Рішення № 16936978, 08.07.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.07.2011
Номер справи
5019/955/11
Номер документу
16936978
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"08" липня 2011 р. Справа № 5019/955/11

За позовом Костопільської районної державної адміністрації м. Костопіль

до відповідача Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 м. Рівне

про розірвання договору оренди землі від 11.02.2009 року та договору оренди водного обєкта №46 від 05.10.2009 року.

суддя Павлюк І.Ю.

Представники:

від позивача - ОСОБА_1, представник (довіреність № 02-800/07 від 25.02.2011р.);

від відповідача - ОСОБА_2, представник (довіреність № 784 від 27.03.2009р.);

ОСОБА_3, представник (довіреність № 1073 від 06.06.2011р.)

В судовому засіданні 06 липня 2011р. оголошувалася перерва до 08 липня 2011р.

Суть спору: Позивач - Костопільська районна державна адміністрація - звернувся до господарського суду з позовом до відповідача - Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 про розірвання договору оренди землі від 11.02.2009 року, укладеного між позивачем та відповідачем; розірвання договору оренди водного обєкта № 46 від 05.10.2009 року, укладеного між позивачем та відповідачем.

10.06.2011 року відповідач подав відзив на позов, в якому з підстав, зазначених в останньому, заперечує проти позовних вимог в повному обсязі.

05.07.2011р. позивач подав додаткове обгрунтування позову, в якому, з підстав наведених в останньому, додатково обґрунтовує позовні вимоги та підтримує їх в повному обсязі.

06.07.2011р. відповідач подав заперечення на додаткове обгрунтування позову, в якому з підстав, вказаних в останньому, заперечує проти доводів позивача.

Позивач в судовому засіданні 08.07.2011 року підтримав позовні вимоги в повному обсязі, а представники відповідача заперечили проти позовних вимог в повному обсязі.

В результаті розгляду матеріалів справи, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

11.02.2009 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі (а.с. 8-9), загальною площею 18,3206 га, в тому числі внутрішні води 15,0506 га., що розташовані за межами населеного пункту на території Деражненської сільської ради Костопільського району Рівненської області терміном дії 49 років. Даний обєкт був переданий позивачем відповідачу 15.05.2009 року відповідно до акту прийому-передачі (а.с. 10), підписаного сторонами.

05.10.2009 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди водного обєкту № 46 (а.с. 12-16), загальною площею 18,3206 га, в тому числі під ставками 15,0506 га., що розташований на території Деражненської сільської ради для риборозведення згідно договору оренди землі водного фонду від 11.02.2011р. терміном дії 49 років. Даний обєкт був переданий позивачем відповідачу 05.10.2009 року відповідно до акту прийому-передачі (а.с. 17), підписаного сторонами.

Відповідно до характеристики обєкт, на момент укладення договору, придатний для риборозведення, джерела забруднення в межах водоохоронної зони та прибережної смуги - відсутні.

Костопільською райдержадміністрацією, відповідно до умов договору виконано всі зобовязання та передано даний обєкт в належному стані, придатному для риборозведення, що зокрема підтверджується наявними у справі матеріалами та актами прийому-передачі.

Однак, як зазначає позивач у позові, відповідачем не виконуються умови вищевказаних договорів, а саме п.п. 3.2.2., 3.2.6., 3.2.8., 3.2.9. договору оренди водного обєкта № 46 від 05.10.2009 року та п. 15-17 договору оренди землі від 11.02.2009 року так як з моменту передачі обєкта в оренду орендарем не проведено жодних дій щодо цільового використання обєкта, а відповідно до ст. 25 Закону України “Про оренду землі” орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.

Відповідно до п.п. 15-16 договору оренди землі від 11.02.2009 року, земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб; цільове призначення земельної ділянки землі запасу водного фонду.

У відповідності до п. 17 договору оренди землі від 11.02.2009 року, умови збереження стану обєкта оренди: проводити заходи щодо поліпшення стану земельної ділянки з метою ефективного користування нею за обраним видом користування, дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання держстандартів, норм і правил забудови земельної ділянки.

