Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7519/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю
представника позивача Кузьміна М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 2298,46грн., -
В С Т А Н О В И В
Позивач, Горлівська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 2298,46грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що станом на 10.03.2011 року відповідач має податковий борг перед бюджетом в сумі 2298,46грн. з орендної плати фізичних осіб, яка склалася із сум: 459,19грн. нараховане податковим повідомленням-рішенням №681740/0 від 21.06.2010 року, 1834,21грн. нараховане по декларації №342 від 31.01.2011 року, 5,06грн. нараховане пені.
Несплата боржником заборгованості порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду економічним інтересам держави, погрожує невиконанню загальнодержавних програм, що фінансуються з бюджету, підриває основні засади існуючого суспільного порядку.
Просить суд стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (84642, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкової заборгованості на користь держави на р/р №33212815700020, код платежу 13050500, код ЄДРПОУ 34686448, МФО 834016, банк ГУДКУ у Донецькій області, одержувач місцевий бюджет у Микитівському районі у розмірі 2298,46грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 зареєстрована фізичною особою - підприємцем Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 14.12.2000 року №22560170000001979, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.3), перебуває на обліку в Горлівській ОДПІ з 14.12.2000 року за №774, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків ф.4-ОПП від 21.02.2011 року №1182/6/29-014-8-3 (а.с.4).
05 грудня 2008 року між Горлівською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар) укладений договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 0,1155га. Строк дії договору пять років. Орендна плата вноситься орендарем у вигляді грошових внесків на рахунок одержувача в розмірі 1503,52грн. у місяць.
Договір зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 17.12.2008 року за №040815201239.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Закон України «Про плату за землю» визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до ст.13 зазначеного Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ч.3 ст.14 Закону, нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону, власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.27 Закону, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до ст.28 Закону, спори, що виникають з питань застосування положень, передбачених цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
21 червня 2010 року Горлівською ОДПІ винесено податкове повідомлення №0000681740/0, яким фізичній особі ОСОБА_2 визначено суму податкового зобовязання у розмірі 23678,30грн., у тому числі з граничним строком сплати 14.08.2010 року 9471,36грн., 14.11.2010 року 14206,98 грн. (а.с.11).
Відповідачем до Горлівської ОДПІ надано податкова декларація №342 від 31.01.2011 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), якою нарахував
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до пп.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Судом встановлено, що зазначене повідомлення відповідачем отримано, про що є відмітка на корінці, та в адміністративному та судовому порядку не оскаржено.
Відповідно до пп. «в» пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно зворотного боку облікової картки платника орендної плати з фізичних осіб станом на 03.03.2011 року, у ОСОБА_2 є податкова заборгованість у розмірі 459,19грн., яка виникла у звязку з частковою сплатою суми за податковим повідомленням від 21.06.2010 року №0000681740/0.
Податковою інспекцією направлено відповідачу податкову вимогу від 17.01.2011 року №1/1, яка отримана ФО-П ОСОБА_2, про що є відмітка на корінці вимоги (а.с.12). Також податковим органом проведено реєстрацію обтяжень рухомого майна податкова застава, про що внесено реєстраційний запис в Державному реєстрі 23.12.2010 року №10655652. (а.с.15).
Відповідно до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 кодексу, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
П.31.1 ст.31 Податкового кодексу України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Платник податків зобов'язаний відповідно до п.57.1 ст.57 кодексу самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 цього кодексу орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Керуючись п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли, про що свідчать матеріли справи.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 2298,46грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (84642, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкової заборгованості на користь держави на р/р №33212815700020, код платежу 13050500, код ЄДРПОУ 34686448, МФО 834016, банк ГУДКУ у Донецькій області, одержувач місцевий бюджет у Микитівському районі у розмірі 2298,46грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 30 червня 2011 року в присутності представника позивача.
Постанову у повному обсязі складено 05 липня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.