ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 червня 2011 року № 2а-7080/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна"
до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції
проскасування повідомлень - рішень
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень №0000071530, №0000061530 від 31.03.2011р.
Позовні вимоги ґрунтувалися на тому, що застосування до позивача штрафних санкцій за порушення вимог Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та вимог п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України, а саме: за несвоєчасну сплату сум рентної плати за нафту є неправомірним. Позивач посилається на неможливість встановлення загальнообовязкового платежу, а саме: рентної плати за нафту, нормами Постанови Кабінету Міністрів України №256 від 22 березня 2001 року, яка не є законом з питань оподаткування.
В судовому засіданні представник позивача підтвердив обставину своєчасної сплати зобовязань та наголосив на тому, що позовні вимоги ґрунтуються виключно на вищезазначених обставинах.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на самостійне узгодження позивачем податкових зобовязань зі сплати рентних платежів шляхом подання податкових розрахунків рентної плати за нафту у листопаді-грудні 2009 року та січні листопаді 2010 року та встановленого актом перевірки від 31.12.2010р. №000631530 порушення вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та рішення ДПА у Дніпропетровській області №6413/10/25-008 від 03.03.2011р. «Про результати розгляду скарги».
Відповідач наголошує на чіткому законодавчому встановленні рентних платежів у якості податку, і, як наслідок - на правомірності застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строків сплати зазначених зобовязань.
Сторонами у наданих до суду документах та представниками сторін в судових засіданнях наголошується на відсутності розбіжностей між сторонами щодо дат, сум та строків оплати зобовязань позивачем. Позиції сторін ґрунтуються виключно на застосуванні норм чинного законодавства, зокрема, можливості застосування штрафних санкцій до позивача на підставі норм Закону України “Про порядок погашень зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст.. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Новомосковською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області було проведено невиїзну документальну перевірку ДК “Укргазвидобування”НАК “Нафтогаз України”(код за ЄДРПОУ 30019775) та складено Акт перевірки №0000631530 від 31.12.2010 року «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань рентної плати за природний газ до бюджету.
За результатами перевірки встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми податкового зобовязання по рентній платі за нафту за листопад - грудень 2009 року та січень грудень 2010 року, чим порушено пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного на момент спірних правовідносин), а саме:
- узгоджену суму податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні (код платежу 302106022), визначену розрахунками від 17.11.2009р. №12937, від 19.01.2010р. №15283, від 17.02.2010р. №2612, від 17.03.2010р. №3265, від 19.04.2010р. №4870, від 19.05.2010р. №6462, від 16.06.2010р. №6957 від 19.08.2010р. №10385, ві д17.09.2010р. №10993, від 18.10.10р. №12419, від 17.11.20110р. №14332, сплачено в сумі 1613447,70 грн.. з затримкою до 30 календарних днів включно за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.
- узгоджену суму податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні (код платежу 3021060200), визначеного розрахунками від 16.12.2009р. №13631, від 19.07.2010р. №8584, сплачено в сумі 31 6815,20 грн. з затримкою понад 30 календарних днів за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки, Новомосковською обєднаною державною податковою інспекцією, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», винесені податкові повідомлення-рішення:
№0000011530/0 від 14.01.2011р. на суму 161344,77 грн. штрафних санкцій у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні;
№00000021530/0 від 14.01.2011р. на суму 63363,04 грн. штрафних санкцій у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями рішеннями, ДК «Украгазвидобування»НАК «Нафтогаз України»оскаржило їх до ДПА в Дніпропетровській області. Розглянувши скаргу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області винесла рішення №6413/10/25-008 від 03.03.2011р., яким скасувала податкові повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ №0000011530/0 від 14.01.2011р. на суму 63 363,04 грн., №0000011530/0 від 14.01.2011р. суму 161 344,77 грн. та зобов'язала Новомосковську ОДПІ прийняти податкові повідомлення-рішення на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України про визначення штрафних санкцій у розмірах 177185,54 грн. та 63363,04 грн. відповідно. Рішення вмотивовано тим, що Новомосковською ОДПІ при визначенні розрахунку штрафних санкцій не враховано сплату податкових зобовязань, визначену розрахунком від 19.02.2009р. №1287 (граничний термін сплати 28.12.2009р.), які виникли у звязку із закінченням дії договору про розстрочення (відстрочення) податкових зобовязань від 02.03.2009р. №18.
Тобто, фактично ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»сплачено податкові зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, з урахуванням закінчення дії договору про розстрочення податкових зобовязань, в наступних розмірах:
- 1771855,42 грн. з затримкою до 30 календарних днів включно за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання;
- 316815,22 грн. з затримкою понад 30 календарних днів за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.