Згідно п. 3.2.2. договору оренди водного обєкта № 46 від 05.10.2009 року орендар зобовязаний використовувати наданий йому у користування на умовах оренди водний об'єкт за цільовим призначенням, відповідно до умов договору

Відповідно до п. 3.2.6. договору оренди водного обєкта № 46 від 05.10.2009 року орендар зобовязаний роботи по спорожненню та наповненню водойми проводити згідно з затвердженими правилами експлуатації та дозволами на спецводокористування.

У відповідності до п. 3.2.8. договору оренди водного обєкта № 46 від 05.10.2009 року орендар зобовязаний мати заздалегідь розроблені і затверджені в установленому порядку паспорт водного об'єкта та правила експлуатації, а також режим спрацювання водного об'єкта.

Згідно п. 3.2.9. договору оренди водного обєкта № 46 від 05.10.2009 року орендар зобовязаний утримувати в належному стані прибережну захисну смугу водного об'єкта, здійснювати заходи щодо забезпечення режиму її охорони у відповідності з вимогами Водного кодексу України.

На виконання вимоги Прокуратури Костопільського району (а.с. 30) та відповідно до посвідчення (направлення) на проведення позапланової перевірки (а.с. 31), в період з 17.03.2011 року по 27.03.2011 року, Костопільським МУВГ було здійснено перевірку дотримання вимог водного законодавства приватним підприємцем ОСОБА_4.

В результаті проведеної перевірки головним спеціалістом Костопільського МУВГ Бородій Л.З. складено акт від 23.03.2011 року (а.с. 32) та встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_4 орендує водний об'єкт (ставок) біля с. Деражне Костопільського району згідно договору оренди № 46 від 05.10.2009 року. Дозвіл на спеціальне водокористування виданий Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища 20.10.2009 року на термін дії до 21.10.2012 року. Восени 2009 року ставок виведений на літування згідно правил технічної експлуатації водного об'єкта.

На момент перевірки підвідний канал для наповнення ставка водою зарослий чагарником та деревами, загачений бобрами і потребує розчистки. Враховуючи це, наповнити став до рівня НПР-181,00 м неможливо.

23.03.2011 року Костопільським міжрайонним управлінням водного господарства був виданий відповідачу припис за № 7 (а.с. 33) з вимогами усунути виявленні проведеною перевіркою порушення вимог водного законодавства до строків, визначених в останньому.

Відповідно до листа Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Рівненській області № 318 від 25.03.2011 року (а.с. 18), відповідач Субєкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_4 використовує водний об'єкт (ставок) поблизу с. Деражне на території Деражненської сільської ради Костопільського району Рівненської області загальною площею водного дзеркала 15,05 га на умовах договору оренди земельної ділянки водного фонду від 11.02.2009 року та договору оренди водного об'єкту від 05.10.2009 року, укладених із Костопільською РДА для здійснення риборозведення терміном дії даних договорів 49 років. Для здійснення робіт з риборозведення ОСОБА_4 на водному об'єкті поблизу с. Деражне Костопільського району Держрибоохороною у Рівненській області було надано погодження для здійснення згаданих робіт за № 1496 від 28.09.2009 року за умови розробки Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкту площею 15,05 га, що передбачено Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Держкомрибгоспу України за № 4 від 15.01.2008 року та зареєстрованої в Мінюсті України за №64/14755 від 28.01.2008 року. Вимогу щодо розробки Режиму рибогосподарської експлуатації ОСОБА_4 не виконано. Виклик для надання пояснень до Держрибоохорони у Рівненській області з приводу здійснення рибогосподарської експлуатації ОСОБА_4 було також проігноровано.

На підставі вищевикладеного, Головне державне управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Рівненській області вказує, що використання водного об'єкту поблизу с. Деражне Костопільського району загальною площею 15,05 га орендарем ОСОБА_4 є нецільовим та таким, що суперечить чинному законодавству.

