Постанова № 1677517, 03.04.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.04.2008
Номер справи
07/854а  
Номер документу
1677517
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 07/854а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2008 р.

11год., м. Черкаси

За позовом прокурора Придніпровського району м. Черкаси в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Черкаси

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення 11858грн. 73коп.

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: Батаргіна Ю.О. - за довіреністю від 03.09.2007р;

від відповідача: не прибули.

За участю старшого помічника прокурора Придніпровського району м. Черкаси Сивака М.М.

Заявлено позов про стягнення з відповідача у доход бюджету 11858грн. 73коп. фінансових санкцій, у тому числі: 85грн. за проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товарів; 477грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, 1877грн. 33коп. за здійснення торгівельної діяльності без придбання торгового патенту і 9419грн. 40коп. за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій на таку торгівлю.

В обґрунтування позову прокурор вказав не несплату відповідачем у добровільному порядку стягуваної суми фінансових санкцій, які були застосовані до нього за рішеннями позивача від 01.08.2007р.№0001422303/0, №0001432303/0 і №10.

У засіданні суду прокурор і представник позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду, проте ні він сам ні його представники в судове засідання не прибули.

Письмових заперечень проти позову відповідач до господарського суду не подав.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.

25 березня 2004р. виконавчим комітетом Придніпровської районної ради м. Черкаси була проведена державна реєстрація відповідача як фізичної особи-підприємця.

26 березня 2004р. відповідач був узятий позивачем на облік як платник податків.

22 липня 2007р. у магазині, розташованому по вулиці 2-го Українського фронту, 36, м. Черкаси, у якому відповідач здійснював підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, державною податковою адміністрацією в Черкаській області у присутності продавця ОСОБА_2 була проведена перевірка відповідача з питань дотримання ним вимог чинного законодавства при здійсненні розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. За результатами цієї перевірки був складений акт від 22.07.2007р. №018174.

Перевіркою було встановлено, що продавець відповідача ОСОБА_2 здійснила розрахункову операцію за продані товари: одну пляшку алкогольного напою „Шейк” за ціною 4грн. 20коп. і одну пачку сигарет „Лакі страйк” за ціною 3грн. 80коп., усього на суму 8грн., провела цю операцію через реєстратор розрахункових операцій і видала розрахунковий документ (касовий чек) без використання при цьому режиму попереднього програмування найменування товарів.

Також перевіркою була встановлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, а саме коштів, які знаходилися у скриньці реєстратора розрахункових операцій, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті цього ж реєстратора розрахункових операцій. Сума невідповідності склала 95грн. 40коп.

Крім того, перевіркою було встановлено, що у період з 26.04.2007р. по день перевірки відповідач здійснював торгівельну діяльність без придбання торгового патенту, а також здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій на таку торгівлю. При цьому у магазині відповідача перевіркою були виявлені залишки запасів алкогольних напоїв на суму 3859грн. 70коп. і тютюнових виробів на суму 327грн. 45коп.

Встановлені перевіркою факти були оцінені позивачем як порушення відповідачем вимог пунктів 11 та 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції Закону України від 01.06.1996р. №1776-ІІІ з урахуванням наступних змін і доповнень (далі -Закон №265/95-ВР), вимог Закону України від 23.03.1996р. №98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” (далі-Закон №98/96-ВР) та ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995р. №481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (далі -Закон №481/95-ВР).

На підставі акта від 22.07.№018174 позивач 01.08.2007р. прийняв рішення №0001422303/0, №0001432303/0 і №10.

За рішенням від 01.08.2007р. №0001422303/0 позивач застосував до відповідача 562грн. фінансових санкцій, у тому числі:

85грн. фінансових санкцій, передбачених п. 6 ст. 17 Закону №265/95-ВР за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товарів, у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17грн. х 5);

477грн. фінансових санкцій, передбачених ст. 22 Закону №265/95-ВР за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (95грн. 40коп. х 5).

За рішенням від 01.08.2007р. №0001432303/0 позивач вирішив застосувати до відповідача 1877грн. 33коп. штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР, за здійснення протягом 88 днів торговельної діяльності без одержання відповідного торгового патенту у подвійному розмірі вартості такого торгового патенту за повний термін діяльності відповідача із зазначеним порушенням.

За рішенням від 01.08.2007р. №10 позивач застосував до відповідача 9419грн. 40коп. штрафу, передбаченого ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995р. №481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, у тому числі:

7719грн. 40коп. за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на таку торгівлю у розмірі 200 відсотків вартості виявленої партії товару (3859грн. 70коп. х 200% : 100%);

1700грн. за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії на таку торгівлю у встановленому мінімальному розмірі штрафу.

Рішення від 01.08.2007р. №0001422303/0, №0001432303/0 і №10 були надіслані позивачем відповідачу по пошті, але через неможливість вручення поштового відправлення відповідачу були повернуті поштою позивачу. У зв'язку з чим останній 25.09.2007р. розмістив ці рішення на дошці податкових оголошень.

Відповідач рішення позивача від 01.08.2007р. №0001422303/0, №0001432303/0 і №10 в установленому порядку не оскаржував і застосовану за ними суму фінансових санкцій не сплатив.

Пунктом 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р. №833, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Стаття 1 Закону №265/95-ВР передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до пунктів 11 та 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадках використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Пункт 6 ст. 17 Закону №265/95-ВР передбачає, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Статтею 22 Закону №265/95-ВР встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадках використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Частини 1, 2, 3 ст. 2 Закону №98/96-ВР передбачають, що торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється. Торговий патент видається за плату суб'єктам підприємницької діяльності державними податковими органами за місцезнаходженням цих суб'єктів або місцезнаходженням їх структурних (відокремлених) підрозділів, суб'єктам підприємницької діяльності, що провадять торговельну діяльність або надають побутові послуги (крім пересувної торговельної мережі), - за місцезнаходженням пункту продажу товарів або пункту з надання побутових послуг, а суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють торгівлю через пересувну торговельну мережу, - за місцем реєстрації цих суб'єктів. Суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Застосовану до відповідачу за рішенням від 22.06.2007р. №0000932303/0 суму штрафу позивач нарахував правильно.

Стаття 15 Закону №481/95-ВР передбачає, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995р. №481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” у разі здійснення суб'єктом підприємницької діяльності роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності ліцензій, до нього застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства позивач вправі вимагати стягнення із відповідача заявленої у позові суми фінансових санкцій, тому позов прокурора підлягає задоволенню. Судовий збір у сумі 118грн. 59коп. підлягає стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути із приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1):

- в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 01292306) -11958грн. 73коп. фінансових санкцій;

- в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 01292306) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 118грн. 59коп. судового збору.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Дорошенко М.В.