Крім того, Новомосковською ОДПІ при винесені податкових повідомлень рішень від 14.01.2011р. №0000011530/0 та №0000021530/0 застосовано норму підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181, як підставу застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобовязань з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, що станом на дату прийняття зазначених податкових повідомлень рішень втратив чинність.
Так, на підставі акту перевірки від 31.12.2010р. №0000631530 Новомосковською ОДПІ винесені та надіслані на адресу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»податкове повідомлення рішення №0000071530 від 31.03.2011р. на суму 177 185,54 грн. про визначення штрафу у розмірі 10% з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні та податкове повідомлення-рішення №0000061530 від 31.03.2011р. на суму 63 363,04 грн. про визначення штрафу у розмірі 20% з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, за порушення п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України.
Підставою для застосування вказаних штрафних санкцій до ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобовязань з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, зазначено п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, який передбачає, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суми сплати задекларованої рентної плати, строки сплати, дати фактичної сплати зазначених платежів, призначення платежів у платіжних дорученнях та інші обставини, зазначені в акті перевірки від 31.12.2010р., позивачем не заперечуються.
Відповідно до частини третьої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Правомірність винесення податкових повідомлень рішень №0000071530, №0000061530 від 31.03.2011р. є предметом розгляду даної справи.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з частиною 1 статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року № 1251-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) рентні платежі відносяться до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Частиною третьою статті 1 цього Закону зокрема передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Для цілей застосування актів законодавства про оподаткування, під системою цієї галузі законодавства слід розуміти структурно впорядковану сукупність нормативно-правових актів, що побудована за ієрархією відповідно до їхньої юридичної сили і предметом регулювання якої є податкові правовідносини. Такими актами законодавства встановлюються ставки, механізми справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), пільги з оподаткування, тощо.
У звязку з цим, суд зазначає, що 3 червня 2008 року Верховною Радою України прийнято Закон № 309-VI«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(далі Закон № 309), який за своєю суттю та предметом регулювання є спеціальним законом з питань оподаткування.
Пунктом 4 розділу II «Прикінцеві положення»цього Закону, який діяв в період до 01.01.2011 року, було визначено обовязок таких субєктів господарювання, як позивач, щодо внесення (сплати) рентної плату за газовий конденсат, а також податковий (звітний) період щодо нарахування і сплати цих платежів.
Зокрема, цією нормою в період спірних відносин було встановлено, що у кожному податковому (звітному) періоді, що дорівнює календарному місяцю, суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток газового конденсату на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України рентну плату у розмірах, встановлених пунктом.
З огляду на викладене, суд зазначає, що порядок обчислення та внесення рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 256 (із змінами на час виникнення спірних відносин) (далі - Порядок).
У пункті 1 Порядку, який діяв до 01.01.2011 року, зазначено, що він визначає механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат у розмірах, установлених законом.
Відповідно до п.п. «а»п.п. 4.1.4., п/п. 5.3.1. Закону № 2181 у взаємозвязку з положеннями пунктів 7 і 8 Порядку, податковий розрахунок за звітний місяць подається до 20 числа місяця, наступного за звітним, а сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
В даному випадку податкові розрахунки від 17.11.2009р. №12937, від 19.01.2010р. №15283, від 17.02.2010р. №2612, від 17.03.2010р. №3265, від 19.04.2010р. №4870, від 19.05.2010р. №6462, від 16.06.2010р. №6957 від 19.08.2010р. №10385, ві д17.09.2010р. №10993, від 18.10.10р. №12419, від 17.11.20110р. №14332 подані своєчасно.
Оскільки суми рентних платежів були самостійно визначені позивачем у податковому розрахунку, ці податкові зобовязання вважаються узгодженими в силу положень п.5.1. Закону № 2181 та підлягали сплаті до бюджету в строк до 30.11.2010 року включно в силу положень п/п. 5.3.1. Закону № 2181 та вищезгаданого Порядку. З наведеним погоджується і відповідач в акті перевірки.
