ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2008 р.
Справа № 9/52
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ТОВ "ТрансКомСервіс плюс", вул. Промислова,11, м. Калуш, Івано-Франківська область,77300
до відповідача Івано-Франківської міської ради, вул.Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76000
про визнання права на будівництво
За участю представників сторін:
Від позивача: Селянін Валерій Олександрович, ( довіреність б/н від 23.07.07 року) Від позивача: Зварич Юлія Анатоліївна, ( довіреність № 22 від 13.02.08 року)
Від відповідача: Гуменний Остап Іванович - спеціаліст І категорії юридичного відділу, (довіреність № 96/01-17/07-в від 21.01.08 року) ,
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю „ТрансКомСервіс плюс" права на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці, що знаходиться у користуванні ТзОВ „ТрансКомСервіс плюс", за адресою: м. Івано-Франківськ вул. Гаркуші, 23.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне.
11.02 2008 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" звернулось до міського голови п. В. Анушкевичуса з заявою, в якій просило надати дозвіл на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці що знаходиться у володінні Товариства, за адресою: м. Івано-Франківськ вул. Гаркуші, 23.
До вказаної заяви було долучено ряд документів, необхідних для розгляду питання і прийняття рішення.
Однак, 21.03.2008 року, на адресу позивача надійшов лист управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яким було повідомлено, що питання надання дозволу на будівництво 6-поверхового житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гаркуші, 23 в м. Івано-Франківську виносилось на чергове засідання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яке відбулось 18.03.2008 року, і було відхилено більшістю голосів.
На неодноразові звернення ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»надати копію рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради жодної відповіді не поступило.
Представник позивача зазначив, що листом управління архітектури і містобудування, яке знаходиться у складі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, було висловлено волевиявлення безпосередньо виконавчого комітету, як органу, якому законом надано право надавати відповідні дозволи на будівництво, за зверненнями зацікавлених осіб.
Із посиланням на норми ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. 124 Земельного кодексу України представник позивача зазначив, що вказаною відмовою виконавчого комітету порушені права та законні інтереси ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс».
Представник відповідача Івано-Франківської міської ради письмових заперечень по суті спору не подав. Позовні вимоги заперечив усно та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обґрунтування заявлених заперечень представник відповідача вказав наступне.
Питання надання дозволу на будівництво 6-поверхового житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гаркуші, 23 в м. Івано-Франківську виносилось на чергове засідання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яке відбулось 18.03.2008 року, і було відхилено більшістю голосів.
Представник відповідача зазначив, що оскільки необхідною умовою надання дозволу на будівництво є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, то зобов»язання цього органу надати дозвіл на будівництво на земельній ділянці, що перебуває у комунальній власності за відсутності такого рішення є порушенням виключного права міської ради як органу місцевого самоврядування передбаченого Конституцією України ( ст. 13) на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Представник відповідача із посиланням на ч. 6, 8 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" зазначив, що дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови (далі - комплексний висновок).
Комплексний висновок і проект рішення про дозвіл на будівництво готуються спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури протягом місяця від дня звернення заінтересованої особи. У випадках, передбачених регіональними або місцевими правилами забудови, комплексний висновок готується з урахуванням висновків відповідних землевпорядних, природоохоронних, санітарних та інших органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Свої висновки зазначені органи надають протягом двох тижнів від дня звернення спеціально уповноваженому органу з питань містобудування та архітектури.
Представник відповідача зазначив, що висновок вказаного уповноваженого органу - управління архітектури і містобудування - був негативним.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.
Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об»єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта.
25.02.2008 року, між ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" та Івано-Франківською міською радою було підписано договір оренди землі, згідно якого Івано-Франківська міська рада передала Товариству в оренду земельну ділянку площею 0,2578 га. по вул. Гаркуші, 23, 27 для будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення.
Вищевказаний договір 04.03.2008 року був зареєстрований в Івано-Франківському міському відділі Регіонального Фонду Центрального Державного земельного кадастру. ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" є користувачем земельної ділянки площею 0,2578 га. в м. Івано-Франківську по вул. Гаркуші, 23,27
Так, відповідно до п. 1.1 договору оренди землі від 25.02.08 року орендодавець на підставі рішення господарського суду Івано-Франківської області по справі № 8/246 від 16.11.2007 року надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку по вул. Гаркуші, 23,27, площею 0,2578 га в м. Івано - Франківську, відповідно до плану (схеми) розташування, що додається.
