ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.11 Справа № 17/5009/3457/11
Суддя Корсун В.Л.
за позовною заявою: прокурора Приморського району прокуратури Запорізької області, 72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Леніна, 25
в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: Приморської районної державної адміністрації, 72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Пролетарська, 110
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Коларівська сільська рада, 72131, Запорізька область, Приморський район, с. Коларівка, пров. Поштовий, 8
про стягнення шкоди в розмірі 29 101,15 грн.
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники сторін:
від позивача: не зявився
від прокурора: не зявився
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 05.07.11 № 626043
від третьої особи: не зявився
СУТЬ СПОРУ:
20.06.11 до господарського суду Запорізької області звернувся прокурор Приморського району прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Приморської районної державної адміністрації (надалі Приморська РДА) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1) про стягнення з відповідача 29 101,15 грн. шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Ухвалою від 20.06.11 судом порушено провадження в справі № 17/5009/3457/11, судове засідання призначено на 07.07.11. Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача судом залучено Коларівську сільську раду (72131, Запорізька область, Приморський район, с. Коларівка, пров. Поштовий, 8). У сторін, прокурора та третьої особи витребувані документи, які необхідні для всебічного та обєктивного розгляду і вирішення справи.
Ухвалою від 20.06.11 заяву прокурора Приморського району за вих. від 16.06.11 № 95/158-11/1 про вжиття заходів по забезпеченню позову залишено судом без задоволення через необґрунтованість.
За заявою представника відповідача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 07.07.11, на підставі ст. ст. 82-1, 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представнику відповідача розяснено про час написання рішення у повному обсязі.
Позивач, прокурор свої вимоги обґрунтовують ст. 121 Конституції України, ст. 211 Земельного кодексу України, вказують наступне. Проведеною за дорученням прокуратури Приморського району старшим інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Приморському районі Запорізької області перевіркою на території Коларівської сільської ради Приморського району встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 грубо порушує вимоги земельного законодавства, а саме самовільно використовує земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля) із земель запасу Коларівської сільської ради площею 28,37 га. Вказану ділянку засіяно озимою пшеницею, правовстановлюючі документи на право користування вищевказаною земельною ділянкою у ФОП ОСОБА_1 відсутні. 18.04.11 за результатами перевірки відносно ФОП ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. Згідно з розрахунку, який здійснено на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 № 963, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, становить 29 101,15 грн. Вказаний розрахунок відповідачем не оскаржено, в добровільному порядку шкода не сплачена. На підставі викладеного, позивач та прокурор просять суд позов задовольнити та стягнути з відповідача 29 101,15 грн. заподіяної шкоди.
Відповідач у відзиві від 07.07.11 на позовну заяві проти позовних вимог заперечив повністю, вказав, що дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки без правовстановлюючого документу, але за наявності рішення відповідного органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади про передачу у власність або надання у користування (оренду) земельної ділянки не можуть бути кваліфіковані як самовільне зайняття земельної ділянки. Відповідач зазначав, що самовільне зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 28,37 га не здійснював, виконання робіт на підставі цивільно-правових відносин з користувачами земельних ділянок не є діями, які свідчать про зайняття відповідачем земельної ділянки. На підставі викладеного, вважає, що позивачем не вірно визначено предмет позову, невірно обрано спосіб захисту порушеного права та помилково застосовано ст. 211 Земельного кодексу України. На підставі викладеного,
просить суд у задоволені позову відмовити.
Третя особа в судове засідання не зявилась, 06.07.11 на адресу суду надійшло клопотання Коларівської сільської ради за вих. від 04.07.11 № 01-40/3070 про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
18.04.11 старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Приморському районі Запорізькій області відповідно до вимог ст. ст. 6, 10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” у присутності відповідача - ФОП ОСОБА_1 проведено перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства при використанні земель сільськогосподарського призначення (ріллі) із земель запасу Коларівської сільської ради ФОП ОСОБА_1, за наслідками якої 18.04.11 складено відповідний Акт.
Як вбачається із змісту вказаного Акту, перевіркою було встановлено факт використання ФОП ОСОБА_1 в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України без правовстановлюючих документів земельної ділянки із земель запасу Коларівської сільської ради площею 28,37 га для вирощування сільськогосподарських культур. На час перевірки та складення Акту вказана земельна ділянка засіяна озимою пшеницею, правовстановлюючі документи на право користування не виготовлені. 16.03.06 розпорядженням Приморської районної державної адміністрації за № 208 на цю земельну ділянку надано згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для введення особистого селянського господарства з подальшою передачею їх у власність із земель запасу Коларівської сільської ради. Відповідач з вказаним актом ознайомлений, копію акту отримав, про що свідчить підпис ФОП ОСОБА_1 на екземплярі акту перевіряючого органу від 18.04.11.
За наслідками перевірки ФОП ОСОБА_1 винесено припис від 18.04.11 за № 0066 про усунення порушень земельного законодавства у вигляді самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення, який отримано ФОП ОСОБА_1 18.04.11. Про виконання вимог припису ФОП ОСОБА_1 зобовязано повідомити старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель у Приморському районі Запорізькій області Лісницьку Л.В. (Запорізька область, м. Приморськ, вул. Леніна, 26, 3 пов.) до 18.05.11.