Таким чином, позивач - Костопільська райдержадміністрація - прийшов до висновку, що подальше нецільове використання обєкта орендарем Субєктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_4 приведе до погіршення його корисливих властивостей або і до повного знищення обєкта оренди, а тому 27.04.2011 року надіслав відповідачу пропозицію за № 02-1675/07 (а.с. 35-36) про розірвання вищевказаних договорів. Відповідач листом (а.с. 37) відмовився від вказаної пропозиції.

Крім того, відповідно до доручення голови райдержадміністрами від 20.06.2011р. (а.с. 50) було проведено обстеження обєкта оренди, а саме: земельної ділянки загальною площею 18,3206 га, в тому числі під ставками - 15,0506 га, що передані в оренду Субєкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_4 та розташовані за адресою с. Деражне Костопільського району Рівненської області.

За результатами вказаної перевірки 24.06.2011р. складено акт (а.с. 51-52), яким встановлено, що: обєкт під ставком площею 15,0506 га заповнений водою орієнтовно на 60 %, наповнення водою продовжується; гідротехнічні споруди перебувають у задовільному стані; забруднення ПЗС немає; режиму рибогосподарської експлуатації водного обєкта, що передбачено законодавством не представлено; представлені акти зарибнення складені в довільній формі та підписані сільським головою, що суперечить законодавству; порушення санітарних вимог та природоохоронного законодавства не виявлено; підживлюючий канал розчищений від бобрових загат.

Крім того, в судовому засіданні 06.07.2011р. представник позивача звернув увагу суду на додаток до вищевказаного акту обстеження (а.с.53-55) та зазначив, що обєкт оренди, а саме ставок на 90 відсотків заріс рослинністю та верболозом, що додатково вказує на те, що він не експлуатувався, тобто не використовувався за цільовим призначенням.

З вищевикладеного вбачається, що обєкт оренди, а саме: земельна ділянка загальною площею - 18,3206 га в тому числі під ставками - 15,0506 га, що передані в оренду Субєкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_4 та розташовані за адресою с. Деражне Костопільського району Рівненської області використовується не за цільовим призначенням.

Відповідно до ст. 2 Інструкції про порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 08.06.2004 N 215, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.09.2004 за N 1142/9741 встановлено порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів.

Підпунктом 2.1. вказаної Інструкції встановлено, що для проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, пов'язаних з подальшим уселенням їх у рибогосподарський водний об'єкт, користувачі (крім територіальних органів рибоохорони) повинні не пізніше ніж за два тижні подати до територіального (басейнового, обласного, міжрайонного) органу рибоохорони, в зоні діяльності якого розташований відповідний рибогосподарський водний об'єкт, такі документи:

2.1.1. Заявку на проведення робіт із уселення водних живих ресурсів у рибогосподарський водний об'єкт (додаток 1).

2.1.2. Біологічне обґрунтування про доцільність проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів (якщо відтворення здійснюється вперше), розроблене науковою установою.

2.1.3. Ветеринарне свідоцтво про відсутність небезпечних захворювань у господарствах, з яких здійснюється перевезення риби та інших водних живих ресурсів (отримується цим господарством).

2.1.4. Графік робіт із уселення водних живих ресурсів (складається користувачем і узгоджується з територіальними органами рибоохорони).

2.1.5. Дозвіл Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на здійснення робіт з акліматизації, переселення водних живих ресурсів.

2.1.6. Документ, що підтверджує придбання водних живих ресурсів для їх подальшого вселення у рибогосподарський водний об'єкт (повідомлення про виділення квоти на вилов, накладні про придбання, інші документи).

У відповідності до підпункту 2.2. Територіальний орган рибоохорони в тижневий термін розглядає подані документи, наказом затверджує склад комісії з контролю за проведенням робіт із уселення водних живих ресурсів (далі - Комісія), погоджує графік робіт, передає його копію голові Комісії.

