Постанова № 16942798, 20.04.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2011
Номер справи
2а-698/11/1070
Номер документу
16942798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2011 року 2а-698/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Спиридонової В.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області до комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківводоканал»про стягнення податкової заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2011 року Білоцерківська обєднана державна податкова інспекція (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківводоканал»(далі - відповідач) про стягнення з відповідача податкового боргу зі сплати пені у сумі 713014 грн. 53 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг зі сплати пені у сумі 713014 грн. 53 коп., яка має бути сплачена відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-III.

Відповідач заяв чи клопотань суду не надавав.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківводоканал»зареєстровано як юридичну особу 29.12.2007 виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області, ідентифікаційний код 35615226.

Відповідач перебуває на обліку як платник податків у Білоцерківській обєднаній державній податковій інспекції з 01.02.2008 року відповідно до довідки від 29.06.2010 № 123, наданої Білоцерківською ОДПІ.

Підставою виникнення податкового боргу зі сплати пені у сумі 708449 грн. 63 коп., є ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-III несплата у встановлений строк податку на додану вартість, що станом на 20.01.2011 є несплаченою.

Підставою виникнення податкового боргу зі сплати пені у сумі 4564 грн. 90 коп. є ст. 129 Податкового кодексу України.

Матеріали справи містять акт звірки заборгованості по сплати до бюджету відповідачем станом на 20.01.2011, підписаний представниками позивача та відповідача, відповідно до якого сума податкового боргу відповідача зі сплати пені складає 713014 грн. 53 коп.

Наявність податкової заборгованості та правильність її нарахування відповідачем не оскаржена.

Таким чином, суд вважає встановленим факт наявності у комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківводоканал»податкової заборгованості зі сплати пені у сумі 713014 грн. 53 коп.

Відповідно до вимог п. 6.2 та п. 6.3 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачу направлено першу від 22.01.2008, на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями 1793285,72 грн. та другу - № 2/127 від 26.02.2008, на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями 1828314,46 грн. податкові вимоги. Вказані податкові вимоги отримані відповідачем 23.01.2008 та 26.02.2008, відповідно, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями повідомлень про вручення поштового відправлення.

Зі змісту п. 6.2 та п. 6.3 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вбачається, що податкові вимоги виставляються у випадку несплати боржником узгодженої суми податкового зобовязання.

Підпунктом 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів,наступних за останнім днем відповідного граничного строку. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Коли ж податкове зобов'язання визначено контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. "а"-"в" пп. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.

Пункт 1.3 ст.1 Закону визначає, що податковий борг (недоїмка) податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно підпункту 2.3.1. п. 2.З. ст. 2 Закону є виключно податкові органи.

Згідно з пп. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 Закону джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

У статуті комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківводоканал», затвердженому рішенням Білоцерківської міської ради від 25.03.2010 року № 1338, зазначено, що дане підприємство засновано на комунальній власності територіальної громади м. Біла Церква і підпорядковане Білоцерківській міській раді, яка є його засновником.

Відповідно до пунктів 11.1 та 11.2 ст. 11 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яка визначає особливості порядку погашення податкового боргу державних або комунальних підприємств, у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені цим Законом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.

У разі коли сума коштів, отримана від такого продажу, не покриває суму податкового боргу та витрат, пов'язаних з продажем активів, податковий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, що здійснює управління таким платником податків, з пропозицією щодо прийняття рішення про продаж частини акцій корпоратизованого підприємства за кошти або під зобов'язання щодо погашення його податкового боргу протягом поточного бюджетного року. Інформація зазначеного органу управління щодо прийняття або відхилення запропонованого рішення має бути надіслана податковому органу протягом тридцяти календарних днів з дня направлення такого звернення. Організація такого продажу здійснюється за правилами і у строки, встановлені законодавством з питань приватизації. У разі коли зазначений орган не прийме рішення про продаж частини акцій для погашення податкового боргу у зазначені цим пунктом строки, податковий орган зобов'язаний у місячний строк з дня отримання такої відмови або після закінчення встановленого для надання відповіді строку звернутися до суду із заявою про визнання такого платника податків банкрутом.

