Рішення № 16935560, 14.06.2011, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
5013/588/11
Номер документу
16935560
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" червня 2011 р.Справа № 5013/588/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 5013/588/11

за позовом: Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут";

до відповідача: Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;

про скасування рішення № 19 від 01.03.11 по справі № 42-01/05-10.

Представники:

позивача - начальник юридичного відділу ОСОБА_1, довіреність № 02/01-юр від 02.01.09 ;

позивача - юрисконсультОСОБА_2, довіреність № 117-юр від 04.05.11;

відповідача - головний спеціаліст-юрисконсульт 1 відділу досліджень та розслідувань ОСОБА_3 , довіреність № 35 від 16.11.10.

Спільне підприємство товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (далі по тексту - СП ТОВ "Світловодськпобут") звернулося до господарського суду з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі по тексту - територіальне відділення АМКУ) № 19 від 01.03.11 по справі № 42-01/05-10 (далі по тексту - Рішення), стягнути з відповідача судові витрати.

Територіальне відділення АМКУ вимоги заявника не визнало, посилаючись у відзиві на позов на те, що

перелік дій, які визнаються зловживанням монопольним становищем, згідно ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", не є і не може вважатися вичерпним, оскільки ч. 1 ст. 13 названого Закону містить кваліфікуючі ознаки зловживання монопольним (домінуючим) становищем стосовно необмеженого кола випадків такого зловживання, а ч. 2 - перелік деяких з числа відповідних випадків;

з 2009 р. СП ТОВ "Світловодськпобут" здійснювало 100 - відсоткове нарахування плати за послуги централізованого опалення всім споживачам, які від'єдналися від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання без відповідного дозволу міжвідомчої комісії і навіть тим, яким нарахування зазначеної плати у попередні опалювальні періоди не проводилося, і особові рахунки яких були закриті (згідно виданих підприємством довідок), без урахування п. 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.05;

за умов існування значної конкуренції на ринку підприємство не могло б вимагати зі споживача плату за послугу, яку споживач фактично не отримував;

підприємство мало можливість вимагати отримання неправомірно нарахованих коштів.

На підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України господарським судом у засіданні оголошувалася перерва з 04.05.11 до 14:00 25.05.11, з 25.05.11 до 14:40 14.06.11.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у зсіданні господарський суд встановив наступне.

СП ТОВ "Світловодськпобут" визнано за Рішенням таким, що займало у 2007-2010 роках монопольне (домінуюче) становище на товарному ринку "Надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування, багатоквартирних будинків" в територіальних межах м. Світловодська (в межах території, на якій розташовані діючи мережі) з часткою 100 відсотків і становище Підприємства на цьому ринку є сталим та не змінилося у 2011 році;

визнано дії СП ТОВ "Світловодськпобут", що полягають у нарахуванні плати за послуги з централізованого опалення в розмірі 100 відсотків вартості, споживачам, які від'єдналися від мереж ЦО та ГВП та не отримували ці послуги в повному обсязі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування, багатоквартирних будинків, що призвело до ущемлення інтересів споживачів і яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку;

на підставі абзацу другого частини 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене пунктом 2 Рішення, накладено на СП ТОВ "Світловодськпобут" штраф в розмірі 7000 грн.;

зобов'язано СП ТОВ "Світловодськпобут" припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене пунктом 2 Рішення, про що повідомити територіальне відділення у двомісячний строк.

Позивач із таким рішенням не погодився.

Господарський суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог СП ТОВ "Світловодськпобут".

Як зазначено в Рішенні і не спростовано заявником позову, основними предметом і ціллю діяльності СП ТОВ "Світловодскпобут" є здійснення централізованого опалення, постачання гарячої води населенню міста та промисловим споживачам, постачання теплової енергії. Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 06.02.03 № 149 визначено в комунальному житловому фонді виробника і постачальника послуг теплопостачання - СП ТОВ "Світловодськпобут". Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 15.03.07 № 732 "Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг" назване господарське товариство визначено виконавцем послуг з централізованого та гарячого водопостачання для приватних будинків та для багатоквартирних будинків з використанням внутрішньобудинкових теплових мереж, відповідальність за утримання, обслуговування та експлуатацію яких покладається на підприємства, установи та організації, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд. На товарному ринку "Надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування, багатоквартирних будинків" у територіальних межах міста Світловодська (в межах території, на якій розташовані діючі мережі) У 2007 - 2011 р.р. СП ТОВ "Світловодськпобут" займає монопольне становище із часткою 100 відсотків.

Підстави для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України викладені у ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Позивач не виклав і не довів підстав для задоволення господарським судом його вимог про скасування Рішення в частині визнання СП ТОВ "Світловодськпобут" таким, що займало у 2007-2010 роках монопольне (домінуюче) становищ на товарному ринку "Надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування, багатоквартирних будинків" в територіальних межах м. Світловодська (в межах території, на якій розташовані діючи мережі) з часткою 100 відсотків і становище Підприємства на цьому ринку є сталим та не змінилося у 2011 році.

