ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" травня 2008 р.
Справа № 34/28-08-559
за позовом Прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області (Одеська облдержземінспекція)
до відповідача Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН"
про розірвання договору оренди земельної ділянки та припинення права користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення
Суддя Фаєр Ю.Г.
В судовому засіданні приймали участь представники:
від прокурора: Лянна О.А., діюча на підставі посвідчення №98 від 04.11.1998р.;
від Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області: Нестерова М.В., діюча на підставі довіреності №1/9/01-1937 від 20.07.07р.;
від Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області (Одеська облдержземінспекція): не з’явилися;
від відповідача: Молодан І.М., Молодан С.М., Кобальчинський Я.І., діючий на підставі довіреності від 03.04.2008р.
Суть спору: Прокурор Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області (Одеська облдержземінспекція) звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, заявою про уточнення позовних вимог та доповненням до неї, в якій просить припинити право користування Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" земельною ділянкою сільськогосподарського призначення загальною площею 12,8га на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області; зобов’язати Селянське (фермерське) господарство "СВ МИРОН" передати земельну ділянку 12,8га, яка розташована на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області за актом приймання-передачі до земель запасу на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району; розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 18.05.2006р. між Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області та Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН", зареєстрований 19.05.2006р. за №04065290003.
Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у письмовому запереченні, посилаючись на безпідставність звернення прокурора з позовом, відсутність порушення земельного законодавства України згідно акта перевірки від 11.03.2008р., складеного в присутності мешканців Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, в якому зазначено про оброблення земельної ділянки, засіяння її ячменем, використання землі за цільовим призначенням та акта перевірки Управління з контролю за використання та охороною земель в Одеській області від 23.04.2008р. дотримання вимог земельного законодавства.
Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області (Одеська облдержземінспекція) надало суду пояснення щодо позову, в якому в повній мірі підтримує заявлені позовні вимоги.
05.05.08р. на адресу суду від Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області (Одеська облдержземінспекція) надійшло клопотання про вкладення розгляду справи у зв’язку з перебуванням представника у відпустці до 05.06.08р., яке судом не задоволено з наступних підстав.
У відповідності до ч.ч.1,4 ст.69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. За клопотанням обох сторін чи клопотанням однієї сторони, погодженим з другою стороною, спір може бути вирішено у більш тривалий строк, ніж встановлено частиною першою цієї статті.
Ухвалою суду від 07.04.08р. за клопотанням представника відповідача, погодженого з представниками прокурора Овідіопольського району Одеської області, Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області клопотання (вх№7072 від 07.04.2008р.) про продовження строку розгляду справи на один місяць, строк розгляду справи продовжено по 11.05.2008р.
Таким чином, станом на 05.05.2008р. можливість відкладення розгляду справи після 05.06.08р. відсутня у зв’язку з закінченням строків відведених ст.69 Господарського процесуального кодексу України та є підставою для відмови у задоволенні клопотання і розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
Згідно розпорядження Овідіопольської райдержадміністрації від 14.04.2006р. №456 «Про надання в оренду СФГ «Мирон»земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району (за межами населених пунктів)»затверджено проект землеустрою щодо відведення в короткострокову оренду терміном на 5 років земельної ділянки загальною площею 12,80га (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району (за межами населених пунктів); надано селянському (фермерському) господарству "СВ МИРОН" в короткострокову оренду терміном на 5 років земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 12,80га (у т.ч. рілля - 12,80га), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району (за межами населених пунктів); встановлено орендну плату за користування земельною ділянкою в розмірі 150грн. за 1га в рік, сума якої, виходячи із загальної площі земельної ділянки, становить 1920грн. в рік і підлягає щомісячному перерахуванню (протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця); доручено першому заступнику голови райдержадміністрації Шершенецькому В.В. від імені районної державної адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки з СФГ "СВ МИРОН" у двадцятиденний термін після отримання реєстраційної картки у встановленому законодавством порядку.
