Постанова № 16915567, 07.07.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2011
Номер справи
2а-0870/4508/11
Номер документу
16915567
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2011 року о 10 год. 54 хв. Справа № 2а-0870/4508/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., за участю представника позивача Харламова Д.І., представника відповідача Крючек К.В. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудпостач-2008»

до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

про скасування наказу про проведення документальної позапланової перевірки та визнання дій неправомірними, встановлення відсутності компетенції,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудпостач-2008» (далі позивач або ТОВ «Рембудпостач-2008») до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя (далі відповідач або ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя) про: скасування наказу відповідача № 1364 від 28.04.2011 про проведення документальної невиїзної перевірки позивача; визнання неправомірними дій відповідача щодо виконання наказу №1364 від 28.04.2011; встановлення відсутності компетенції (повноважень) у відповідача на проведення документальної перевірки, предметом якої є питання достовірності вчинених позивачем правочинів.

У позові позивачем зазначено, що 10.05.2011 ТОВ «Рембудпостач-2008» отримано копію акту №145/23-253/36141064 від 04.05.2011 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Рембудпостач-2008» з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог податкового законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за період лютий 2011 року. Проведення позапланової невиїзної перевірки було здійснено на підставі наказу начальника ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №1364 від 28.04.2011. Згідно п.1 зазначеного наказу проведення перевірки було призначено на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.79.2 ст.79 ПК України. Згідно оскаржуваного наказу на проведення перевірки в ньому не міститься жодне посилання на відповідний пункт (підпункт) ст.78 ПК України. Запит ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя від 11.04.2011 вих.№5759/10/23-213/969 було направлено ТОВ «Рембудпостач-2008» без достатньої правової підстави, зокрема в ньому не зазначено на підставі якої спеціальної норми ПК України, а не загальної ст.20, було надіслано такий запит. Відповідно до оскаржуваного наказу від 28.04.2001 №1364 було призначено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Рембудпостач-2008» з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за період лютий 2010 року, а згідно акту від 04.05.2011 перевірка була проведена за період лютий 2011. Предметом документальної перевірки не може бути питання достовірності вчинених платником податків правочинів (так як це не відноситься до предмету документальних перевірок).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити позов.

Відповідачем подано до суду письмове заперечення у якому зазначено, що документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених Податковим кодексом України. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться, зокрема, у разі отримання податкової інформації яка свідчить про можливі порушення, на підставі прийняття керівником органу державної податкової служби відповідного рішення (наказу) про проведення такої перевірки та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. У даному випадку податковою інформацією, що свідчить про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, є результати системи автоматизованого співставлення податкових зобовязань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України по ТОВ «Рембудпостач-2008» яким виявлено розбіжності у складі податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ. У звязку з отриманням вищезазначеної податкової інформації, начальником ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя прийнятий наказ №1364 від 28.04.2011 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Рембудпостач-2008». 12.04.2011 направлено поштою на адресу підприємства лист про надання пояснень та їх документального підтвердження. Жодної відповіді та документів на адресу ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя не надходило. 28.04.2011 на адресу підприємства направлено поштою: копію наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, запрошення на підписання акту перевірки. Таким чином, ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя дотримано всі вимоги Податкового кодексу України щодо призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи судом зясовано наступне.

11.04.2011 ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя надіслано керівнику ТОВ «Рембудпостач-2008» лист за №5759/10/23-213/969 «Про надання інформації та її документального підтвердження» у якому зазначено наступне: «Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя на підставі пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України просить надати інформацію та її документальне підтвердження з питань відносин з контрагентами, які формують податкове зобовязання та податковий кредит по Декларації з ПДВ за лютий 2011р., а саме:

1) Статутні документи, наказ про призначення на посаду директора (головного бухгалтера), договір оренди приміщення (офісного, складського);

2) податкові накладні на реалізацію товарів (робіт, послуг), розрахунки коригування (за наявності);

3) податкові накладні на реалізацію товарів (робіт, послуг);

4) прибуткові та видаткові накладні (актів виконаних робіт (наданих послуг)), товарно-транспортних накладних (CMR, акти виконаних робіт), розрахунки коригування (за наявності);

5) реєстрів отриманих і виданих податкових накладних за відповідний період;

6) розрахункові документи з оплати реалізованого, придбаного товару (робіт, послуг) або товару на зберіганні: банківські документи, касові документи, акти взаємозаліку;

7) договори (контракти, рахунки-фактур) та додатків до них, договори на відповідальне зберігання;

8) відповідні сторінки книг реєстрації видачі довіреностей на отримання товару;

9) передбачені законодавством ліцензії, патенти, сертифікати, дозволи (у випадку їх необхідності для виготовлення та реалізації згідно з чинною нормативною базою);

10) наявність дебіторської та кредиторської заборгованості станом на дату надання інформації (картки рахунків 361, 631, 311);

11) інші необхідні документи.

У письмовому поясненні необхідно висвітлити наступні питання: ким, за чий рахунок та на яку суму проводилось транспортування товару та вантажні роботи (назва субєкта господарювання перевізника, код ЄДРПОУ, місце знаходження, документи, що підтверджують перевезення, форма та стан розрахунків, реквізити платіжних документів); у разі якщо Ваше підприємство є виробником товарів (робіт, послуг) вказати перелік виробничих засобів (потужностей) для виробництва ТМЦ чи надання робіт (послуг), інформацію щодо наявності відповідних фахівців згідно зі штатним розкладом, а також чи були в наявності в момент такого виробництва виробничі запаси, необхідні для виготовлення продукції чи надання послуг; у разі посередництва повідомити реквізити постачальників товару (робіт, послуг) з наданням відповідного комплекту підтверджуючих документів на придбання. Інформацію та її документальне підтвердження просимо надати до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, вул.. Перемоги, 14, каб.10 …».

Відповідно до поштового повідомлення позивачем отримано вказаний лист відповідача від 11.04.2011 за №5759/10/23-213/969 лише 20.04.2011.

18.05.2011 за вих.№18/2-11 позивачем надано відповідь на вказаний лист ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя у якій повідомлялось, що «надати інформацію та документальні підтвердження з питань відносин з контрагентами, які формують податкове зобовязання та податковий кредит по Декларації з ПДВ за лютий 2011 не маємо можливості через відсутність підстав для запиту згідно ст.73.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI та п.10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245».

28.04.2011 начальником ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя підписано наказ №1364 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки», яким відповідно до вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України наказано: «1. Провести документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудпостач-2008», код за ЄДРПОУ 36141064, з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за період лютий 2010р. на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України. Дата початку перевірки 29.04.2011. 2. Доручити проведення перевірки головному державному податковому ревізору-інспектору відділу перевірок ризикових операцій управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Сорочинській О.С. 3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника ДПІ (Фролову Т.М.)».

04.05.2011 ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя складено Акт №145/23-253/36141064 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Рембудпостач-2008» (ЄДРПОУ 36141064) з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог податкового законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за період лютий 2011р.» (далі Акт перевірки №145/23-253/36141064 від 04.05.2011).

У «Вступній частині» Акту перевірки №145/23-253/36141064 від 04.05.2011 зазначено, що «копія наказу органу ДПС надіслано платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення 28.04.2011р. Підприємство повідомлено про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки листом від 28.04.2011р. №47».

Відповідно до п.2.1 «Загальних положень» Акту перевірки №145/23-253/36141064 від 04.05.2011 «перевірка проводилась 29.04.2011р. по 04.05.2011р.».