Позов в цій частині визнаний поданим необґрунтовано і не підлягає задоволенню господарським судом.

Неправильне застосування норм матеріального права при викладенні Рішення в інших частинах є підставою для його скасування, оскільки це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.

Централізоване постачання холодної та гарячої води, централізоване опалення п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" віднесено до комунальних послуг.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання регулюються Законом України "Про теплопостачання".

Всі учасники правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, у сфері теплопостачання зобов'язані дотримуватися вимог закону, який регулює такі правовідносини, а також обов'язкових правил, що регулюють відносини між суб'єктами, які надають та використовують зазначені вище послуги.

СП ТОВ "Світловодськпобут", споживачі житлово-комунальних послуг та послуг з теплопостачання, а також і будь-які інші суб'єкти, яким у встановленому законом порядку надано право надавати зазначені послуги, зобов'язані дотримуватися норм законодавства.

Частинами 1, 2 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, а основним обов'язком споживача теплової енергії за ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" є:

своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії;

додержання вимог договору та нормативно-правових актів;

забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення регулюють "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 № 630 (далі по тексту - Правила).

За п. 8 Правил послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 626, ст. 629 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямованих на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; договір є обов'язковим для виконання сторонами. Як встановлено п. 1 с. 2 ст. 11 названого Кодексу, з договорів виникають цивільні права та обов'язки.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Такі положення містять ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України.

Отже, за договорами, укладеними СП ТОВ "Світловодськпобут", як і іншими суб'єктами надання послуг, із споживачами, виконавець послуг має право вимагати виконання договору в частині оплати послуг.

Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору, а розмір плати розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку, що передбачено ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Пункт 5 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" надає право споживачу на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не у повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.

Однак, таке право споживач використовує як сторона договору, доводячи в установленому порядку факт ненадання або надання не у повному обсязі виконавцем послуг.

Право виконавця отримувати плату за послуги і право споживача на зменшення розміру плати за послуги регулюється договором або законодавством. Спір між сторонами, при недосягненні ними згоди, може бути переданий заінтересованою особою на вирішення суду.

Договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку, на підставах, встановлених Цивільним кодексом України, іншим законом або за домовленістю сторін, що передбачено ч. 1 ст. 907 цього Кодексу. Зміна або розірвання договору, як встановлено ч. 1 ст. 654 Цивільного кодексу України, вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Із Рішення не вбачається, чи досліджувалося питання про розірвання договорів, укладених СП ТОВ "Світловодськпобут" із споживачами, яким направлялися рахунки для оплати послуг, і які від'єдналися від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Пунктом 24 Правил передбачено, що споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Як встановлено п. 2 Правил:

централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внтурішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання;

централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внтурішньобудинкових систем теплопостачання.

Отже, послуги з теплопостачання надаються їх виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем.

Безпосередньо сама відмова споживача від отримання послуг з теплопостачання не тягне за собою автоматично відключення квартири від внутрішньобудинккових систем. Порядок відключення лише з підстав наявності у споживача права відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води відсутній, тобто технічне здійснення такого відключення з названих підстав неможливе.

Метою Правил є захист усіх мешканців багатоквартирних будинків, і передбачають відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не окремих квартир багатоквартирних будинків з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Згідно п. п. 25, 26, 28 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства; самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води збороняється; відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання", за умови безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення; споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. "Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення" затверджена наказом Мінбуду України 31.10.06 № 359, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.11.06 за № 1237/13111.

Станом на теперішній час діє "Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого водопостачання", затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.05 № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.05 за № 1478/11758 (далі по тексту - Порядок). Цей Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ( далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП, і не регулюють відключення від ЦО і ГВП окремих квартир у багатоквартирному будинку.

Як зазначено у п. 2.7 Порядку, умови договору про надання послуг з централізованого постачання сторони переглядають після затвердження акта на черговому засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії, створеною рішенням органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади для реалізації права споживача на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП та розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

В будь-якому випадку, лише після додержання вимог зазначеного Порядку щодо відключення житлового будинку (будинків) від мереж ЦО і ГВП, сторонами договору про надання послуг з централізованого постачання переглядаються його умови.

Наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.05 № 76, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.05 за № 927/11207, затверджені "Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій". Улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів, вентиляційних каналів визначено у таких Правилах як переобладнання, яке дозволяється, як зазначено у підп. 1.4.1, робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавство.

Виходячи з вищевикладеного, безпосередньо встановлення у будинках, багатоквартирних будинках або квартирах громадян автономного чи індивідуального опалення, не є припиненням (розірванням, зміною) договору (договорів) про централізоване теплопостачання, тому що для такого припинення, розірвання (зміни) заінтересована сторона зобов'язана вчинити передбачені договором чи/або законом дії.