Пункт 1.2 вищевказаного договору вказує: цільове ( функціональне) призначення земельної ділянки: для будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення го вул. Гаркуші 23, 27 (з наступною передачею на баланс міста).
Отже, договір оренди земельної ділянки від 25.02.08 року укладений на підставі рішення господарського суду Івано-Франківської області від 16.11.07 року по справі № 8/246. Спірна земельна ділянка була надана позивачу ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»в оренду для будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення.
Відповідно до ст. 4-5 ГПК України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України.
Отже, позивач ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" є законним користувачем земельної ділянки по вул. Гаркуші, 23,27, площею 0,2578 га в м. Івано - Франківську, що знаходиться у комунальній власності, на підставі договору оренди землі, укладеному в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).
Частини 2-3 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»вказує, що фізичні та юридичні особи, заінтересовані в здійсненні будівництва об'єктів містобудування, подають письмову заяву про надання дозволу на будівництво до виконавчого органу відповідної ради або Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації. До заяви додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або документ про згоду власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки. Перелік інших документів та матеріалів, необхідних для отримання дозволу на будівництво, які додаються до письмової заяви, порядок їх розгляду визначаються регіональними правилами забудови.
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»при наданні дозволу на будівництво органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від заявника документи, не передбачені регіональними та місцевими правилами забудови та цим Законом.
11.02 2008 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" звернулось до міського голови п. В. Анушкевичуса з заявою, в якій просило надати дозвіл на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці що знаходиться у володінні Товариства, за адресою: м. Івано-Франківськ вул. Гаркуші, 23.
До вказаної заяви було долучено наступні документи:
- архітектурно-планувальне завдання № 181 від 29.11.06 року, затверджене начальником управління та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради;
- містобудівельне обгрунтування на розташування об"єкта будівництва;
- експертний висновок від 03.03.07 року по робочому проекту "Багатоквартириний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Гаркущі, 23 у м. Івано-Франківську, затверджене начальником Івано-Франківської обласної служби Української державної інвестиційної експертизи;
- експертний висновок головного управління МНС України в Івано-Франківській області № 3163/2388 від 05.09.07 року;
- висновок експертизи з питань охорони праці № 26.01.12.2993.07 від 09.09.07 року ДП "Карпатський експертно-технічний центр";
- ситуаційна схема;
- погоджений головним архітектором міста генплан, фасади, плани поверхів (копії наявні в матеріалах справи).
Суд дослідив вищевказані докази та встановив, що висновки експертиз позитивні та відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" зазначив, що дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови (далі - комплексний висновок).
В матеріалах справи наявна копія висновку комплексної державної експертизи від 07.09.07 року. За наслідками перевірки проектних матеріалів після усунення зауважень державної експертизи встановлено, що проектна документація відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження.
Отже, вищевказані докази спростовують заперечення відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про неправомірність заперечення відповідачем права на будівництво у позивача ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс".
Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Стаття 2 Закону України “Про судоустрій України” встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України” усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .
При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається, що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі(позивачу) у захисті , не застосовуючи жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.
Відповідачем не доведено жодної із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.
Натомість, саме недотримання відповідачем норм Конституції України , Закону України "Про планування і забудову територій»призвело до порушення прав позивача.
Отже, заперечення відповідача безпідставні.
За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення прав позивача, а отже, обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 13, 124, 142-145 Конституції України, ст. 116, 124 Земельного кодексу України, Законом України "Про планування і забудову територій", ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати за ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс", Промислова, 11, м. Калуш, Івано-Франківська область ( код ЄДРПОУ 34519563) право на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці, що знаходиться у користуванні ТзОВ „ТрансКомСервіс плюс", за адресою: м. Івано-Франківськ вул. Гаркуші, 23.
Стягнути з відповідача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ на користь позивача ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс", Промислова, 11, м. Калуш, Івано-Франківська область ( код ЄДРПОУ 34519563) : 85 грн. - витрат по сплаті державного мита; 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
рішення виготовлено та підписано 22.05.08 року
Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е.М.