18.04.2006р. на виконання зазначеного розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області інженером ДП "Одеський інститут землеустрою", Огренич М.В. в присутності голови СФГ "СВ МИРОН" гр. Молодана М.І., представників Кароліно-Бугазької сільської ради - Печеніна А.А., Гордієнко О.О., начальника Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів - Стадника О.П., проведено обстеження і встановлення (відновлення) в натурі меж земельної ділянки, переданої СФГ "СВ МИРОН" в короткострокову оренду терміном на 5 років для подальшого використання за призначенням, про що складено акт від 18.04.2006р. В цьому акті зазначено, що в натурі межі ділянки закріплені межовими знаками в кількості 3 шт., всі присутні ознайомлені з ними. Ніяких заперечень з боку представників щодо меж ділянки не заявлено, площа земельної ділянки в погоджених межах складає - 12,80га ріллі, розміри, місце розташування земельної ділянки і її межі показані на плані. Межові знаки передані на зберігання власнику землі.
Розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації від 17.05.2006. №579 внесено зміни до п.3 розпорядження голови райдержадміністрації від 14.04.2006р. №456 «Про надання в оренду СФГ "Мирон" земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району (за межами населених пунктів)»в наступній редакції: «3.Встановити орендну плату за користування земельною ділянкою в розмірі 150грн.за 1 га в рік, сума якої, виходячи із загальної площі земельної ділянки, становить 1920грн. в рік, що складає не більше 10% від грошової нормативної оцінки і підлягає щомісячному перерахуванню (протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця).
18.05.2006р. між Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області та Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 12,80га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області на підставі розпорядження Овідіопольської райдержадміністрації Одеської області від 14.04.2006р. за №456 та розпорядження від 17.05.2006р. за №579 (п.1 договору).
Відповідно до п.2 названого договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 118007,21грн., згідно довідки Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів від 10.05.2006р. за №1765-л.
Пунктом 3 вказаного договору визначено строк його дії –5 років.
Згідно пункту 6 даного договору передача земельної ділянки орендарю після державної реєстрації цього договору здійснюється за актом приймання - передачі.
Пунктом 8 зазначеного договору на орендаря покладено обов’язок приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації договору; використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, запровадженої у пункті 1 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства.
Відповідно до п.11 цього договору його дія може бути припинена шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором.
15.02.2007р. державним інспектором Приморського міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" за результатами якої встановлено, що в порушення ст.211 Земельного кодексу України земельна ділянка, орендована на підставі договору оренди земельної ділянки ВСТ №565766 від 18.05.2005р., використовується орендатором не за цільовим призначенням, а саме, земельна ділянка не оброблена, засмічена, побудовані будівлі без відповідних документів, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №17 та актом перевірки.
Приписом від 15.02.2007р. №17 голові Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" встановлено 30-ти денний термін для припинення порушення земельного законодавства та необхідність повідомити Приморський міжрайонний відділ Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області в строк до 15.03.2007р.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 05.03.2007р. №17, у зв’язку із припущенням головою Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" порушення вимог ст.211 Земельного кодексу України, ст.53 Кодексу України про адміністративні правопорушення, гр.Молодан М.І визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170грн.
15.03.2007р. державним інспектором Приморського міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" за результатами якої встановлено, що попередні порушення Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" не усунені, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №29 та актом перевірки.
Приписом від 15.03.2007р. №29 голові Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" приписано негайно привести земельну ділянку площею 12,8га до порядку, використовувати за цільовим призначенням із визначенням строку повідомлення Приморського міжрайонного відділу про виконання припису до 15.04.2007р.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 10.04.2007р. №29, у зв’язку із неусуненням головою Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" виявленого перевіркою порушення, гр. Молодан М.І визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85грн.
Посилаючись на те, що незаконні дії відповідача (невикористання земельної ділянки за цільовим призначенням, що є порушенням взятих останнім на себе зобов'язань та правил використання земель, внаслідок чого на відповідача накладались адміністративні стягнення, які останнім ігнорувались) порушують економічні та суспільні інтереси держави, керуючись ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.2, 29 Господарського процесуального кодексу України, прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області з позовною заявою, заявою про уточнення позовних вимог та доповненням до неї про припинення права користування Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" земельною ділянкою сільськогосподарського призначення загальною площею 12,8га на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області; зобов’язання Селянське (фермерське) господарство "СВ МИРОН" передати земельну ділянку 12,8га, яка розташована на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області за актом приймання-передачі до земель запасу на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району; розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 18.05.2006р. між Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області та Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН", зареєстрований 19.05.2006р. за №04065290003.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, вважає викладені вимоги такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об’єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Згідно статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в)сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г)несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства.
Як вбачається зі змісту даної норми закону до сільськогосподарських угідь належать землі, які використовуються як основний засіб сільськогосподарського виробництві, у тому числі й рілля, тобто землі, які регулярно розорюються з метою створення агротехнічних умов для вирощування на них сільськогосподарських культур.
Статтею 31 Земельного кодексу України визначено серед земель фермерського господарства й земельні ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Згідно ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що право оренди земельною ділянкою здійснюється шляхом реалізації таких правомочностей, як володіння і користування. Право володіння означає, що особі фактично належить земельна ділянка на підставах, визначених законодавством. Зміст права користування полягає у можливості отримання корисних властивостей земельної ділянки, тобто можливості її господарського використання з метою отримання прибутку або задоволення власних потреб.
З урахуванням вимог п.п. "а" п.1 ст.96, ст.143 Земельного кодексу України, землекористувач зобов'язаний забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, додержуватись вимог законодавства про довкілля.
Відповідно до п. "г" ст.21 Земельного кодексу України наслідком порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
Відповідно до вимог п. "г" ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Відповідно до ч.1 ст.188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель –спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи, які у своїй діяльності керуються Конституцією України, Земельним кодексом України та іншими законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету міністрів України, наказами Держземінспекції України та відповідно до покладених на нього завдань, організовує і здійснює державний контроль за: дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами вимог земельного законодавства України; дотриманням встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, в тому числі на землі водного і лісового фонду; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення, дотриманням законодавства у процесі укладання цивільно-правових угод, надання у користування, передачі у власність, вилучення (викупу) земельних ділянок та ін.
Відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється шляхом проведення перевірок, які проводяться відповідно до Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 12.12.2003р. №312.
З матеріалів справи вбачається, що 15.02.2007р. державним інспектором Приморського міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" за результатами якої встановлено, що в порушення ст.211 Земельного кодексу України земельна ділянка, орендована на підставі договору оренди земельної ділянки ВСТ №565766 від 18.05.2005р., використовується орендатором не за цільовим призначенням, а саме: земельна ділянка не оброблена, засмічена, побудовані будівлі без відповідних документів, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №17 та актом перевірки.
Приписом від 15.02.2007р. №17 голові Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" встановлено 30-ти денний термін для припинення порушення земельного законодавства та необхідність повідомити Приморський міжрайонний відділ Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області в строк до 15.03.2007р.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 05.03.2007р. №17, у зв’язку із припущенням головою Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" порушення вимог ст.211 Земельного кодексу України, ст.53 Кодексу України про адміністративні правопорушення, гр.Молодан М.І визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170грн.
Крім того, 15.03.2007р. державним інспектором Приморського міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" за результатами якої встановлено, що попередні порушення Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" не усунені, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №29 та актом перевірки.
Приписом від 15.03.2007р. №29 голові Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" приписано негайно привести земельну ділянку площею 12,8га до порядку, використовувати за цільовим призначенням із визначенням строку повідомлення Приморського міжрайонного відділу про виконання припису до 15.04.2007р.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 10.04.2007р. №29, у зв’язку із неусуненням головою Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" виявленого перевіркою порушення, гр.Молодан М.І визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85грн.
Тобто землекористувач СФГ "СВ МИРОН" не здійснив будь-яких дій пов'язаних з ліквідацією виявлених порушень земельного законодавства у визначені під час перевірок періоди.
Крім того, землекористувач з часу отримання земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 12,80 га (у т.ч. рілля - 12,80га) не додержувався цілі її експлуатації, яка передбачена в рішенні Овідіопольської райдержадміністрації від 14.04.2006р. №456, а саме для ведення відповідачем товарного сільськогосподарського виробництва, чим і порушив, на думку суду, обов’язки покладенні на нього земельним законодавством та договором оренди земельної ділянки, що підтверджується матеріалами справи та адміністративним провадженням управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області Приморського міжрайонного відділу (акти перевірки дотримання земельного законодавства від 15.02.2007р., від 15.03.2007р.).
Оскільки предметом спору по справі є договір оренди та припинення права користування земельною ділянкою, тому суд вважає за необхідне надати правову оцінку діям відповідача по належному виконанню своїх зобов’язань за договором оренди.
Так, відповідно до п.1 договору оренди земельної ділянки від 18.05.2006р., зареєстрованого 19.05.2006р. за №04065290003, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 12,80га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області на підставі розпорядження Овідіопольської райдержадміністрації Одеської області від 14.04.2006р. за №456 та розпорядження від 17.05.2006р. за №579.
Пунктом 8 зазначеного договору на орендаря покладено обов’язок приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації договору; використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, запровадженої у пункті 1 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Зобов’язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 зазначеного кодексу, а саме: цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Згідно ст.628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.3 зазначеного кодексу одним із принципів цивільного законодавства є свобода договору.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.6 Цивільного кодексу України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між: сторонами.
Статтею 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі»встановлені умови договору оренди землі. Зокрема, п.5 ч.1 ст.15 передбачено, що умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду є істотними умовами договору оренди землі.
Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно вимог ст.526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
В свою чергу, порушенням зобов’язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Розділом 11 договору оренди земельної ділянки, укладеного 18.05.2006р. передбачено, що дія договору може бути припинена шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою обов'язків, передбачених договором.
Отже, виходячи з вимог договору оренди та діючого законодавства, невикористання відповідачем земельної ділянки за цільовим призначенням є порушенням взятих останнім на себе зобов'язань, що є підставою для розірвання договору в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 ст.32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У відповідності до вимог п.п. "г", "ґ", "д" ст.141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно приписів п.п. "а", "б" ст.143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених порушень законодавства забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Таким чином, імперативні вимоги земельного законодавства передбачають розірвання договору оренди земельної ділянки у разі використання орендарем землі не за цільовим призначенням всупереч умовам договору оренди. Причому порушення умов використання земельної ділянки за її цільовим призначенням охоплює не лише випадки її використання з іншою, не передбаченою умовами договору оренди метою, але і випадки невикористання земельної ділянки взагалі (за будь-яким призначенням), що власне і мало місце в даній справі.
Відповідно до ч.1 ст.144 Земельного кодексу України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.
Із змісту ч.2 ст.144 Земельного кодексу України вбачається, що у разі не усунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.
Відповідачем всупереч вимог ст.33 Господарського процесуального кодексу України не надано суду доказів своєчасного усунення виявлених під час перевірок порушень вимог земельного законодавства щодо не оброблення, засмічення орендованої ним земельної ділянки, зазначені в актах перевірок та протоколах про адміністративне правопорушення 15.02.2007р. та 15.03.2007р., не доведено відсутності виявлених порушень на моменти перевірок, не надано суду доказів оскарження в адміністративному порядку або/та в судовому порядку дій перевіріяючих та прийнятих за результатами перевірок актів ненормативного характеру щодо застосування до відповідача адміністративної відповідальності.
Згідно ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Відповідно до приписів ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З врахуванням зазначеного, надані відповідачем суду фотокартки в обґрунтування відсутності порушень земельного законодавства з боку відповідача до уваги суду не беруться, оскільки зазначені фотокартки не містять даних щодо зображеної на них земельної ділянки та що це є саме земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 12,8 га розташована на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, орендована відповідачем, а також не містить часу проведення фотозйомки ділянки, а відтак унеможливлює встановлення фактів відсутності порушень земельного законодавства відповідачем, на які наголошує відповідач в своєму запереченні.