У разі коли податковим боржником визнається платник податків, який не підлягає приватизації, податковий орган здійснює заходи щодо продажу його активів, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної діяльності.

У разі коли сума коштів, отриманих від такого продажу, не покриває суму податкового боргу такого платника податків та витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, податковий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням про прийняття рішення щодо: надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу такого платника податків, за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків; реорганізації такого платника податків з урахуванням правил, встановлених цим Законом; ліквідації такого платника податків та списання податкового боргу; оголошення такого платника податків банкрутом у порядку, встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень має бути надіслана податковому органу протягом тридцяти календарних днів з дня направлення звернення. У разі коли податковий орган не отримує зазначену відповідь у визначений цим пунктом строк або отримує незадовільну відповідь, податковий орган зобов'язаний звернутися до суду із заявою про визнання такого платника податків банкрутом.

Таким чином, для прийняття судом рішення про примусове стягнення активів, позивач має підтвердити, що ним вжиті передбачені податковим законодавством заходи для погашення податкового боргу комунальним підприємством.

Як докази суду надані копії листів Білоцерківської ОДПІ від 15.04.2010 року № 432919/24-036, з пропозиціями міському голові м. Білої Церкви розглянути питання виділення ліквідного майна, яке не входить до складу цілісного комплексу боржника і може бути використано як джерело погашення його податкового боргу, узгодити описані для реалізації в рахунок погашення податкового боргу активи КП БМР «Білоцерківводоканал», розробити та затвердити графік погашення податкового боргу відповідача на 2010 рік, виходячи з нормативу 50% його погашення до кінця поточного року по відношенню до 01.04.2010.

У листі від 10.06.2010 за № 1-9-2/07 заступник міського голови Гнатюк В.В. повідомила, що погодити для продажу описані приміщення Білоцерківською ОДПІ не має можливості, оскільки дані будівлі входять до єдиного майнового комплексу КП БМР «Білоцерківводоканал»і забезпечують життєдіяльність міста.

У зв`язку з набранням чинності з 01.01.2011 Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-III.

Відповідно до положень ч. 1.1 ст. 1Податкового кодексу України (надалі ПК України), він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в України, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 14.1.162 ч. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно п. 14.1.175 ч. 14.1 цієї статті, податковий борг сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафної санкції за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до п. 129.1.1 ч. 129.1 ст. 129 ПК України, п. 16.1.2 ч. 16.1 ст. 16 Закону України №2181-III (в частині нарахувань до 01.01.2011р.), після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання,визначеного цим Кодексом; б)при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня,наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

Згідно ч. 129.4 ст. 129 ПК України, п.п. 16.4.1 Закону України № 2181- III (в частині нарахувань до 01.01.2011р.), пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Частиною 131.3. ст. 131 ПК України передбачено, що суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Як зазначалося раніше, порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента визначається Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, яка затверджена Наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 27.12.2010 за № 1350/18645) а також Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, яка затверджена Наказом ДПА України від 11.06.2003 № 290 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 27.06.2003 за № 522/7843) (діяла на час виникнення боргу).

Зазначені Інструкції розроблені відповідно до ст. 2, 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та з метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України та відповідно до Закону України № 2181- III (в частині нарахувань до 01.01.2011)

Відповідно до положень Податкового кодексу України: п. 20.1.18. ч. 20.1 ст. 20 ПК України (Права органів державної податкової служби) передбачено органів державної податкової служби: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно ч. 95.4 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як зазначено в п. 102.4 ст. 102 ПК України (строки давності та їх застосування), у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 128, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківводоканал» на користь Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області податковий борг у сумі 713014 (сімсот тринадцять тисяч чотирнадцять) грн. 53 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя Спиридонова В.О.