Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2011 р. справа № 2а/0570/9120/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретаріЧегринець А.М.
з участю представника позивача Комарової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в інтересах Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Ханженковський завод двигунів» про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
У червні 2011 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в інтересах Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та згідно з Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою постановою правління Фонду від 19 вересня 2001 року № 38, Макіївською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Ханженковський завод двигунів» за період з 01 січня 2008 року по 01 лютого 2011 року, за результатами якої складено акт від 10 лютого 2011 року, яким встановлено порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 3344,08 грн., яка не приймається до заліку.
За результатами розгляду матеріалів перевірки прийнято рішення від 17 лютого 2011 року № 124, яким не прийнято до заліку витрати в сумі 3344,08 грн. у звязку з порушенням відповідачем порядку використання страхових коштів.
Рішення отримано відповідачем 21 лютого 2011 року, однак вказану в ньому суму не сплачено.
У звязку з наведеним позивач просив стягнути з відповідача заборгованість в сумі 3344,08 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Ханженковський завод двигунів» є юридичною особою та як платник страхових внесків у звязку з тимчасовою втратою працездатності перебуває на обліку в Макіївській міській виконавчій дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
10 лютого 2011 року Макіївською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку повноти нарахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та обґрунтованості їх витрачання товариством з обмеженою відповідальністю «Ханженковський завод двигунів» за період з 01 січня 2008 року по 01 лютого 2011 року, за результатами якої складено акт від 10 лютого 2011 року, яким встановлено порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 3344,08 грн., яка не приймається до заліку.
А саме, вибірковою перевіркою правильності витрачання страхових коштів на виплату допомоги з тимчасової непрацездатності, по догляду за хворою дитиною, по вагітності та пологам встановлено: нарахування здійснюються згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та Порядку розрахунку середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат по загальнообовязковому державному соціальному страхуванню», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року №1266. Між тим, встановлені порушення: п. 1 ч. 1 ст. 35 вказаного Закону, а саме: по лікарняному листку №770297 - 20 жовтня 2009 року виробнича травма; по лікарняному листку №759027 - з 21 жовтня 2009 року по 28 листопада 2009 року, по лікарняному листку №775024 з 29 листопада 2009 року по 25 грудня 2009 року на імя ОСОБА_2 із шифром «04» «Виробнича травма» кошти на суму 3 344,08 грн. сплачені з порушенням порядку використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - за рахунок вказаного Фонду.
Для перевірки предявлені, зокрема, зведені відомості нарахування заробітної плати, форми по соціальному страхуванню за формою Ф4-ФСС з ТВП.
Примірник акту вручено підприємству в день його складання.
Зауваження на акт перевірки не подавалися.
За результатами розгляду матеріалів перевірки, зокрема, на підставі пп. 9 ч. 2 ст. 28 вказаного Закону та абз. 6 ч. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято рішення від 17 лютого 2011 року № 124 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, яким визначено суму платежу та вирішено зарахувати до бюджету Фонду у вигляді не прийнятих до заліку витрат страхувальника в сумі 3344,08 грн.
Вказаним рішенням вирішено зараховану суму відобразити у звіті про нараховані страхові внески, перерахування та витрати, повязані із загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності (Ф4-ФСС з ТВП) за 1 кв-л 2011року (ряд. 7).
Рішення отримано відповідачем 21 лютого 2011 року, не оскаржувалося, вказану в ньому суму не сплачено.
Судом також встановлено, що ухвалою Господарського суду Донецької області від 31 липня 2009 року порушено справу №45/137б про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «Ханженковський завод двигунів» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою того ж суду від 14 квітня 2011 року введено процедуру санації боржника.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначені правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Відповідно до ст. 9 цього Закону Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 27 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» в редакції, чинною на час виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальник зобов'язаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Частиною 2 ст. 53 вказаного Закону встановлено, що Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 35 вказаного Закону умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, визначаються Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
В порушення наведених вимог законодавства підприємство надало субєкту владних повноважень лікарняні листки за 2009 рік із шифром «04» «Виробнича травма», на які не поширювався Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», що призвело до зайвої виплати підприємству за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів по вказаним лікарняним листкам на загальну суму 3 344,08 грн.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що страховик має право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 28 вказаного Закону страховик зобов'язаний стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми надміру виплачених за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів по лікарняним листкам сплачені не були, тому вони підлягають стягненню з нього.
Щодо порушення ухвалою Господарського суду Донецької області від 31 липня 2009 року справи №45/137б про банкрутство відповідача та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до абз. 6 ст. 1 вказаного Закону грошові зобовязання, які виникають після порушення справи про банкрутство, є поточними вимогами.
За змістом абз. 24 цієї статті Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів, який в силу п. 4 ст. 12 Закону вводиться одночасно з порушенням справи про банкрутство, являє собою зупинення виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.
Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань, які виникли після введення мораторію.
Лікарняні листки відповідачем надані до Фонду і грошові зобовязання по ним виникли після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів. А тому на них дія мораторію не поширюється.
Крім того, ч. 6 ст. 12 Закону встановлено, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на виплату заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, на невикористані та своєчасно не повернуті кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в інтересах Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Ханженковський завод двигунів» про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з «Ханженковський завод двигунів» (код ЄДРПОУ 05461467) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в інтересах Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (транзитний рахунок в ДОД ВАТ «Райффайзен Банк «Аваль» 256042200, код ЄДРПОУ 26081964, МФО 335076) заборгованість в сумі 3344 (три тисячі триста сорок чотири) грн. 08 (вісім) коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Логойда Т. В.