Крім того, не приймається до уваги й наданий відповідачем акт від 11.03.2008р., складений в присутності мешканців Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, в якому зазначено про оброблення земельної ділянки, засіяння її ячменем, використання землі за цільовим призначенням, оскільки цей акт складений без присутності осіб з боку орендодавця, а дані цього акту від 11.03.2008р. не містять відомостей щодо відсутності порушень земельного законодавства на моменти перевірок 15.02.2007р. та 15.03.2007р., тобто не спростовують фактів викладених вище порушень відповідачем вимог земельного законодавства за період з березня 2007р. по квітень 2008р., як і не спростовує зазначені обставини й акт перевірки Управління з контролю за використання та охороною земель в Одеській області від 23.04.2008р. дотримання вимог земельного законодавства.
Враховуючи вищезазначене, невикористання Селянським (фермерським) господарством "СВ МИРОН" земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 12,8га на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області за її цільовим призначенням, що є порушенням взятих останнім на себе зобов'язань за договором оренди земельної ділянки у розумінні ст.526 Цивільного кодексу України, та достатньою підставою для його дострокового розірвання в судовому порядку згідно зі ст.143 Земельного кодексу України та ст.32 Закону України «Про оренду землі», ч.1 ст.188 Господарського кодексу України; несвоєчасне усунення виявлених під час перевірок 15.02.2007р. та 15.03.2007р. порушень вимог земельного законодавства щодо необроблення, засмічення зазначеної земельної ділянки, зазначені в актах перевірок та протоколах про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, позовні вимоги прокурора Овідіопольського району Одеської області щодо припинення права користування Селянського (фермерського) господарства «СВ МИРОН»земельною ділянкою сільськогосподарського призначення загальною площею 12,8га на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до Земельного кодексу України володіння земельною ділянкою можливе на підставі права власності на земельну ділянку, права постійного користування земельною ділянкою, у т.ч. на умовах оренди. Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки визначене на підставах договору оренди, обмежено строком визначеним договором та за своєю юридичною природою це право не є правом постійного користування земельною ділянкою, тому, оскільки договір оренди судом розірваний, автоматично припиняється і підстава користування цією ділянкою.
Стосовно тверджень відповідача щодо безпідставності звернення прокурора з зазначеним позовом слід зазначити наступне.
Згідно з ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере учать у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
Згідно з абз.4 ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому саме полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
В силу ст.ст.5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. №3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної Прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах”, зазначеним у ч.2 ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади”.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Таким чином, незважаючи на те, що місцеві державні адміністрації є юридичними особами та мають право самостійно звертатися до суду щодо захисту порушених прав, це не обмежує представництво прокурора інтересів держави в суді, оскільки інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів.
На підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід з стягнути з відповідача на користь бюджету витрати по сплаті державного мита на суму 85грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах на суму 118грн.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області задовольнити частково.
2.Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 18.05.2006р. між Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області та Селянським (фермерським) господарства "СВ МИРОН", зареєстрований 19.05.2006р. за №04065290003.
3.Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство "СВ МИРОН" передати земельну ділянку 12,8га, яка розташована на території Кароліно-Бугазької сільської ради (за межами населених пунктів), Овідіопольського району Одеської області за актом приймання-передачі до земель запасу на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району (за межами населених пунктів).
4.Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" до державного бюджету України через управління Держказначейства в Одеській області на код бюджетної класифікації 22090200, п/р 31114092800008 в управлінні Держказначейства в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460 - держмито в сумі 85(вісімдесят п'ять)грн. через відділ ДВС Овідіопольського району Одеської області.
5.Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "СВ МИРОН" на користь бюджету (р/р 31217259700008 банк одержувача –ГУДКУ в Одеській області, МФО –828011, одержувач –ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ –23213460, код платежу 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах на суму 118(сто вісімнадцять)грн.
6. В решті позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду Одеської області, підписане 08.05.08р., набирає чинності
у порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.
Суддя Фаєр Ю.Г.