Постанова № 1683680, 28.05.2008, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
28.05.2008
Номер справи
5/799-12/99а
Номер документу
1683680
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.08 Справа№ 5/799-12/99А

Суддя господарського суду Львівської області Запотічняк О.Д. при секретарі Джус Р.В. розглянула у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Віконт - ІІ»до відповідача Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення № 0000011550/0 від 16.03.2007 р.

Представники сторін

Від позивача : Кобрин Л.С. (довіреність у справі)

Від відповідача: Трач С.Ф., Грицан А.Л., Харамбура Н.С.(довіреність у справі)

Представникам сторін роз’яснено права та обов’язки передбачені статтями 27, 29,49,51 Кодексу адміністративного судочинства України. Здійснювалась технічна фіксація судового процесу.

Суть спору: Позов заявлено Товариством з обмеженою відповідальністю «Віконт - ІІ»до відповідача Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення № 0000011550/0 від 16.03.2007 р.

Обставини справи:

Ухвалою від 06.04.2007 р. суд відкрив провадження у справі та призначив попереднє засідання на 24.04.2007 р.

В попередньому засіданні 24.04.2007 р. розгляд справи відкладався до 15.05.2007 р. у зв’язку з неявкою представника відповідача.

В попередньому засіданні 15.05.2008 р. оголошувалась перерва до 30.05.2008 р.

Ухвалою від 30.05.2007 р. суд зупинив провадження у справі у зв’язку з направленням відповідачем запиту у Державну податкову адміністрацію України та у Міністерство юстиції України з питань, що є спірними у судовому розгляді даної справи.

Ухвалою від 26.03.2008 р. суд поновив провадження у справі оскільки Міністерством юстиції України та Державною податковою адміністрацією України надано відповідні роз’яснення. Розгляд справи було призначено на 06.05.2008 р.

В попередньому засіданні 06.05.2008 р. розгляд справи відкладався до 15.05.2008 р. у зв’язку з неявкою представника позивача.

Ухвалою від 15.05.2008 р. суд закінчив розгляд справи в попередньому засіданні та призначив судове засідання на 28.05.2008 р.

В судове засідання 28.05.2008 р. з’явилися представники сторін надали суду пояснення по суті предмету спору.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задоволити та визнати недійсним податкове повідомлення –рішення № 0000011550/0 від 16.03.2007 р.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України ” згідно якого суб’єктам СЕЗ “Яворів” було скасовано пільговий режим в оподаткуванні , набрав чинності 01.04.2005 р. а не 31.03.2005 р. як це стверджує податковий орган. Зокрема представник позивача стверджує даний закон був опублікований в газеті “Урядовий кур’єр” від 31.03.2005 р. без внесення його до Державного реєстру нормативних актів. На його думку опублікування даного закону із зазначенням присвоєного йому реєстраційного коду в газеті “Голос України” від 01.04.2008 р. було його офіційним оприлюдненням та датою набрання чинності.

Представники відповідача у засіданні проти позову заперечили повністю, основний зміст заперечень полягає в тому, що Законом України „Про внесення змін до Закону України ”Про державний бюджет України на 2005 рік”(ч.23) виключено статті 2 і 9 Закону України „Про спеціальну економічну зону „Яворів”, що передбачали пільги в оподаткуванні, і ДПІ у Яворівському районі керується у своїй діяльності чинним законодавством, яке не передбачає права державної податкової служби на встановлення або скасування пільг в оподаткуванні. За твердженням представників податкового органу Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України ”набрав чинності 31.03.2005р. , тобто з дня опублікування, як це передбачено п. 1 Прикінцевих положень даного закону.

Податковий орган вважає, що уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань поданий ТзОВ “Віконт - ІІ” у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок з податку на прибуток підприємства за 2005 р. та за декларування переплати в сумі 230500,00 грн. за рахунок пільги з податку на прибуток за І квартал 2005 р. є неправомірним.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 28.05.2008 р..

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

06 березня 2007 р. Державною податковою інспекцією у Яворівському районі було проведено позапланову документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Віконт - ІІ” з питань правомірності заявлених пільг по податку на прибуток підприємства за 2005 рік.

За результатами перевірки складено акт № 33-033102/30648875 від 06.03.2007 р. на підставі якого прийнято податкове повідомлення –рішення № 0000011550/0 від 16.03.2007 р., яким позивачу визначено податкове зобовязання по податку на прибуток в сумі 230500,00 грн.

Зокрема перевіркою було встановлено, що 11 січня 2007 р. ТзОВ “Віконт - ІІ ” було подано до податкової інспекції уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок з податку на прибуток підприємства за 2005 р.. де в рядку 7 “Сума недоплати (+) або переплати(-) нарахованої у зв’язку з виправленням помилки “ було задекларовано суму 230500,00 грн. зі знаком (-) переплата.