Якщо роботи з відтворення водних живих ресурсів здійснюватиме територіальний орган рибоохорони, то він подає документи, зазначені в пункті 2.1 цієї Інструкції, до Головного управління охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства (далі - Головрибвод). Головрибвод у тижневий термін розглядає подані документи, наказом затверджує склад Комісії, погоджує графік робіт і передає його копію голові Комісії.

Заявка на проведення робіт із уселення водних живих ресурсів може бути відхилена при умові подання неповного переліку документів, передбачених пунктом 2.1 цієї Інструкції. Заявнику в тижневий термін направляється обґрунтована відмова.

Згідно підпункту 2.3. Головою Комісії призначається представник територіального органу рибоохорони, а членами Комісії представники місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування (за згодою), територіального органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та користувача, який здійснюватиме зазначені роботи.

До складу Комісії можуть також залучатися представники рибогосподарських наукових установ, підприємств, організацій (за згодою).

Відповідно до підпункту 2.4. Місця проведення робіт із уселення водних живих ресурсів визначаються Комісією.

У відповідності до підпункту 2.5. Користувач (у тому числі територіальний орган рибоохорони), який проводить роботи з відтворення водних живих ресурсів, зобов'язаний:

2.5.1. Забезпечувати виконання всіх організаційних та технічних робіт.

2.5.2. Здійснювати під контролем Комісії облік водних живих ресурсів, що вселяються до рибогосподарського водного об'єкта. Обсяги водних живих ресурсів з кожного транспортного засобу, яким вони доставлені до рибогосподарського водного об'єкта, оформлюються відповідним актом (додаток 2).

2.5.3. Уносити до журналу обліку вселених живих ресурсів (додаток 3) інформацію про обсяги їх уселення за кожну добу.

Сторінки журналу мають бути прошнурованими, пронумерованими та скріпленими печатками: у користувача - користувачем та територіальним органом рибоохорони; у територіального органу рибоохорони територіальним органом рибоохорони та Головрибводом.

2.5.4. Уживати необхідних заходів для забезпечення охорони місць вселення водних живих ресурсів.

Згідно підпункту 2.6. При вселенні рослиноїдних риб у рибогосподарські водні об'єкти допускається наявність сазана (коропа) в межах 15% до загальної кількості.

У відповідності до підпункту 2.7. Видовий та віковий склад водних живих ресурсів при вселенні у рибогосподарський водний об'єкт визначається біологічним обґрунтуванням, розробленим науковою установою, та погоджується з територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до підпункту 2.8. Водні живі ресурси, що загинули під час транспортування та вселення, підраховуються. Результати підрахунків заносяться до акта про виконання робіт з уселення водних живих ресурсів та журналу обліку водних живих ресурсів.

2.8.1. Загиблі водні живі ресурси не зараховуються до загального обсягу вселених водних живих ресурсів: ті, що придатні до реалізації, здаються в торговельну мережу або на приймальні пункти за накладними, а непридатні до реалізації списуються та утилізуються за актом (додаток 4).

Згідно підпункту 2.9. Проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, що не пов'язані з подальшим їх уселенням у природну водойму (встановлення штучних нерестовищ, у тому числі штучних рифів-нерестовищ, рибогосподарська меліорація водойм, де розташовані природні місця відтворення водних живих ресурсів), здійснюється за відповідним біологічним обґрунтуванням наукових установ, підприємств, організацій та погоджується з територіальним (басейновим, обласним, міжрайонним) органом рибоохорони, у зоні діяльності якого розташований відповідний рибогосподарський водний об'єкт. У разі коли такі роботи проводяться територіальним органом рибоохорони, вони погоджуються з Головрибводом.

Відповідно до Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України №4 від 15.01.2008р.,зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28 січня 2008р. за №64/14755, штучне розведення, вирощування водних живих ресурсів, їх використання здійснюються з метою підвищення рибопродуктивності рибогосподарських водних об'єктів (їх ділянок) шляхом спрямованого формування видового складу (відтворення риб та інших водних живих ресурсів) та запасів водних живих ресурсів без скидання води з цих об'єктів з метою їх вилову. Вказана Інструкція регламентує порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах.

