ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
08 червня 2011 року справа № 5020-4/246-645/2011
За заявоюДержавної податкової інспекції
у Балаклавському районі міста Севастополя,
ідентифікаційний код 25750481
(вул. 7-ого Листопада, 3, м. Севастополь, 99042)
доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1,
ідентифікаційний номер НОМЕР_1
(АДРЕСА_1, 99043)
про визнання банкрутом відсутнього боржника,
Суддя Головко В.О.,
Представники учасників судового процесу:
ініціюючий кредитор (ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя) ОСОБА_2, державний податковий інспектор юридичного відділу, довіреність № 8540/10 від 15.12.2010;
боржник (ФОП ОСОБА_1) ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Балаклавським РВ УМВС України в м. Севастополі 01.07.2005;
державний орган з питань банкрутства (Управління з питань банкрутства в АР Крим та м.Севастополя) явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив.
Обставини справи:
16.12.2010 Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя звернулася до господарського суду м. Севастополя із заявою про порушення справи про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в порядку статті 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою господарського суду м. Севастополя від 20.12.2010 порушено провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника.
Ухвалою господарського суду м. Севастополя від 11.02.2011 провадження у справі припинено у звязку з ненаданням заявником доказів безспірності його грошових вимог до боржника.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 04.04.2011 ухвалу господарського суду м. Севастополя скасовано; справу направлено на розгляд до господарського суду м. Севастополя.
Ухвалою від 29.04.2011 справу прийнято до розгляду суддею Головко В.О. /арк.с.128-129/; розгляд справи призначений на 12.05.2011.
Ухвалою від 12.05.2011 розгляд справи відкладений на 08.06.2011.
У засідання суду 08.06.2011 державний орган з питань банкрутства явку уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суд не сповістив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ініціюючого кредитора, боржника, суд
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в якості субєкта підприємницької діяльності та знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя як платник податків і зборів (обовязкових платежів) з 25.08.2005.
Статтею 4 Закону України „Про систему оподаткування” передбачено, що платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законодавством України покладено обовязок сплачувати податки і збори.
За приписами статті 2 Закону України „Про податок на додану вартість”, який був чинним до 01.01.2011, платником податку є будь-яка особа, яка:
-здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
-підлягає обовязковій реєстрації як платник цього податку;
-імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України „Про податок на додану вартість” особа підлягає обовязковій реєстрації як платник ПДВ у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобовязань третім особам, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування ПДВ).
Пунктом 10.2 статті 10 Закону України „Про податок на додану вартість” визначено, що особа, яка згідно з вимогами пункту 2.2 статті 2 цього Закону мала зареєструватися платником податку, але не здійснила таку реєстрацію, несе обовязки з нарахування та сплати цього податку, а також відповідальність за його ненарахування або несплату на рівні особи, зареєстрованої як платник податку, без права виписки податкової накладної та нарахування податкового кредиту.
В порушення наведених норм відповідач не був зареєстрований як платник податку на додану вартість.
За результатами планової виїзної документальної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, проведеної ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя, складений акт перевірки № 47/1720/2072025116 від 14.04.2009, в якому зафіксовано порушення вимог Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, що полягало у заниженні податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб за 2006 рік на 47920,50 грн, та вимог Закону України „Про податок на додану вартість”, що полягало у заниженні податкового зобовязання з податку на додану вартість за січень-вересень 2006 року на 74487,00 грн /арк. с. 8-11/.
На підставі вказаного акта перевірки податковою інспекцією прийняті податкові повідомлення-рішення:
№0000341720/0 від 14.04.2009 про донарахування ПДВ (основний платіж 74487,00грн, штрафні санкції 37243,50 грн) /арк. с. 12/;
№0000351720/0 від 14.04.2009 про донарахування податку з доходів фізичних осіб (основний платіж 47920,50 грн) /арк. с. 12/.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані ФОП ОСОБА_1 особисто 14.04.2009, про що свідчать його підписи на корінцях цих повідомлень-рішень.
Через неоплату нарахованих сум, боржнику надіслана перша податкова вимога від 08.05.2009 № 1/617 /арк. с. 13/. Актом № 27 від 20.06.2009 зафіксована неможливість вручення цієї податкової вимоги /арк. с. 15/, у звязку з чим вона була розміщена на „Дошці податкових оголошень”.