У висновку до Акту перевірки №145/23-253/36141064 від 04.05.2011 зазначено наступне: «1. Невиїзною документальною перевіркою ТОВ «Рембудпостач-2008» (36141064) відповідно до даних звітності підприємства з ПДВ, системи автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту встановлено, що підприємство здійснювало операції з фінансово-грошовими потоками відповідно до правочинів, які укладені в порушення ч.1 ст.203 ЦК України, їх зміст суперечить зокрема інтересам держави і суспільства, суперечить і моральним засадам суспільства. Зазначені правочини не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (п.5 ст.203 ЦК України). Недодержання в момент вчинення правочину сторонами цієї вимоги є підставою недійсності правочину. Товар по вказаних правочинах не був переданий в порушення ст. 662, 655 та 656 ЦК України. 2. Відповідно до частини 1, 5 ст.203, п.1, 2 ст.215, ст.228 Цивільного кодексу України, зазначені правочини мають ознаки нікчемності та є нікчемними в силу припису закону. Правочини, укладені ТОВ «Рембудпостач-2008» (36141064) з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою приховування сплати податків третіх осіб. 3. Перевіркою встановлено відсутність поставок товарів та укладення угод з метою настання реальних наслідків. В звязку з тим, що угоди поставки є нікчемними, нікчемний правочин є недійсним в силу закону, такий нікчемний правочин не створює інших юридичних наслідків, крім тих, що повязані з його недійсністю. В даному випадку відсутні як база, так і обєкт оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток».

Судом досліджено Акт від 08.06.2011 за №2362/2305/32951749 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Верес», з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.02.2011 по 30.04.2011 року».

Також, судом досліджено Звітну форму «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України за період» та Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за лютий 2011 року по ТОВ «Рембудпостач-2008» та Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за березень, квітень 2011 року по ТОВ «Рембудпостач-2008», якими виправлялись помилки за лютий 2011 року.

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з нижче зазначеного.

1.В абз.1 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України зазначено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту (абз.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України).

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) в інших випадках, визначених цим Кодексом (п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України).

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит (п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України).

Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України (п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України).

У п.10 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245 (далі «Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом»), зазначено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються:

- посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;

- підстави для надіслання запиту;

- опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Згідно з п.12 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

- виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

- в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

Відповідно до п.14 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту (п.14 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом»).

Відповіді на запити щодо надання податкової інформації від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування надаються протягом одного місяця, якщо інше не передбачено законом (п.14 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом»).

Зі змісту письмового запиту ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя від 11.04.2011 за №5759/10/23-213/969 «Про надання інформації та її документального підтвердження» не вбачаються підстави для надіслання відповідачем цього запиту позивачу.

Також, зі змісту вказаного письмового запиту відповідача не вбачається, що органами державної податкової служби за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Таким чином, ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя складено запит від 11.04.2011 за №5759/10/23-213/969 «Про надання інформації та її документального підтвердження» з порушенням вимог чинного податкового законодавства.

Позивачем надано 18.05.2011 за вих.№18/2-11 обґрунтовану відповідь відповідачу та у строки передбачені чинним законодавством.

2.Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України зазначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби (п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

У п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України зазначено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:

«78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

78.1.3. платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;

78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

78.1.5. платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;

78.1.6. виключено;

78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;

78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;

78.1.9. щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;

78.1.10. виключено;

78.1.11. отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;

78.1.12. органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки».

Наказ від 28.04.2011 №1364 прийнятий керівником органу державної податкової служби, як зазначено в наказі, «відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України».

Однак, зі змісту наказу відповідача не вбачається, які обставини, передбачені ст.78 Податкового кодексу України, стали підставою для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

Крім того, з аналізу податкової інформації, що стала підставою для складання запиту та для проведення перевірки та що надана до суду відповідачем, не вбачаються факти, що свідчать про можливі порушення позивачем податкового, валютного та іншого законодавства.

3.У відповіді на заперечення до акту перевірки від 04.05.2011 №145/23-253/36141064 зазначено, що «… відповідачем на підставі пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України на підприємство ТОВ «Рембудпостач-2008» було направлено запит про надання інформації та документального підтвердження з питання підтвердження відносин з контрагентами, які формують податковий кредит підприємства ТОВ «Рембудпостач-2008» по декларації за лютий 2011 року. ДПІ у Орджонікідзевському районі отримано поштове повідомлення з відміткою пошти про вручення 20.04.2011 …»

Згідно з пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

У пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України зазначено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Як свідчать матеріали справи, керівником органу державної податкової служби Наказ №1364 прийнятий 28.04.2011, у цей же день копію даного наказу надіслано позивачу, а перевірка відповідачем розпочата 29.04.2009.