18.04.11 старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Приморському районі Запорізькій області Лісницькою Л.В. складено протокол № 0025 про адміністративне правопорушення (відносно ФОП ОСОБА_1), відповідальність за яким передбачена ст. 53-1 (самовільний захват земельної ділянки) КУпАП та п. “б” ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Постановою старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у Приморському районі Запорізькій області про накладення адміністративного стягнення від 18.04.11 № 0022 за наслідками розгляду протоколу від 18.04.11 № 0025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яким передбачена ч. 1 ст. 53-1 КУпАП та на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. за самовільне зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 28,37 га.
Як зазначив в судовому засіданні 07.07.11 уповноважений представник ФОП ОСОБА_1 - ОСОБА_2, вказана постанова відповідачем у встановленому чинним законодавством порядку не оскаржувалась та є чинною станом на час розгляду справи № 17/5009/3457/11 в суді.
При цьому, суд розглядаючи справу по суті спору виходить з того, що доказів зворотнього суду не надано.
Відповіно до ст. 116 Земельного кодексу України (ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно із положеннями ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Аналогічна норма визначена і в ст. 20 Закону України “Про оренду землі” згідно з якою укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права (…).
Відповідно до ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною 2 цієї статті (ч. 1). Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою (ч. 3). Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 4). Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ч. 5).
Статтею 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Частинами 1, 11 ст. 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Як свідчить довідка від 01.07.11 № 212 за підписом Коларівського сільського голови Павліченком О.В., яка надана відповідачем до матеріалів цієї господарської спорави, розпорядженнями Приморської районної державної адміністрації Запорізької області від 16.03.06 № 208 та від 19.06.07 № 509 було надано згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею їх у власність із земель запасу Коларівської сільської ради Приморського району Запорізької області згідно додатку із 42 пунктів.
При цьому, серед переліку прізвищ осіб, вказаних в додатку, яким була надана згода на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею їх у власність із земель запасу Коларівської сільської ради Приморського району Запорізької області, відсутнє прізвище фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
Відсутнє прізвище ФОП ОСОБА_1 і в рішенні Коларівської сільської ради від 25.12.98 № 3 “Про виділення додаткових земельних ділянок громадянам для ведення особистого підсобного господарства”.
Доказів виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки площею 28,37 га, його погодження відповідним органом, а також рішення органів виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у користування ФОП ОСОБА_1 в матеріалах справи також відсутні.
Судом, через необгрунтованість та не доведеність відповідачем належними доказами, не приймаються до уваги доводи відповідача, викладені ним у відзиві від 07.07.11 на позовну заяву, у т.ч. стосовно того, що восени 2010 проку до відповідача звернулись селяни з проханням здійснити посівні роботи зернових культур на виділених їм землях, на які вони ФОП ОСОБА_1 вказали та, відповідно, збиральні роботи. І на півдставі таких договорних підрядних відносин посівні роботи були проведені відповідачем на відповідних земельних ділянках, про що ФОП ОСОБА_1 надавав пояснення у прокуратурі Приморського району. А тому, відповідач вважає, що ним самовільне зайняття земельної ділянки площею 28,37 га не здійснювалось, а виконання робітна підставі цивільно-правових відносин з користувачами земельних ділянок не є діями, які, на думку відповідача, свідчать про зайняття ним земельної ділянки.
Тобто, суд виходить з того, що ФОП ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надано суду доказів укладення між ним та користувачами земельних ділянок розташорваних на території Коларівської сільської ради Приморського району Запорізької області цивільно-правових угод (у т.ч. договорів підряду), на підставі яких восени 2010 року ним здійснювались посівні роботи, а також збиральні роботи.
З підстав викладених вище у тексті цього рішення, судом визнається безпідставним твердження відповідача про те, що ним самовільне зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 28,37 га не здійснювалось.
Таким чином, станом на час подачі позову до суду та розгляду справи № 17/5009/3457/11 в господарському суді у відповідача відсутні правові підстави, а саме: відповідне рішення органів виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування (оренду) або ж належним чином укладеного і зареєстрованого у відповідному органі договору оренди, як того вимагають норми чинного законодавства (Земельного кодексу України, Закону України “Про оренду землі”).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно із розрахунком від 18.04.11, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки становить 29 101,15 грн.
Розмір шкоди визначений на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 № 963).
Оскільки станом на час розгляду справи № 17/5009/3457/11 у господарському суді ФОП ОСОБА_1 не надано підтверджуючих документів, відповідно до вимог чинного законодавства, на право здійснення господарської діяльності на землі сільськогосподарського призначення, суд дійшов висновку, що заявлена вимога прокурора та позивача про стягнення з відповідача 29 101,15 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення є обґрунтованою, підтверджується наявними матеріалами справи, а тому є такою, що підлягає задоволенню.
Зазначене вище спростовує всі твердження відповідача викладені у відзиві на позовну заяву.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі - 291,01 грн. державного мита та 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 116, 123, 125, 126, 152, 212 Земельного кодексу України, ст. 42, 43, 45, 22, 27, 29, 33, 34, 49, 66, 67, 69, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуальногокодексуУкраїни, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в дохід держави (на р/р Коларівської сільської ради 33119331700286 в ГУДКУ в Запорізькій області, код платежу 24062100, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677022) - 29 101 (двадцять девять тисяч сто одну) грн. 15 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) - 291 (двісті девяносто одну) грн. 01 коп. державного мита. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31218264700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) - 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Л. Корсун
Повне рішення складено 12.07.2011