ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.05.08р.
Справа № 32/56-08
За позовом: Прокурора м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
До: Відкритого акціонерного товариства „Криворіжхліб”, м. Кривий Ріг
Третя особа без самостійних позовних вимог на стороні позивача: Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
Про: стягнення 260 226,00 грн.
Суддя: Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від прокурора : Овчар Т.В. ( сл. посвід.№ 173 );
Від позивача: Болгар С.О. ( дов. № 7/26-3026 від 26.12.07 р. );
Від відповідача: Горюнов Д.В. ( дов. № 26 від 15.01.08 р. );
Від третьої особи: Кульбака С.О. ( дов. № 25 від 07.04.08 р.), Любимцева Н.В. ( дов. № 26 від 10.04.08 р.)
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Кривого Рогу звернувся з позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради до ВАТ „Криворіжхліб” про стягнення 260 226,00 грн. збитків ( шкоди ), заподіяних внаслідок забруднення відповідачем земель Позовні вимоги обґрунтовані посиланням прокурора на порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що встановлено в результаті перевірки, проведеною Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області. Позивач підтримав в повному обсязі позовні вимоги прокурора. Третя особа також підтримала позовні вимоги прокурора в повному обсязі із підстав, зазначених в позовній заяві.
Відповідач проти задоволення позову прокурора заперечував, посилаючись на наступні обставини: зазначене в акті перевірки Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області „сміття” не є будівельними відходами в розумінні Закону України „Про відходи”, а є ( на думку відповідача ) цеглою, що залишилася після реконструкції виробничої будівлі; розмір шкоди обчислено посадовими особами інспекції в порушення вимог „ Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, а саме: в строк більший ніж шість місяців з дня виявлення правопорушення; та із застосуванням невірних даних стосовно: нормативної грошової оцінки земельної ділянки ( необхідно визначати на підставі довідки, а інспекція посилається в розрахунку на лист про грошову оцінку ); та віднесення відходів до за ступенем небезпеки до найнижчого класу ( коефіцієнту 1 ), без здійснення методами, передбаченими Методикою. Окрім того відповідач вважає, що на час прийняття рішення у справі шкода довкіллю у вигляді скупчення будівельних матеріалів ліквідована відповідачем в добровільному порядку, а тому фактично відсутній предмет спору.
По справі оголошувалась перерва з 22.05.08 р. до 29.05.08 р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокурора та сторін, господарській суд, -
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області на вимогу прокурора в червні 2007 р. здійснила перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на підприємстві відповідача, внаслідок чого було встановлено ( поміж-іншим ) засмічення земельної ділянки будівельними відходами площею 60 кв.м., об’ємом 12 куб.м на території хлібозаводу № 3; що є порушенням ст.35 Закону України „Про охорону земель”. За результатами перевірки складено відповідний акт перевірки від 18.06.07 р. За виявлене порушення на відповідальну посадову особу складено протокол про адміністративне порушення згідно ст.52 КУпАП та підприємству приписано здійснити низку заходів щодо усунення виявлених перевіркою порушень. Після чого –10.08.07 р., отримавши від Криворізького міського управління земельних ресурсів витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки , Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області на підставі вимог „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства” здійснила відповідний розрахунок шкоди . В період 05.-06.01.08 р. Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області здійснила повторну перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на підприємстві відповідача, внаслідок чого було встановлено ( поміж-іншиим ) що засмічення земельної ділянки будівельними відходами площею 60 кв.м., об’ємом 12 куб.м на території хлібозаводу № 3 не ліквідовано станом на час повторної перевірки .
Згідно із розрахунком розмірів відшкодування збитків, які заподіяні відповідачем державі в результаті засмічення земельної ділянки будівельними відходами, здійсненного Державною екологічною інспекцію в Дніпропетровській області згідно з вимогами „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, складає 260 226,00 грн.
Причиною виникнення спору у справі стало питання про правомірність відшкодування ВАТ „Криворіжхліб” шкоди, заподіяної забрудненням земель .
Відповідно до частини першої статті 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” ( 1264-12 ) (далі - Закон) шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. У роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 №02-5/744 ( v_744800-01 ) „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” визначено: „Відповідно до статті 69 Закону ( 1264-12 ) шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
До обов'язків суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами пунктом "л" статті 17 Закону України „Про відходи” ( 187/98-ВР ) віднесено відшкодовування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Відповідно до статті 43 Закону України „Про відходи” ( 187/98-ВР ) підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”: Методика застосовується при встановленні розмірів шкоди від забруднення земель будь-якого цільового призначення (всі землі України), що сталося внаслідок неорганізованих (непередбачених проектами, дозволами і т. інш.) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, а також в аварійних ситуаціях (прорив очисних споруд, транспортних трубопроводів, ємностей різного призначення і т. інш.); внаслідок порушення норм екологічної безпеки при зберіганні, транспортуванні, використанні пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного захоронення (складування) промислових, побутових та інших відходів (пункт 1.3); Застосування Методики ( z0285-98 ) є обов'язковим для інспекторів Державної екологічної інспекції Мінекобезпеки України, посадових осіб спеціально уповноважених органів інших міністерств та органів виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів (пункт 1.4);
При обчисленні розміру шкоди, завданої земельним ресурсам в результаті організації несанкціонованих звалищ побутових, промислових та інших відходів, уводиться коефіцієнт 10 (пункт 4.8 ( z0285-98 ).
З огляду на викладені положення чинного законодавства про відходи та охорону навколишнього природного середовища і встановлені обставини справи суд дійшов висновку про правомірність стягнення з ВАТ „Криворіжхліб” збитків у сумі 260 226,00 грн. внаслідок забруднення земельних ресурсів. Відповідачем не наведено достатньо переконливих доводів щодо порушення третьою особою приписів „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, оскільки факт засмічення земельної ділянки будівельними відходами встановлений відповідною постановою про накладення адміністративного стягнення ( яка в установленому законом не скасована ); при розрахунку розмірів шкоди грошова оцінка земельної ділянки визначена інспекцією на підставі відповідної довідки ( витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, наданої на запит інспекції Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів ); правомірно застосований мінімальний коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини; розрахунок розмірів шкоди здійснений в установлений Методикою термін; відповідно до статті 69 Закону ( 1264-12 ) шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
З урахуванням вищенаведеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами Закону України „Про відходи”; „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”; ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
B И Р І Ш И B:
Стягнути з відповідача – Відкритого акціонерного товариства „Криворіжхліб” ( 50085, м. Кривий Ріг ,вул.. Г.Отса, 6, пот./рах. № 2600720 в КФ АППБ „Аваль”, МФО 306748, код ЄДРПОУ 00381522 ): на користь позивача - Криворізької міської ради ( 50101, м. Кривий Ріг ,пл.Радянська, 1; рах. №3321185800024, одержувач –ВДК у м. Кривому Розі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992 ) : 260 226,00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи; на користь державного бюджету: 2 602,26 грн. –витрат на сплату держмита та 118,00 грн. –витрат на сплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу
Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності.
Суддя Васильєв О.Ю.