Справа № 2a - 363 2009 рік
ПОСТАНОВА
іменем України
01 вересня 2009 року о 15 годині 30 хвилин
Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючий суддя Молчанов В.А. при секретарі Держепільській Т.М., за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації про стягнення недоотриманої допомоги на дитину до трьох років,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина - ОСОБА_3. З серпня 2007 року перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації і отримує щомісячну допомогу на дитину у меншому розмірі, аніж це передбачено чинним законодавством, тому сума недооплати склала 7641 гривню 14 коп. Просить поновити строк для звернення до суду за захистом своїх прав, визнати бездіяльність УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації протиправною, стягнути суму недоотриманої допомоги та забов*язати відповідача здійснити нарахування підвищення до щомісячної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років.
У судовому засіданні представник позивача та позивач позов підтримала, підтвердила доводи позовної заяви та зазначили, що позивачка живе у віддаленому від районного центру населеного пункту, немає можливості добиратися звідти, здійснювала догляд за дитини, що і стало перешкодою для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів вчасно, від позовних вимог в частині забов*язання відповідача здійснити нарахування підвищення до щомісячної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років відмовилась.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність та заперечення, з який вбачається, що відповідач позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позовних вимог, наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог у зв*язку з пропуском строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.
Судом на підставі пояснень сторін та письмових доказів: копії паспорту позивача, копії заяви до УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації щодо виплати суми недоотриманої допомоги, довідки про отримання допомоги, медичних довідок, копії свідоцтва про народження дитини, довідки з місця проживання, довідки з відділу статистики в Олександрівському районі встановлено наступне:
Позивачка пропустила строк звернення до суду за захистом своїх прав через поважну причину. ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина - ОСОБА_3. З 01 серпня 2007 року перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації і отримує щомісячну допомогу на дитину у меншому розмірі, аніж це передбачено чинним законодавством.
Фактично позивачка отримала допомогу у розмірі.
у 2007 році
- у серпні - 132 гривні 64 коп.
- у вересні - 134 гривні 45 коп.
- у жовтні 136 гривень 13 коп.
- листопаді - 140 гривень 05 коп
- у грудні - 144 гривні 10 коп.
У 2008-2009 роках по 144 гривень 10 коп. за кожен місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім*ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" № 489 від 19 грудня 2006 року дію ч. 1 ст. 15 зупинено на 2007 рік, і ст. 56 цього закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми"... здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнано не конституційними положення ст 56 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми".
З моменту визнання норми неконституційною вона втрачає чинність, а тому з 09 липня 2007 року відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми"в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з квітня 2007 року - 463 гривні, жовтня 2007 року - 470 гривень. Таким чином відповідач повинен був нарахувати позивачці за 2007 рік: 463 гривень х 2 + 470 гривень х 3 = 2679 гривень 52 коп. Тому з урахуванням фактично отриманих позивачем сум і розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з відповідача на користь позивача необхідно стягнути недоотриману допомогу на дитину у сумі 1648 гривень 63 коп., а саме 2336 гривень - 132 гривні 64 коп. - 134 гривні 45 коп. -136 гривень 13 коп. - 140 гривень 05 коп - 144 гривні 10 коп.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" від 28 грудня 2007 року № 107, який набрав чинності з 01 січня 2008 року було внесено зміни до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" відповідно до яких державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу в розрахунку за попередні 6 місяців, але не менше 130 гривень.
Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.
Суд не вправі визначати законність застосування редакції ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" до внесення змін ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік", посилаючись на норми ст. 22 Конституції України, та мотивуючи таке рішення тим, що при прийнятті таких законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав, фактично визначаючи таким чином неконституційними зміни до закону, та застосовувати норми ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми"яка не є чинна.
Визнання некоституційними законів України є виключно компетенцією Конституційного Суду України.
Таким чином, відповідач здійснював виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році у розмірі та порядку передбаченому чинним законодавством, а саме по 144 гривні 10 коп за кожен місяць, що є не менше ніж 130 гривень 00 коп.
Аналогічною є ситуація і в 2009 році.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" покриття витрат на виплату державної допомоги сім*ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 99, 100, 158 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації щодо нездійснення належних виплат ОСОБА_2 за період серпень - грудень 2007 року протиправною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації (виплати проводяться по КФК 090303 "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" КЕКВ 1241 "Виплата пенсій та допомог" р/р 35414009003469, банк УДК в Олександрівському районі, МФО 834016 ЄДРПОУ 24812369) за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, яка мешкає у АДРЕСА_1 недоотриману суму щомісячної грошової допомоги у розмірі 1648 гривень (одну тисячу шістсот сорок вісім) гривень 63 (шістдесят три) копійки за серпень-грудень 2007 року.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний суд Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.