Підпунктом 1.2 встановлено, що дія цієї Інструкції не поширюється на:

природні або штучно створені водні об'єкти площею до 10 га, рибогосподарська діяльність на яких здійснюється за науковими обґрунтуваннями, погодженими з територіальними органами охорони, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства і територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України;

- рибогосподарські водні об'єкти рибницьких господарств (риборозплідники, нерестово-вирощувальні, товарні), що побудовані за відповідними проектами для товарного рибництва;

-рибогосподарські водні об'єкти, що перебувають у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Відповідно до п.2 Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, для здійснення штучного розведення, вирощування риби та інших водних живих ресурсів (далі - ВЖР) та їх використання користувач подає до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства України:

2.1.1. Заяву (додаток 1), погоджену з територіальним органом рибоохорони, у зоні контролю якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт (його ділянка).

2.1.2. Режим (додаток 2), погоджений з територіальним органом рибоохорони та територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, у зоні діяльності яких є рибогосподарський водний об'єкт, який розробляється на підставі науково-біологічного обґрунтування.

2.1.3. Науково-біологічне обґрунтування (далі - НБО) щодо рибогосподарського водного об'єкта (його ділянки), на якому створюється СТРГ, повинне містити таку інформацію:

- загальна характеристика;

- гідрологічний та гідрохімічний режими;

- видовий, віковий, розмірно-ваговий склад ВЖР;

- обсяги запасів, визначені за даними проведених досліджень;

- рибопродуктивність за видами ВЖР;

- строки заборони лову (добування) ВЖР;

- видовий склад водних рослин, зоопланктону, фітопланктону, бентосу, їх біомаса, ефективність використання кормової бази;

- розрахунки обсягів вселення цінних видів ВЖР та проведення рибоводно-меліоративних робіт;

- розрахунки обсягів (лімітів) вилову туводних ВЖР та планові показники з вилову видів - вселенців;

- наявність чи відсутність видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України, та ендемічних видів;

- заходи з недопущення погіршення екологічного стану, а також запобіжні заходи з недопущення зменшення чисельності або знищення цінних та рідкісних видів туводних ВЖР;

- регламентація ведення любительського та спортивного рибальства, яка повинна включати виділення ділянок для любительського та спортивного рибальства на умовах загального та спеціального використання ВЖР та не суперечити чинним нормативно-правовим актам у галузі регулювання любительського та спортивного рибальства;

- для мідійно-устричних господарств - характеристика технології та технічних засобів для вирощування (носії, спеціалізація, установка).

2.1.4. Карту-схему розташування СТРГ.

2.1.5. Документи (засвідчені у встановленому законодавством порядку копії):

- свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (для фізичної особи);

- статут, свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (для юридичної особи);

- при розробці Режиму на водні об'єкти об'ємом більше 1 млн. м3 (водосховища) - ліцензію на право господарської діяльності, пов'язаної з промисловим виловом риби на промислових ділянках рибогосподарських водойм, крім внутрішніх водойм (ставків) господарств.

2.1.6. При розробці Режиму на водні об'єкти, де вже здійснювалась рибогосподарська діяльність, відносини між користувачами, які традиційно (3 і більше років) здійснюють спеціальне використання ВЖР, та суб'єктом господарювання, що подає Режим на затвердження, урегульовуються шляхом згоди всіх користувачів щодо участі в створеному СТРГ або затвердженням спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України Режимів на окремі ділянки водного об'єкта.

2.2. Науково-біологічне обґрунтування та проект Режиму на замовлення користувача розробляються рибогосподарською науково-дослідною установою, організацією відповідно до погодженої із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України програми дослідних робіт. Програма дослідних робіт повинна містити методику, за якою проводитимуть дослідження.