Як встановлено судом, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»рентну плату за природний газ сплатила в строки, встановлені ст. 5 Закону № 2181, що підтверджується податковими розрахунками та платіжними дорученнями, зокрема:
- податковим розрахунком за жовтень 2009р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1296299,19 грн. та сплатила платіжним дорученням № 2746 від 27.11.2009р. на суму 1296299,19грн.;
- податковим розрахунком за листопад 2009р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1239124,89грн. та сплатила платіжним дорученням № 755 від 30.12.2009р. на суму 1239124,89грн.;
- податковим розрахунком за грудень 2009р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1260565,34грн. та сплатила платіжним дорученням № 235 від 01.02.2010р. на суму 1260565,34грн.;
- податковим розрахунком за січень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1324024,07грн. та сплатила платіжним дорученням № 71 від 26.02.2010р. на суму 1324565,34грн.;
- податковим розрахунком за лютий 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1176998,77грн. та сплатила платіжним дорученням № 23 від 30.03.2010р. на суму 1176998,77грн.;
- податковим розрахунком за березень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1299617,64грн. та сплатила платіжними дорученнями № 104 від 02.04.2010р. на суму 1176000,00грн., № 168 від 27.04.2010р. на суму 123617,64грн.;
- податковим розрахунком за квітень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1179859,68грн. та сплатила платіжним дорученням № 1223 від 28.05.2010р. на суму 1179859,б8грн.;
- податковим розрахунком за травень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1192990,28грн. та сплатила платіжним дорученням № 227 від 17.06.2010р. на суму 1192990,28грн.;
- податковим розрахунком за червень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1157733,77грн. та сплатила платіжним дорученням № 321 від 26.07.2010р. на суму 1157733,77грн.;
- податковим розрахунком за липень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1178201,15грн. та сплатила платіжним дорученням № 44 від 30.08.2010р. на суму 1178201,15грн.;
- податковим розрахунком за серпень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1161535,15грн. та сплатила платіжним дорученням № 3573 від 28.09.2010р. на суму 1161535,15грн.;
- податковим розрахунком за вересень 2010р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1160804,75грн. та сплатила платіжним дорученням № 2704 від 26.10.2010р. на суму 1160804,75грн.;
- податковим розрахунком за жовтень 2009р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1130896,98грн. та сплатила платіжним дорученням № 3740 від 24.11.2010р. на суму 1130896,98грн.;
- податковим розрахунком за листопад 2009р., ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначила податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі - 1095325,54грн. та сплатила платіжним дорученням № 4367 від 17.12.2010р. на суму 1095325,54грн.
Тобто, в даному випадку, як встановлено під час розгляду справи з урахуванням наведених вище норм законодавства, позивачем своєчасно подано податкові розрахунки та своєчасно сплачені визначені в них податкові зобовязання, отже у відповідача не було правових підстав для нарахування спірних сум штрафів за порушення строків перерахування коштів до бюджету.
В контексті наведеного суд вважає за необхідне також зазначити, що відповідно до положень п. 7.1 статті 7 Закону № 2181 (в редакції на час подання розрахунків та сплати зобовязань), джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.
Згідно з п. 3.1.1 ст. 3 Закону України № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
При цьому, згідно до п. 20.1 ст. 20, п. 21.1 ст. 21 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" ініціатором переказу може бути платник, ініціювання переказу проводиться шляхом подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.
Аналізуючи в сукупності наведені вище норми на час здійснення вищенаведених платежів (у 2010 році), позивач мав право на власний розсуд визначати цільове призначення своїх грошових коштів (платежів).
В період виникнення спірних відносин у податкового органу були відсутні повноваження самостійно змінювати цільове призначення платежу, визначеного платником податків при сплаті податкових зобовязань, та примусово здійснювати розподіл перерахованих позивачем коштів без волевиявлення власника грошових коштів, а отже здійснений платіж підлягав врахуванню відповідачем так, як було зазначено у призначенні платежу позивачем. При цьому, суд зазначає, що положення п.п. 7.7. Закону № 2181 не встановлювали право чи обов'язок саме контролюючого органу змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Норми Закону № 2181 не встановлювали відповідний порядок для примусового стягнення податковим органом добровільно сплачених платником податків сум податкового зобов'язання для будь-яких інших цілей.
Аналогічна правова позиція з питань застосування п. 7.7. Закону № 2181 викладена у постановах Верховного Суду України "Про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення" № 21-1162во09 від 08.12.2009, від 27.10.2009 р. № 09/186, від 27.10.2009 р. № 09/188, а також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 01.07.2010 р. № К-18630/07 яка полягає в тому, що п. 7.7 Закону № 2181-III не дає податковому органу право самостійно змінювати призначення платежу, визначеного платником податків при їх сплаті.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В даному випадку, виходячи з вищенаведеного та обставин справи, суд прийшов до висновку, що відповідачем, в порядку виконання обовязку, визначеного ч. 2 ст. 71 КАС України, не доведено законності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, а отже позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної Державної податкової інспекції №0000071530 від 31.03.2011р.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної Державної податкової інспекції №0000061530 від 31.03.2011р.
4. Судовий збір у розмірі 3,40 грн. стягнути на користь ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович