ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.05.08 р. Справа № 13/69
Суддя господарського суду Донецької області Темкіжев І.Х.
присекретарі Макаровій Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Красноармійськвугілля” м. Димитрів
про стягнення збитків у сумі 1 272грн. 10коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Дорохова Т.О.- за довір. від 15.04.08р. – зав. сектора прав.забез.
від відповідача - не з’явився
СУТЬ СПОРУ :
Державна екологічна інспекція в Донецькій області м. Донецьк звернулася з позовом до Державного підприємства „Красноармійськвугілля” м. Димитрів про відшкодування суми збитку, заподіяного державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1 272грн. 10коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. ст. 17, 33, 42, 43 Закону України „Про відходи”, ст.. 56, 46 Закон України „Про охорону земель”, акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.08.06р., протокол по факту порушення земельного законодавства України від 22.09.06р.
Відповідач до судового засідання не з’явився, про поважність причин нез’явлення суд не повідомив, свої заперечення на позов не направив, хоча був повідомлений про слухання справи належним чином, що підтверджується відміткою про отримання ухвали суду на повідомленні.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України.
Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до ст.. 81-1 Господарського-процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив, що в ході перевірки 22 серпня 2006року, проведеної держінспектором Торецької регіональної екологічної інспекції у присутності провідного інженера по охороні природи ВП шахта ім.. А.Г. Стаханова ДП„Красноармійськвугілля” дотримання вимог природоохоронного законодавства був встановлений факт забруднення земель Новоекономічної селищної ради Красноармійського району відходами вугледобування. Це сталося внаслідок сповзання породної маси в сторону балки з південної сторони відвалу за причини перевантаження цього відвалу. Загальна площа забруднення земель - 828 м2. Зазначене підтверджується актом перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 22.08.06р., листом № 08/1036 від 21.09.06р. та протоколом по факту порушення земельного законодавства України від 22.09.07р. Зазначені акт та протокол підписані директором ВП шахта ім.. А.Г. Стаханова Климченко О.М. без заперечень.
Відповідна перевірка природоохоронного законодавства проводилась структурним підрозділом Держуправління, який внаслідок реорганізації увійшов до нової структури, а саме до державної екологічної інспекції в Донецькій області.
Відповідальність юридичних та фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов використання, таким чином ДП „Красноармійськвугілля” м. Димитрів суттєво порушило інтереси держави тому, що ст.1 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. № 2768-III передбачено, що Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі. Місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів на території місцевої Ради, формують та використовують місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів.
Відповідно до ст. 35 ЗУ „Про охорону земель” від 19.06.2003 № 962-IV власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів.
Ст.. 17 Закону України „Про відходи” від 05.03.1998 № 187/98-ВР встановлено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів. У ст. 33 Закону України „Про відходи” зазначено, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони природного середовища у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Ст.. 68 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.91р. № 1264-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно розрахунку збиток нанесений державі на суму 1 272грн. 10коп., який підрахований по “Методиці розрахунку розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України № 171 від 24.10.97р.
За цих обставин слід визнати, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача у порядку, що передбачений ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись: ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 42, 43 Закону України ”Про відходи”, ст. ст. 33,43, 49, 75, 82-85 ГПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства „Красноармійськвугілля” (85322, Донецька область, вул. Ватутіна, м. Димитрів, ЄДРПОУ 33504964) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Красноармійської міської ради суму збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 1 272грн. 10коп.
Стягнути з Державного підприємства „Красноармійськвугілля” (85322, Донецька область, вул. Ватутіна, м. Димитрів, ЄДРПОУ 33504964) в доход держбюджету України держмито в сумі 102 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Красноармійськвугілля” (85322, Донецька область, вул. Ватутіна, м. Димитрів, ЄДРПОУ 33504964) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах на користь Державного бюджету у сумі 118грн.
У судовому засіданні 22.05.08р. оголошено повний текст рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Темкіжев І.Х.
Надруковано 3 примірника:
1-до справи
2,3 - сторонам