Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2011 р. справа № 2а/0570/4230/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-30 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стирана В.В.
при секретаріЦургановій Г.В.
за участю:
представника позивача - Перець В.С.,
представника відповідача 1 не зявився,
представника відповідача 2 - не зявився,
представника третьої особи - ОСОБА_3.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до державного реєстратора Шахтарської районної державної адміністрації Донецької області, Державного реєстратора Голосіївського району у Київській державній адміністрації, третя особа товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія МСМ» про визнання неправомірним запису у ЄДПОУ, зобовязати скасувати реєстраційні дії та зобовязання внести до ЄДРПОУ запис про місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» та повернути реєстраційну справу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 17 березня 2011 року звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що державним реєстратором Голосіївського району у Київській державній адміністрації 22 грудня 2010 року відносно ТОВ «Компанія МСМ», яке на той час перебувало на обліку у Голосіївському районі міста Києва, до ЄДПОУ було внесено запис про державну реєстрацію зміни місцезнаходження на адресу 86200, Донецька область, Шахтарський район,селище Польове, вул. Центральна, буд. 5.
Реєстраційна справа ТОВ «Компанія МСМ» передана до Шахтарської райдержадміністрації Донецької області, а облікову справу платника податків надіслано ДПІ у Голосіївському районі міста Києва до Шахтарської ОДПІ.
ДПІ у Голосіївському районі міста Києва листом від 10 січня 2011 року № 161/7/29-110 повідомила Шахтарську ОДПІ про надходження відомостей з ЄДР стосовно зміни ТОВ «Компанія МСМ» місцезнаходження.
Однак, за результатами здійснених заходів Шахтарської ОДПІ щодо встановлення місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» було встановлено наступне:
21 січня 2011 року працівниками ВПМ Шахтарської ОДПІ було відібрано пояснення у ОСОБА_3, який за даними ЄДР значиться керівником ТОВ «Компанія МСМ». ОСОБА_3 пояснив, що підприємство ТОВ «Компанія МСМ» він дізнався у січні 2004 року, коли на його адресу надійшло повідомлення державного реєстратора. Він підприємство не реєстрував, директором не працював, ніяких документів по бухгалтерському та податковому обліку ніколи не підписував, головного бухгалтера ОСОБА_4 не знає. Також, ОСОБА_3 пояснив, що підприємство могло бути зареєстроване на втрачений восени 2004 року паспорт на його імя. за юридичною адресою підприємства знаходиться хата, де мешкає ОСОБА_3
Позивач вказує, що Шахтарська ОДПІ позбавлена можливості здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою нарахування та сплатою податків, зборів та обовязкових платежів ТОВ «Компанія МСМ».
Просив визнати неправомірним запис про проведення державної реєстрації ТОВ «Компанія МСМ» через порушення закону, допущеного при створенні юридичної особи, який не можна усунути з моменту перереєстрації, тобто з 19 січня 2011 року, визнати недійсними установчі документи ТОВ «Компанія МСМ» з 19 січня 2011 року.
У процесі розгляду справи позовні вимоги були уточнені, просив визнати неправомірним запис в ЄДР стосовно місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» за адресою: 86200, Донецька область, Шахтарський район, селище Польве, вул. Центральна, буд. 5, зобовязати державного реєстратора скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів, які повязані зі зміною місцезнаходження юридичної особи № 11 від 13 січня 2011 року, зобовязати державного реєстратора надіслати реєстраційну справу ТОВ «Компанія МСМ» державному реєстратору Голосіївського району у Київській державній адміністрації за місцезнаходженням.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволені позову, свої вимоги мотивував аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні позов визнала.
Представник відповідача 2 у судове засідання не зявився, про день і час слухання справи повідомлений належним чином, просив справу розглянути за її відсутності.
Представники третьої особи у судовому засіданні вказав, що у 2004 році він стратив паспорт, товариства не реєстрував, директором не працював.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про наступне.
ТОВ «Компанія МСМ» зареєстроване як юридична особа Голосіївською районною у місті Києві державної адміністрації 22 листопада 2005 року за номером 1068102 0000 008307, включене до ЄДРПОУ за номером 33880742, місцезнаходження: 03045, місто Київ, вулиця Острівна, буд. 11.
ТОВ «Компанія МСМ» подано реєстраційну картку Голосіївської районною у місті Києві державної адміністрації на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі якої державним реєстратором 12 січня 2011 року здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» за адресою: 86200, Донецька область, Шахтарський район,селище Польове, вул. Центральна, буд. 5.
Реєстраційна справа ТОВ «Компанія МСМ» 13 січня 2011 року знята з обліку в Голосіївській районній у місті Києві державній адміністрації та передана за описом до Шахтарської районної державної адміністрації Донецької області.
Позивач не погоджується із записом в ЄДР стосовно місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» за адресою: 86200, Донецька область, Шахтарський район,селище Польове, вул. Центральна, буд. 5, та вважає, що порушуються його інтереси щодо реалізації свого права як податкового органу, у звязку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.
З частини 1 статті 17 Закону вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 29 Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно частини 7 статті 29 Закону державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до статті 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Аналізуючи вказані норми, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, реєстратор діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством про реєстрацію.
Однак, у судовому засіданні встановлено та підтверджено окрім пояснень представника позивача, іншими доказами у їх сукупності, а саме: поясненнями від 21 січня 2011 року ОСОБА_3, який за даними ЄДР значиться керівником ТОВ «Компанія МСМ», у 2004 році він втратив паспорт, керівником підприємства не є, про реєстрацію ТОВ «Компанія МСМ» йому не відомо, документів та печатки підприємства не має.
Отже, як вбачається із наведеного, що подані до реєстру відомості щодо зміни місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» є недостовірними, тобто не відповідають вимогам чинного законодавства. Тобто, суд вважає, що наявні достатньо для застосування норм абзацу 2 частини 1 статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та визнання неправомірним запис до ЄДР щодо місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ».
Стаття 14 Закону регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Таким чином, суд задовольняє позов у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до державного реєстратора Шахтарської районної державної адміністрації Донецької області, Державного реєстратора Голосіївського району у Київській державній адміністрації, третя особа товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія МСМ» про визнання неправомірним запису у ЄДПОУ, зобовязати скасувати реєстраційні дії та зобовязання внести до ЄДРПОУ запис про місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» та повернути реєстраційну справу, задовольнити.
Визнати неправомірним запис в ЄДР стосовно місцезнаходження ТОВ «Компанія МСМ» (код ЄДРПОУ 33880742) за адресою: 86200, Донецька область, Шахтарський район,селище Польове, вул. Центральна, буд. 5.
Зобовязати державного реєстратора Шахтарської районної державної адміністрації у Донецькій області скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Компанія МСМ» (код ЄДРПОУ 33880742), які повязані зі зміною місцезнаходження юридичної особи № 11 від 13 січня 2011 року та надіслати реєстраційну справу ТОВ «Компанія МСМ» (код ЄДРПОУ 33880742) державному реєстратору Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації за місцезнаходженням.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 06 червня 2011 року у присутності представника позивача та третьої особи.
Повний текст постанови виготовлено 13 червня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.2 ст.186 КАС України.
Суддя Стиран В.В.