2.3. Режим погоджується територіальним органом рибоохорони, у зоні якого здійснюватимуть діяльність, та територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України протягом місяця з дня його отримання. Якщо Режим не погоджується, то в місячний термін він надсилається користувачу з мотивованим повідомленням та відправляється на доопрацювання.

2.4. Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України протягом місяця після отримання розглядаються надіслані користувачем документи і приймається відповідне рішення щодо затвердження Режиму.

2.5. У разі відмови в затвердженні Режиму спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства України в триденний термін надсилає користувачу мотивоване рішення та відправляє Режим на доопрацювання. 2.7. Затверджений Режим надається користувачу або його представнику за дорученням і документами, які засвідчують його особу, або надсилається поштою рекомендованим листом.

2.8. Користувач, якому видано Режим, має одноосібне право на спеціальне використання ВЖР у цьому рибогосподарському водному об'єкті. У разі неможливості виконання умов Режиму власними силами може на підставі договору залучати інші організації або установи.

2.10. Штучне розведення, вирощування, вселення ВЖР, проведення меліоративних робіт тощо виконуються користувачем згідно з Режимом та Інструкцією про порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики України від 08.06.2004 N 215, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.09.2004 за N 1142/9741.

2.11. Звітність про обсяги вселення ВЖР у рибогосподарські водні об'єкти СТРГ подається користувачем територіальному органу рибоохорони до першого числа наступного місяця після закінчення робіт з відтворення про обсяги вилову ВЖР щокварталу до 5 числа місяця, наступного за звітним.

2.12. Використання ВЖР здійснюється згідно з Режимом та відповідно до вимог Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів, затвердженої спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 11.11.2005 N 623/404, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06.12.2005 за N 1458/11738. При здійсненні спеціального використання ВЖР на водних об'єктах об'ємом більше 1 млн. м3 (водосховищах) користувач повинен мати ліцензію на право господарської діяльності, пов'язаної з промисловим виловом риби на промислових ділянках рибогосподарських водойм, крім внутрішніх водойм (ставків) господарств.

2.13. Охорона ВЖР на водних об'єктах СТРГ здійснюється користувачем.

2.14. Контроль за виконанням Режиму, спеціальним використанням ВЖР під час проведення рибогосподарської експлуатації водних об'єктів СТРГ та охороною користувачем водних живих ресурсів здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України, територіальними органами рибоохорони та іншими органами відповідно до законодавства України.

Отже, як вбачається з вищенаведених присів чинного законодавства, штучне розведення, вирощування, вселення ВЖР, проведення меліоративних робіт тощо виконуються користувачем згідно з Режимом та Інструкцією про порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики України від 08.06.2004 N 215, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.09.2004 за N 1142/9741.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Субєкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_4 Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта не розробила, Інструкції про порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 08.06.2004 N 215, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.09.2004 за N 1142/9741 не дотримувалась. Наведенні обставини свідчать про порушення відповідачем як умов договорів (п.п. 1.1, 3.2.2 договору оренди водного обєкта №46 від 05.10.2009 року та п.п.15-17 договору оренди землі від 11.02.2009р.), так і норм чинного водного та природоохоронного законодавства.

Твердження відповідача про те, що дія вищевказаних Інструкцій не поширюється на господарську діяльність відповідача є безпідставними, оскільки відповідно до п.1.3. Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України №4 від 15.01.2008р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28 січня 2008р. за №64/14755 та відповідно п.1.2.4. Інструкції про порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 08.06.2004 N 215, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.09.2004 за N 1142/9741 користувачами риби та інших водних живих ресурсів є підприємства, установи й організації незалежно від форм власності, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які використовують рибу та інші водні живі ресурси.

