Постанова № 16916304, 07.07.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2011
Номер справи
2а-1670/4559/11
Номер документу
16916304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4559/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гарника К.Ю.,

при секретарі Онищенко С.В.,

за участю:

представника позивача - Білявського В.В.,

представника відповідача - Кадишевої О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Холдингової компанії "АвтоКраз" у формі відкритого акціонерного товариствадо Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

30 травня 2011 року Холдингова компанія "АвтоКраз" у формі відкритого акціонерного товариства(далі по тексту - позивач, ХК ВАТ "АвтоКраз") звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області(далі по тексту - відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішеньвід 17.05.2011 № 0000491550/1647 та № 0000501550/1648.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідачем розраховано суму штрафних санкцій позивачу у порушення вимог пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України. Вважає податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 17.05.2011 № 0000501550/1648 та № 0000491550/1647 протиправним та просить його скасувати.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову.

У своїх запереченнях посилався на те, що спірні рішення винесено на підставі акту перевірки від 05.05.2011 № 2760 /15-514/05808735, складеного за результатами перевірки Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства з питання своєчасності подання платіжного доручення на перерахування належної до сплати орендної плати за землю за 2011 рік. У ході перевірки встановлено та зафіксовано у акті несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання належної до сплати орендної плати за землю за вказаний період. За зазначене порушення до позивача були застосовані штрафні санкції на загальну суму 233964,00 грн.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05 травня 2011 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства з питання своєчасності подання платіжного доручення на перерахування належного до сплати орендної плати за землю за 2011 рік, за результатами якої складено акт від 05.05.2011 № 2760/15-514/05808735.

Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженого податкового зобов'язання оренди землі за 2011 рік, чим порушено 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

На підставі акта від 05.05.2011 № 2760/15-514/05808735 Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкові повідомлення-рішення від 17.05.2011 №0000491550/1647 та №0000501550/1648, якими Холдингову компанію "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства зобов'язано сплатити штраф за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 137271,33 грн та 96692,67 грн відповідно.

Не погодившись з винесеними рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктами 14.1.136, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить плата за землю. Плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обовязковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 286.2 Податкового кодексу України встановлено, що платники земельного податку (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем подано до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік, згідно з якою позивачем визначено річну суму орендної плати в розмірі 14642034,10 грн. Таким чином, позивач при поданні декларації самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що Податкове зобовязання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Разом з тим, перевіркою ХК ВАТ "АвтоКрАЗ" з питання своєчасності подання платіжного доручення на перерахування орендної плати за землю за 2011 рік, за результатами якої складено акт від 05.05.2011 № 2760 /15-514/05808735, встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженого та належного до сплати податкового зобов'язання орендної плати за землю за вказаний період, чим порушено пункт 287.3 статті 287 та пункт 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

Згідно із статтею 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання,- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У відповідності до положень пункту 2.1 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 № 985, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 за № 1440/18735 (далі по тексту Порядок направлення № 985), орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення у таких випадках:

а) якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію;

б) якщо дані перевірки результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках;

в) якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є орган державної податкової служби;

г) якщо рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;

ґ) якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб, таким податковим агентом;

д) в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено статтею 58 розділу II Кодексу.

Згідно абзацу третього пункту 2.2 у випадках, що зазначені у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення за формою згідно з додатком 3 за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (форма "Ш").

Посилання позивача на норми пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України є помилковим, оскільки штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення. Штрафна санкція, передбачена пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобов'язань за період з 01.01.2011 по 30.06.2011. В той час як Актом перевірки від 05.05.2011 № 2760/15-514/05808735 встановлені порушення за період календарного 2011 року, а не лише з 1 січня по 30 червня 2011 року. Таким чином, нараховані санкції є обґрунтованими.

Судом встановлено, що орендна плата за землю за 2011 рік із строком сплати:

-30.03.2011 сплачена позивачем: 31.03.2011 в сумі 101157,74 грн. (із затримкою на 1 день) - сума штрафної санкції 10115,77 грн. (10%); 01.04.2011 в сумі 213888,50 грн (із затримкою на 2 дні) - сума штрафної санкції становить 21388,85 грн. (10%), а також в сумі 86111,50 (із затримкою на 2 дні) - сума штрафної санкції становить 8611,15 грн. (10%); 05,04,2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 6 днів) - сума штрафної санкції становить 10000,00 грн. (10%);

-02.03.2011 сплачена позивачем: 16.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 14 днів) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%); 17.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 15 днів) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%); 18.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 16 днів) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%);21.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 19 днів) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%);22.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 20 днів) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%);23.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 21 день) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%); 24.03.2011 в сумі 100000,00 грн. (із затримкою на 22 дні) - сума штрафної санкції 10000,00 грн. (10%); 31.03.2011 в сумі 1784,07 грн. (із затримкою на 29 днів) - сума штрафної санкції 178,41 грн. (10%), а також в сумі 10914,50 грн - сума штрафної санкції 1091,45 грн. (10%), в сумі 58857,03 грн - сума штрафної санкції 58875,70 грн, в сумі 100000,00 грн - сума штрафної санкції 10000,00 грн.

-30.03.2011 сплачена позивачем 30.04.2011 в сумі 483463,37 грн. (із затримкою на 31 день) - сума штрафної санкції 96692,67 грн. (20%);

Таким чином, загальна сума штрафної санкції за встановлене порушення становить 233964 грн.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 17.05.2011 №0000501550/1648 та №0000491550/1647 прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законодавством України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення .

Позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Холдингової компанії "АвтоКраз" у формі відкритого акціонерного товариства до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено 11 липня 2011 року.

СуддяК.Ю. Гарник