ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" червня 2011 р.Справа № 29-5/66-08-2381 За позовом Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря Міністерства охорони навколишнього природного середовища України до дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України»«Одеський комбінат хлібопродуктів»
про стягнення 887515,61 грн.
Суддя Аленін О.Ю.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - довіреність;
Від відповідача: не зявився.
Суть спору: Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря Міністерства охорони навколишнього природного середовища України звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до дочірнього підприємства Державної акціонерного компанії „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів” про стягнення 887515, 61 грн. заподіяних Державі збитків на користь Держави.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.08.2008р. порушено провадження у справі №5/66-08-2381 за позовом Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря Міністерства охорони навколишнього природного середовища України до відповідача дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України»«Одеський комбінат хлібопродуктів»про стягнення 887515,61 грн.
08.09.2008р. відповідач надав заперечення за позовом, відповідно якого зазначив, що розмір збитків, обчислений позивачем відносно Методики з коєфіцентом 10 є необґрунтованим, оскільки цей коефіцент застосовується при обчисленні розміру шкоди, завданої земельним ресурсам в результаті організації несанкціонованих звалищ побудов промислових та інших відходів та зазначив, що перевірка здійсненна позивачем з перевищенням повноважень, вказаних в п.п. 1,7,8 Положення про Державну екологічну інспекцію з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.12.2006р. № 528.
Ухвалою господарського суду від 09.09.2008р. суд відмовив в прийнятті зустрічної позовної заяви дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів»до Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання недійсним акту перевірки та зобовязання до вчинення певних дій на підставі п. 1 ст. 62 ГПК України.
15.09.2008р. позивач надав відзив на заперечення відповідача, відповідно до якого зазначив, що відповідач у своїх запереченнях посилається на дозвіл Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області № 51401120 від 03.11.2007р.. проте в дозволі зазначено, що він дійсний з 01.01.2008р. по 31.12.2008р., тобто вказаний дозвіл не діяв під час перевірки 28.11.2007р. Також, відповідач у своїх запереченнях посилається на довідку Управління земельних ресурсів Одеської міської ради № 9760 про визначення грошової оцінки земельної ділянки 393, 64 грн. за кв. м., проте вказана довідка видана 19.11.2002р. управлінням місцевого органу влади.
24.09.2008р. позивач надав обґрунтований розрахунок розміру шкоди.
25.09.2008р. відповідач надав клопотання про зупинення провадження у справі № 5/66-08-2381 до вирішення справи № 2-а-10072/08 за позовом Одеського КХП до Державної екологічної інспекції про визнання недійсним акту перевірки від 28.11.2007р., що знаходиться на розгляді в Одеському окружному адміністративному суді.
Ухвалою господарського суду від 29.09.2008р. провадження по справі № 5/66-08-2381 зупинено до розгляду по суті справи № 2-а-10072/08, на підставі ст. 79 ГПК України.
Ухвалою від 05.03.2009р. згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області 75-р від 02.03.2009р., справу прийнято для подальшого розгляду суддею Аленіним О.Ю., та присвоєно справі № 29-5/66-08-2381.
19.05.2011р. за вх. №15716/2011 представником позивача подано клопотання про поновлення провадження по справі.
Ухвалою від 23.05.2011р. провадження по справі № 29-5/66-08-2381 поновлено на підставі ст. 79 ГПК України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений. В матеріалах справи міститься клопотання представника відповідача про ознайомлення із матеріалами справи з відміткою зробленою представником 15.06.2010р. про те, що він ознайомився зі справою, а отже був усвідомлений про час та місце розгляду справи 29.06.2011р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази які мають значення для справи, - суд встановив:
28.11.2007р. працівниками Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря держінспекторами Ковачем В.В. та Височанською Ю.В. в присутності інженера по техніці безпеки Безфамільної Л.І. та заступника директора з технічних питань ДП ДАК „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів” Пашковського В.В. здійснено перевірку виконання відповідачем природоохоронного законодавства.
ДП ДАК „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів розташований за адресою м. Одеса, вул.. Чорноморського козацтва, 20, та знаходиться на відстані 500 метрів вздовж Чорного моря та в зоні діяльності Інспекції.
За наслідками проведення цієї перевірки складений відповідний Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 28.011.2007р., відповідно до якого встановлено засмічення відходами двох земельних ділянок розташованих на території відповідача та в висновках акту зазначено, що порушено ст.ст. 91, 96 Земельного кодексу України: а саме земельна ділянка біля матеріального складу розміром 11, 1м. Х 10, 5м. висотою у трьох точках: 1-0,70 м., 2-0,90м., 3-0,60м., - засмічена побутовими відходами, металобрухтом та будівельними відходами; земельна ділянка біля механічної майстерні розмірами 3, 3 м. Х 4, 0 м., висотою у трьох точках 1-1,40м., 2-1,30 м., 3-1,30м., засмічена металобрухтом.
30.11.2007р. позивачем був складений протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким, засмічення земельної ділянки, яке виявлено 28.11.2007р., є порушенням ст.ст.91,96 ЗК України, унаслідок чого заподіяна державі шкода буде розрахована додатково, з яким представник відповідача Пашковський В.В. був повністю погоджений, про що свідчить його підпис та відсутність в протоколі пояснень чи зауважень.