Крім того, заперечуючи позовні вимоги відповідач подав суду копію договору №16 про платні послуги на виготовлення режиму рибогосподарської експлуатації водойми від 22.06.2011р., укладеного між СПД - фізичною особою ОСОБА_4 - замовником та Млинівським державним технікумом ветеринарної медицини - виконавцем, відповідно до умов якого замовник замовляє, а виконавець виконує режим рибогосподарської експлуатації водойми на основі її науково-біологічного обгрунтування. Проте, господарський суд не бере до уваги вказаний договір, оскільки останній укладений СПД - фізичною особою ОСОБА_4 та Млинівським державним технікумом ветеринарної медицини 22.06.2011р., тобто після звернення позивача до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Відповідно до п. 38 договору оренди землі від 11.02.2009 року, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обовязків, передбачених договором, внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

У відповідності до п. 8.2. договору оренди водного обєкта №46 від 05.10.2009 року, на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний у разі невиконання однією із сторонами їх обовязків, передбачених пунктом 3.2., 4.2. даного договору, у разі знищення чи пошкодження обєкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використанню водного обєкта, а також на підставах, визначених Водним кодексом України та іншими законами України.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і ст. 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.ст. 525, 526, 527 ЦК України зобовязання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається. Боржник зобовязаний виконати свій обовязок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобовязання чи звичаїв ділового обороту.

Згідно зі статтею 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 Цивільного кодексу України). Відповідно до ст. 629 цього Кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 2 ст. 3 Закону України "Про оренду землі" визначено, що земельна ділянка може передаватися в оренду разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Статтею 25 Закону України “Про оренду землі” визначено, що орендодавець зобовязаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Законодавець у ч.1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" передбачив, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених положеннями даного Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Статтею 291 ГК України передбачено, що договір оренди може бути розірвано на вимогу однієї із сторін достроково з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 Господарського кодексу України.

Відповідно до статті 188 ГК України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

В свою чергу, як вбачається із матеріалів справи, позивачем на адресу відповідача було направлено лист від 27.04.2011 року № 02-1675/07 (а.с. 25-26) з пропозицією добровільного розірвання господарських договорів оренди землі від 11.02.2009 року та оренди водного обєкта №46 від 05.10.2009 року. Відповідач листом (а.с. 27) відмовився від вказаної пропозиції.

Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним слід вважати таке порушення договору, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення мети договору.

Таким чином, системний аналіз вказаних вище норм приводить до висновку, що закон пов'язує можливість дострокового розірвання договору за рішенням суду з невиконанням сторонами обов'язків, передбачених укладеним між ними договором, що з огляду на встановлені в судовому засіданні обставини порушення відповідачем умов договору оренди землі від 11.02.2009 року та оренди водного обєкта від 05.10.2009 року № 46 в частині належного використання землі за цільовим призначенням, свідчить про обґрунтованість позовних вимог Костопільської районної державної адміністрації та є підставою для їх задоволення в частині розірвання вищевказаних договорів.

У відзиві на позов та додатково поданих запереченнях відповідач, посилаючись на обставини викладенні в останніх, заперечує позовні вимоги в повному обсязі. Однак суд не бере їх до уваги, оскільки відповідачем не подано жодного належного та допустимого доказу на підтвердження вказаних обставин.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Господарський суд оцінює доказ за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Костопільської районної державної адміністрації є обґрунтованими, відповідають матеріалам справи та підтверджені належними доказами, внаслідок чого підлягають задоволенню в повному обсязі.

На відповідача покладаються витрати по сплаті держмита та судові витрати на підставі частин першої та пятої ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Розірвати договір оренди землі від 11.02.2009 року, укладений між Костопільською районною державною адміністрацією та Субєктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_4.

3. Розірвати договір оренди водного обєкта №46 від 05.10.2009 року, укладений між Костопільською районною державною адміністрацією та Субєктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_4.

4. Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 (ідент. номер НОМЕР_1) на користь Костопільської районної державної адміністрації, яка знаходиться: 35000, Рівненська область, м. Костопіль, вул. Незалежності, 7 (код ЄДРПОУ 04057698) 85 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.Ю. Павлюк

Рішення підписане суддею "08" липня 2011 р.