Оскільки взаємовідносини виконавця послуг та споживачів послуг з централізованого теплопостачання регулюються законом і договором, відключення споживача від мереж централізованого водопостачання без оформлення відповідних документів ще не є відмовою від одержання названих послуг. Тобто, оскільки послуга надається централізовано шляхом постачання теплової енергії до мереж, відключення окремих споживачів від мереж централізованого водопостачання без оформлення обов'язкових документів, які надають право на таке відключення (від'єднання), саме по собі ще не є підставою для постачальника послуг не надавати такому споживачеві рахунки для оплати послуг.

Право надавача послуг з централізованого теплопостачання отримати плату за послуги, в тому числі й стовідсоткову, не залежить від того, чи є у нього конкуренти на ринку послуг.

Як вбачається із Рішення, до територіального відділення надійшло 60 заяв від мешканців м. Світловодська у період з 08.04.10 по 20.07.10, які влаштували джерела індивідуального опалення, від'єднавшись від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання к багатоквартирних будинках при тому, що з 2007 по 2010 р.р. постійно діючою комісією, створеною за рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 110 від 07.02.08, дозволи на відключення від мереж ЦО та ГВП окремих приміщень багатоквартирних будинків не надавалися.

Таким чином, від'єднання споживачів від мереж централізованого теплопостачання без оформлення передбачених законодавством документів та дозволу, не тягне за собою автоматично відсутність у СП ТОВ "Світловодськпобут" права пред'являти рахунки мешканцям багатоквартирних будинків рахунків для оплати послуг з централізованого теплопостачання.

Висновок територіального відділення АМКУ про те, що за умов існування значної конкуренції на ринку СП ТОВ "Світловодськпобут" не могло б вимагати зі споживача плату за послугу, яку споживач фактично не отримував, оскільки споживач обрав би іншого продавця послуг є безпідставним.

Статтею 18 Закону України "Про теплопостачання" встановлені антимонопольні обмеження: "Суб'єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі.

Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють виробництво, постачання та транспортування теплової енергії і займають монопольне (домінуюче) положення на ринку теплової енергії, не можуть припиняти свою діяльність або зменшувати обсяг постачання теплової енергії з метою створення дефіциту теплової енергії, якщо необхідність такого обмеження не встановлена законодавством України".

Рішення не містить доведення зловживання монопольним становищем СП ТОВ "Світловодськпобут". Право названого суб'єкта господарювання вимагати від споживачів оплати послуг з централізованого теплопостачання (в тому числі й шляхом надсилання (вручення) рахунків) не визнається господарським судом зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, тобто дією чи бездіяльністю суб'єкта господарювання , який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Так як відсутнє зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, визначення якого містить ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", то відсутні й підстави для відповідальності згідно з Законом, яку тягне за собою таке зловживання гідно з ч. 3 зазначеної статті.

Позов визнаний поданим обґрунтовано в частині скасування Рішення, яким

визнано дії СП ТОВ "Світловодськпобут", що полягають у нарахуванні плати за послуги з централізованого опалення в розмірі 100 відсотків вартості, споживачам, які від'єдналися від мереж ЦО та ГВП та не отримували ці послуги в повному обсязі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування, багатоквартирних будинків, що призвело до ущемлення інтересів споживачів і яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку;

на підставі абзацу другого частини 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене пунктом 2 Рішення, накладено на СП ТОВ "Світловодськпобут" штраф в розмірі 7000 грн.;

зобов'язано СП ТОВ "Світловодськпобут" припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене пунктом 2 Рішення, про що повідомити територіальне відділення у двомісячний строк.

Скасування рішення органу Антимонопольного комітету України судом є аналогічним визнанню його недійсним, виходячи з редакції ч. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача покладаються на відповідача у сумі 63 грн. 75 коп. державного мита та 177 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу, виходячи із частин рішення, що оскаржується та відмови від задоволення позову в одній з частин.

У засіданні 25.05.11 господарським судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Керуючись ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст. ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 01.03.11 № 19 у справі № 42-01/05-10 про

визнання дії спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут", що полягають у нарахуванні плати за послуги з централізованого опалення в розмірі 100 відсотків вартості, споживачам, які від'єдналися від мереж ЦО та ГВП та не отримували ці послуги в повному обсязі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування, багатоквартирних будинків, що призвело до ущемлення інтересів споживачів і яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку;

накладення на спільне підприємство товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" штрафу в розмірі 7000 грн. на підставі абзацу другого частини 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене пунктом 2 Рішення;

зобов'язання спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене пунктом 2 Рішення, про що повідомити територіальне відділення у двомісячний строк.

3. Стягнути з Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (адреса: 25022, м. Кіровоград, вул. Кірова, 1; і. к. 20638147) на користь спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (адреса: 27500, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Крупської, 2-а; і. к. 31678853) 63 грн. 75 коп. державного мита та 177 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу

4. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

5. У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н. В. Болгар

Повне рішення складено 17.06.11.