Постановою про накладення адміністративного штрафу від 30.11.2007р. №102001 на Пашковського В.В. накладений штраф в сумі 255, 00 грн., який оплачений останнім 06.12.2007р., про що свідчить відповідна квитанція № 17.
Відповідно довідки головного управління земельних ресурсів у Одеській області грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться за адресою відповідача, становить 472, 02 грн. за 1м2.
В подальшому державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Ковач В.В. здійснений розрахунок розмірів шкоди від засмічення земель, згідно з яким розмір спричиненої шкоди становить 887515, 61 грн.
Вказаний Розрахунок здійснений на підставі п.5 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 №149) та зареєстрована в Мінюсті України 25.04.2007р. за № 422/13689.
Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря надіслала відповідачу претензію від 07.04.2008р. №100043 про оплату нанесених державі збитків в сумі 887515,61 грн. Вказану претензію відповідач одержав 09.04.2008р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, але відповіді на претензію не надав та збитки не відшкодував, що і зумовило звернення Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до суду з даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Відповідно до п. “в” ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Згідно з ч.ч. 4,5 ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Вимогами ст.15 Закону України “Про відходи” встановлено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами підприємств, установ та організацій, що займаються збиранням, зберіганням, перевезенням, знешкодженням, видаленням і захороненням відходів; в) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Відповідно до п. “а” ч.1 ст.32 Закону України “Про відходи” з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Згідно з ч.4 ст.33 Закону України “Про відходи” зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 №149) затверджено Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка зареєстрована в Мінюсті України 05.05.1998р. за №285/2725 та встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди субєктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм власності.
Відповідно до пп.3.2., пп.3.3. п.3 вказаної Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Вимогами пп.5.1.-5.9. п.5 вказаної Методики встановлений порядок визначення розмірів шкоди внаслідок засмічення земель.
Як вище встановлено господарським судом, позивачем в присутності інженера по техніці безпеки Безфамільної Л.І. та заступника директора з технічних питань ДП ДАК „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів” Пашковського В.В. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», за наслідками якої складений відповідний акт перевірки від 28.11.2007р., в якому встановлений факт засмічення відповідачем земельної ділянки побутовими відходами, металобрухтом та будівельними відходами. При цьому вказана земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні відповідача, про що свідчить державний акт на право постійного користування землею для експлуатації основного виробництва, який виданий на підставі рішення Одеською міською радою від 29.06.1999р. №165-ХХІІІ та який зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №230.
Також судом встановлено, що складений протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення на відповідача адміністративного штрафу, який оплачений останнім.
Отже, з огляду на вимоги вищевикладеного законодавства та встановлені обставини справи, господарський суд вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про стягнення з відповідача на користь держави збитків в сумі 887515, 61 грн. є обґрунтованими і правомірними, а тому підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на те, що перевірка здійсненна позивачем з перевищенням повноважень, вказаних в п.п. 1,7,8 Положення про Державну екологічну інспекцію з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.12.2006р. № 528 судом до уваги не приймається, оскільки на момент здійснення перевірки територія, на якій розташований відповідач відносилась до зони діяльності Інспекції, у звязку з внесенням змін до ч. 1 п.7 Положення про Державну екологічну інспекцію з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря (зареєстроване в Мінюсті України 17.07.2008р. № 660/15351), а саме діяльність Інспекції поширюється на територію від початку української частини річки Дунай до її гирла, що обмежується зрізу води річки Дунай, і далі від гирлової її частини на територію завширшки сто метрів від зрізу води вздовж Чорного моря, навколо його заток та лиманів, до адміністративної межі території АРК з Херсонською областю.
Посилання відповідача на те, що акт перевірки від 28.11.2007р. складений з порушеннями діючого законодавства, судом до уваги не приймається, оскільки постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20. 03.2009р. по справі справи № 2-а-10072/08 за позовом Одеського КХП до Державної екологічної інспекції про визнання недійсним акту перевірки від 28.11.2007р., залишеною в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2009р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.07.2010р., у задоволенні адміністративного позову ДП ДАК „Хліб України” „Одеській комбінат хлібопродуктів” відмовлено.
Зазначеними судовими рішеннями встановлено, що при проведенні перевірки позивач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений законодавством України.
На підставі ст.44,49 ГПК України з відповідача в доход державного бюджету підлягає стягненню державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з дочірнього підприємства Державної акціонерного компанії „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів (м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 20; код ЄДРПОУ 00952137) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (Управління Держказначейства у м. Одесі, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 33117331700002, банк: Головне управління Держказначейства України в Одеській області, МФО 828011, код платежу 101, код бюджетної класифікації 24062100) збитки в сумі 887515, 61 грн.
3. Стягнути з дочірнього підприємства Державної акціонерного компанії „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів (м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 20; код ЄДРПОУ 00952137) в доход державного бюджету (одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, р/р 31114095700008, МФО 828011, код платежу за бюджетною класифікацією 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 8875, 16 грн.
4. Стягнути з дочірнього підприємства Державної акціонерного компанії „Хліб України” „Одеський комбінат хлібопродуктів (м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 20; код ЄДРПОУ 00952137) в доход державного бюджету (одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, р/р 31213264700008, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 04.07.2011р.
Суддя Аленін О.Ю.