Постанова № 16941911, 06.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2011
Номер справи
2а/0570/8875/2011
Номер документу
16941911
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2011 р. справа № 2а/0570/8875/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенка Є.І.

при секретаріЧерніковій О.Є.

за участю представників сторін

від прокурора Бахарєва М.А.,

від відповідача Гуркової Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунальної установи «Централізована бібліотечна система для дорослих» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 15.11.2010 р. № Д-320, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор міста Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунальної установи «Централізована бібліотечна система для дорослих» (далі «відповідач») про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 15.11.2010 р. № Д-320. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08.11.2010 року. державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 18.05.2009р. №02/17-0440/2 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що складено акт перевірки від 08.11.2010 року. №02/17-0029. За невиконання вищезазначеного припису постановою №Д-320 від 15.11.2010 року на відповідача накладено штраф в розмірі 5100,00 гривень. Суму штрафу відповідач у встановлений 30-денний строк з дня прийняття постанови не сплатив, у звязку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 5100,00 гривень.

У судовому засіданні прокурор уточнив позовні вимоги та просив стягнути штраф у розмірі 4590,00 грн.

До судового засідання представник позивача не зявився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила залишити позовну заяву без розгляду у звязку із порушенням на її думку позивачем строку звернення до суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.

Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго”.

Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

В результаті перевірки КУ «Централізована бібліотечна система для дорослих» щодо дотримання вимог законодавства з електроенергетики Маріупольським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області видано припис №02/17-0440/2 від 18.05.2009 року (а.с.6-7), яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено 01.10.2010 року.

Припис №02/17-0440/2 від 18.05.2009 року про усунення порушень законодавства України про електроенергетику відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо суду відповідачем не надано.

8 листопада 2010 року, державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено обстеження відповідача, в результаті якого було встановлено, що підприємство не виконало в повному обсязі у встановлені строки зазначений припис, що підтверджується актом перевірки №02/17-0029 від 08.11.2010р. (а.с.5).

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про електроенергетику” у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області постановою №Д-320 від 15.11.2010р. до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду №02/17-0440/2 від 18.05.2009 р. було накладено штраф в розмірі 5100,00 гривень (а.с.8).

Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 15.11.2010 року була отримана відповідачем 31.01.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Відповідачем вищезазначену постанову про накладення штрафу оскаржено не було.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме платіжного доручення від 11.02.2011 року, відповідачем було сплачено 510 (пятсот десять) гривень на погашення штрафу.

Крім того, згідно з п. 10 цього Положення, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з наступних підстав. Так, постанова Держенергонагляду № Д-320 була прийнята 15 листопада 2010 року. Як вже було судом зазначено вище згідно з п. 10 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Виходячи з аналізу зазначеної норми суд приходить до висновку, що позивач мав право звертатися до суду з позовом після закінчення 30 денного строку на добровільну сплату суми штрафу, тобто починаючи з 16 грудня 2010 року. Відповідно до положень ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Таким чином, позивач мав право звернутись до суду із заявленим позовом протягом шести місяців, починаючи з 16 грудня 2010 року по 16 липня 2011 року. Враховуючи, що позов надійшов до канцелярії Донецького окружного адміністративного суду 30 травня 2011 року, суд приходить до висновку, що позивачем строк звернення до суду не порушений.

Оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд задовольняє позовні вимоги заступника прокурора Донецької області прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунальної установи «Централізована бібліотечна система для дорослих» про стягнення суми штрафу у розмірі 4590 гривень за постановою Держенергонагляду від 15.11.2010 р. № Д-320.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов заступника прокурора Донецької області прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунальної установи «Централізована бібліотечна система для дорослих» про стягнення суми штрафу у розмірі 4590 гривень за постановою Держенергонагляду від 15.11.2010 р. № Д-320, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунальної установи «Централізована бібліотечна система для дорослих» (87500, м. Маріуполь, пр. Леніна, 93Б, ЄДРПОУ 00184543) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 31118106700051 УДК м. Маріуполя ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694) штраф в сумі 4590 (чотири тисячі пятсот девяносто) гривень 00 копійок.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 6 липня 2011 року.

Постанова в повному обсязі виготовлена 11 липня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Грищенко Є.І.