В супровідному листі до уточнюючого розрахунку підприємство вимагало повернути податок на прибуток за перший квартал 2005 р. в сумі 230500,00 грн. Підставою для такого повернення сплаченого податку на прибуток за І квартал 2005 р. підприємство вважає пільги передбачені ст. 9 Закону України “Про спеціальну економічну зону “ Яворів”

Однак враховуючи, що Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України ”який набрав чинності 31.03.2005 р., статті 2 та 9 Закону України “Про спеціальну економічну зону “ Яворів” визнано такими , що втратили чинність , податковий орган вважає, що пільги передбачені ст. 9 Закону України “Про спеціальну економічну зону “ Яворів” скасовано з І кварталу 2005 р. а отже починаючи з І кварталу 2005 р. суб’єкти СЕЗ “Яворів” повинні сплачувати податок на прибуток на загальних підставах.

Оскільки сума податку на прибуток за підсумками 2005 р. задекларована ТзОВ “Віконт - ІІ” в р.11 Декларації з податку на прибуток підприємства за 2005 р. була уточнена як переплата в сумі 230500,00 грн. за рахунок пільги з податку на прибуток за 2005 р., податковий орган прийшов до висновку, що ТзОВ “Віконт - ІІ” за підсумками роботи 2005 р. було занижено прибуток, що підлягає оподаткуванню в сумі 922000,00 грн., і відповідно занижено суму податку на прибуток в розмірі 230500,00 грн.

При прийнятті постанови суд виходив з наступного.

31 березня 2005 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до Закону України ”Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів” від 25.03.2005 року № 2505-ІУ (далі –Закон від 25.03.2005 року № 2505-ІУ), відповідно до якого було внесено зміни до деяких законодавчих актів, якими встановлювалися пільги зі сплати податків та зборів(обов’язкових платежів) для окремих категорій суб’єктів підприємницької діяльності, що діють, зокрема, у технологічних парках та спеціальних економічних зонах. В результаті внесених змін було припинено пільгові податкові та митні умови здійснення господарської діяльності відповідними суб’єктами та гарантії стабільності встановленого правового режиму функціонування цих парків та зон. Наведене, зокрема, стосується спеціальної економічної зони „Яворів” (зміни внесено до Закону України „Про спеціальну економічну зону „Яворів”, визнано таким, що втратив чинність Закон України „Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування у зв’язку із створенням спеціальної економічної зони „Яворів””).

Норми Закону від 25.03.2005 року № 2505-ІУ відносно оподаткування прибутку підприємств (п.2 розділу ІІ „Прикінцеві положення”) поширюються на результати фінансово-господарської діяльності платника податку за наслідками податкового періоду, на який припадає дата набрання чинності цим Законом. Відповідно до пункту 11.1 ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР(із змінами та доповненнями), для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Відповідно до п. 16.4 ст.16 цього Закону, податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Відповідно до Указу Президента України “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях.

Нормативно-правові акти Верховної Ради України і Президента України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня їх опублікування в офіційному друкованому виданні.

Закон України “Про внесення змін до закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів” був опублікований в офіційному друкованому виданні України –газеті “Урядовий кур’єр” від 31.03.2005 р.

Згідно з п. 1 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів” даний закон набирає чинності з дня опублікування, тобто з 31.03.2005 р.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів” норми цього закону щодо оподаткування прибутку підприємств поширюються на результати фінансово –господарської діяльності платника податку за наслідками податкового періоду, на який припадає дата набрання чинності цим законом –І квартал 2005 р.

Оскільки дата набрання чинності Законом від 25.03.2005 року № 2505-ІУ припадає на звітний період І квартал 2005 року, то пільги по податку на прибуток, передбачені Законом України „Про спеціальну економічну зону „Яворів”, скасовано з І кварталу 2005 року.

Окрім того суд зазначає, що відповідно до роз’яснення Міністерства Юстиції України в межах своєї компетенції , виконаного за дорученням Кабінету Міністрів України , щодо специфіки оподаткування та інвестування у спеціальних економічних зонах і на територіях пріоритетного розвитку, з дня набрання чинності Законом України від 25. березня 2005 р. № 2505-ІV, а саме з 31 березня 2005 р., оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності, що реалізують інвестиційні проекти в спеціальних (вільних) економічних зонах та на територіях пріоритетного розвитку, здійснюються на загальних підставах, визначених відповідними законами України з питань оподаткування.

Вищенаведене спростовує доводи позивачів, наведені у позовній заяві, у зв’язку з чим суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог .

Враховуючи наведене суд відмовляє в задоволенні позовних вимог повністю

Судові витрати покладаються на позивача .

На підставі наведеного, керуючись Законом України „Про внесення змін до Закону України ”Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів”, Указом Президента України “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” ст.ст.17,48,69,71,122-124,138-140,151-154,162,163 , п.6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

постановив:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Віконт - ІІ»до відповідача Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення № 0000011550/0 від 16.03.2007 р. відмовити.

Постанова може бути оскаржена в порядку передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя