Постанова № 16846599, 07.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
2а-19484/10/2670
Номер документу
16846599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 квітня 2011 року 16:14 № 2а-19484/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватне підприємство "Мелих"

до Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва

проскасування повідомлення - рішення № 0006522305 від 03.08.2010року, № 0006532305 від 03.08.2010року

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство «Мелих»(далі ПП «Мелих»або позивач) звернулось до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі ДПІ у Голосіївському районі м. Києва або відповідач) про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006522305 та № 0006532305.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та зазначив, що оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню.

Представник відповідача надала до суду письмові заперечення, які підтримала в повному обсязі.

В судовому засіданні 07 квітня 2011 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Державною податковою інспекцією в Голосіївському районі м. Києва буда проведена планова виїзна з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з врегулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 21.07.2010 року № 0626/26/50/23/30967165.

Перевіркою встановлено порушення п. 10 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі Закон №265), а також ч. 4 ст. 15-2 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»(із змінами та доповненнями).

03.08.2010 року ДПІ у Голосіївському районі м. Києва прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006532305 на суму 170,00 грн. та № 0006522305 на суму 3400, 00 грн.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій позивач оскаржив їх у встановленому Законом порядку.

Рішенням ДПІ у Голосіївському район м. Києва від 20.08.2010 року № 18183/10/25-011, рішенням Державної податкової адміністрації у м. Києві від 11.10.2010року № 5396/10/25-214 та рішенням Державної податкової адміністрації України від 02.12.2010 року № 13010/6/25-0415 рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.08.2010 року № 0006522305 та № 0006532305 залишені без змін, а скарги позивача-без задоволення.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Згідно п.10 ст.3 Закону № 265, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.

При здісненні перевірки відповідачем встановлено, що підприємством не забезпечено зберігання використаних контрольних стрічок на місці проведення розрахунків протягом встановленого терміну, а саме за останні 3 робочі дні.

Однак, в пункті 3.1.Акту перевірки вказано, що в кінці перевірки надані контрольні стрічки за останні 3 робочі дні, що прямо суперечить вищевикладеному.

Крім того, під час розгляду справи, позивачем надано оригінали контрольних стрічок за вказаний період, які досліджені судом (копії приєднані до матеріалів справи).

За таких обставин, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.08.2010 року № 0006532305 на суму 170, 00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Також, до позивача застосовано штрафні санкції за порушення ч. 4 ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: в кафе не обладнані спеціально відведенні для куріння місця та не розміщена наочна інформація, яка складається з графічного знака про заборону куріння та графічного знака в місці, яке повинно бути відведене для куріння.

Статтею 15-2 зазначеного вище Закону визначено, що забороняється куріння тютюнових виробів: 1) у ліфтах і таксофонах; 2) у закладах охорони здоров'я; 3) у навчальних та освітньо-виховних закладах; 4) на дитячих майданчиках; 5) на спортивних майданчиках; 6) у під'їздах жилих будинків; 7) у підземних переходах; 8) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: 1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд; 5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

Як вбачається з акту перевірки та не заперечується позивачем, така здійснювалась у приміщенні кафе, яке є приміщенням ПП «Мелих», за таких обставин положення ст. 15-2 Закону на вказане приміщення поширюється.

Крім того судом не можуть бути взяті до уваги доводи позивача з приводу відсутності повноважень у відповідача щодо притягнення до відповідальності за вказане порушення.

Так, зокрема, відповідальність за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону визначається ч. 2 ст.17 цього ж Закону.

При цьому ч. 3 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів»визначено , що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Отже з наведеною нормою прямо передбачено право державних податкових органів притягувати субєктів господарювання до відповідальності за нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Не заслуговують на увагу також і доводи позивача про те, що перевірка проведена за відсутності передбачених законом правових підстав для проведення такої перевірки, з порушеннями порядку її проведення, визначеному ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Право податкових органів здійснювати контроль за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачене ч.1 ст. 15 цього Закону, відповідно до якого контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 4 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль, зокрема, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Порядок проведення планових та позапланових перевірок регламентований ст.ст.11, 11-1 вищезазначеного Закону.

Частина 9 ст. 11-1 цього Закону перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відносить до позапланових. Відтак, в силу ч.1 цієї ж норми, плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Для таких перевірок передбачений порядок їх проведення, а саме: надіслання платнику податків не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки письмового повідомлення із зазначенням дати її початку та закінчення (ч.4 ст.11-1 Закону).

Спірна перевірка не стосується перевірки нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); вищезазначений Закон не містить імперативної вказівки про те, що право на проведення перевірки дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»повязане з обовязковим повідомленням про перевірку платника податків не пізніше ніж за 10 днів до дня її проведення .

За наведених обставин та норм законодавства, спірна перевірка проведена в межах повноважень податкового органу, визначених Законом та не суперечить порядку проведення перевірок, що передбачений ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Крім того, процедурні порушення при складанні акту та проведенні перевірки, якщо такі і мали місце, самі по собі не можуть слугувати правовою підставою для визнання неправомірним оспорюваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки не спростовують фактів порушення позивачем вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів», встановлених податковим органом та не спростованих позивачем.

Враховуючи викладене, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.08.2010 року № 0006522305 на суму 3400, 00 грн. є правомірним, відтак правові підстави для задоволення позову в частині його скасування у суду відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006532305 від 03.08.2010 року прийняте Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 12.04.2011р.