Постанова № 16943509, 06.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2011
Номер справи
2а-4614/11/1270
Номер документу
16943509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 липня 2011 року Справа № 2а-4614/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Свергун І.О.,

при секретарі Сіряцькому А.С.,

за участю:

прокурора Сайтарли І.М. (посвідчення від 15.04.2010 № 972),

представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 10.03.2011 № 14/10-025),

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора м. Краснодону Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління» про стягнення суми податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

02 червня 2011 року прокурор м. Краснодону Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської ОДПІ Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до КП «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління», в якому просив стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 25653,52 грн., який включає: податок на додану вартість у розмірі 19289,00 грн.; податок з власників транспортних засобів у розмірі 2152,64 грн.; земельний податок м. Краснодон у розмірі 2404,08 грн.; комунальний податок у розмірі 653,04 грн.; збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 1154,76 грн.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається, що заборгованість, що виникла за відповідачам, складається з податкових зобовязань, самостійно визначених платником податків, та зобовязань, визначених контролюючим органом. Органом державної податкової служби вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: направлено першу податкову вимогу від 26.10.2001 № 1/69, направлено другу податкову вимогу від 07.12.2001 № 2/231, прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 22.01.2002 № 13. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги: просить суд стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 19289,00 грн.; земельний податок м. Краснодон у розмірі 2404,08 грн.; комунальний податок у розмірі 653,04 грн.; збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 5523,69 грн. Позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів у сумі 2152,64 грн. просив залишити без розгляду у звязку зі сплатою.

Прокурор підтримав уточнені позовні вимоги та не заперечував проти залишення позовних вимог в частині стягнення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів у сумі 2152,64 грн. без розгляду.

Ухвалою суду від 06.07.2011 позовні вимоги прокурора м. Краснодону Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління» про стягнення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів у розмірі 2152,64 грн. залишено без розгляду.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.

Суд, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши та дослідивши матеріали справи, вважає, що уточнений адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що відповідач Комунальне підприємство «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління» (надалі КП «КШЕУ»), зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 19.11.2003 (а.с. 8, 9). Відповідач є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області, куди надає податкову звітність.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

У звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податків виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України та продовжуються після 01.01.2011, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та Податкового кодексу України.

Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 визначає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Відповідно до п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

П. 54.3 ст. 54 визначено випадки, коли контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобовязань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.

Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Судом установлено, що за КП «КШЕУ» станом на 21.03.2011 виник податковий борг у розмірі 25653,52 грн., який включає: податок на додану вартість у розмірі 19289,00 грн.; земельний податок м. Краснодон у розмірі 2404,08 грн.; комунальний податок у розмірі 653,04 грн.; збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 5523,69 грн.

Сума податкового боргу підтверджується: з податку на додану вартість у розмірі 19289,00 податковими деклараціями № 4509, № 9006469706 (а.с. 13-16), з земельного податку податковим розрахунком № 2591, 2592, 2594, 2595, 2596, 2598 (а.с. 17), з комунального податку розрахунком № 37578 (а.с. 18), зі збору за забруднення навколишнього природного середовища розрахунком № 37464 (а.с. 19-20), податковими повідомленнями-рішеннями № 0007161541/0, № 0007831541/0, які були отримані відповідачем, не були оскаржені та вважаються узгодженими (а.с. 22, 23), розрахунком суми боргу (а.с. 10), зворотнім боком облікової картки платника податків (а.с. 24-34).

З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: направлено першу податкову вимогу від 26.10.2001 № 1/69 (а.с. 6), направлено другу податкову вимогу від 07.12.2001 № 2/231 (а.с. 7), прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 22.01.2002 № 13 (а.с. 12). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

Таким чином, обставини, на які посилається прокурор, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні. Уточнені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06.07.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 11.07.2011, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Уточнений адміністративний позов прокурора м. Краснодону Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління» про стягнення суми податкового боргу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Краснодонське шляхово - експлуатаційне управління" (код ЄДРПОУ 05472695) податковий борг на загальну суму 27869 грн. 81 коп. (двадцять сім тисяч вісімсот шістдесят дев"ять грн. 81 коп.) за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують, який складається з: податку на додану вартість - 19289 грн. на користь державного бюджету на р/р 31117029700028 одержувач - Крансодонське УДК, код одержувача 24048922, код платежу 11010100, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013; земельного податку м. Краснодон - 2404 грн. 08 коп. на користь державного бюджету на р/р 3321581700028 одержувач - Крансодонське УДК, код одержувача 24048922, код платежу 11010100, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013; збцр за забруднення навколишнього природного середовища - 5523 грн. 69 коп. н акористь державного бюджету на р/р 33116329700028, одержувач - Крансодонське УДК, код одержувача 24048922, код платежу 11010100, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено в повному обсязі 11 липня 2011 року.

СуддяІ.О. Свергун