Постанова № 16942516, 11.07.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2011
Номер справи
2а-0870/3837/11
Номер документу
16942516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2011 року 14:55 Справа № 2а-0870/3837/11

Запорізький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Малиш Н.І.,

при секретарі Рожик О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лонг-Транс» до відповідача 1: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя та до відповідача 2: старшого державного податкового ревізора-інспектора ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя Радченко Лариси Василівни про скасування наказу №418 від 17.03.2011 та про визнання протиправними дій щодо проведення позапланової документальної невиїзної перевірки, за наслідками якої складено Акт №66/23/37167167 від 18.03.2011,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 25.03.2011;

ОСОБА_3, довіреність б/н від 01.06.2011;

від відповідача 1: ОСОБА_4, довіреність №777/10/10-010 від 01.02.2011;

від відповідача 2: не зявився;

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Лонг-Транс» (далі Позивач або ТОВ «Лонг-Транс») з позовною заявою до відповідача 1: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя (далі Відповідач 1 або ДПІ) та до відповідача 2: старшого державного податкового ревізора-інспектора ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя Радченко Лариси Василівни (далі Відповідач 2 або Інспектор). В зазначеному адміністративному позові ТОВ «Лонг-Транс» просить суд: скасувати наказ № 418 від 17 03.2011 про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січень 2011. Визнати протиправними дій старшого державного податкового ревізора - інспектора ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя Радченко Л.В. щодо проведення позапланової документальної невиїзної перевірки, за наслідками якої складено Акт № 66/23/37167167 від 18.03.2011.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що 20.04.2011 ТОВ «Лонг-Транс» отримало від ДПІ копію наказу 418 від 17.03.2011 про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки. З якого вбачається, що підставою для проведення перевірки стала доповідна начальника відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Дядченко Н.Ю.

20.04.2011 ТОВ «Лонг-Транс» отримало запит від заступника начальника ДПІ - Пужай-Череда A.M. про надання інформації від 18.03.2011.

23.04.2011 ТОВ «Лонг-Транс» було отримано Акт № 66/23/37167167 від 18.03.2011 про результати позапланової невиїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січень 2011.

Згідно якого, 18.03.2011, старшим державним податковим ревізором - інспектором ДПІ - Радченко Ларисою Василівною, на підставі наказу 412 від 18.03.2011 було проведено невиїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січень 2011 року. У висновках зазначено про те що у ТОВ «Лон Транс» відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності згідно до ст.ст. .205, 215 , 228 ЦК України.

Перевірка проводилась безпосередньо в приміщенні ДПІ без відома та присутності керівника ТОВ «Лонг- Транс», або уповноважених ним осіб. Разом з тим, до підприємства направлявся запит щодо надання пояснень та підтверджуючих документів.

З зазначеними висновками ДПІ ТОВ «Лонг-Транс» не погоджується, враховуючи наступне:

Відповідно до п.79.2. ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Згідно вступної частини акту зазначено, що перевірка проведена на підставі даних нормативної справи, матеріалів отриманих від підрозділів податкової міліції, АІС «Аудит», Бест Звіт, АІС «Перелік платників податків за результатами автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розріз контрагентів на рівні ДПА України», оскільки на письмовий запит ДПІ ТОВ «Лонг-Транс» первинні документи для перевірки не надало. Однак, лист запит про надання інформації від 18.03.2011 за №2871/10/23-2 було фактично направлено на підприємство 19.03.2011, а отримано ТОВ «Лонг-Транс» лише 20.04.2011. Таким чином, позивач не мав змоги виконати вимоги листа запита.

Крім того зазначив, що наказ № 418 від 17 03.2011 про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січень 2011 року не може відповідати вимогам Податкового Кодексу України, оскільки не містить підстав для проведення даного виду перевірок. З огляду на контекст наказу, малась на увазі проведення перевірки у зв'язку з наявними протиріччями у звітах на податок на додану вартість, однак усі звіти ТОВ «Лонг -Транс» були прийняти податковою інспекцією без зауважень, без виправлень, а тому підстав для такого виду перевірок не було.

В судовому засіданні представники Позивача підтримали заявлені позовні вимоги, надали суду пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник Відповідача 1 проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначив, що згідно Наказу №418 від 17.03.2011, розглянувши доповідну начальника відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Дяченко Н.Ю. та на підставі п.75.1 ст. 75, п. 79.2, ст. 79 Податкового кодексу України було доручено старшому державному податковому ревізору-інспектору Радченко Л.В. провести невиїзну позапланову перевірку ТОВ «Лонг-Транс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січня 2011 року. Проведення та оформлення невиїзних документальних перевірок є безспірним правом ДПС, що встановлено ст.ст. 8, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 20, 75, 79 Податкового кодексу України та Наказом ДПАУ №984 від 22.12.2010. Навіть, якщо перевірка проведена з певними недоліками, за результатами якої складено акт, все одно така перевірка не впливає на права платника податків, оскільки не породжує публічних правовідносин між таким платником податків та податковим органом.

