ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" липня 2011 р.Справа № 5013/968/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В.Болгар розглянув в засіданні справу № 5013/968/11
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж;
до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради;
Управління Державного казначейства у м. Кіровограді;
про стягнення 183 370 грн. 74 коп.
Представники:
позивача - ОСОБА_1, довіреність № 2966/07 від 06.04.11;
відповідача (Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради) - ОСОБА_2, довіреність № 5 від 04.01.11;
відповідача (Управління Державного казначейства у м. Кіровограді) - участі не брав.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, звернулось до господарського суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради 183 370 грн. 74 коп. боргу по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту у період з січня 2009 по березень 2011 р. електроенергію працівниками міліції, особами начальницького складу податкової міліції та особовим складом державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою, що підтверджується розрахунком боргу, зведеними розрахунками покриття пільг по пільгових категоріях ВВС, звітами по пільговиках та довідками відповідача, також стягнути судові витрати.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради, не оспорюючи суму боргу та період її виникнення, просить відмовити у задоволені вимог заявника, посилаючись у відзиві на позов на те, що
розрахунки за фактично надані пільги за період з січня 2009 року по березень 2011 року надані Кіровоградським МРЕМ проведені без врахування норм користування електроенергією, тому не були прийняті для відшкодування до уточнення інформації про що було повідомлено енергопостачальну організацію;
кошти на відшкодування за надані пільги не є власністю Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради, а виділяються державною централізовано із державного бюджету, у випадку достатніх правових підстав зазначену суму коштів у позовній заяві суд може відповідача зобов'язати здійснити перерахунок суми боргу на користь позивача, а не стягнути кошти як просить позивача.
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у засіданні господарський суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в особі Кіровоградського міського району електричних мереж, у відповідності до Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 (далі по тексту - Закон № 575), Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357 (далі по тексту - Правила), у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, з січня 2009 р. по березень 2011 року постачало споживачам електричну енергію за знижкою в сумі її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ (далі по тексту - Закон № 565), Закону України "Про пожежну безпеку" від 17.12.1993 № 3745-ХІІ (далі по тексту - Закон № 3745) та Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 5 09-ХП (далі по тексту - Закон № 509).
Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил, за яким споживач, що має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.
Частиною 4, 6 ст. 22 Закону № 565 встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-ти відсоткова знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Згідно ст. 26 Закону № 509 держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей, і на них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені ст. ст. 20 - 23 Закону України "Про міліцію".
Частинами 6, 7 ст. 22 Закону № 3745 встановлено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до Закону № 3745, і при цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за вказаними Законами надається 50-ти відсоткова знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.
Відповідно до ст. 17 Закону № 575, збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.
Ст. 24 Закону № 565 та Закону № 3745 встановлено що, фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних положень, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджетів, видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.
Як передбачено ст. 39 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" №835-VІ від 26.12.08, ст. 38 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" № 2154-VI від 27.04.10, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, надаються пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" № 2857-VІ від 23.12.210, обсяги міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету України місцевим бюджетам затверджені Додатками № № 6, 7 до такого Закону, та включають в себе надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії.
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті „б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.04 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі по тексту - Порядок).
Згідно п. 2 названої Постанови, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони; здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.
Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.
Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.
Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.
Як вбачається з актів "звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між КМРЕМ ВАТ "Кіровоградобленерго" та головним розпорядником коштів місцевого бюджету УПиСЗН виконкому Кіровської районної ради м. Кіровограда. Ветерани та пенсіонери збройних сил та МВС", відшкодування за поставлену позивачем електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів, відбувались відповідачем не в повному обсязі, у зв'язку і з чим утворилась заборгованість в сумі 183 370 грн. 74 коп.
Відповідно до п.п. 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 117, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці".
Управління праці і соціального захисту населення щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги та реєстр розрахунків; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги;
Також, відповідно ч. 2 п. 12 Порядку, погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року, провадиться першочергово.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.00 № 2017- ІІІ, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Заявником позову доведена заборгованість відповідача по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту у період з січня 2009 року по березень 2011 року електроенергію працівниками міліції, особами начальницького складу податкової міліції та особовим складом державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою, що підтверджується розрахунком боргу, зведеними розрахунками покриття пільг по пільгових категоріях ВВС та актами звірки, в сумі 183 370 грн. 74 коп.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" є правонаступником прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", що підтверджується наданими доказами.
Ухвалою від 22.06.11 господарський суд залучив до участі у справі іншого відповідача - Управління Державного казначейства у м. Кіровограді. Вимоги до такого відповідача заявник не висунув.
Позов публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради визнаний господарським судом поданим обґрунтовано і підлягає задоволенню повністю.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача у сумі 1 833 грн. 71 коп. державного мита та 236 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
Рішення господарського суду підлягає виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
У засіданні 06.07.11 господарським судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Керуючись ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради (25013, м. Кіровоград, вул. Шатило, 12; і. к. 03197635) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, проспект Комуністичний, 15; і. к. 23226362) 183 370 грн. 74 коп. заборгованості по відшкодуванню пільг населенню з оплати за спожиту електричну енергію, 1 833 грн. 71 коп. державного мита та 236 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
4. Належним чином засвідчені примірники рішення направити сторонам.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.В. Болгар
Повне рішення підписано 07.07.11.