ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2011 року Справа № 2а-0870/2064/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., при секретарі судового засідання Вітковській С.О.
за участю представника позивача: не зявився
відповідача: не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі
м. Запоріжжя
до: Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство
«Будсервіс»
про: про стягнення податкового боргу з платника податків
ВСТАНОВИВ:
06 квітня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Будсервіс» про стягнення податкового боргу з платника податків.
Ухвалою від 11.04.2011 адміністративний позов було залишено без руху для усунення недоліків до 12.05.2011. Позивачем були усуненні недоліки адміністративного позову, що підтверджується матеріалами справи.
Ухвалою суду від 16.05.2011 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-0870/2064/11, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 30.05.2011.
В позовній заяві вказано, що станом на 17.03.2011 відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 9860 грн., а саме:
-податковий борг з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності 2210 грн.;
-податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) держпіцдприємств, що вилучаються до бюджету 1870 грн.;
-податковий борг з комунального податку 5780 грн.
На теперішній час сума податкового боргу не сплачена, тому позивач звернувся до суду.
Представник позивача в судове засідання не зявився. Про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення повістки.
Відповідач у судове засідання, також, не зявився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки до суду не повідомив. Про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення повістки. Тому подальше відкладення розгляду справи суд вбачає недоцільним.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено з матеріалів справи, податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності виник на підставі наступного.
Фахівцями ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 15.12.2008 проведена перевірка Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Будсервіс» з питань своєчасності подання податкової звітності (акт перевірки від 15.12.2008 № 1373/16/23284508).
Перевіркою встановлено, що ДП НВП «Будсервіс» в порушення вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.16 п.16.4. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - не надало:
- податкові декларації з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності;
- податкові декларації з податку на прибуток з частини чистого прибутку (доходу) держпідприємств;
- розрахунки з комунального податку.
На підставі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.02.2009 № 0000891501/0, яким згідно з п.п.17.1.1. п. 1.7.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено суму податкового зобов'язання, у розмірі, 9860 грн., а саме
-податковий борг з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності 2210 грн. в т.ч. 0 грн. - основний платіж, 2210 грн. - штрафні (фінансові) санкції;
-податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) держпіцдприємств, що вилучаються до бюджету 1870 грн. в т.ч. 0 грн. - основний платіж, 1870 грн. - штрафні (фінансові) санкції;
-податковий борг з комунального податку 5780 грн., в т.ч. 0 грн. - основний платіж, 5780 грн. - штрафні (фінансові) санкції
Податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачу та повернуто поштовим відділенням у зв'язку з незнаходженням підприємства за юридичною адресою. 12.03.2009 вказане рішення розміщено на дошці податкових оголошень.
На день визначення суми податкового зобов'язання платника податків контролюючим органом (до 01.01.2011) був чинний Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000 (далі - Закону України № 2181), який установлював порядок погашення зобов'язань та виникнення податкового боргу юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.п. "а" п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 ЗУ № 2181, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
В ч.3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ № 2181 вказано, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Враховуючи викладене суд приходить до наступного висновку.
Підпунктами 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У даному випадку, податкові вимоги було направлено боржнику на підставі Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі - Закону № 2181):
Перша податкова вимога № 1/573 від 26.03.2009 повернута з відміткою поштового відділення «про неможливість вручення», про що був складений акт про неможливість вручення податкової вимоги № 228 від 02.06.2009 та розміщена на дошці податкових оголошень 02.06.2009;
Друга податкова вимога № 2/894 від 06.07.2009 повернута з відміткою поштового відділення «про неможливість вручення», про що був складений акт про неможливість вручення податкової вимоги № 1 від 11.01.2010 та розміщена на дошці податкових оголошень 11.01.2010.
А також, керівником ДПІ, на підставі підпункту 7.2.1 пункту 7.2 Закону України № 2181, було прийнято рішення № 39 від 03.03.2010 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Підпунктом 6.2.3 п. 6.2ст. 6 цього Закону встановлено, що податкові вимоги надсилаються:
а)перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
б)друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Вищенаведеними нормативними актами не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
Згідно п. 102.1 та 102.4 ст.102 Податкового кодексу, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такою грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Окрім вищевикладеного слід вказати наступне: відповідно до п.95.4 ст.95 Податкового Кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29,12.2010 № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:
-згідно п. 2 «Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України».
-згідно п. 3 «Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу».
-згідно п. 4. «У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів».
-згідно п. 5.6 «За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що мас право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту».
Зважаючи на вищевикладене, погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
На підстави викладеного, суд вважає вимоги позивача по стягненню з відповідача суми податкового боргу, у розмірі 9860 грн., обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Будсервіс» про стягнення податкового боргу з платника податків задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Будсервіс» (код ЄДРПОУ 23284508) податковий борг, у сумі 9860 грн., зокрема:
-податковий борг з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у сумі 2210 грн. (дві тисячі двісті десять гривень);
-податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) держпіцдприємств, що вилучаються до бюджету у сумі 1870 грн. (одна тисяча вісімсот сімдесят гривень);
-податковий борг з комунального податку у сумі 5780 грн. (п'ять тисяч сімсот вісімдесят гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/О.О. Артоуз