28.07.2009 на адресу ФОП ОСОБА_1 була надіслана друга податкова вимога № 2/1029 /арк. с. 14/. У звязку з неможливістю вручення цієї вимоги, складений акт № 40 від 16.09.2009 /арк. с. 16/; податкова вимога розміщена на „Дошці податкових оголошень”.
Проте, боржником вказані вимоги не виконані, зобовязання та штрафні санкції до державного бюджету України не сплачені, що спричинило звернення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з відповідною позовною заявою до ФОП ОСОБА_1
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 22.12.2009 у справі № 2а-2425/09/2770 позовні вимоги задоволені повністю: з ФОП ОСОБА_1 на користь ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя стягнуто заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 47920,50 грн та з податку на додану вартість у розмірі 111730,50 грн /арк. с. 43-44/.
На виконання зазначеного рішення виданий виконавчий лист від 15.04.2010, який був надісланий на адресу ВДВС Балаклавського РУЮ у м. Севастополі для виконання.
Заходи примусового стягнення до погашення заборгованості не призвели.
За інформацією Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в м.Севастополі /арк. с. 18/, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації обєктів нерухомого майна” Севастопольської міської Ради /арк. с. 19/, Інспекції головного державного реєстратора флоту України /арк. с. 20/ права власності на нерухоме майно, автотранспортні та плавзасоби за ФОП ОСОБА_1 не зареєстровані.
Відповідно до листа ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя № 195/10/17-123 від 15.10.2010 ФОП ОСОБА_1 не надає до інспекції декларації про доходи з моменту реєстрації (2005 рік) до теперішнього часу /арк. с. 21/.
Статтею 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” унормовано, що заява про порушення справи про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі, підписується керівником боржника чи кредитора (іншою особою, повноваження якої визначені законодавством або установчими документами), громадянином субєктом підприємницької діяльності (його представником) і повинна містити виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання. Заява кредитора повинна містити крім відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, такі відомості: розмір вимог кредитора до боржника з зазначенням розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті; виклад обставин, що підтверджують наявність зобовязання боржника перед кредитором, з якого виникла вимога, а також строк його виконання.
Відповідно до пункту 10 статті 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до заяви кредитора органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обовязкових платежів), додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обовязкових платежах у встановленому законодавством порядку.
Згідно зі статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо громадянин-підприємець боржник або керівні органи боржника юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобовязань.
Відповідно до п. 4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 № 04-5/1193 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у вирішенні питання про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника згідно зі статтею 52 Закону, судам слід враховувати, що наявність хоча б однієї з ознак відсутнього боржника, передбачених частиною першою статті 52 Закону, є достатньою для порушення провадження у справі.
У статті 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” дані визначення термінів, що вживаються у цьому законі. Зокрема, згідно з абзацом восьмим зазначеної статті безспірні вимоги кредиторів це вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Як убачається з матеріалів справи, ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя зверталась до органів державної виконавчої служби з приводу примусового виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 22.12.2009 у справі №2а-2425/09/2770 /арк. с. 43-44, 87/.
Згідно з постановою Відділу державної виконавчої служби Балаклавського районного управління юстиції у місті Севастополі від 22.07.2010 виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документа виконавчого листа №2а-2425/09/2770 від 15.04.2010 було закінчено /арк. с. 35/.
Наведене свідчить про безспірність вимог ініціюючого кредитора до боржника в сумі 159651,00 грн (47920,50 грн з ПДВ, в тому числі 37243,50 грн штрафні санкції; 111730,50 грн з ПДФО).
За викладених обставин, суд дійшов висновку про правомірність вимог ініціюючого кредитора про визнання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 банкрутом, у порядку, передбаченому статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Керуючись статтями 22, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) визнати банкрутом.
2.Відкрити ліквідаційну процедуру у справі на шість місяців.
3.Призначити ліквідатором боржника Державну податкову інспекцію у Балаклавському районі м. Севастополя.
4.Зобовязати ліквідатора здійснити заходи, передбачені статтями 32, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”; після завершення ліквідаційної процедури в строк до 05.12.2011 надати суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс.
5.Постанову направити кредитору, банкруту, Управлінню з питань банкрутства в АР Крим та м. Севастополі, державному реєстратору Балаклавської районної державної адміністрації у м. Севастополі, ВДВС Балаклавського РУЮ у м.Севастополі.
Суддя (підпис) В.О. Головко