На підставі викладеного в запереченнях, просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Відповідач 2, чи його представник, в судове засідання повторно не зявився, про причини неявки суд не повідомив. Про час, місце і дату судових засідань був повідомлений належним чином, про що свідчать відмітки на повідомленнях про вручення поштової кореспонденції.

Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».

У судовому засіданні 11.07.2011, на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Оголошено про термін виготовлення постанови суду у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників Позивача, Відповідача 1 та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Стаття 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», визначає функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», до функцій податкових інспекцій відноситься проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до пп. 20.1.4. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до пп.75.1.2. п.75.1. ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до ст.79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. (п. 79.1 ПК України).

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. (п. 79.2 ПК України).

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова. (п. 79.3 ПК України).

Таким чином, обов'язковими умовами здійснення невиїзної позапланової перевірки платника податків є:

-наявність обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України;

-надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копи наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Як встановлено з матеріалів справи та підтверджено в судовому засіданні, у вступній частини акту перевірки від 18.03.2011 за №66/23/37167167 зазначено, що перевірка проведена на підставі даних нормативної справи, матеріалів отриманих від підрозділів податкової міліції, АІС «Аудит», Бест Звіт, АІС «Перелік платників податків за результатами автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», оскільки на письмовий запит ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ТОВ «Лонг-Транс» первинні документи для перевірки не надало.

Однак, відповідно до наданих в матеріали справи поштових документів, Лист-запит від 18.03.2011 № 2781/10/23-2 про надання інформації з проханням надати копії документів для проведення документальної невиїзної перевірки, ТОВ «Лонг-Транс» було отримано 20.04.2011.

Також слід зазначити, що Лист-запит від 18.03.2011 № 2781/10/23-2 про надання інформації, Лист про початок перевірки від 18.03.2011р. № 2871/10/23-2 та Акт про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «Лонг-Транс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січень 2011 від 18.03.2011 р. № 66/23/37167167 мають однакову дату складання - 18.03.2011.

Крім того, Лист-запит від 18.03.2011 № 2781/10/23-2 про надання інформації, був фактично відправлений 19.03.2011., що підтверджується відбиток календарного штемпелю на конверті (штрих-код Р 69005 1014050 0), а Лист про початок перевірки від 18.03.2011 № 2871/10/23-2 фактично відправлений 18.03.2011 про що свідчить відбиток календарного штемпелю на конверті (штрих-код Р 69005 1014068 3), зазначені документи ТОВ «Лонг- Транс» отримало - 20.04.2011.

Зазначене також підтверджується повідомленням-відповіддю Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» Запорізька філія за №10-13-348 від 23.05.2011.

Таким чином, Позивач фактично був позбавлений можливості надати інформацію (документи) на запит ДПІ, не знав про час проведення перевірки, не міг надати пояснення та бути присутнім при її проведенні.

Вищезазначене є порушенням вимог чинного законодавства, а саме ст. 79 Податкового кодексу України, Наказу ДПА України від 24.12.2010 №1003 «Про порядок оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами» та Наказу ДПА України №984 від 22.12.2010 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», що в свою чергу призвело до порушення прав та інтересів Позивача, а в подальшому може вплинути на його обовязки.

В звязку з чим, позовні вимоги в частині: визнання протиправними дій старшого державного податкового ревізора - інспектора ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя Радченко Л.В. щодо проведення позапланової документальної невиїзної перевірки, за наслідками якої складено Акт № 66/23/37167167 від 18.03.2011, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог в частині скасування наказу №418 від 17.03.2011, то суд зазначає наступне.

Права та обовязки органів ДПС безпосередньо визначені в Податковому кодексі України та Законі України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. 79.3 ст.79 Податкового кодексу України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом (…).

Тобто, прийняття рішень (оформлених у вигляді наказу) відноситься безпосередньо до прав і компетенції керівників органів державної податкової служби.

Наказ №418 від 17.03.2011 оформлений у відповідності до вимог чинного законодавства та має усі необхідні реквізити.

Позивачем не зазначено в чому саме даний наказ не відповідає вимогам чинного законодавства, а в звязку з чим підлягає скасуванню.

Таким чином, в задоволенні позовних вимог, в цій частині, слід відмовити.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дій старшого державного податкового ревізора - інспектора ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя Радченко Лариси Василівни щодо проведення позапланової документальної невиїзної перевірки за наказом №418 від 17.03.2011 за результатами якої складено Акт № 66/23/37167167 від 18.03.2011.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Лонг-Транс» (ЄДРПОУ 37167167) 1(одна) грн. 70 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови було виготовлено 12 липня 2011 року.

Суддя(підпис) Н.І. Малиш