Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.06.11р.Справа № 33/5005/6580/2011 За позовом Прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ до Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди від 07.10.2002 року № 2968
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
Від прокуратури: Монич С.Ю., посвідчення № 18 від 25.01.2011 року
Від позивача: ОСОБА_1., довіреність № 7/11-458 від 12.04.2011 року
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" про внесення змін до договору оренди від 07.10.2002 року № 2968, а саме внесення змін до п. 3.2 вищезазначеного договору оренди, виклавши його в наступній редакції:
"п. 3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Позовні вимоги мотивовані зміною мінімального розміру річної орендної плати за землю на підставі вимог Податкового кодексу України, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін до договору оренди землі від 07.10.2002р. Судові витрати просить покласти на відповідача.
Прокурор та позивач підтримали свої позовні вимоги і просили суд їх задовольнити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що відповідач вже сплачує орендну плату з урахуванням трикратного розміру земельного податку з дня набрання чинності Закону. Також вказує на те, що позивач просить внести зміни до договору стосовно орендної плати за користування земельною ділянкою у 2009 році, що є порушенням статті 58 Конституції України.
У судовому засіданні 30.06.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
07.10.02 р. між Дніпропетровською міською радою, як орендодавцем, та Відкритим акціонерним товариством "Укртелеком", як орендарем, укладений договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду на умовах Договору частку (93%) у користуванні земельною ділянкою загальною площею 0,0638 га (площа частки складає 0,0593 га), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий р-н, просп. Героїв, 14 для улаштування проїзду.
Як зазначено в Договорі (п. 1.2.) підставою для передачі в оренду земельної ділянки в оренду є рішення Дніпропетровської міської ради від 19.06.2002 р. № 304/2.
Відповідно до п. 2.1 Договору земельна ділянка передається до 19.06.2027 року. Після закінчення терміну договору його дія скінчується. Для продовження дії цього договору орендар повинен у місячний термін до закінчення строку дії Договору звернутися до орендодавця з відповідним клопотанням (п. 2.3. Договору).
Відповідно до пункту 3.1 договору, сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії Договору складає 34709 грн. 28 коп. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем розташування земельної ділянки щомісячно 9до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п. 3.2. Договору).
Пунктом 3.3. Договору передбачено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку. Сума орендної плати індексується у разі збільшення ставок земельного податку за умови виплати її у повному обсязі до закінчення терміну дії Договору (п. 3.4 Договору).
Відповідно до п. 8.1. Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо договору оренди та інші спори вирішується у судовому порядку.
З метою приведення договору оренди землі від 07.10.2002 р. в частині розміру річної орендної плати до вимог чинного законодавства, позивач направляв на адресу відповідача вимогу про приведення договору оренди землі до вимог чинного законодавства від 20.05.2009 р. №7/5-555/539.
З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, за виключенням окремих його положень.
Відповідно до п. 2 розділу ХІХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України з 01.01.2011 р. втратив чинність Закон України "Про плату за землю".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 р. №2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, частини четверту та пяту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" виключено, а до частини другої ст. 21 внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
02.02.2011 р. Дніпропетровська міська рада прийняла рішення № 216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства". Пунктом 1 зазначеного рішення встановлено річну орендну плату за користування ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011 р.
У звязку з тим, що річна орендна плата, передбачена умовами Договору, не відповідає вимогам законодавства щодо мінімального розміру річної орендної плати, рішенню Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 з наведеного питання, прокурор вбачає підстави для внесення змін до договору оренди землі у судовому порядку, що і є причиною спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як зазначалося вище, на законодавчому рівні змінено розмір мінімальної річної орендної плати, річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року положення ч.1 ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Отже, суд не порушує зазначених конституційних норм, які не стосуються орендних земельних правовідносин за участю юридичних осіб.
Крім того, зміни до договору оренди землі вносяться не з моменту його укладення, а на майбутнє, тобто з моменту набрання чинності судовим рішення у даній справі, і ці зміни повністю відповідають земельному законодавству України.
За статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки укладений між позивачем та відповідачем Договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати у разі зміни розмірів земельного податку, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами Договору.
Враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд вбачає наявність правових підстав для внесення змін до Договору щодо розміру річної орендної плати.
Таким чином суд вважає заявлені прокурором позовні вимоги правомірними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивачем на підставі ст. 33 ГПК України документально було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. 49 ГПК України .
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до п. 3.2 договору оренди землі від 07.10.2002 р. № 2968, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 75, код ЄДРПОУ 23928791) та Відкритим акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Херсонська, 26, код ЄДРПОУ 25543196), виклавши його в наступній редакції:
"п. 3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Херсонська, 26, код ЄДРПОУ 25543196) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.), про що видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Херсонська, 26, код ЄДРПОУ 25543196) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяІ.А. Рудовська
Рішення підписано 05.07.2011 р.