Таким чином, дії з прийняття Наказу №1364 від 28.04.2011, надіслання його копії платнику податків, а також початку проведення перевірки 29.04.2009 здійснені всупереч вимог чинного податкового законодавства до спливу строку наданого платнику податків чинним податковим законодавством для надання органу державної податкової служби на запит пояснення та його документального підтвердження.

4.Згідно з п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

У п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України зазначено, що результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Відповідно до п.3 «Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 №984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №34/18772 (далі «Порядок оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»), результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка. Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Довідка - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про невстановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків.

У п.6 «Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» зазначено, що «висновок акта (довідки) документальної перевірки складається таким чином:

6.1. Зазначається опис виявлених перевіркою порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, з посиланням на підпункти, пункти, статті законодавчих актів або загальний висновок щодо відсутності таких порушень.

6.2. Виявлені порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, відображаються у гривнях у розрізі податків та зборів з розбивкою за роками та податковими періодами у межах періоду, що перевіряється. Виявлені порушення валютного законодавства відображаються у розрізі зовнішньоекономічних договорів (контрактів)».

Відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Ані ст.215 Цивільного кодексу України, ані нормами Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів не передбачена можливість органу державної податкової служби у висновках акту документальної перевірки визначати правочини недійсними (нікчемними).

Як свідчить Акт перевірки від 04.05.2011 №145/23-253/36141064, відповідачем фактично була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка питань достовірності вчинених позивачем правочинів, чим порушено припис п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України.

5.Відповідно до п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно з п.85.4 ст.85 Податкового кодексу України при проведенні перевірок посадові особи органу державної податкової служби мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов'язкових платежів), порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Як свідчать матеріали справи та повідомив представник відповідача у судовому засіданні документи під час перевірки відповідно до ст.85 Податкового кодексу України не витребовувались.

6.Відповідно до оскаржуваного наказу відповідача №1364 від 28.04.2011 було призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки за період лютий 2010 року, а згідно Акту перевірки №145/23-253/36141064 від 04.05.2011 перевірка відповідачем проведена за період лютий 2011 року.

Відповідачем не надано до суду доказів щодо усунення помилки в оскаржуваному наказі №1364 від 28.04.2011 стосовно періоду проведення перевірки.

Таким чином, відповідачем безпідставно проведена перевірка не за той період, який зазначений в оскаржуваному наказі.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про: скасування наказу відповідача № 1364 від 28.04.2011 про проведення документальної невиїзної перевірки позивача; визнання неправомірними дій відповідача щодо виконання наказу №1364 від 28.04.2011.

Компетенція податкового органу, як і будь-якого іншого органу це обсяг прав та обовязків, які визначено законодавством, на вчинення тих чи інших дій (прийняття рішень), направлених на виконання цим органом функцій та завдань, які на нього покладено.

Наявність будь-яких порушень, допущених органом державної податкової служби під час організації та здійснення перевірки, не можуть свідчити про відсутність компетенції органу державної податкової служби щодо організації та здійснення перевірки.

Крім того, відповідно до п.3 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Отже, такий спосіб захисту прав, як визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) субєкта владних повноважень (ч.4 ст.105 КАС України), може бути застосований у справах щодо спорів субєктів владних повноважень з приводу їх компетенції.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовної вимоги позивача про встановлення відсутності компетенції (повноважень) у відповідача на проведення документальної перевірки, предметом якої є питання достовірності вчинених позивачем правочинів.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати наказ Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №1364 від 28.04.2011 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудпостач-2008».

Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо виконання наказу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №1364 від 28.04.2011.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя (підпис) О.О. Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 11.07.2011.

Постанова не набрала законної сили

Суддя О.О. Прасов