;

54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;

54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Судом установлено, що за ПП «Укрекспресупаковка» станом на 15.06.2011 виник податковий борг у розмірі 19771,53 грн., який включає: податок на прибуток у розмірі 18816,33 грн. (14403,17 грн. основного платежу, штрафні санкції 4350,00 грн., пеня 63,16 грн.); податок на додану вартість у розмірі 27,33 грн. (пеня - 27,33 грн.); комунальний податок у розмірі 345,69 грн.; податок з доходів фізичних осіб у розмірі 582,18 грн. (194,06 грн. основного платежу, штрафні санкції 388,12 грн.).

Сума податкового боргу підтверджується: з податку на прибуток у розмірі 18816,33 грн. (14403,17 грн. основного платежу, штрафні санкції 4350,00 грн., пеня 63,16 грн.) податковими деклараціями від 08.02.2011 № 7982, якою визначено суму податкових зобовязань у розмірі 9271,00 (а.с. 11), від 07.04.2011 № 3933, якою визначено суму податкових зобовязань у розмірі 8,00 грн. (а.с. 21), податковим повідомленням-рішенням від 25.11.2010 № 0000042301/0; з податку на додану вартість у сумі 27,33 грн. (пеня - 27,33 грн.) розшифровкою податкового боргу (а.с. 9); з комунального податку у сумі 345,69 грн. розрахунком від.08.02.2011 № 7981 в сумі 22,10 грн. (а.с. 22), податковими повідомленнями-рішеннями від 25.11.2010 № 0000052301 в сумі 322,98 грн. (а.с. 23), від 14.01.2011 № 0000021501 в сумі 0,51 грн.; з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 582,18 грн. (194,06 грн. основного платежу, штрафні санкції 388,12 грн.) податковим повідомленням-рішенням від 24.11.2010 № 000251704/0 (а.с. 24), які були отримані відповідачем, не були оскаржені та вважаються узгодженими, розшифровкою податкового боргу (а.с. 9).

З метою погашення боргу позивачем відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, направлено податкову вимогу від 09.12.2010 № 1/22 (а.с. 8). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

Таким чином, обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до приватного підприємства «Укрекспресупаковка» про стягнення податкової заборгованості за рахунок коштів боржника з рахунків у банках обслуговуючих платника податків у сумі 19771,53 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з приватного підприємства «Укрекспресупаковка» (код ЄДРПОУ 34945831, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Войкова, 12) в дохід Державного бюджету України податковий борг на загальну суму 19771 грн. 53 коп. (девятнадцять тисяч сімсот сімдесят одна грн. 53 коп.) за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено в повному обсязі 12 липня 2011 року.

СуддяІ.О. Свергун